Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

jel' tebe nekako licno ugrozava nemacki kredit? ne razumem zasto pises ovakve nebuloze? ovo vise nije nedostatak empatije, vec zalazi u aktivnu malicioznost. ti iz nekog razloga zelis da Grcka bude ponizena. da ne pricamo da se jedno nenaseljeno ostrvo moze kupiti za 5-10 miliona dolara. da neces mozda da prodaju Krit Gadafiju?
Ponavljam -- Grcima nije smetalo kada je Onazis kupio jedno od tih ostrva. Sto bi, jelte, znacilo da im koncept privatnog vlasnistva nad ostvrvom nije sporan, pod uslovom da je vlasnik zadrigli grcki bumbar.
Link to comment

Jel ti uopste citas sta ti govorim? Kreditni paket je 100 milijardi evra. Ostrvo kosta, kazi ga, 20 miliona. Predlazes da prodaju ceo Egej?

Link to comment

@MP40/Vasudeva: Uros i ostali kapitalisti su, na zalost, ovde malo vise u pravu...mada svi stvarno involvirate previse emocija..meni je srce prilicno na levoj strani, ali me je opet dzigalo skoro svakog leta kad sam dole. prosli put na Krfu, npr, ostrvu koje je najveci izvoznik crnih maslina na svetu...ljudi su od opale i smezurane maline napravili brend, samo sto im je guzica toliko teska da otresaju redovno po suncu. ok, vlasi su se dosetili, i ja i taj deo mogu da prihvatim... ali onda ga mrzi da pokupi i te (u mrezu) opale masline, pa za to angazuje Albance! da on kurcem ne mrdne...eventualno potpali neki pozar, ako je losa sezona, naplati od osiguranja kintu za plac i to je to..ista stvar je i u drugim sektorima, imam poznanike u nekoliko sektora, svi prilicno realni ljudi i svi su mi pricali iste price dok ovo sranje jos nije izbilo. isto je lenj bio i onaj najgori sljaker, koliko i neki tajkun... slicna stvar je i u Spaniji, jugu Italije, u CG, kod nas... sto je po meni opet vise stvar bezobrazluka i mentaliteta, nego socijalne nepravde.a sto rekao Solzenjicin, voleo bih da ih (tako) vidim u Sibiru da spavaju u vinskim buradima, jedu masline i traze smisao zivota... "narodi sa manje suncanih dana" placaju to njihovo/nase izdrkavanje. opet moj drugar Svaba, skolovan isto kao 1 (gore indirektno pomenuti) advokat na Kritu (sa sijestom od 4h dnevno) okleva sa drugim detetom jer je covek izracunao da pored zene i postojeceg klinca ima jos dva Grka na grbaci (njegove reci :D)namerno pisem iz ove licne perspektive jer se ovde previse bezi u makroekonomsku i fiskalnu teoriju/anarho solidarnost bez da se videla glava i rep ove price

Edited by Vasilij Zajcev
Link to comment

Ne ulazim u etnopsihologiju, ne privlaci me ta linija diskusije, i ne podnosim etnicke generalizacije, dosadne su brate.Ajmo mi ipak o makroekonomiji, to je, na kraju, tema price. I prodaja ostrva Nemcima, naravno.(Nego nisam uneo puno emocija, veruj mi, samo reagujem na ocigledne nonsense kao sto je ovo sa ostrvima: od mog iznosenja cena ostrva nisam ni stigao da pitam Pejsija da li zna da se pojedina ostrva nalaze na trzistu, bez kupaca, i do 10 godina, a pogotovo sada u doba krize ne bi bilo kupaca za bezvodne stene u kojima on vidi nekakav zestoki kapital)

Edited by vasudeva418
Link to comment
jel' tebe nekako licno ugrozava nemacki kredit? ne razumem zasto pises ovakve nebuloze? ovo vise nije nedostatak empatije, vec zalazi u aktivnu malicioznost. ti iz nekog razloga zelis da Grcka bude ponizena. da ne pricamo da se jedno nenaseljeno ostrvo moze kupiti za 5-10 miliona dolara. velika ostrva dobace i do 50 miliona. da neces mozda da prodaju Krit Gadafiju?ajde malo se informisi pre nego sto sledeci put budes brinuo nemacke i danske brige
kakve nebuloze? diskusija je odvratna, bolje idi i pastirski okaci na minijature jos nesto sto se isparolise ovdesa jedne strane je empe koji besmisleno urlice i ne obazire se na bilo sta smisleno sto napise druga strana koja se trudi dati argumente, delom jer je punk i 'osecajno' podrzavati proteste, a delom jer nema pojma sta znaci 'javna potrosnja'. sad su se javili i ostali da ga potapsu po ramenu i druge koji racionalno diskutuju nazovu 'sugavim mediokritetima' Edited by Hustler
Link to comment
Beowl, tvoj doprinos ovoj diskusiji je veoma veliki. Ipak, to nije sprecilo da se diskusija ponovo pretvori u razmetanje ravnodusnoscu, uz, moze se reci, i rasisticke kvalifikacije o lenjim nacijama itd. Takvo pisanje izaziva razumljivo besne reakcije.
Da li bi ti možda palo na pamet da je to internet ravnodušnost, kao što je ovo drugo internet aktivizam?Apropo priče, mene su pre neki dan prilično smorile dve prvomajske vesti, jedna koja izveštava kako su prošli prvomajski uranci, i druga kako su prošli prvomajski protesti u Srbiji. Ne zato što sam ja bogznakakav aktivista i humani levičar, nego eto tako, pošto savršeno opisuje kakva smo govna. Pa se onda setim tvog posta (u sred organizovanja iventa), kako je red za trenutak setiti se čemu služi ovaj praznik i misliti na te ljude pre početka bahanalije, pa onda vidim nekog lika na teveu kako daje izjavu kako jeste teško i sranje i sve to, ali aj prvo mi ovde da se obžderemo i obločemo i izezamo, pa ćemo onda videti šta je sa eventualnim protestima. Onda vidim fotke empejca iz zvezdarske šume, u revolucionarnom zanosu, pa onda vidim revolucionarne postove i internet pozivanje na nasilnu promenu poretka u drugoj zemlji. I to mi sve bude isto.Poenta je u tome da sam ja poslednji lik koji bi nekom nešto popovao ili forsirao neki ultra aktivizam. Ali vi jednostavno nemate moralno pravo da bilo kome ovde delite packe.
Link to comment
Jel ti uopste citas sta ti govorim? Kreditni paket je 100 milijardi evra. Ostrvo kosta, kazi ga, 20 miliona. Predlazes da prodaju ceo Egej?
Cekaj bre, pa sta bi sa onim da zemlja nije na prodaju, 'ajde onda da prodamo i mi, Kosovo na primer, neka kinta uleti, Rusi bi takodje imali toga da ponude, imaju na pretek. Znaci li to da ce sada moci da se kupi i neko zgodno parce Afrike ne bi li produzilo zivot nekome za koju godinu?Ili da se krene odmah na sledecu fazu: ljude prodavati, ziva vaga, i pored toga sto su takvi kakvima ih ovde opisuju, imalo bi tamo da se probere...
Link to comment

Samo da i ja dam podršku Grcima.Ako .. neka se bune lenje debeljuce..Ko je nama kriv što vrtimo ražnjeve po šumama umesto da se bunimo jer živimo hiljadu puta gore, a ovi se bune što ne žele da im ukinu 13, 15 , ... 18 platu.Ako žele, neka spale svoju zemlju do temelja, makar neće postati inertan narod kao mi i dozvoliti da ih neko kuva kao žabu do besvesti.

Link to comment
Jel ti uopste citas sta ti govorim? Kreditni paket je 100 milijardi evra. Ostrvo kosta, kazi ga, 20 miliona. Predlazes da prodaju ceo Egej?
Ma daj, sta si odmah zapenio. Uopste se ne radi o tome da oni mogu prodajom ostrva da se povade iz duga. Dug je toliko ogroman da par ostrva to moze da smanji za manje od 1 posto. ALi je stvar u principu - onomad im prodaja ostrva nije smetala, jer je kupac bio nacionalni ponos, bogatun Onazis. Samo kazem da je u ovim kriznim vremenima sizofrena situacija i da su Grci nespremni da sustinski sagledaju probleme koji postoje u drzavi. Prodaju Skorpiosa uzeo sam kao primer razlicitih standarda, u zavisnosti od toga da li je kupac ostrva nas ili njihov. A sto se tice pitanja da li me licno tangira nemacki kredit - ne, naravno da me ne tangira licno. Ali iz razloga koji su ideoloske prirode, pomesani sa realnom situacijom da Srbija jednog dana postane deo EU, smatram da je nomralno da pricamo o buducnosti zajednicke valute, buducnosti Evropske unije, a sve su to pitanja koja se preplicu u aktuelnim debatama o pomoci Grckoj.Eto, nadam se da sam razjasnio.
Link to comment
Smem li da pitam sa kojim pravom deliš ovakve kvalifikacije i šta uopšte znaš o ljudima koje nazivaš šugavim mediokritetima zbog toga što nisu uzeli molotov koktel u ruke i bacili ga na neke nedužne nesrećnike u koje im je neki neuki šaban upro prstom?
naravno da smes da pitas :) dakle, kakvo je moje pravo? pa isto pravo kao sto je i pravo svih diskutanata da se preseravaju u postovima sve kao tumaceci uzroke grcke krize onako zavaljenih guzica u radnim stolicama na radnim mestima ili u dosadnim casovima vecernjeg boravka u toplim domovima
Link to comment
Beowl, tvoj doprinos ovoj diskusiji je veoma veliki. Ipak, to nije sprecilo da se diskusija ponovo pretvori u razmetanje ravnodusnoscu, uz, moze se reci, i rasisticke kvalifikacije o lenjim nacijama itd. Takvo pisanje izaziva razumljivo besne reakcije.
interesantno je to sto se besne reakcije po pravilu svode na primitivne diskvalifikacije sagovornika na ovoj temi. primetio bih, takodje, da su jedini koji su do sad pokazali autenticnu zabrinutost za grke u ovoj raspravi upravo neki od onih koji su nazvani sugavim mediokritetima.onome ko veruje da ce grckoj i grcima pomoci nedotupavne parole i solidarnost koja se demonstrira pisanjem online peticija, kacenjem youtube spotova, krokodilskim suzama nad sudbinom nesrecnog grckog siromaha kojeg je zloupotrebi zli kapitalista, pa cak i aktivnim ucescem u unistavanju imovine tog istog mrskog kapitaliste... zaista ne znam sta bih rekao. imate li neku ideju kako promeniti stvari? nova raspodela bogatstva? vrlo rado, evo dizem obe ruke za to. voleo bih samo pre toga da znam ko i kako ce to izvrsiti. i koje garancije imam da se ova nova raspodela nece zavrsiti poput one lenjinove ili, u nesto blazem obliku, brozove.razumem to sto su ljudi ogorceni ali mi beskrajno ide na qrac sto se taj bes kanalise tako sto se pristojni ljudi, navikli da zive od svog rada, nazivaju mediokritetima i ko zna kako jos.
Link to comment
Ili mislis da prosecni Nemac ili Danac treba cutke da gleda kako Grcka trosi pare ostatka unije?
Da. Cutke je gledao kako se uvecava suma novca koju Grcka/njene banke duguje Nemackoj/nemackim bankama. Zasto je pozajmljivao lenjom grckom radniku kada je znao da ce tesko dobiti novac nazad? Naravno, ovo je druga strana urosevskog pojednostavljivanja, ali takva je i prica o prodaji napustenih ostrva da bi se smanjio dug od 300 milijardi evra. Kada se tako postave stvari Grcima se vise isplati da bankrotiraju.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...