Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

I ostale PIGS su u priblizno slicnoj situaciji, uz jednu veliku razliku: u Grckoj je huliganizam na mnogo višem nivou i sa mnogo duzom tradicijom anarhocrvenih grupa utemeljenih na secanju na stranu intervenciju cetrdesetih i vojnu huntu sedamdesetih. Kasnije su te grupe prividno evoluirale u šatro huligane, odnosno regrutne centre za premlade, prehrabre i ne bas prepametne, a utakmice i sukobi sa drugim grupama korisceni su za trening, obuku i povremenu probu mobilizacije. Nije prvi put da demonstracije u Grckoj prelaze granicu dozvoljenog; nije prvi put da je neka drzava pred bankrotom(recimo SFRJ 1982. sa Milkom Planinc); nije prvi put da se potezu teske reci o poretku i o pravdi; ali jeste prvi put da su se huligani toliko otrgli od guzonja koje ih inace finansiraju, da ni mafijaski sindikati koji inace njihove usluge koriste svako malo, a ni krupni kapital koji takodje njihove usluge koristi svako malo, nisu sigurni kome sada da se zale. Hocu da kazem da su huligani, taj pazljivo negovani korov, tek sada pokazao koliko je otrovan. Ako se korov suzbije brzo, recimo prskanjem, onda se ponovo pojavi brzo. Jedini nacin da ga se resis je i najsporiji: vadjenje iz korena. Grckoj, medjutim, trebaju brzi potezi i zato ce i ovu sansu propustiti da ociste svoju zemlju.Dakle, situacija ce se smiriti u Helenskoj Republici, ali ono sto je za ostatak Evrope zanimljivo jeste koliko je stvarno MMF jak i Eurozona stabilna. Koliko oni stvarno imaju pripremljenih para za crne dane? Grcku i Portugal ce resiti lako, ali skepsa Nemaca i Beneluksa je strah od slicnog scenarija u Spaniji i narocito, Italiji. Jer, ako oni krenu da traze lovu na drugim stranama, onda politicke implikacije mogu biti nesagledive. Moja generacija nije upamtila Evropu bez kontrole i nisam siguran da bih zeleo da vidim i to jedino cudo kojeg se jos nisam nagledao.

Link to comment

Problemi Grcke i ostalih drzava juzne Evrope + Irska su prilicno razliciti i velika greska ih je sve stavljati u isti kos.Ovo sada je tipicni blame game gde zapravo svi imaju deo odgovornosti srazmerno informacijama koje su imali i koje su im bile dostupne. Jasno da bi neko (posebno od politicara) trebao da plati zatvorom i stoga je i razumljiv gnev kod mnogih. Ono sto je potrebno je uspostavljanje supervizije najvisih sudova/ustava nad finansijskim mahinacijama politicara koji uvek razmisljaju kratkorocno do sledecih izbora ali ne i dugorocno. To je danas opsti problem u vreme flat money-ja i mora se pronaci mehanizam pravne drzave koji ce taj sukob interesa resiti na zadovoljavajuci nacin. Na odgovornost politicara se ne moze racunati kao ni na odgovornost glasaca. Demokratija je vise od toga.Obicna populisticka demokratija je bakrotirala a sada je samo pitanje da li ce sadasnji sistem pronaci snagu da implementira potrebna resenja ili je potrebno da se dogodi neka krvava revolucija ciji ce ishod biti jos neizvesniji.Glavni problem koji ja vidim sa Grckom je sto tamo (slicno Srbiji) ne postoji jedna zdrava drustvena ideoloska ravnoteza iz koje bi se crpile ideje i energija za neke promene u potrebnom pravcu. Naprotiv, postoji jedan dominantni nacin ponasanja, socijalisticko muljanje, populizam sa velikim deficitom pravne drzave sto rezultira katastrofom. Zato nije ni cudo sto trziste obveznica ima svoje sumnje u tektonske promene u Grckoj koje su potrebne da bi se izvuklji iz krize. Irska je recimo bila u cak i goroj situaciji, mere stednje su slicne onima u Grckoj ali trziste pokazuje sasvim druge reakcije. To nije slucajno.

Edited by Anduril
Link to comment
nije prvi put da je neka drzava pred bankrotom(recimo SFRJ 1982. sa Milkom Planinc)
Sta je bio uzrok tadasnje krize? Ovo standardno trosenje preko mere ili nas je potkacila svetska kriza?
Link to comment
Sta je bio uzrok tadasnje krize? Ovo standardno trosenje preko mere ili nas je potkacila svetska kriza?
Ono prvo. Sedamdesetih je procesom decentralizacije omogućeno zaduživanje u inostranstvu na republičkom i lokalnom nivou bez ikakve centralne evidencije što je dovelo do toga da je Milka Planinc, kada je došla da bude vatrogasac, provela prvu godinu mandata samo da utvrdi koliki je spoljni dug zemlje.
Link to comment
Sta je bio uzrok tadasnje krize? Ovo standardno trosenje preko mere ili nas je potkacila svetska kriza?
Uzeli gomilu kredita sa izgovorom zemljotresa u Crnoj Gori i upali u duznicku krizu. Niko ne bi to ocenio alarmantnim da Poljska 1981. nije prestala da placa dugove i izazvala potres na finansijskom trzistu, zbog koga najveci americki kreditor nije uspeo da okupi dovoljno zainteresovanih za organizovanu pozajmicu od pola milijarde. Tada je Pariski klub predlozio reprogramiranje duga - i onda ih je Milka Planinc odjebala! Prosto, zena nije bila zadovoljna uslovima, a i bila je sumnjicava prema privatnom karakteru Pariskog kluba. Onda je okupljen konzorcijum 'Prijatelji Jugoslavije', napravljeni povoljniji uslovi, pronadjeno nekih 2 milijarde dolara. Milka je sa njima napravila strategiju kontrolisane emisije, kontrolisane devalvacije radi povecanja izvoza i restrikticije uvoza(tad su pocele cuvene nestasice kafe i benzina). Naravno, izdrkana savezna skupstina je te mere krenula da odbaci, ali je ta zena sa mudima do poda objavila 'crnu opciju' obustavljanja svih placanja kredita i navela precizan datum za to - 3.jun. Valjda je i te komunisticke zbirove u Skupstini preciznost rastreznila, i mere su usvojene. Vec 1983., Jugoslavija je imala suficit u spoljnoj razmeni i zaradila je 3 milijarde dolara za otplatu dugova. Mnogi smatraju da je dolce vita osamdesetih bio zapravo Milkin rad. Tako se to onda radilo...a danas udaraju nogama u dupe kad im daju bilo kakav reprogram duga; pri tom niko ne sme ni da pita pod kojim uslovima te reprograme dobijamo. Zato mi je bilo drago da je Dragan Djilas pre par meseci bar pitao za uslove kredita za Gazelu...podsetilo me na bolja vremena.
Link to comment

Зато сам ја морао да једем шећерне табле, јебла их стабилизација :( Него, да ми неко од вас старијих и школованијих рашчисти нешто: негде сам, поводом обљетнице Титине смрти, нашао податак да је цела СФРЈ била задужена у износу од 11 милијарди евра, а да екс државе сада кумулативно дугују око 140 милијарди. Мене занима ових 11 милијарди - ако је то било 22 милијарде ДЕМ, да ли то може тек тако да се прецвика напола, да ли 11 млрд. ондашњих вреди као 11 млрд. садашњих, а ако не - који се параметри користе да би се утврдила права вредност неког историјског задужења?

Edited by Hella
Link to comment
Зато сам ја морао да једем шећерне табле, јебла их стабилизација :(
One lepe u braon pakovanju :) ih.
Link to comment

@ spaljivanje banke i jadnih bankarskih sluzbenika - :isuse: Samo da se sa ovim i zavrsi, mada...Nekako mi se cini kao da gledam scenario koji ceka nas, pre ili kasnije. Kako nisam ekonomista, te ne mogu tupiti previse na ovu temu, ima li koga da strucnotm pojasni koliko smo blizu ovakvom sledu dogadjaja?

Link to comment
6. Nedostatak samilosti iz perspektive jednog radnika sa brdovitog Balkana koji radi za 4 glavice prosecno :isuse:
da, jebe mi se za grckog radnika, interesantan mi je samo na nivou informacije.imas neki problem s tim?...ova mi prica malo lici na onaj topik o americkim vojnim brljotinama u iraku. najgori zlocin ikada, kaze srbin koji je zaboravio da je 90tih bio na 100 km od ratista! ok, zlocin, naravno da ga treba sankcionisati, al najveci ikad, ili jedini takav, smijesno je.ne vidim krivicu radnika u grckoj, 13 plata je bila na izvolte, kao vjerovatno i mnogo sta drugo - ko bi se bunio, osim postene strucne inteligencije i zainteresovane opozicije, ako ih je bilo u tom momentu? svi su skloni da trose vise nego sto realno mogu. svima pare vrijede vise danas nego sutra.za izvjesno vrijeme nevoljno ce krenuti u najavljenu stednju. ako sam dobro shvatila, nijedna ozbiljna stranka ne protivi se paketu mjera stednje. ispred protesta staje ljevica sa 9% glasova. vjerujem da su i vece politicke promjene trenutno mnogo skupe da bi ih iko oveci i ozbiljniji razmatrao. no, nemam pojma o grckoj, moze biti i da uoblice drustvena previranja u stranacka. Edited by morgana
Link to comment
Problemi Grcke i ostalih drzava juzne Evrope + Irska su prilicno razliciti i velika greska ih je sve stavljati u isti kos.Ovo sada je tipicni blame game gde zapravo svi imaju deo odgovornosti srazmerno informacijama koje su imali i koje su im bile dostupne. Jasno da bi neko (posebno od politicara) trebao da plati zatvorom i stoga je i razumljiv gnev kod mnogih. Ono sto je potrebno je uspostavljanje supervizije najvisih sudova/ustava nad finansijskim mahinacijama politicara koji uvek razmisljaju kratkorocno do sledecih izbora ali ne i dugorocno. To je danas opsti problem u vreme flat money-ja i mora se pronaci mehanizam pravne drzave koji ce taj sukob interesa resiti na zadovoljavajuci nacin. Na odgovornost politicara se ne moze racunati kao ni na odgovornost glasaca. Demokratija je vise od toga.Obicna populisticka demokratija je bakrotirala a sada je samo pitanje da li ce sadasnji sistem pronaci snagu da implementira potrebna resenja ili je potrebno da se dogodi neka krvava revolucija ciji ce ishod biti jos neizvesniji.Glavni problem koji ja vidim sa Grckom je sto tamo (slicno Srbiji) ne postoji jedna zdrava drustvena ideoloska ravnoteza iz koje bi se crpile ideje i energija za neke promene u potrebnom pravcu. Naprotiv, postoji jedan dominantni nacin ponasanja, socijalisticko muljanje, populizam sa velikim deficitom pravne drzave sto rezultira katastrofom. Zato nije ni cudo sto trziste obveznica ima svoje sumnje u tektonske promene u Grckoj koje su potrebne da bi se izvuklji iz krize. Irska je recimo bila u cak i goroj situaciji, mere stednje su slicne onima u Grckoj ali trziste pokazuje sasvim druge reakcije. To nije slucajno.
Upravo tako.
Uzeli gomilu kredita sa izgovorom zemljotresa u Crnoj Gori i upali u duznicku krizu. Niko ne bi to ocenio alarmantnim da Poljska 1981. nije prestala da placa dugove i izazvala potres na finansijskom trzistu, zbog koga najveci americki kreditor nije uspeo da okupi dovoljno zainteresovanih za organizovanu pozajmicu od pola milijarde. Tada je Pariski klub predlozio reprogramiranje duga - i onda ih je Milka Planinc odjebala! Prosto, zena nije bila zadovoljna uslovima, a i bila je sumnjicava prema privatnom karakteru Pariskog kluba. Onda je okupljen konzorcijum 'Prijatelji Jugoslavije', napravljeni povoljniji uslovi, pronadjeno nekih 2 milijarde dolara. Milka je sa njima napravila strategiju kontrolisane emisije, kontrolisane devalvacije radi povecanja izvoza i restrikticije uvoza(tad su pocele cuvene nestasice kafe i benzina). Naravno, izdrkana savezna skupstina je te mere krenula da odbaci, ali je ta zena sa mudima do poda objavila 'crnu opciju' obustavljanja svih placanja kredita i navela precizan datum za to - 3.jun. Valjda je i te komunisticke zbirove u Skupstini preciznost rastreznila, i mere su usvojene. Vec 1983., Jugoslavija je imala suficit u spoljnoj razmeni i zaradila je 3 milijarde dolara za otplatu dugova. Mnogi smatraju da je dolce vita osamdesetih bio zapravo Milkin rad. Tako se to onda radilo...a danas udaraju nogama u dupe kad im daju bilo kakav reprogram duga; pri tom niko ne sme ni da pita pod kojim uslovima te reprograme dobijamo. Zato mi je bilo drago da je Dragan Djilas pre par meseci bar pitao za uslove kredita za Gazelu...podsetilo me na bolja vremena.
Nisam znao za ove detalje, ali ako je istina to što kažeš o Milki Planinc, onda imam samo jedan komentar: Hail.gif
Link to comment
Uzecu i ja povoljan Sosijete Zeneral kredit jednog dana, naucicu da volim svoj posao na kom udisem filtrirani vazduh erkondisna i buljim u ekran. Molicu se za dobrobit gazde jer ce, dok njemu padaju mrvice, i moj stomak biti skoro pun. Vikendom cu se napiti i nasaliti sa kolegama sa posla. Bodricu Orlove i drkacu na Fajnal For... Poslacu Veranu Maticu SMS da narani smrdljivu neradnicku sirotinju. Cekacu strpljivo svoj red za napredak u nizu visu srednju klasu. Imacu frizider sa drzacem za vino. Moji Fejsbuk statusi odrazavace moje zadovoljstvo. MOci cu da ih apdejtujem cak i kad sam na slavi kod tasta jer imam fenomenalan tarifni paket. Jedva cekam momenat kada mi konacno nece biti vise jasno kako neko moze da se buni protiv bilo cega.
Mozes kao drugu opciju da odaberes Peshter: vazduh koji podmladjuje, sir koji ima ukus sira i zen scenografija. Isto to samo jos bolje u Krivom Viru, prema Zajecaru: kucu sa dvoristem mozes da kupis za pet hiljada eura, do tamo imas asfaltni put i bandere koje sprovode nose dve zice za elektriku (mislim da ima i telefon).Ili urbana varijanta: bas pre par dana videh onog VB slikara Karla gde gluvari u u nekom prasnjavom kaficu pored Bajlonijeve pijace: dlanovi mu oslonjeni na noge, okrenuti ka nebu, a palcevi spojeni sa srednjacima. Japanke i stare farmerke, nista brend, nista automobil, nista prokleti materijalizam. Daleko je od njega Rajnfajzen. Edited by CowBoy
Link to comment
- i onda ih je Milka Planinc odjebala! Prosto, zena nije bila zadovoljna uslovima, a i bila je sumnjicava prema privatnom karakteru Pariskog kluba. Onda je okupljen konzorcijum 'Prijatelji Jugoslavije', napravljeni povoljniji uslovi, pronadjeno nekih 2 milijarde dolara. Milka je sa njima napravila strategiju kontrolisane emisije, kontrolisane devalvacije radi povecanja izvoza i restrikticije uvoza(tad su pocele cuvene nestasice kafe i benzina). Naravno, izdrkana savezna skupstina je te mere krenula da odbaci, ali je ta zena sa mudima do poda objavila 'crnu opciju' obustavljanja svih placanja kredita i navela precizan datum za to - 3.jun. Valjda je i te komunisticke zbirove u Skupstini preciznost rastreznila, i mere su usvojene. Vec 1983., Jugoslavija je imala suficit u spoljnoj razmeni i zaradila je 3 milijarde dolara za otplatu dugova. Mnogi smatraju da je dolce vita osamdesetih bio zapravo Milkin rad.
A onda je mrmot zamotao čokoladu.Čuj, Milka Šarplaninc je nešto objavila i pregovarala. :isuse:
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...