Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Zakjučak može da se izvede u par rečenica; Grci su decenijama živeli daleko iznad mogućnosti (a nisu poput SAD u mogućnosti da račun za to ispostave nekom drugom). Račun je stigao na naplatu. Šlajpik je prazan. Sledi stezanje kaiša i svođenje na realne mogućnosti.To bi bilo to.
Otprilike, samo je pitanje uz kakav džumbus.Danas su kreditni ovisnici likvidirali tri sitna dilera na samu najavu uskraćivanja opijata. Pitanje je da li će u svojoj apstinentskoj krizi uspeti da razluče ko su narko bosovi koji su ih prvobitno navukli na potrošnju iznad sopstvenih mogućnosti.Onako, gledano sa strane, gade mi se i jedni i drugi. Mada, lažem – voleo bih videti plutokratiju kao dekor uličnih bandera, makar to bilo i u Grčkoj. Možda se tim činom započne globalni trend...
Link to comment

Kakvih gluposti se nacitah ovdi.1. Grcka je previse rano usla u EEZ :isuse: 2. Kakva elita takav narod :isuse: 3. Mnogo trosili pa sad evo im ona rabota :isuse: 4. Narodna umotvorina iz 19. veka Duzan ko Grcka :isuse: 5. Pametnije im je da se ne bune jerbo ce im propasti turisticka sezona i samim tim ce biti manje para u slajpeku :isuse: 6. Nedostatak samilosti iz perspektive jednog radnika sa brdovitog Balkana koji radi za 4 glavice prosecno :isuse: 7. Moguci su napadi na gastose :isuse: 8. Nije glup MMF :isuse: 9. U kriznim vremenima bogati spekulanti zaradjuju mnogo manje novca :isuse: Grcka je usla u EEZ kad je trebalo i za to su dozvolu dale sve velike ili vazne drzave zapada od pravovernog Vasingtona, radisnog Bona do cinicnog Londona jer je to bio opsti interes. Kao sto vidimo taj narod se ponasa odgovornije negoli politicka elita i ovi protesti nisu nova stvar u Grckoj. Zasto su vlade ove zemlje dozvoljavale toliku neodgovornost u vodjenju svog posla? I EU eksperti nisu znali sta se dogadja tamo? O bankrotima, utaji poreza,deficitima i posledicama bi mogli najvise govoriti ekonomisti i istoricari iz USA, UK, Fr i Ger. Pobuna u Grckoj je bitnija i zdravija za jedno drustvo nego 1 turisticka sezona. To sto je u Serbiji ili Bosniji prosecna plata na nivou robovske drzave ili sto su uslovi za rad slicni je pitanje za vlade ovih zemalja a ne za radnike Grcke. Ali kod nas nema ko ni pitati. 1 bolest i tuga u svakom pogledu. Tesko da ce doci do ovoga za sad. Meta je neko drugi. MMF je 1 divna humanitarna organizacija ravna najgoroj kletvi. I naravno da ce sada bogati biti jos bogatiji, naravno da najbogatiji utaje najvise poreza i naravno da korupcija ide sa vrha na dole.

Link to comment
Pobuna u Grckoj je bitnija i zdravija za jedno drustvo nego 1 turisticka sezona.
Ovo bi mogao da obrazložiš. Ostale frazetine ne moraš.
Link to comment

Musharaf je spomenuo imigrante kao moguce mete gneva zbog radikalnih mera stednje. Deo koji drzi grcku poljoprivredu na nogama i zivi u manjim sredinama sa porodicom verovatno nece biti ugrozen, posto bi cenim samo neki helenski Pol Pot mogao da uputi ljude iz gradova na "radno intenzivne" poljoprivredne poslove. Ostali su izgleda najebali, sa ili bez napada gnevnih Grka.

Ta Nea, reports that by 2015, nearly 25 per cent of the inhabitants living in Greece would be foreigners, mainly Albanians. The same source calculates that one out of 10 students attending elementary and secondary education are foreigners, more than 80 per cent of them Albanians. To Ethnos (another Athens daily) estimates that perhaps as many as 300,000 of the Albanian immigrants are considered undocumented aliens by the Greek government.
http://newbalkanpolitics.org.mk/napis.asp?id=9&lang=English
According to the latest census, the population of Greece increased from 10,259,900 in 1991 to 10,964,020 in 2001. This increase can be almost exclusively attributed to immigration in the past decade. The census shows that the foreign population of Greece in 2001 was 762,191, making up approximately seven percent of the total population.It is estimated that the real number of immigrants is higher; many analysts believe that migrants make up as much as 10 percent of the population because unauthorized immigrants were not included in the census. More than two-thirds of the population of rural areas widely acknowledged the positive implications of migrants' presence primarily because labor shortages were covered, labor costs fell, and consumption expanded. Older respondents and the farming population generally held more positive attitudes towards the migrants while non-farmers and the younger members of households held more negative opinions.
http://www.migrationinformation.org/Feature/display.cfm?ID=337
Link to comment
http://www.economist.com/world/europe/displayStory.cfm?story_id=16055623&source=features_box1
The end of the partyRIOTS, petrol bombs, tear gas and strikes greeted the Greek's government's latest attempt to persuade its citizens of the merits of reducing the country's budget deficit. In Athens demonstrators stormed up to the very steps of the parliament building, where an austerity plan was about to be debated, calling on the parliamentary “thieves” to come out. Three people were killed when protesters set fire to a bank building on Wednesday May 5th. Hours later, with tear gas drifting through the adjacent square, parliamentary leaders held a brief, sombre exchange on the signficance of the deaths, vowing to protect the principle that protest must be peaceful. Many citizens agreed that it was a sad moment for the birthplace of democracy.Yet Athenians were also saying, with wistful smiles, that it had been a good party while it lasted. The backdrop to the riots was that, in a mixed mood of resignation, black humour and bitterness, Greeks were bidding farewell to a decade in which everything good and bad about their country grew feverishly. There were sporting and cultural extravaganzas, starting with the 2004 Olympics. Archaeological sites were spruced up, new buildings erected. The middle class grew larger and more sophisticated. And many people at the lower end of the pile breathed a bit easier, if only because immigrants from poorer places came to harvest their olives and work in their restaurants.At the same time, Greece’s worst habits—the plundering of state coffers, the hiring of cronies, the abuse of public office, impunity for the powerful—were multiplied on an ever larger scale. A handful of Cassandras said it would end in tears but, while the party lasted, nobody listened. Now, with the announcement on May 2nd of loans from the IMF and the European Union worth a total of €110 billion ($144 billion), plus an austerity plan, the party is well and truly over.
Link to comment
Ovo bi mogao da obrazložiš. Ostale frazetine ne moraš.
Cini mi se da bi ova pobuna mogla dovesti do nekih konkretnih promena i preispitivanja politicke zbilje u Grckoj. Do nekog novog drustvenog dogovora i u tom smislu mi se cini da je to bitnije od 1 turisticke sezone iako ni nju ne bih potcenio. Ne nadam se nicemu spektakularnom jer je problem presirok za jednu sindikalnu pobedu. Ali kao presedan.Frazetine su nametnute raznim rasistickim gadarijama i "expertskim" glupostima ovde napisanim. Edited by bradilko
Link to comment
Odrasti, Mali Veseljače!
Nisam optimist... za 30 godina mi nije uspelo, mada... Nikad nije kasno. A do tada, radujem se svakoj pobuni protiv gadova, neredima, barikadama, razlupanim pandurima i spaljenim dzipovima. Male zivotne radosti...Uzecu i ja povoljan Sosijete Zeneral kredit jednog dana, naucicu da volim svoj posao na kom udisem filtrirani vazduh erkondisna i buljim u ekran. Molicu se za dobrobit gazde jer ce, dok njemu padaju mrvice, i moj stomak biti skoro pun. Vikendom cu se napiti i nasaliti sa kolegama sa posla. Bodricu Orlove i drkacu na Fajnal For... Poslacu Veranu Maticu SMS da narani smrdljivu neradnicku sirotinju. Cekacu strpljivo svoj red za napredak u nizu visu srednju klasu. Imacu frizider sa drzacem za vino. Moji Fejsbuk statusi odrazavace moje zadovoljstvo. MOci cu da ih apdejtujem cak i kad sam na slavi kod tasta jer imam fenomenalan tarifni paket. Jedva cekam momenat kada mi konacno nece biti vise jasno kako neko moze da se buni protiv bilo cega.
Link to comment
nije mmf usao zato sto fali 30 milijardi evra da se pripomogne nego upravo zbog ronzanja po knjigama.grci imaju prvu veliku naplatu dugova 19. maja cini mi se i nisu imali zute banke. drzave evropske unije ulecu sa 80 milijardi iz delova ali malo je problematicno da druga drzava (makar to bila i nemacka) drzi lekcije grckoj iz ponasanja.ovako dodje mmf koji jednostavno nece uplatiti sledecu transu kredita ako se ne izvrse reforme i tu se nema sta mesati ni ECB ni nemacka sa svojim garancijama...
Link to comment
Uzecu i ja povoljan Sosijete Zeneral kredit jednog dana, naucicu da volim svoj posao na kom udisem filtrirani vazduh erkondisna i buljim u ekran. Molicu se za dobrobit gazde jer ce, dok njemu padaju mrvice, i moj stomak biti skoro pun. Vikendom cu se napiti i nasaliti sa kolegama sa posla. Bodricu Orlove i drkacu na Fajnal For... Poslacu Veranu Maticu SMS da narani smrdljivu neradnicku sirotinju. Cekacu strpljivo svoj red za napredak u nizu visu srednju klasu. Imacu frizider sa drzacem za vino. Moji Fejsbuk statusi odrazavace moje zadovoljstvo. MOci cu da ih apdejtujem cak i kad sam na slavi kod tasta jer imam fenomenalan tarifni paket. Jedva cekam momenat kada mi konacno nece biti vise jasno kako neko moze da se buni protiv bilo cega.
Tako je.... Choose life.
Link to comment
Kakvih gluposti se nacitah ovdi.1. Grcka je previse rano usla u EEZ :isuse: 2. Kakva elita takav narod :isuse: 3. Mnogo trosili pa sad evo im ona rabota :isuse: 4. Narodna umotvorina iz 19. veka Duzan ko Grcka :isuse: 5. Pametnije im je da se ne bune jerbo ce im propasti turisticka sezona i samim tim ce biti manje para u slajpeku :isuse: 6. Nedostatak samilosti iz perspektive jednog radnika sa brdovitog Balkana koji radi za 4 glavice prosecno :isuse: 7. Moguci su napadi na gastose :isuse: 8. Nije glup MMF :isuse: 9. U kriznim vremenima bogati spekulanti zaradjuju mnogo manje novca :isuse: Grcka je usla u EEZ kad je trebalo i za to su dozvolu dale sve velike ili vazne drzave zapada od pravovernog Vasingtona, radisnog Bona do cinicnog Londona jer je to bio opsti interes. Kao sto vidimo taj narod se ponasa odgovornije negoli politicka elita i ovi protesti nisu nova stvar u Grckoj. Zasto su vlade ove zemlje dozvoljavale toliku neodgovornost u vodjenju svog posla? I EU eksperti nisu znali sta se dogadja tamo? O bankrotima, utaji poreza,deficitima i posledicama bi mogli najvise govoriti ekonomisti i istoricari iz USA, UK, Fr i Ger. Pobuna u Grckoj je bitnija i zdravija za jedno drustvo nego 1 turisticka sezona. To sto je u Serbiji ili Bosniji prosecna plata na nivou robovske drzave ili sto su uslovi za rad slicni je pitanje za vlade ovih zemalja a ne za radnike Grcke. Ali kod nas nema ko ni pitati. 1 bolest i tuga u svakom pogledu. Tesko da ce doci do ovoga za sad. Meta je neko drugi. MMF je 1 divna humanitarna organizacija ravna najgoroj kletvi. I naravno da ce sada bogati biti jos bogatiji, naravno da najbogatiji utaje najvise poreza i naravno da korupcija ide sa vrha na dole.
Просуо си се за све паре.1. Грчка је, наравно, ушла барем деценију раније него што је то требало да буде. Њен улазак је више био жеља да се помогне 'напаћеном грчком народу', 'колевци демократије' измученој разним диктатурама и хунтама, и да се ојача јужно крило спрам источног блока, него што је то био улазак једне нормалне и уређене земље. Свега неколико година пре уласка на улицама су се масовно разбијале главе, а земљом владали луди пуковници. Уз италијански мецођорно, цела Грчка је практично била на сиси ЕЗ и структурних фондова. Нема ко касније у западној Европи није кукао због пријема Грка тако рано, а пред Европским судом правде је грчка држава тужена (и изгубила) небројено спорова у вези са неиспуњавањем преузетих обавеза.2. Елита и народ увек стоје у некаквој корелацији. Грци не љубе плаћања пореза, то ћеш најбоље видети по гађењу спрам плаћања картицама по разним приватним смештајима на мору - све је то соларно и далеко од било какве евиденције која би могла водити опорезивању. Ни у ресторанима неће баш тако често фискални завршити на столу, буде ту нешто нажврцано на салвети или столњаку. Симпатично, но не баш најбоље по државне приходе. Адвокати, зубари, доктори...слично као и код нас. 3.То да ли се трошило 'много' или 'мало' није ствар апсолутних износа, већ односа онога што се реално могло потрошити и онога што је заиста трошено. Сигурно да грчке плате нису баш нешто у односу на шведске, но нису ни мачји кашаљ. Биле су пет пута мање пре двадесет година у реалном износу, па нико тада није излазио на улице да убија због немаштине, а и тада је било корумпираних политичара, богатих бродовласника и сличне фауне.5. Наравно да им је паметније да не упропасте туристичку сезону. Ено браћа Хрвати већ шаденфројдовски трљају руке у ХРТ прајмтајму, знају они како то изгледа када прилози из 1 туристичке дестинације изгледају као извештај са ратишта.6. 'Недостатак самилости'? Да, капирам да би овдашњи форумаши што плаћају порез у другим европским државама требало да умиру од среће што ће њиховим парама бити субвенционисано грчка операција. Они сами те паре не би утрошили ни на шта корисно, него на неке бидермајер трице којих се МП и овдашњи револуционари гаде, неке параферналије и квазипотребе: та лепо се може живети и без Плејстејшна, полице за вино или патика за трчање (нека трче боси, играју клис и пију брљу).7. Напади на гастосе су увек могући, чак и у веома богатим и финим државама. Грци су шворц Балканци, народ чији национализам не уступа нимало јужнословенској варијанти. Рачуница је јасна.8. ММФ није глуп. Није увек у праву, али нису ни гомила дебила.
Link to comment
Атина, 27. априла – Десетине грчких војни пилота су објавиле штрајк! Прецизније, саопштили су да се лоше осећају, да имају психичке и физичке сметње и да зато одбијају да полете на редовне тренинге. С обзиром на то да је људима у униформи забрањена свака отворена форма штрајка, на овај начин они су свом министру и влади ставили до знања да протестују због нових пореских мера које ће се од сада односити и на њихове зараде.
braco turci, napred do salonike pa da sidjemo na pide i doner, dosta nam je mrskog girosa!
Uzecu i ja povoljan Sosijete Zeneral kredit jednog dana, naucicu da volim svoj posao na kom udisem filtrirani vazduh erkondisna i buljim u ekran. Molicu se za dobrobit gazde jer ce, dok njemu padaju mrvice, i moj stomak biti skoro pun. Vikendom cu se napiti i nasaliti sa kolegama sa posla. Bodricu Orlove i drkacu na Fajnal For... Poslacu Veranu Maticu SMS da narani smrdljivu neradnicku sirotinju. Cekacu strpljivo svoj red za napredak u nizu visu srednju klasu. Imacu frizider sa drzacem za vino. Moji Fejsbuk statusi odrazavace moje zadovoljstvo. MOci cu da ih apdejtujem cak i kad sam na slavi kod tasta jer imam fenomenalan tarifni paket. Jedva cekam momenat kada mi konacno nece biti vise jasno kako neko moze da se buni protiv bilo cega.
a oces pojebati nesto, obicno tako ide brze...
Link to comment
braco turci, napred do salonike pa da sidjemo na pide i doner, dosta nam je mrskog girosa!a oces pojebati nesto, obicno tako ide brze...
1 nivo.
Link to comment
Uzecu i ja povoljan Sosijete Zeneral kredit jednog dana, naucicu da volim svoj posao na kom udisem filtrirani vazduh erkondisna i buljim u ekran. Molicu se za dobrobit gazde jer ce, dok njemu padaju mrvice, i moj stomak biti skoro pun. Vikendom cu se napiti i nasaliti sa kolegama sa posla. Bodricu Orlove i drkacu na Fajnal For... Poslacu Veranu Maticu SMS da narani smrdljivu neradnicku sirotinju. Cekacu strpljivo svoj red za napredak u nizu visu srednju klasu. Imacu frizider sa drzacem za vino. Moji Fejsbuk statusi odrazavace moje zadovoljstvo. MOci cu da ih apdejtujem cak i kad sam na slavi kod tasta jer imam fenomenalan tarifni paket. Jedva cekam momenat kada mi konacno nece biti vise jasno kako neko moze da se buni protiv bilo cega.
Sve to ide mnogo brže ako za prvi maj odeš da nabiješ gajbu piva i kilo i po mesa u bulju, i onda se po povratku učlaniš u fejsbuk grupu koja podržava obespravljene. Može i neki revolucionarni jućub klip. Grci će to znati da cene.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...