Jump to content
porucnik vasic

Утакмице које сте упамтили

Recommended Posts

porucnik vasic

Моја опседнутост СП је почела крајем 1977 са оне две незаборавне утакмице из квалификација против Румуније у Букурешту и Шпаније у Београду. Папе Сушић,покојни Пера Борота и Хуанито су ме сваки на свој нашин фасинирали. Жеља да Шпанија изгуби сваку утакмицу потиче из тих дана.СП у Аргентини памтим по нерешеној између Немаца и Туниса, Немаца и Холандије за коју сам тада онако клиначки навијао подстакнут ћалетовим причама о генијалцу Кројфу, који није играо из за мени тада мистериозних разлога, намештањке између Аргентине и Перуа. Наравно и оно финале и Ресебрникова статива, пред крај утакмице. Наранџасти ми су ме тада купили својом магијом која је постојала тамо до 2000.Аргентину и Кемпеса сам замрзео и тек читајући Сабата се излечио о те бољке.

Svarog

Italija '90: Kamerun-Engleska 2:3. Tragedija. Kamerun vodio 2:1, a zatim Lineker realizovao dva penala (1 u produžetku). Ali, bes Engleza nakon Kamerunovih golova, kada je krenulo laktanje, udaranje, preteći pogledi... u najboljoj tradiciji engleskog fer-pleja.USA '94: Švedska:Rumunija 2:2 (Švedjani prošli u 1/2 na penale). Očekivao sam da će ih Rumuni pregaziti, naročito jer su Švedi jedva i grupu prošli a u osmini izbacili Saudijsku Arabiju (!). Nisam mogao da verujem da je Belodedić promašio poslednji penal (pre toga dao u finalima Kupa Šampiona i za Zvezdu i Steauu). Dobra utakmica, s fenomenalnim trik golom koji je Brolin dao nakon slobodnog udarca (

)France '98: Čile:Austrija 1:1. Jebeni Vastić dao gol u nadoknadi vremena - pao sam tiket za neke sulude pare samo zbog toga. U Čileu bili i Zamorano i Salas, navijao sam za njih.Sa zadnja dva i nemam neku utakmicu da mi je ostala u posebnom sećanju, a prvenstva pre '90 sam bio baš klinac. Edited by Svarog

MocaVukotic

ja izdvajam linekera iz meksika 86, sa gipsom na ruci, kada smo svi mi klinci zaboravili na klupsku pripadnost, i imitirali garija. posebno meč protiv paragvaja u 1/8 finala, het-trik.

radisa

86:Nemačka- Argentina, finale... Bio sam jedini klinac koji je navijao za Nemce... Zato što je Maradona pederski izbacio Engleze, rukom, nikad nisam mogao da navijam za Argentinu... 0:2, pa 2:2, pa 2:3... Nemci ipak izgubili...90: Yu :Argentina, sa 10 igrača, izgubiti na penale... Ipak, ovog puta Nemci uzimaju i dobijaju zle Gaučose u finalu... Breme izvodi penal pogrešnom™ nogom...94: Švedska - Brazil... Polufinale... Tada sam prvi put shvatio kako je pimplanje™ bezveze, i kako se može uživati i u odbrambenom fudbalu... I dan danas žalim što Šveđani nisu uspeli da izdrže... Igrač manje , pola sata pre kraja, je ipak bio pretežak gubitak...98: se nešto slabo sećam, osim naših utakmica... Ipak, polufinale i poraz Hrvata, mi je začudo, dosta teško pao...02: Tu je bilo toliko utakmica za pamćenje... Nepravedno ispadanje Italije i Španije... Denilson koji beži od buljuka Turaka u polufinalu... I Oliver Kahn... Proglašen za igrača prvenstva, prvi put da je golman dobi to priznanje... Da je imao još kog igrača u timu osim Balaka, možda bi i uzeo pehar... Šteta...06: NIš naročito...

tsva

1982Madjari nabili El Salvador 10-1 - utakmica sa najvise golova koju sam gledao na SPPokrali nas protiv Spanaca :isuse: Suze HondurascanaSvapsko Austrijska namjestaljka - tada sam bio "sasma" mali pa bas i nisam kontao kako su kvarno izbacili AlzircePolufinale izmedju Svaba i Francuza i Toni Sumaher 1986SSSR gazi Madjare 6-0Danci da Larsenom i Marokanci sa Buderbalom :Hail: SSSR - Belgija - jedna od vecih kradja koje sam ja gledaoFrancuska - Brazil - Platini ljubi loptu i fula ali fulaju i Brazilci. Svi su sutirali bez zaletapolufinale i finale nisam gledao jer su ostale 4 ciganske ekipe1990Osim nasih utakmicaCameroon :Hail: navijao sam za njih ali su ih pokrali u cetvrtfinalu onako sramotnoBrazil - Argentina - Kanidja ga dao a nisu ni centra presliOpet preskocio polufinale i finale jer su opet ostale 4 ciganske ekipe a nje bilo nas i Kameruna1994Rumunija - Argentina - jedna od boljih utakmica koje sam ikada gledaoBugarska - Njemacka - LeckovBrazil - Holandija - Branco objasnioNajgore finale svih vremena1998Engleska - Argentina i glupi BekamHolandija - Brazil - Davids , Sedorf i penali :isuse: inace smor od prvenstva----------------------------------------------2002guranje domacina ali i uzivanje kada su pokradeni cigani iz Italije i SpanijeSenegal - Francuska :lol: Zubo :Hail::Hail::Hail: Brazil - Engleska - Mornar :lol: ---------------------------------------------------------------------------------2006Argentina - SiCG - gazenjeSpanija - Francuska - super utakmica Hrvatska - Australija - Polovi kartoniItalija - Australija komedija od penala

Aće

Bio sam u Italiji '90, na utakmici sa Argentinom. Iako sam bio klinac, upamtio sam sledece: Firenca je lep grad, Italijani mrze Maradonu do jaja, ljudi iz svih vecih gradova u tadasnjoj zemlji bili su tamo, neki Hrvati su okretali naopako njihove zastave da izgledaju kao Jugoslovenske :), i naravno nas nezaboravni trio penaldzija. Brnovic i Hadzibegic me i nisu iznenadili, ali Stojkovic, koji do tada u zivotu nije sutnuo penal pod precku :isuse: Put + spavanje u Sloveniji + karta za utakmicu, 250 dojce maraka, od toga samo karta kostala oko 100. Those were the days...Nemacka 2006, lepi gradovi, super provod, najtoplije leto u istoriji Nemacke... Fudbal? Tragedija... :D

Кристофер Лумумбо

usapamtim samo finale i penale. bio sam klinja tadafrancuskapamtim nase utakmice, precku mijatovica (plakao sam) i velikog zinedina zidana. pamtim jos utakmicu argentina - holandija (veliki bergkamp) i reprezentaciju hrvatske. japan i korejapamtim utakmicu senegal - francuska, ostale tekme senegala, pamtim zubu (bog fudbala), pamtim glupu koreju, pamtim reprezentaciju irske, reprezentaciju turske i to da je kan nepravedno dobio nagradu koju je zasluzio zuba.2006pamtim ono, ali pokusavam da zaboravim. pamtim da je blazicko na htvu posle utakmice rekao "kakav cudesan dan, kakva predivna utakmica". pamtim sugave italijane i onaj kretenski penal protiv australije. pamtim onog sabana sto je isprovocirao zidana i gol anrija kojim je eliminisao brazil.

WTF

Prvo 1 :Hail: za temu, ima nas ovde matorih kojima secanja na neka stara SP evociraju uspomene na vreme kad smo bili mladji, lepsi, etc.. na vreme kad se SP igralo za vreme letnjeg raspusta pa nisi morao da juris internet streams i iphone apps (koji tada nisu ni postojali, btw), da gledas snimke kasnije, ili uzimas slobodne dane da bi kao covek odgledao utakmicu uzivo, bez obzira na kom kraju sveta se igrala...Espana 82 - prvo SP koga se secam. Od utakmica zapamtio onu protiv Spanije kad smo bili pokradeni™ od strane sudije, onu protiv Hondurasa kad smo potpuno azasluzeno™ dobili tim koji je bio (bar te veceri) bolji od nas, secam se prijateljske utakmice germanske brace (GER i AUT) kad su odigrali tacno onako kako je trebalo da oboje prodju dalje, svih utakmica iz onog trougla Italija-Brazil-Argentina, i naravno cuvenog polufinala Francuska - Nemacka, za koje i dan danas tvrdim da je verovatno jedna od najboljih i najdramaticnijih utakmica ikad odigranih. Snimak te utakmice treba staviti u nekakvu vremensku kapsulu da ostane sledecoj civilizaciji ili nekim vanzemaljcima koji se iskrcaju na zemlju da vide cime su se zanimali prethodna anticka civilizacija.Mexico 86 - Belgija - CCCP™ 4-3 (u produzecima) definitivno najbolja utakmica tog SP za mene, naravno i finale (ARG-GER) koje vazi za najbolje SP finale koje sam video. Secam se jos i utakmice Brazil - Spanija sa ponistenim golom Spanaca (da li je lopta presla liniju?), Danska - Nemacka (2-0), kao i Spanija - Danska u 1/8 finala kad su Spanci podivljali i zgazili favorizovane Dance sa 5-1. Naravno, moram i da pomenem Argentina - Engleska, mada osim onog "bozija ruka" gola, ne secam se da je bila nesto ekstra utakmica.Italia 90 - mozda najgore i najdosadnije SP koje sam gledao. Mogu iskreno da kazem da su utakmice SFRJ protiv Spanije i Argentine za mene bile highlight prvenstva, uz to Cameroon koji pobedjuje Argentinu na otvaranju. 1/4F utakmica Engleska - Cameroon najbolja na SP, finale tezak smor.US&A 94 - jedino SP u kome sam bio u to vreme u zemlji gde se igralo, zamalo da odem na Irska - Norveska na Giants Stadionu. Od utakmica kojih se secam tu je USA vs Colombia (2-1) i autogol 1 Kolumbijanca koji ga je kasnije kostao zivota :ph34r: i Rusija - Cameroon 6-1 od grupne faze. Najbolje je ipak doslo u drugoj fazi. Definitivno najbolja utakmica za mene na celom SP je bila Brazil - Holandija (3-2) u 1/4F, a odmah iza nje Bugarska - Nemacka (2-1, produzeci), takodje penalima odlucen 1/4 finalni susret izmedju Rumuna i Svedjana, i Italija - Nigerija je bila dobra utakmica. Posle svega ovoga, finale je bilo tezak antiklimaks, po kolicini smora ravno finalu iz prethodnog SP.France 98 - prvo prvenstvo u kome su RL obaveze pocele stvarno zestoko da mi ugrozavaju nasusnu potrebu da uzivo ispratim svaku utakmicu angry.gif Od utakmica koje cu da pamtim tu je Spanija - Bugarska (6-1), SRJ - Nemacka (2-2), kao i pobeda Nigerije nad Spanijom. Iz drugog kruga uvek cu se secati kako su Hrvati zgazili Nemce (3-0), kao i utakmice Brazila protiv Danske u 1/4F (3-2) i Holandije u 1/2F (pobeda na penale). Finale je bilo prilicno dobro (pogotovo u poreju sa prethodna 2), iako je svaka neizvesnost otklonjena vec krajem 1. poluvremena.Korea/Japan 02 - mozda se najbolje secam otvaranja i pobede Senegala nad Francuskom (1-0), aocekivane™ pobede US&A nad Portugalom (3-2) i pobede Hrvata nad Italijanima (2-1). U drugom krugu pamtim Brazil - Engleska (2-1), Senegal - Svedska, i Nemacka - USA u 1/4F. 1/4F Koreja - Spanija za mene je bila utakmica prvenstva.Deutschland 06 - 1/2F utakmica Nemacka - Italija najbolja na prvenstvu.

Ajant23

82: Totalni klinac, ali jedno od najstarijih sećanja mi je, kada sam onog dana kada sam primio injekcije, u kesici izvadio grb Jugoslavije. Tako, logično se sećam da pričam da danas igramo sa S. Ircima, ali meča se slabo sećam. Sećam se krađe oko penala sa Španijom, ali se sa tog prvenstva najbolje sećam meča sa Hondurasom. Mahom su mi sećanja vezana za Šestića oko tog meča. Čovek je prvo u intervjuu na pitanje šta očekuje protiv hondurasa rekao: "Jebi ga, pobedićemo!", a onda moji koji komentarišu katastrofu koja se dešava na terenu i prozivaju Miljanića što ne uvodi Šestića. Najzad, kada ga je uveo, bi penal nad njim. I, sećam se igrača Hondurasa kako plaču.86: Nisam gledao mnogo mečeva, kao i 82 otišli bi na more i koga bi tamo bolelo uvo za prenose. Tog dana pred put, sećam se tragedije kada je Brazil ponovo ispao. Iako mi je stariji brat mislim pored Brazila najviše voleo Platinijevu Francusku, to ispadanje na penale, ta tragedija koja je konačno značila da generacija Zika i Sokratesa neće uzeti titulu, to sam razumeo tek mnogo kasnije. Naravno, Maradona je toliko niži od Šiltona, ali hej... To je već više od istorije...90: Putovao sam kada su igrali Argentina i Italija polufinale. Naših mečeva se sećam naravno svih. Od ostalih urezala mi se flagratna krađa protiv, tada aktuelnog vicešampiona Evrope, reprezentacije SSSR-a koja je ispraćena u istoriju na totalno pokvaren način. Bilardova Argentina se izvukla uprkos porazu od Kamerona. A, za Kameron su mi najviše i vezana sećanja. Prvo, osmina finala i čuveni Igita :isuse::lol::Hail: , a onda i meč sa Englezima i žestoko četvrtfinale. Da, Plat... Ako ne grešim Zoran Petrović je na tom WC poništio Englezima gol iz slobodnjaka zato što je bio dosudio indirekt. Pogledao sam sad i vidim da im je sudio protiv Holandije, biće da je to tada bilo. A, Holandija Nemačka, ako ne računam mečeve naše reprezentacije, to mi je ostalo u najjačem sećanju. Naravno, navijao sam za Holanđane i kolika je samo frustracija bila onaj obostrani crveni: fenomenalnom Rajkardu na jednoj strani i zanemarljivom Feleru na drugoj. Za finale sam bio na moru i nisam ni želeo da gledam onakav meč. Čuo sam ko je pobedio, iako se to i očekivalo protiv desetkovane Argentine, tako što je meni i drugu prišao klinac iz Zagreba koji je imao 7-8 godina i rekao: "Prvaci smo sveta!" Drug mu je odgovorio nešto tipa: "Pa, nisi ti Nemac!", ali tada je već sve otišlo do Vraga...1994: Dražesne sankcije Jugoslaviji, dražesne sankcije Advokata Gulitu, dražesne sankcije Sakija Manćiniju i Vijaliju, nema nikog iz bivše domovine, nema nikog iz Čehoslovačke, nema Francuza, nema Engleza... Sećam se mislim praktično svega o ovom tužnom prvenstvu na kome je ipak moj drugi favorit došao do finala i izgubio na penale. Moj nikad prežaljeni favorit otišao je do vraga suspenzijom najvećeg, odlaskom Kaniđe i svim ostalim. Ipak, ostala su mi u najjačem sećanju ta dva divna meča Bazileove Argentine: protiv debitantske grčke (3 gola Batistuta i jedan Maradona sa srednjim prstom prilikom proslave) i protiv Nigerije (2 gola Kaniđe). Bio je to kraj jedne velike Argentine. Kraj Maradone i Kaniđe, svakako. Ali, na žalost, kraj i fenomenalnog Redonda koji nije pristao na Pasareline fašističke metode. Bio je to kraj i Bazilea na klupi Argentine, koji će se vratiti na nju tek na poslednjem Kupu Amerike, opet proći nesrećno, ali ostati jedini trener koji je uspeo dovesti sve zvezde Argentine na jedno veliko takmičenje. Između dve klupe Bazilea, to je istorija svađa, izostanaka najvećih igrača, neverovatnih nepozivanja na takmičenje (recimo Pekerman nije pozvao Zanetija :puke: ) i, eto, čekam sa setom najzad titulu ovoj velikoj fudbalskoj zemlji...Odužio se ovaj post, nastaviću... Malo i o sećanjima na one koji su 94 bili uspešniji, pa nadalje...

Aće
Priljubljen na staklo koje je bilo umesto ograde iza gola... hvatamo se za glavu mi, i navijaci Fiorentine zajedno s nama. Kad malo bolje razmislim, necu vise ici na utakmice SP, od 4 utakmice koje sam gledao live u zivotu, skor je 0-0-4, gol razlika 2:10, a najbolja zezancija je i onako van stadiona :D To u Italiji i nije bilo tako stravicno u poredjenju sa Gelzenkirhenom, mislim da reprezentacija nikad nije igrala pred vise nasih navijaca na utakmici SP, ali ekspresno smo smireni. U Firenci je bar neizvesnost trajala 120 min, ovde nekih 30ak jedva. od ostalih skorasnjih dogadjaja, svakako treba spomenuti i ZZZZZZ :lol:PS: jos jedna zanimljivost iz Italije, karte koje smo imali za utakmicu bile su vec unapred kupljene od strane raznih spanskih agencija, pa su ih preprodavali nasima kad su ispali. Njihov cuveni navijac Manolo nije hteo da proda svoje, pa je sa svojim trubacima bio na utakmici da navija za SFRJ, sretosmo se na nekoj benzinskoj pumpi, pa mi je poklonio zastavicu sa grbovima svih ucesnika, i naravno pala je fotka. Posmatrano sa socijalnog aspekta, SP u fudbalu su najbolje manifestacije na kojima sam bio u zivotu, jer tesko da nesto drugo moze da skupi toliki broj razlicitih ljudi na relativno malom prostoru. Sad ovo mozda i nema veze sa utakmicama, ali u Berlinu je bilo fenomenalno u dvoristu hotela, jer su svi gosti na prozore pokacili zastave svojih zemalja. Elem, sedamo mi na klupu tamo, stizu 3-4 lika iz Umaga, i kaze jedan: "E, gde bas oni iznad nas da okace" :D "Oni" smo naravno bili mi, ali to nije smetalo da kasnije zajedno popijemo gajbu piva.
1994:
nemojmo zaboraviti da je te godine Italija imala dva BADŽA :D Edited by garoviks

srki72

Eh...stara dobra vremena :)Ujak mi je pričao o brazilskoj reprezentaciji iz Meksika 1970 (po mnogima najbolje svetsko prvenstvo ikada) a upoznao me i sa dešavanjima iz Nemačke 1974. godine.Kako god, moj prvi pravi susret sa svetskim fudbalskim prvenstvom je bila Španija '82:1. kako su nas ojadile sudije protiv Španaca...ali mi je svejedno bilo pravo mučenje da gledam naše kako igraju..tek kasnije sam shvatio da su tu bile razne igre i igrice (koju opremu ćemo nositi, kakve patike, da li će fudbaleri biti isplaćeni u dinarima i devizama i slično..bilo je tu izgleda svega i svačega).2. utakmice: Brazil - Škotska 4:1, Engleska - Francuska 3:1, Alžir - Nemačka 2:1.....Italija - Brazil 3:2...i već spomenuta, a možda i najbolja u istoriji Nemačka - Francuska 3:3...pošto su naši ispali, pa posle i Brazilci...Francuska je bila moja omiljena reprezentacija....ali utakmica se završava onda kad Nemci odluče da se završi.... :(Meksiko '86:1....naravno Brazil - Francuska 1:1..potpuno neverovatna utakmica...po lepoti igre možda i nešto najbolje što sam u životu video..2. Argentina - Engleska 2:1, Argentina - Nemačka 3:23. Maroko prvi u grupi F :)4. onih par šestica (SSSR - Mađarska, Danska - Urugvaj) i već spomenuta krađa Belgija - SSSR5. Francuzi opet nisu uspeli :(Italija '90: sem Nemačke i Kameruna (neračunajući utakmice naše reprezentacije) prvenstvo za zaborav...i odvratno finaleUSA '94:1. Brazil - Holandija 3:2 i Rumunija - Argentina 3:22. puno gledalaca i golova3. reprezentacija domaćina i moj omiljeni selektor Bora Milutinović :)4....i naravno reprezentacije Bugarske i Nigerije :)Francuska '98:1. Nigerija - Španija 3:2...uživancija 2. nesrećno ispadanje Meksika od Nemaca u osmini finala3. Argentina - Holandija 1:24. ZidanJapan i Koreja '02:1. Engleska - Brazil 1:22. reprezentacija Senegala3. guranje Koreje do polufinalaNemačka '06:1. Zidan2. Australija - Hrvatska 2:2 (i konfuzija sa sudijom i kartonima)3. opet nesrećno ispadanje Meksika, ovaj put od Argentine...4...kvazi grupa smrti (Argentina i Holandija spušile od Portugalije i Nemačke) u kojoj smo bili mi...kakve gluposti....ili igraš ili ne..jbt..

porucnik vasic

Квалификације за Шпанију памтим по томе што у том младом добу нисам могао да их дочекам. Четири године су онда биле половина мог живота, и биле су прве због којих смо гледали фудбал на часу. Памтим Пиждрин гол данцима у Копенхагену, када их је претрчао као ветар, нерешено на пуној Маракани против будућих првака света, кантање Луксембурга и Грчке. Последње које сам гледао на старом црно белом ТВ онда већ петнаест година старом. Отварање на ком сам први пут гледао Марадону, који није показао ни део магије. Робсонов гол Французима и ту митску Енглеску коју дванаест година нико није видео на првенствима, Зика и другаре који разваљују Шкоте и доминирају над СССР-ом, а онда губе од полуделог Росија. О нашима је већ све написано. Мени је фрустрација Шпанијом само достигла виши ниво који ни Пиксијева мајсторија осам година касније није успела да доведе на пређашни ниво. Полуфинале и финале које смо гледали у дискотеци у одмаралишту у Будви на мом првом летовању без родитеља са школом. Радост ккоју сам осетио гледајући Тарделија како прославља гол...

Edited by porucnik vasic

Filipenko

Utakmice sa davnih svetskih prvenstava nisam zapamtio, a ove koje pamtim su sve gore svaki put, kao i sama svetska prvenstva. Toliko.

jezovuk

94 finale, u kampu u Makedoniji na putu ka Grčkoj, sa ćaletom u kafani (tada sam kao klinac bio najviše od svega fasciniran mogućnošću da budem budan u gluvo doba i da to bude ok)98 Norveška-Maroko 2:2 visoki bledoliki (T.A. Flo i drugari) protiv malih garavih (Mustafa Hadji i ekipa). Tu utakmicu sam baš nišanio kao potencijalno zabavnu i ispunila je očekivanja.