Jump to content
IGNORED

Regionalizacija Srbije - apolitička


Milogled Bluff

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    9

  • MayDay

    9

  • msmodesty

    8

  • pacey defender

    7

Inače, narko-dileri su najgora vrsta ljudi, i prema njima apsolutno treba primeniti politiku čelične pesnice, i bez mnogo skrupula primenjivati čak i najprljavije metode da se eliminišu.
So it seems, this is the system, and I'm sorry to sayDealers pay the cops to turn and look the other wayOn both sides of the law justice has been doneNot by a judge and jury but by trigger of a gun!
Link to comment
Ne znam kako je u trouglu Paracin-Jagodina-Cuprija, ali kazu da je u Cupriji ekonomski najlosija situacija.
Tako kako si poredjao. Paracin je trenutno najbolje mesto za zivot, a i prilicno je mirno i pristojno. Jagodina se jos po malo batrga, ali je sva prilika da nece jos dugo. Sad je valjda otvorena neka industrija lekova, i to je manje vise sve sto se pozitivno desilo industriji Jagodine u poslednjih desetak godina. Cuprija je jebeni divlji zapad. Red sirotinja, red tesko naoruzani kriminalci i banditi. Nije ni za posetiti, a kamoli za zivot.
Link to comment
necu ni da pricam kad se glupirate.ovo je ozbiljna tema.
Pa ozbiljna je tema, ali nismo mi bas neki ozbiljni politicari, niti nam je to (izvini, Jagodino) mnogo prioritetno pitanje. Quince je dotakla sustinu kada je pomenula pravu regionalizaciju, a ja cu dodati: regionalizaciju koja nije i feudalizacija. Beograd sada daje male gradove kao lenska dobra pojedinim politicarima, pa ih ovi ili upropaste ili obogate, u oba slusaja radeci samo ono sto je najnuznije za povecanje licnog bogatstva. Prava regionalna autonomija bi povecala nivo odgovornosti lokalnih politicara. Ali, sve to lezi u veoma dalekoj buducnosti.Moze se postaviti i ozbiljno pitanje: da li su gradjani u tim sredinama spremni na plodotvornu akciju kojom bi popravili svoje prilike? Nije Beograd kriv bas za sva zla u Srbiji. Ne pricam o paljenju zgrade SO ili tako nekim glupostima, ali: zamislite da se na server koji nije u Srbiji hostuje blog na kome gradjani mogu da anonimno prijavljuju slucajeve korupcije u svojim sredinama i pisu o bahatosti lokalnih mocnika i njihovih mladunaca. Dajem samo primer. Edited by vasudeva418
Link to comment
Pa ozbiljna je tema, ali nismo mi bas neki ozbiljni politicari, niti nam je to (izvini, Jagodino) mnogo prioritetno pitanje. Quince je dotakla sustinu kada je pomenula pravu regionalizaciju, a ja cu dodati: regionalizaciju koja nije i feudalizacija. Beograd sada daje male gradove kao lenska dobra pojedinim politicarima, pa ih ovi ili upropaste ili obogate, u oba slusaja radeci samo ono sto je najnuznije za povecanje licnog bogatstva. Prava regionalna autonomija bi povecala nivo odgovornosti lokalnih politicara. Ali, sve to lezi u veoma dalekoj buducnosti.Moze se postaviti i ozbiljno pitanje: da li su gradjani u tim sredinama spremni na plodotvornu akciju kojom bi popravili svoje prilike? Nije Beograd kriv bas za sva zla u Srbiji.
A pa izvinite onda. Ja uglavnom znam kako sta treba u vezi s bilo cim ( :D ), a za ovo ne znam i htela sam da cujem tudja misljenja. Nije Beograd kriv za sve, pa je moje pitanje i bilo precizno i glasilo: Sta Beograd tu moze da ucini?Sto se tice regionalizacije, sad bih morala malo braniti tekucu vlast. Da sam ja ministar finansija bila bih veoma oprezna u davanju prava opstinskim vodjama da izdaju municipalne obveznice (to su kao drzavne, samo ih ne izdaje drzava nego opstina/lokalna samouprava). Pa mislim, kad pogledam kakvi chobosi se nalaze na celima lokalnih samuprava (i u Begishu) ni poludela im ne bih dala mogucnost da se zaduzuju koliko im volja. Mozda ako prvo rese test ( a.Koliko je 7x24?, b. Napisi citko ime i prezime., c. Kako se na engleskom kaze 'Hvala.'?...).
Link to comment

pa problem sa provincijom i jeste u tome sto je Beograd tretira kao debila i klijenta i monetu za potkusurivanje.kazes im "evo vam budzet, evo vam kreditne linije, snadjite se malo sami".20 prevnutih opstinskih automobila i dva obesena chobosa kasnije, lokalni "mocnici" ce shvatiti sta znaci accountability.

Link to comment

pa jest, stvarno ih tretiram ko debile, ali se plasim da ce chobiji da se ponasaju isto ko i dinkic na republici. dok traje mandat, traje, a posle mozemo u bankrot..

Link to comment

Kratak osvrt na ovo sto pisu May Day i Vasudeva.Regionalizacija, da i to sto pre. Cak je i u doba samoupravljanja i komunizma postovano pravo lokalne zajednica na sopstvene prihode. Ovako, sistemom raspodele iz jedne vrece, neumitno se otvara prostor za pajtasenje i dodelu sredstava po principu "kum kumu, a brat bratu".Problem kvaliteta lokalnih politicara i njihovo zavlacenje u kesu drzave koja je najizdasnija podrazumeva da se poveca kontrola i poostri kaznena politika. To je proces i znaci da se promeni sistem vrednosti, ali nije nedostizno. Kod Srba ostre kazne deluju. Ali mora i vrh vlasti da se ponasa isto, a ne da se izvlaci iz afera pritiskom na pravosudni sistem. Koliko god samoupravljanje bilo lose, ono je imalo jednu mocnu instituciju koja se zvala SDK i koja je kontrolisala tokove novca i imala nedvosmislenu moc da kaznjava. Ona se nazalost urusila u Slobino vreme, ali je, recimo, Slovenija zadrzala tu instituciju i njene mehanizme kontrole. Mi sada nemamo takve mehanizme, osim onog vezanog za Drzavnu revizorku Agenciju, koja je i nastala na ostacima SDK. Kljucna stvar je da ta institucija bude nezavisna. Svugde u svetu takav sistem funkcionise i samo je pitanje volje i vremena. Ovde nedostaje volja. Nedostaje jer je jos uvek u glavama ljudi politika vidjena kao neiscrpiv resurs za licno bogacenje. Bogate se politikom i drugde u svetu, ali strepe od nalaza nezavisnih institucija i svi dvaput razmisle pre nego sto posegnu za drzavnom kasom, direktno ili indirektno.Sto se municipalnih obveznica tice, one imaju svrhu ako su oslobodjene nekog poreza. Republickog. Nema smisla da se prodaju, ako investitor mora da plati porez na kamatu drzavi. To trziste je najrazvijenije u SAD, jer su tamo oslobodjene saveznog poreza, niskog su rizika i dobre su za velike institucionalne investitore (penzione fondove na primer). One su, takodje, zavisne od autonomnih prihoda lokalne zajednice, a ovde su ti fondovi mali i obicno se sastoje od komunalnih taksi i naknade za gradjevinsko zemljiste. A ovaj drugi resurs je izdasan samo u dobro lociranim opstinama.Ne vidim da bi ovaj mehanizam mogao da ista pomogne Beloj Palanci na primer ili Knjazevcu, pa cak i mom rodnom gradu. Mnoge sada urusene opstine su nastradale zbog monoindustrijskog karaktera privrede. Neki veliki kombinat je usisao svo stanovnisto lokalnog kraja. LJudi su otisli sa sela, dosli da rade, te fabricetine propale, sada grcaju u besparici jer nemaju sredstava da pokrenu i ozive seoska imanja. Veliki broj njih uopste to i ne uzima za opciju. I to je razumljivo.Ono sto je bitno je da se promocija regionalizacije odmakne od price o rasparcavanju Srbije. Ta floskula je odlicna za odrzavanje sadasnjeg sistema jer znaci moc nad novcem. Veliki baja sedi nad drzavnom kasom i svojim kriterijumima odredjuje koliko kojoj opstini bi da da, pa to onda provuce kroz parlament jer tamo ima vecinu. Vrlo prost mehanizam. A opet recidiv je Slobine zelje da se kontrolise tok novac. Objektivno, centralizacija javnih finansija se izrodila iz sankcija i izolacije. Tada je to bio jedini mehanizam da se isplate penzije, pa makar kasnile 12 meseci ili da se odrzi javni zdravstveni i socijalni sistem.Na krilima te floskule cesto leti i vladajuca koalicija jer time pokusava da kupi nacionaliste i tradicionaliste koji su zaboravili u kakvom su sistemu ziveli pre, secaju se samo da dok je On bio ziv struja je bila jeftina i penzije uplacivane. A bilo je upravo tako jer se sve placalo iz jedne kase. Deo te kase bili su i EPS i NIs i Telekom.Koliko vas bi se odreklo te mogucnosti da api otud za sebe, a ne da transformise javne finasije zarad visih ciljeva?

Link to comment
Ono sto je bitno je da se promocija regionalizacije odmakne od price o rasparcavanju Srbije.
ovo je kljuchna stvar. na rasparchavanju srbije se ekipa vozi svakih 6 meseci. a 'granice' regiona su posebna pricha. zna se gde je granica regiona, tamo de se ljudi potuku na lokalu. al ne moze tako, ocijepice se pomoravlje od shumadije <_<
Koliko vas bi se odreklo te mogucnosti da api otud za sebe, a ne da transformise javne finasije zarad visih ciljeva?
ja. ali ja sam glupa, znano je. nedavno sam prestala da se bavim 1 'javnim' volonterskim poslom, vishe zato sto nemam vremena, a delom i zato da se sprechim da iz svog dzepa placam troshkove :ph34r: Edited by thermal bug
Link to comment

uvek kada odem dole hocu da slikam han da vam pokazem na sta lici nekada veoma lep gradic ali sam ponovo zaboravio. ukratko, sve ulice, pa i glavna, su krpljene milion puta. skoro sam gledao neki dokumentarac o avganistanu i gledam neku ulicu u nekom gradicu i pomislim "jbt, bar imaju ravnu ulicu koja nije krpljena na milion mesta". nista ne radi sem drzavnih institucija. od 20k ljudi u opstini prijavljeno je da zvanicno radi nesto preko 700, samo sto realno nema 20k ljudi posto se veliki broj odselio u severnije krajeve. rade samo dva kaficia vikendom posto ljudi nemaju para da izlaze, a najveci dogadjaj u poslednji par godina je bio neki kik boks turnir sa palminim tigrovima pre 10ak dana. jedino sto vadi stvar je sto imamo lep sportski centar pa je leti malo bolja atmosfera. tesko je progurati zimu.

Link to comment
ovo je kljuchna stvar. na rasparchavanju srbije se ekipa vozi svakih 6 meseci. a 'granice' regiona su posebna pricha. zna se gde je granica regiona, tamo de se ljudi potuku na lokalu. al ne moze tako, ocijepice se pomoravlje od shumadije <_<ja. ali ja sam glupa, znano je. nedavno sam prestala da se bavim 1 'javnim' volonterskim poslom, vishe zato sto nemam vremena, a delom i zato da se sprechim da iz svog dzepa placam troshkove :ph34r:
I ja sam glup. Sreca pa me politika ne zanima :)
Link to comment
Regionalizacija, da i to sto pre. Cak je i u doba samoupravljanja i komunizma postovano pravo lokalne zajednica na sopstvene prihode. Ovako, sistemom raspodele iz jedne vrece, neumitno se otvara prostor za pajtasenje i dodelu sredstava po principu "kum kumu, a brat bratu".
Био је један други облик централизације, тим што су локални политичари обећавали да ће да наместе инвестиције центру, тамо где су намерачили да наставе каријеру. Тако је Нови Сад добио рафинерију, а Зрењанину уваљена темпирана бомба у виду (кау)чукаре у Елемиру, иако је сва нафта у Банату. У ствари, цела генерација зрењанинских политичара су били та врста удавача, носећи мираз у Нови Сад или Београд. Од педесетих до деведесетих смо имали укупно једног градоначелника рођеног у граду, а и њему су нешто сместили и каријера му се завршила са мандатом.
Koliko god samoupravljanje bilo lose, ono je imalo jednu mocnu instituciju koja se zvala SDK i koja je kontrolisala tokove novca i imala nedvosmislenu moc da kaznjava.
СДК је била чудо једно. Кад се сетим да су се шестоструке трансакције (а плаћа беу, бе цеу, це деу итд до пола азбуке) обављале за пола сата, само да се друштво договори да се заједно нацрта за шалтер, или да је лова легала за петнаест минута - јавиш у фирму да се пусти уплата, одштампа потврда, факсне - ево изволте, платили смо. Тако нешто дан данас није могуће ни овде, лова путује данима, чак и кад иде електронски. Може да се деси да постоји некакав аранжман па по неким путањама иде брзо, али то није општи случај.
Ona se nazalost urusila u Slobino vreme, ali je, recimo, Slovenija zadrzala tu instituciju i njene mehanizme kontrole.
Свака част Јанезима, ово ме изненадило.
Veliki baja sedi nad drzavnom kasom i svojim kriterijumima odredjuje koliko kojoj opstini bi da da, pa to onda provuce kroz parlament jer tamo ima vecinu. Vrlo prost mehanizam.
Нисам у току, па да питам овде: да ли је општинама враћена имовина коју је Слоба онако декретом био превео у власништво републике? Општинске зграде итд.Него, Мађарска је занимљив пример државе са јаким регионима. Њихове жупаније (megye) задржавају поприличан део прихода, што се, парадоксално, види по томе што се обилазнице граде тек кад пригусти и град више не може да опстане од пролазног саобраћаја. Дотле, све ће то да иде макар кроз главни сокак, и макар 40кмч, јер ће увек пре да се изгласа асфалтирање још десет нових улица на ободу града, или пута до још једног села (или бочно између села), него обилазница.Такође, упркос томе што је Мађарска иначе врло централизована у командном смислу (бар била у Кадарово време, види се и по зракастој мрежи путева и пруга), и што се за скоро све чека(ла) одлука из Пеште, опет су неке државне институције још тада добиле седишта ван Пеште.Уосталом, и овде није чудно да главни град државе није неки значајан центар - главни државни универзитет у Вирџинији није у Ричмонду (мада има и тамо један), него у Шарлотсвилу један (медицина, право), други у Блексбургу (техничке струке). Блексбург је мање више вукојебина у односу на остатак државе... то би било као да Србија оснује техничко-инжењерски универзитет и смести га негде уз Тимок. И што је овде нормално.
Link to comment
bice da ja (opet) ne razumem Srbiju..ajd da mi neko objasni, molim vas, sta je lose da se firma odseli u provinciju gde je infrastruktura iole dobra a cene mnogo nize = kvalitet zivota bolji?ovde niko *nece* da radi u centru grada, firme se naseljavaju po ledinama (cak ne ni provincijskim gradovima)
modesty, kakva infrastruktura povezuje te ledine sa gradovima i koliko je potrebno stici sa ledine u grad i pod kakvim uslovima? vremensko trajanje jednog takvog putovanja, koliko je izvesno iz dana u dan?
prvo, tema me jako zanima i uvek iznova iznervira. Zato sam i rekla - iole dobra infrastruktira = koliko-toliko dobar prevoz.Na tu temu imam svasta da kazem ali sad nemam vremena - tek uvek me impresionira sto ljudi u Beogradu ne znaju da se od Obrenovca do Terazija brze stize nego kad krenes sa Karaburme ili Zemuna, da su stanovi jeftiniji bar 3-4 puta i da kvalitet zivota odlican (ok, ulice su raskopane ali su skole dobre, Dom Zdravlja renoviran i dobar, sportska hala uvek bila odlicna za sve vrste sportova...) Moja sestra zivi u Obrenovcu i do posla na Terazijima putuje 45 minuta. Sasvim normalno vreme za bilo koji veliki grad. Jedan od mojih kolega zivi na selu u Belgiji , ima 5 konja, 3 psa, mache i zivinu. do posl aide 70km u jednom pravcu. nema direktan voz ili autobus. guzva na ulazu u Lux zna da bude takva da moze da ostane i 45 minuta na autoputu.Drugi je na samo 50km u jednom pravcu.Kozmeticarka isto ide 60km u jednom pravcu - ne zeli da se preseli iz Francuske. Ide kolima i opet - vrlo cesto joj ode pola sata u guzvi.Zato su sve cesce firme "na ledinama" a i ljude zive po selima pa niko ni ne mora da ide "do grada" Sve je stvar navike - ja sad ne bih menjala svoje selo. Cak i ako bih zivela (ko zna, mozda i se i to desi...) u Srbiji, to svakako ne bi bio Beograd. Ono sto vidim svaki put kad dodjem je da je moguce ziveti na selu i raditi - u gradu ili imati svoj biznis blizu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...