Jump to content
IGNORED

Regionalizacija Srbije - apolitička


Milogled Bluff

Recommended Posts

pa fala bogu, i treba da se sele...ali plase se ljudi i same pomisli na rec "provincija" zato sto su im pred ocima vrlo neprijatni primeri potpune zapustenosti i dekadencije u, na primer, sumadijskim i pomoravskim gradovima o kojima smo pricali.a i jesmo, nazalost, jedna od onih zemalja koje se dele na "glavni grad" i "ostalo", i malo ko se zaista trudi da izmeni to groteskno stanje stvari.

Link to comment
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    9

  • MayDay

    9

  • msmodesty

    8

  • pacey defender

    7

dodala bih (na msmodesti post) da je u Srbiji problem i to što firme neće da idu iz Beograda, pre nego to što ljudi neće da putuju/stanuju u Beograd/u. I tu je ta infrastruktura bitna. Bilo bi mnogo bolje kada bi bile bar malo ravnomernije raspoređene (odn. manje koncentrisane u Beogradu) i to bi onda povuklo i ljude a ljudi infrastrukturu... al pošto tako ne ide, onda mora od infrastrukture da se krene.Inače, commuting je sasvim normalna stvar na zapadu al predstavlja daleko manji napor nego u Srbiji, upravo zbog loših uslova. Ilustracije radi, Velika Plana je na karti udaljena od Valjeva skoro isto koliko i od Beograda, al u Valjevo ćeš teško poprečno iz VP.

Edited by Quince
Link to comment

Ne znam da li je neko dosad pomenuo putnu mrežu. Sa mog stanovišta, sve te distance u Srbiji su smešne, međutim znam da tamo nije smešno ništa jer em su putevi loši, em zagušeni... Kadgod sam razmišljao o toj tematici došao sam do zaključka da je to jedan od glavnih razloga za usporeni razvoj Srbije. Nema moderne ekonomije bez povezanosti, u protivnom mož' da funkcioniše nekakav feudalizam jedino. Uz dobre i prohodne puteve bilo bi skoro svejedno gde se živi. Ja znam da bi to bio moj glavni razlog zašto bih u Srbiji živeo samo u BG, ili eventualno NS.

Link to comment
Ne znam da li je neko dosad pomenuo putnu mrežu. Sa mog stanovišta, sve te distance u Srbiji su smešne, međutim znam da tamo nije smešno ništa jer em su putevi loši, em zagušeni... Kadgod sam razmišljao o toj tematici došao sam do zaključka da je to jedan od glavnih razloga za usporeni razvoj Srbije. Nema moderne ekonomije bez povezanosti, u protivnom mož' da funkcioniše nekakav feudalizam jedino. Uz dobre i prohodne puteve bilo bi skoro svejedno gde se živi. Ja znam da bi to bio moj glavni razlog zašto bih u Srbiji živeo samo u BG, ili eventualno NS.
iako ne jedino, najbitnije od infrastrukture. srbija je jako mala zemlja u geografskom smislu, ali u prakticnom smislu svaka nominalna razdaljina dobija potpuno drugaciji smisao. jedno najobicnije pancevo na samo 15km od beograda, kao da je na drugoj planeti.
Link to comment
Ne znam da li je neko dosad pomenuo putnu mrežu. Sa mog stanovišta, sve te distance u Srbiji su smešne, međutim znam da tamo nije smešno ništa jer em su putevi loši, em zagušeni... Kadgod sam razmišljao o toj tematici došao sam do zaključka da je to jedan od glavnih razloga za usporeni razvoj Srbije. Nema moderne ekonomije bez povezanosti, u protivnom mož' da funkcioniše nekakav feudalizam jedino. Uz dobre i prohodne puteve bilo bi skoro svejedno gde se živi. Ja znam da bi to bio moj glavni razlog zašto bih u Srbiji živeo samo u BG, ili eventualno NS.
definitivno, u krugu 200 km od beograda što je u uslovima normalno razvijene infrastrukture picin dim, nalazi se po srbije, što bi u tim normalnim uslovima značilo da što se tiče biranja mesta zaposlenja, izlaska, kupovine, lečenja, sasvim svejedno bilo dal si na vračaru ili u subotici ili smederevu. ovako, tih 200 km je kao 2000, što stvara ove mračne vilajete i geta u kojima ljudi propadaju u svakom pogledu. takođe su tu i političke implikacije, kad bi ljudi više putovali po sopstvenoj zemlji i mešali se, mnogo bi manje bile i regionalne tenzije. ovako ima ljudi s juga koji u životu nisu bili u novom sadu, i percepiraju ga kao ženevu, kao i severnjaka koji nisu nikad posetili niš. rak rana i problem No 1. nesumnjivo. Edited by Gonzo
Link to comment
pa fala bogu, i treba da se sele...ali plase se ljudi i same pomisli na rec "provincija" zato sto su im pred ocima vrlo neprijatni primeri potpune zapustenosti i dekadencije u, na primer, sumadijskim i pomoravskim gradovima o kojima smo pricali.a i jesmo, nazalost, jedna od onih zemalja koje se dele na "glavni grad" i "ostalo", i malo ko se zaista trudi da izmeni to groteskno stanje stvari.
Zapuštenost i dekadencija bi se malo sredili kada bi se imalo šta raditi i zaraditi u tim krajevima. Pomoravska sela su se najviše izgrađivala 70ih i 80ih godina, kada si od prodaje na pijaci mogao da kupiš auto (Zastava 101 comfort u slučaju mog doma), a kada je dobar deo mlađih ljudi radio u industriji u gradu, a oni bez stalnog zaposlenja su mogli fino da zarade na sezonskim poslovima, kako u svojoj okolini, tako i širom zemllje. Kada prođete kroz tipično pomoravsko selo, videćete da je veći deo kuća izgrađen u istom stilu, verovatno u istom periodu. Ljudi su poprilično ubedačeni, sumnjaju u sve i ima malo energije da se pokrenu, čak i kada bi im neki povoljni uslovi za rad bili pruženi, ko zna kako bi to išlo. Ko utekne na školovanje ne želi da se vraća. Potrebno je puno da bi se mladi ljudi motivisali da odu u provinciju da žive i rade, a to sumnjam da iko želi i može da uradi.
Link to comment

Sto se tice kontrolisanja tokova novca koji isplacuju lokalne samouprave, to sada radi trezor. Oni kod sebe imaju primerak tvog budzeta i paze da ne probijes budzet i pozicije.Medjutim problemi sa arcenjem novca u lokalnim samoupravama se nalaze na drugom mestu.1. javne nabavkei burazerski tenderi. Moram da kazem da se ovde situacija popravlja jer je sve vise ponudjaca obuceno da se bavi javnim nabavkama i podnosi zalbe komisiji. Tamo gde postoje mogucnosti za manipulaciju su male javne nabavke. Necu da kazem da je situacija dobra, ali se popravlja.2. jos gora stvar su tzv projekti, odnosno ono na sta lokalne samouprave trose pare. Ne zna covek sta je gore, saradnja sa ngo mafijom koja pronaje nouhau ili maloumne investicije u raznorazne stvari. Jedna nerazvijena opstina u unutrasnjosti je pred neke izbore kupila najsavremeniju masinu za reciklazu necega za skupe pare. POsle nekoliko godine je pordata u staro gvozdje jer je zardjala do neupotrebljivosti zbog neupotrebljavanja.I tu dolazimo do onoga sto je, po mom misljenju, najveci problem opstina u untrasnjosti / nedostatak kvalitetnih strucnih ljudi koji bi radili u administrciji. Moj drugar koji u jednoj velikoj banci radi u odeljenju za saradnju sa jevnim sektorom mi je pricao kavi nesretnici sede u odeljenjima za finansije po unutrasnjosti. Za njih bi izdavanje municipalnih obeznica bio posao ravan konstruisanju racunara.Inace zakon dozvoljava mogucnost izdavanja municipalnih obveznica ali nisu doneti podzakonski akti koji bi detaljnije regulisali izdavanje prospekta za potencijane investitore. Smatra se da ce donosenje zakona kojim ce lokalnim samoupravam biti omoguceno da imaju imovinu podici kreditni rejting lokalnim samoupravama i olaksati (pojeftiniti) zaduzivanje.

Link to comment
I tu dolazimo do onoga sto je, po mom misljenju, najveci problem opstina u untrasnjosti / nedostatak kvalitetnih strucnih ljudi koji bi radili u administrciji.
jasno.vrzino kolo. steta, bas steta.
Link to comment

U siromasnijim sredinama, ljudi sa budzetskim platama (narocito onim republickim koje su iste od triglava do djevdjelije od horgosa do dragasa) su proporcionalno bogatiji jer su sve cene nize. Medjutim kapiram da neko ko je zavrsio fakultet i navikao sa na zivot u boljoj infrastrukturi radije zivi u vecem gradu siromasnije ali sadrzajnije. Verovatno bi bolji putevi i brzi vozovi to ipak nekako resili.

Link to comment
U siromasnijim sredinama, ljudi sa budzetskim platama (narocito onim republickim koje su iste od triglava do djevdjelije od horgosa do dragasa) su proporcionalno bogatiji jer su sve cene nize. Medjutim kapiram da neko ko je zavrsio fakultet i navikao sa na zivot u boljoj infrastrukturi radije zivi u vecem gradu siromasnije ali sadrzajnije. Verovatno bi bolji putevi i brzi vozovi to ipak nekako resili.
Da je samo do zarade, svaki skandinavski penzioner bi se preselio u priobalje Spanije ili Grcke.
Link to comment

Čekaj, ispade unutrašnjost Srbije uporedljiva sa priobaljem Španije i Grčke... Uostalom, mislim i da se dosta sele (ali ne zbog toga što tamo iste pare duže traju - naprotiv). Znam da se u delovima Toskane češće čuje engleski nego italijanski.

Link to comment

da, stvarno pacey sta si hteo da kazes?luxo penzioneri se sele u Spaniju, Tajland, Malezija cak ima program i organizovane sluzbe za prihvatanje evropskih penzionera.

Link to comment

Dusan je napisao da je zivot sa fiksnim primanjima ekonomski isplativiji u manjim gradovima u unutrasnjosti. Ja sam sam dopunio da nije sve u kolicini novaca na racunu. Da je drugacije, ljudi bi se iz Beograda masovno selili u druge gradove i sela. Pre par dana, forumas Ajatolah je gostovao na RTS i pricao kako se preselio u Vrsac jer je tamo dobio dobru finansijsku ponudu. Tamo zivi, tamo je zasnovao porodicu. Lepo mu je tamo. Pa ipak, o Beogradu govori kao o svom zavicaju. Potpuno ga razumem. On je otisao iz Bg, ali grad u kom je odrastao iz njega nikada nece otici. Naveo sam primer imucnih penzionera iz imucnih drzava koji se sele u drzave gde su fiksni troskovi nizi od troskova u maticnoj drzavi. Koliko god da je broj takvih ljudi primetan, to nije dominanatan trend. Prosecni svedski penzioner zivi u Sveskoj, a ne u Spaniji ili Grckoj. Ima nesto i u Svedskoj. Nije sve u jeftinoci Patre ili Kadiza.Isto tako, ima nesto i u Beogradu. Nije sve u u jeftinoj klopi u kafani "Kamiondzija" i jeftinoj pijaci u Svrljigu.Opet, mozemo da pricamo zasto je tako. To svakako nije do Svrljiga. Odnosno, delimicno jeste, ali ne dominantno.

Edited by pacey defender
Link to comment
...Isto tako, ima nesto i u Beogradu. Nije sve u u jeftinoj klopi u kafani "Kamiondzija" i jeftinoj pijaci u Svrljigu.Opet, mozemo da pricamo zasto je tako. To svakako nije do Svrljiga. Odnosno, delimicno jeste, ali ne dominantno.
naravno da ima. inache se ne bi sedelo u bg, a jaukalo za rodnim selom ^_^
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...