Jump to content
IGNORED

Nezavisno sudstvo i huligani


Idioteque

Recommended Posts

Podela vlasti i nezavisnost sudova su i ustavni principi. Samo bi falilo da sutra zaarlauče neko iz opozicije, ili da čak pokrene tužbu kod Ustavnog suda. I eto kontra-efekta Homenovog diletantizma i jeftinog marketinga. Ne mogu da verujem šta se dešava.

Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    65

  • radisa

    47

  • Ted

    45

  • Milogled Bluff

    39

Ja sam sad zbunjen. Kad je sudska odluka loša niko ne sme da kritikuje ili ne smeju samo predstavnici izvršne vlasti?Reakcija javnosti na ovu odluku suda je verovatno snažna, slika u svet ugrožena, naravno da će gurnuti nekog Coleta ili nekog Rasima da snažno reaguje.Na stranu ko je Homen i kako sve ovo sada izgleda, lično se ne slažem da se o sudskoj odluci ima ćutati kakva god da je.

Link to comment

sve je to lepo u teoriji, no nažalost ovde to ne funkcioniše, sudinica je verovatno posle prijateljskog ubeđivanja mladića s juga odlučila da u njihovom pravnom biću nije postojala pretnja, sutra će neki sudija apelacionog posle ds ubeđivanja da prihvati žalbu, slika u svet ponovo od marmelade i čokolade i tako..

Link to comment

Ja se samo nadam da ima neka caka sa tom novom nadležnošću Visokog saveta sudstva kome Homen hoće da pošalje “inicijativu”. Moguće je da Ministarstvo pravde ima pravo na tu “inicijativu”. Deluje mi da je ovo naivna nada (upravo zbog načela podele vlasti), ali moram da priznam da nisam upućena u tu novu nadležnost.

Link to comment

ne znam luka, meni uvek drago kad čitam da ima još takvih ko ti koji ne žele da batale nadu u nadležnosti i institucije, no meni to sve odavno jedna velika groteska.

Link to comment
Ja sam sad zbunjen. Kad je sudska odluka loša niko ne sme da kritikuje ili ne smeju samo predstavnici izvršne vlasti?Reakcija javnosti na ovu odluku suda je verovatno snažna, slika u svet™ ugrožena, naravno da će gurnuti nekog Coleta ili nekog Rasima da snažno reaguje™.Na stranu ko je Homen i kako sve ovo sada izgleda, lično se ne slažem da se o sudskoj odluci ima ćutati kakva god da je.
Prvo treba da definišeš šta je "loša" sudska odluka. Jel to ona koja se nama lično ne sviđa ili ona koja je protivna zakonu?Naše impresije o odlukama suda često su emotivne i nisu zasnovane na činjenicama zato što nam činjenice nisu poznate.Mislim na činjenice na osnovu kojih sud odlučuje, a to svakako nije pisanije po štampi, teorije novinara i "stručnjaka" o tome šta se desilo i ko je kriv niti su to izjave političara i zainteresovanih strana.Ako misliš na odluke koje su u neskladu sa zakonom o tome odlučuje sud više instance po žalbi.Na taj način on potvrđuje ili osporava odluku.Privatno možemo do mile volje komentarisati odluke suda.Navedeno krivično delo se odnosi na izjave date u sredstvima javnog informisanja, u tačno određeno vreme(pre donošenja pravosnažne odluke) i u određenoj nameri(da se ugrozi nezavisnost suda ili pretpostavka nevinosti). Izjava kakvu je dao Homen, u trenutku kada je data i u nameri koju je sam nagovestio govori da ima elemenata ovoga dela.Videćemo da li će se neko ovime baviti.Odluka nije pravosnažna tako da je ne treba uopšte ni komentarisati kao definitivnu.Još uvek su svi ishodi mogući.Ineče sud nije "oslobodio" osumnjičene kako se to navodi u medijima već je činjenice koje su navedene u tužbi pravno kvalifikovao na drugi način.Faktički, stav suda je da postoji osnovana sumnja su osumnjičeni izvršili krivično delo ali ne ono koje navodi tužilac.Da zakon ne propisuje da se za uvredu goni po privatnoj tužbi sud ne bi ni odbacivao krivičnu tužbu nego bi sudio i verovatno osudio za to delo.E, pošto zakon zahteva privatnu tužbu onda je potrebno da je oštećena podigne a ne javni tužilac koji za to nije ovlašćen.Takvo je trenutno stanje stvari. Ako apelacija odluči drugačije moguće je i da je nastavi postupak za ugrožavanje sigurnosti.Zato i kažem da su svi ishodi još uvek mogući i da nema potrebe da vlast "teroriše" sudije već da sačeka da se predmet pravosnažno okonča.
homen je i pominjao neko novo...nesto cime pravda tu inicijativu
To novo što on pominje jeste disciplinski postupak koji do sada nije postojao.Ukratko to je mogućnost da se sudiji izrekne sankcija koja nije razrešenje nego npr. smanjenje plate za 30% narednih 6 meseci i slično, prema disciplinskom pravilniku. Edited by Ted
Link to comment

2 Morgana: Ja to ne znam. Ayatollah je spominjao sudsku praksu, ali nema ga više da se javi..

ne znam luka, meni uvek drago kad čitam da ima još takvih ko ti koji ne žele da batale nadu u nadležnosti i institucije, no meni to sve odavno jedna velika groteska.
Ma znam, svesna sam i ja realnosti, zato sam i napisala u nekom ranijem postu da je ovo možda moglo suptilnije da se uradi, možda preko neke diskretnije (mada isto ne baš zakonite) "inicijative" (kod Apelacionog suda), ako me razumeš.
Link to comment

Mislim da su sve optuzbe na adresu suda pogresne, jer niko od nas nema uvid u spise predmeta kao sudija.Mozda je stvar u optuznici ?A presuda nije pravosnazna te je sad besmisleno komentarisati. Cim Homen najavljuje presing, znam da je presuda za sad ok.Da se razumemo. I ja smatram da je navijacka bagra olosh. Ali imam tu deformaciju,da uvek zamisljam pisanje presude koja mora da sadrzi - na osnovu dokaza tih i tih zakljuceno je to i to. Pretnja mora biti izvesno i ozbiljno zlo koje se stavlja nekome u izgled i to treba debelo dokazati.Da su recimo, nastavili urlike recenicom - cekamo te napolju - linija bi verovatno bila prekoracena

Link to comment
Pretnja mora biti izvesno i ozbiljno zlo koje se stavlja nekome u izgled i to treba debelo dokazati.
u situaciji kada država ne može da izađe na kraj sa kriminalno-navijačkim strukturama koje linčuju strance, pale policajce bakljama, rešetaju se međusobno po tribinama, ozbiljnost i izvesnost pretnji stvarno je pravnički neuhvatljiva.. dajte ljudi nemojte se šaliti, odosmo u qratz ako se ovo nastavi ovako..
Link to comment
jel bilo slucajeva slicnih ovom brankicinom do sada?kako su tretirani?
ako misliš na praksu sa krivičnim delom ugrožavanje sigurnosti ona je prilično obimna. to mogu da ti kažem iz sopstvenog iskustva po sudovima (nisam bio okrivljeni već u drugom svojstvu :D). oko krivično delo je veoma često u praksi a kaznena politika sudova je do sada, po meni, bila neprimereno blaga. pa ipak u 90% slučajeva za koje je znam izricane su osuđujuće presude. najradikalniji slučaj koji sam imao su bile ozbiljne pretnje smrću ženi od strane bivšeg muža i nekih njegovih pajtaša.pretnje pišoljem, ubistvom deteta, sačekivanje noću ispred zgrade i sl.nesretnica je bila van sebe, morali smo policiju da angažujemo za zaštitu jer je život zaista bio neposredno ugrožen. pohvatani su i osuđeni na kraju.nisam imao slučajeve pretnji novinarima.
Link to comment
ako misliš na praksu sa krivičnim delom ugrožavanje sigurnosti ona je prilično obimna. to mogu da ti kažem iz sopstvenog iskustva po sudovima (nisam bio okrivljeni već u drugom svojstvu :D). oko krivično delo je veoma često u praksi a kaznena politika sudova je do sada, po meni, bila neprimereno blaga. pa ipak u 90% slučajeva za koje je znam izricane su osuđujuće presude. najradikalniji slučaj koji sam imao su bile ozbiljne pretnje smrću ženi od strane bivšeg muža i nekih njegovih pajtaša.pretnje pišoljem, ubistvom deteta, sačekivanje noću ispred zgrade i sl.nesretnica je bila van sebe, morali smo policiju da angažujemo za zaštitu jer je život zaista bio neposredno ugrožen. pohvatani su i osuđeni na kraju.nisam imao slučajeve pretnji novinarima.
nekako sam podrazumijevala da su slicna krivicna djela (ugrozavanja sigurnosti) cestamislila sam konkretnije, na slucajeve navijackih ili slicnih prijetnji (ne nuzno novinarima)izvinjavam se ako je formulacija bila nejasna Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...