Jump to content
IGNORED

Nezavisno sudstvo i huligani


Idioteque

Recommended Posts

Problem je u tuzilastvu. Ima suvise malo zamenika tuzilaca i preoptereceni su poslom. Proslog ljeta u Visem tuzilastvu u Beogradu je citav posao 15 dana radilo samo cetvoro tuzilaca, koji jedva da su spavali par sati dnevno. Ostali su otisli na godisnji. Ok, to je ekstremna situacija, ali i van sudske pauze oni imaju po nekoliko sudjenja dnevno i ko zna koliko saslusanja, uvidjaja i slicno. Na sve to moraju pisati zalbe i ponovo se baviti predmetom koji traje vec par godina. Jednostavno, tamo nema dovoljno ljudi da bi se detaljnije bavili starim predmetima.Drugi problem je sistem. Negdje 2006 je donesen novi Zakon o krivicnom postupku. Moderan u smislu da je istrazni sudija imao ulogu slicnu ulozi istraznog sudije u Italiji i imao mnogo veca ovlascenja nego sada. Taj zakon je znacio da se mora menjati citav sistem. Nakon par odlaganja od tog zakona se odustalo, a da nije ni jednog sekunda vazio, i zadrzali smo se na starom sistemu uz neke bitne ali ne i sustinske promjene.

Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    65

  • radisa

    47

  • Ted

    45

  • Milogled Bluff

    39

Jedno tupavo pitanje - zbog cega uopste postoji institucija zastarelosti krivicnog dela?
nekoliko razloga se navodi u teoriji i oni su kriminalno-političke prirodeprvo, imaš propust države da preduzme krivično gonjenje, nesposobnost organa da prikupe dokaze i otkriju ko je izvršio delo. smatra se da posle određenog vremena država faktički gubi pravo na krivično kažnjavanje a sa stanovišta legitimnosti, dovodi se u pitanje kažnjavanje nakon proteka dužeg vremenskog roka.drugo, sa stanovišta svrhe kažnjavanja i ostvarivanja tzy. "zaštitne funkcije" kaže se da ona protekom vremena slabi i gubi se. u krivičnom postupku imaš i taj problem što je protekom vremena sve teže prikupljati dokaze i utvrđivati istinu (nema materijalnih tragova, svedoci su pomrli ili se ne sećaju tačno događaja od pre 30 ili 40 godina itd.)zastarelost je opšteprihvaćen institut i postoji u svim krivičnim zakonodavstvima. kod nas je čak prilično široko postavljena, za najteža dela apsolutna zastarelost je 50 godina.zastarelosti jedino nema za genocid i ratne zločine.
Link to comment
postoji relativna i apsolutna zastarelost. apsolutna je jedanka relativnoj puta 2. npr. ako je relativna zast. 5 godina od izvršenja dela i postupak bude pokrenut četvrte godine, dolazi do prekida roka relativne zastarelosti. postupak u svakom slučaju mora biti okončan u roku od 10 godina (od izvršenja dela) jer tada nastupa apsolutna zastarelost i ako nema pravosnažne presude, ćao.prvostepena presuda nije pravosnažna ako je neko izjavio žalbu, postaje pravosnažna tek kada drugostepeni sud presudi. ovde je verovatno u toku postupka po žalbi nastupila apsolutna zastarelost.
Dakle, relativna zastarelost se odnosi na inicijalno pokretanje postupka? A ta apsolutna na žalbeni proces?Kako onda neko pravda nesposobnost drugostepenog suda da se izjasni po pitanju žalbe, ako im je dato isto toliko vremena za to koliko je prvostepeni sud imao da ceo postupak sprovede? Da li onda za šta god da je čovek osuđen može da igra na tu kartu zastarelosti, da održava žalbu u životu dok ne prođe N x2 godina pa da izađe na slobodu?
Link to comment
Dakle, relativna zastarelost se odnosi na inicijalno pokretanje postupka? A ta apsolutna na žalbeni proces?
Relativna zastarelost je zastarelost koja se prekida svakom radnjom preduzetom radi otkrivanja, ili gonjenja ucinioca krivicnog dela. Svaki put kada dodje do prekida, vreme potrebno za zastarelost pocinje iznova.Apsolutna zastarelost se ne prekida i ne moze se izbeci ako protekne dvostruko vreme predvidjeno za relativnu zastarelost.
Link to comment
Pijani vozač izazvao sudar na Avalskom putu, a zatim pokušao da pobegneReakcija ljudi,opisana na kraju teksta,je nesto sto bih voleo da postane modus operandi u nasoj jadnoj i napacenoj zemlji..dakle,organizuje se par tipova i izlomi na mrtvo ime govedo u Beocinu..ugaze se do neprepoznatljivosti govna koja ubadaju coveka u busu zato sto zvuci drugacije..Kaubojstina sigurno nije resenje ali od necega mora da se pocne..sudova se vise niko ne boji.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Jednostavno - promenjena je pravna kvalifikacija. Ovakve kazne ishod su blage kaznene politike koja za ubistvo daje jednocifrene kazne čak u prvom stepenu, pa za blaže delo mora i blaža kazna

Link to comment

Deca Srbije u akciji pod nazivom: "Pomozimo tužilaštvu da najzad shvati kako da klasifikuje ono što mi radimo".post-109-13341301679182.jpgIz tužilaštva nezvanično odgovaraju da neće nasesti na ove provokacije te da Učešće u tuči nema alternativu.

Link to comment
zastarelosti jedino nema za genocid i ratne zločine.
Interesantno. Da ja pravim zakon, ubistvo bi bilo medju tim zlocinima za koje nema zastarelosti...i mozda jos par stvari.Meni je logicno da postoji zastarelost za prekrsaje i "sitna" krivicna dela, ali za velika krivicna dela, krupan kriminal?
Link to comment
  • 4 weeks later...
Uoči derbija mladiću polomljena noga u navijačkoj tuči kod Kalenić pijacepa kaže:
Prema informacijama do koje je došao Blicsport.rs, odmah po izbijanju ovog incidenta obaveštena je policija, a kada je na lice mesta stigla i ekipa hitne pomoći - konstatovano je da je jednom od učesnika polomljena je noga.
može biti da ja grešim ali kada sam prošao danas pored "Kalenića", čovek je ležao u sopstvenoj krvi pored oborene bicikle, a pripadnici žandarmerije su mu ukazivali pomoc. prvo sam mislio da je u pitanju saobracajna nesreca iako je kordon policije stajao pored. međutim, radnik obližnjeg lokala nam je ispricao da je momak naleteo na tuču i ni kriv ni dužan nastradao. takođe je ispričao da su u tuči korišćeni čak i noževi iz restorana.policije je bilo puno ali niti jednog nasilnika nisu uspeli da privedu. ne znam kad su stigli. hitne jos nije bilo nakon sto se situacija smirila.sad bi mogao neko opet da pomene tužnu priču o deci bez perspektive.
Link to comment
Uoči derbija mladiću polomljena noga u navijačkoj tuči kod Kalenić pijacepa kaže:može biti da ja grešim ali kada sam prošao danas pored "Kalenića", čovek je ležao u sopstvenoj krvi pored oborene bicikle, a pripadnici žandarmerije su mu ukazivali pomoc. prvo sam mislio da je u pitanju saobracajna nesreca iako je kordon policije stajao pored. međutim, radnik obližnjeg lokala nam je ispricao da je momak naleteo na tuču i ni kriv ni dužan nastradao. takođe je ispričao da su u tuči korišćeni čak i noževi iz restorana.policije je bilo puno ali niti jednog nasilnika nisu uspeli da privedu. ne znam kad su stigli. hitne jos nije bilo nakon sto se situacija smirila.sad bi mogao neko opet da pomene tužnu priču o deci bez perspektive.
Da, tužna priča iz vračarskog hooda...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...