Jump to content
IGNORED

Nezavisno sudstvo i huligani


Idioteque

Recommended Posts

Da li je današnja presuda označila kraj te prakse i takvog pravosuđa? Ne mogu da tvrdim da nije ali ne preostaje mi drugo nego da budem veoma skeptičan po tom pitanju.
Znaci™, da su momci danas dobili po desetak, petnaest godina... zajedno bi zakljucili da je nase sudstvo otislo u kurac, poslednji neka ugasi svetlo itd. Ali, opet ne valja ni sto su dobili maksimalne kazne jer to znaci da je sudstvo otislo u kurac, sudi po (spoljno)politickim pritiscima?! :unsure: Edited by Takeshi
Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    65

  • radisa

    47

  • Ted

    45

  • Milogled Bluff

    39

Znaci™, da su momci danas dobili po desetak, petnaest godina... zajedno bi zakljucili da je nase sudstvo otislo u kurac, poslednji neka ugasi svetlo itd. Ali, opet ne valja ni sto su dobili maksimalne kazne jer to znaci da je sudstvo otislo u kurac, sudi po (spoljno)politickim pritiscima?! :unsure:
Naravno. A znas sta je razlog za to? Cinjenica da je sudstvo otislo u kurac. Sta god da uradi, radi iz pogresnih razloga.
Link to comment
Naravno. A znas sta je razlog za to? Cinjenica da je sudstvo otislo u kurac. Sta god da uradi, radi iz pogresnih razloga.
Vas je nemoguce zadovoljiti. Nije tako davno bilo kad geliptere uopste nije bilo moguce osuditi. Ovo je napredak.
Link to comment
Mislim da je sušina ovde, pri komentarisanju kazni, ocena da društvo ne želi da njihovom visinom stane na put ovakvim stvarima, nego je presuda iznuđena iz milion drugih razloga, vanpravnih, mimo svrhe kažnjavanja.Dakle, da je država zaista želela da spreči navijačka divljanja, još davno, kad je onaj dečko ubijen raketom ( mislim da za to na kraju niko nije ni odgovarao ), pa sve du ubistva nesrećnog Tatona, ne bi se oslanjala na Tadićeve konsultacije™ sa sudijama, već bi obustavila sva loptaška takmičenja na pet godina, istupila iz međunarodnih prvenstava , itd, dok cela jedna generacija ne preskoči ta iskušenja i izgubi kontinuitet. Takav stečaj navijačkih grupa mogao bi samo da koristi.Ovako, dobijen je još jedan razlog za motivaciju bandi u sličnim situacijama, i ubeđen sam da će se stvar ponoviti u roku od šest meseci.
otkud znate da se drzava nije predomislila u vezi sa navijackim grupama? drugo, provlaci se neka ideja da su navijacke grupe iskljucivi proizvod drzave (ne da ista nije odgovorna za kontrolu), a da ovakva presuda ne salje opominjucu poruku navijacima. volela bih da mi se objasni na cemu su zasnovani ovi stavovi?forumsko licitiranje nije besmisleno, delimo utiske...
aman, pa ako tako krenes, svako ubistvo sa predumisljajem je monstruozno i skandalozno i za zgrazavanje i max kaznu i ubijeni nece imati drugu sansu.
pa ubistva cesto jesu monstruozna i skandalozna. cak i ako nisu sva, ne znaci da ovo nije.
Link to comment

Dobro, ovakvu raspravu smo vec imali kad je Misicu rebnuta presuda. Kazne jesu za nase sudstvo neobicno visoke ali mi ovde imamo ukupno dve mogucnosti da se odredimo prema njihovoj visini. Jedna je da kukamo kako prethodne kazne nisu adekvatne ovoj i da je postojao neki spoljnji pritisak na sud da ovoga puta tako presudi a druga je da kazna i ovoga puta bude poslovicno mala pa da sledeci put, kad nabrajamo slucajeve u kojima je kazna bila isuvise mala, ubrojimo i ovaj. Ja nemam dilema kojem cu se "carstvu prikloniti", sa cinicnim obrazlozenjem da je u ovom slucaju nacionalnost zrtve ispala nesrecna ali povoljna okolnost. Nesrecna iz dva razloga - zbog same cinjenice da zrtva postoji i zbog toga sto nas je njena nacionalnost podsetila da se kod nas ipak sudi i po babu i po stricevima, povoljna zato sto ovi monstrumi nikad ne bi bili osudjeni kako dolikuje ucinjenom delu da je u pitanju "domaca" zrtva. Po mom sudu, rasprava o tome kako nam je sudstvo korumpirano trebalo bi da usledi nakon prve sledece neadekvatne kazne, a ne da se na to podsecamo kad sudstvo, koji god da su razlozi u pitanju, izrekne kaznu koja jeste adekvatna. Ovako ispada da zapravo kukamo zbog upropascene mladosti pocinilaca umesto zbog unistenog/oduzetog zivota zrtve.Zasto je ova kazna adekvatna pocinjenom delu bojim se da cemo videti vec sutra u Areni na utakmici Partizan - Efes. U slucaju onih koji su osudjeni mi ne govorimo o random klincima koji su u naletu huliganske strasti preterali u mlacenju pa ubili coveka, mi govorimo o clanovima organizovanih kriminalnih grupa koji su do sada iz raznih razloga izmicali pravdi i koji su se toliko osilili da su poceli da ne prezaju od toga da ubiju coveka i na ulici ako im tako padne na pamet. Mi smo njih uglavnom primecivali na stadionima i u halama koje su pretvorili u svoje carstvo i nekako se privikli na to da prostor u ovoj drzavi delimo s njima tako sto na stadione i u hale necemo ici ili cemo, ako odemo, da se trudimo da izmedju nas bude dovoljan broj ograda. Oni su objektivno postali nasa svakodnevica sa kojom smo naucili da zivimo kao sa zuljem na tabanu. Cinjenica da se ovo dogodilo u samom centru grada, na ulici, trebalo bi da nas zabrine mnogo vise od toga koliko je ko od njih osudjen i ako je 30 godina robije za prvake tih kriminalnih grupa cena koju cemo platiti da te ulice zastitimo od njih to je cena na koju cu najlakse pristati. Vec prilicno vremena se vidi tendencija tih grupa da se legitimisu kao aktivna politicka snaga koja ce se pitati oko toga sta treba ili ne treba da se desava na beogradskim ulicama (poslednji primer - gay parada) a to je vec sasvim dovoljan pokazatelj da sa njima vise jednostavno nema i ne sme da bude kompromisa.Dakle, presuda je dobra i samo se nadam da ce se sa tim trendom nastaviti. Sebicno gledano, za mene je sama cinjenica da postoji nekoliko monstruma koji nece biti u prilici da naude meni ili mom detetu kad odem/ode na utakmicu sledecih 20-30 godina je, svakako, mali ali primetan napredak.

Link to comment
Naravno. A znas sta je razlog za to? Cinjenica da je sudstvo otislo u kurac. Sta god da uradi, radi iz pogresnih razloga.
I budući da je sudstvo svejedno otišlo u kurac, bolje što su ovi dobili stroge kazne umesto nege smešne presude nakon koje bi izašli iz zatvora za 7 godina max, što bi bila realna alternativa. Edited by Halvard
Link to comment
Vas je nemoguce zadovoljiti. Nije tako davno bilo kad geliptere uopste nije bilo moguce osuditi. Ovo je napredak.
Tacno, jeste napredak, ali ajmo sada korak dalje, ka sudstvu kome ne treba kurbla da bi donosilo presude ubicama.
Link to comment
Tacno, jeste napredak, ali ajmo sada korak dalje, ka sudstvu kome ne treba kurbla da bi donosilo presude ubicama.
Nisam strucan, ali mislim da je za to potrebno da ovakvi budu iza resetaka. Vidis sta kaze harper, mafija je to. Znaci, sudije realno strahuju za svoj zivot, sve dok ovi i ovakvi ne dopadnu bukagija. Ima istine u onom sto gazza pise, revolucionarna pravda. Ne moze odmah sve da bude kao u EU, ipak su se tamo odavno tih muka resili.
Link to comment

Sutra će na utakmici Partizan-Efes biti nekoliko ubica manje... što ipak jeste neki napredak. Pravosuđe se ogleda u statistici, u broju pravosnažno i pravično osuđenih. A ne u ovih nekoliko kasapa koje su čak imali na kamerama. Koliko je manijaka i tatinih sinova pušteno, to se ne zna... Mada jeste neka satisfakcija da se ovi neće izvući tako lako.

Link to comment
Zasto je ova kazna adekvatna pocinjenom delu bojim se da cemo videti vec sutra u Areni na utakmici Partizan - Efes.
Nisu to neustrasivi heroji kako se predstavljaju, sutra ce biti mirni kao bubice. Pevace 'poruku za muriju i sudove' i to je sve.Inace, ove visoke kazne su mozda i zbog toga da pocnu da se medjusobno drukaju kako je vec neko napisao ovde pre neki dan
Link to comment
Sutra će na utakmici Partizan-Efes biti nekoliko ubica manje... što ipak jeste neki napredak.
sustina. bravo.a statistika i stoji iza svakog oblika revolucionarne pravde. koristim revolucionarne pezorativno ali ne i sasvim, jer verujem da postoje segmenti zivota u srbiji gde ne postoji drugi nacin za privodjenje kakvoj takvoj normalnosti sem revolucionarne pravde. u ovoj konkretnoj presudi ima elemenata zadovoljenja pravde za sve druge zlocine koji su ovde pomenuti a ostali nekaznjeni, isto kao sto su oni koji su radnom vesani i streljani 1945. platili i za one koji su se provukli i zavrsili u birmingemu ili kostariki. a posto navijaci ionako funkcionisu kao copor a ne kao pojedinci, tj slobodni gradjani tako je u konacnici njihove zivotne filozofije svejedno da li robija nepergaca ili puzigaca. sve dok ih ima manje na ulici nego pre presude.usudjujem se da kazem da su u popis zlocina bile ukljucene i pretnje i najave za ono sto bi se ne daj boze moglo desiti. sto se mene tice, i to je OK. sve je OK da se smanji broj olosha koji nesmetano hoda ulicama i to na sto duzi rok. ako vec nemamo australiju iz 19. veka da im izvezemo visak koji ne moze da stane u zatvore. izvini indy, no pun intented. Edited by gazza1
Link to comment
Po meni je ubistvo iz thrill-a (a to je ovo po svemu sudeci), pa jedno 10x gore od onog s predumisljajem. Ali sta ja znam, nisam pravnik...
nije ubistvo iz thrilla (pozude? :lol: ), vec mlacenje, sa smrcu kao posledicom. kreteni se tako stalno mlate. i osnovni problem u ovoj diskusiji je to sto joj ljudi pristupaju emocionalno, iz "po meni" ugla, bar sto se visine kazne tice. jebes precedente i milione presuda, dosadasnju kaznenu politiku, vazno je sta ljudi osecaju. tj, koliko su napujdani od strane ovih ili onih medija.
pa ubistva cesto jesu monstruozna i skandalozna. cak i ako nisu sva, ne znaci da ovo nije.
samo sto za neka ubistva dobijes 3 godine, a za neka 40. ja sam pokusao da objasnim zasto je to tako, i da postoje gradacije, ali ne vredi. zato stvarno ne bih nastavljao razgovor sa tobom, jer mi se cini da komuniciramo iz 2 razlicite dimenzije, bez dodira. a i krenula si da me nerviras.
Zasto je ova kazna adekvatna pocinjenom delu bojim se da cemo videti vec sutra u Areni na utakmici Partizan - Efes. U slucaju onih koji su osudjeni mi ne govorimo o random klincima koji su u naletu huliganske strasti preterali u mlacenju pa ubili coveka, mi govorimo o clanovima organizovanih kriminalnih grupa koji su do sada iz raznih razloga izmicali pravdi i koji su se toliko osilili da su poceli da ne prezaju od toga da ubiju coveka i na ulici ako im tako padne na pamet. Mi smo njih uglavnom primecivali na stadionima i u halama koje su pretvorili u svoje carstvo i nekako se privikli na to da prostor u ovoj drzavi delimo s njima tako sto na stadione i u hale necemo ici ili cemo, ako odemo, da se trudimo da izmedju nas bude dovoljan broj ograda. Oni su objektivno postali nasa svakodnevica sa kojom smo naucili da zivimo kao sa zuljem na tabanu. Cinjenica da se ovo dogodilo u samom centru grada, na ulici, trebalo bi da nas zabrine mnogo vise od toga koliko je ko od njih osudjen i ako je 30 godina robije za prvake tih kriminalnih grupa cena koju cemo platiti da te ulice zastitimo od njih to je cena na koju cu najlakse pristati. Vec prilicno vremena se vidi tendencija tih grupa da se legitimisu kao aktivna politicka snaga koja ce se pitati oko toga sta treba ili ne treba da se desava na beogradskim ulicama (poslednji primer - gay parada) a to je vec sasvim dovoljan pokazatelj da sa njima vise jednostavno nema i ne sme da bude kompromisa.
to su, upravo, razlozi koje sudija ne sme da uzima u obzir prilikom izricanja presude. ili treba da za svakog osudjenog bude dokazano da su clanovi kriminalne organizacije, sto je vec druga prica. ako im sude za ubistvo na obilicevom vencu, stanje na stadionima nije argument. mozes ti da se radujes presudi il ne (ni meni ih nije zao nesto narocito), ali zbog ovog ne moze biti adekvatna. Edited by Miralem
Link to comment
nije ubistvo iz thrilla (pozude? :lol: ), vec mlacenje, sa smrcu kao posledicom. kreteni se tako stalno mlate.
Ali nisu se ovde dva kretena mlatila, pa jedan umlatio drugog i nikom ništa, nego je rulja od deset njih nasrnula na čoveka koji je sedeo u kafiću i umlatila ga na smrt. To se ipak ne dešava svakog dana i nije čudno što ljudi reaguju emotivno na to.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...