Jump to content
IGNORED

Nezavisno sudstvo i huligani


Idioteque

Recommended Posts

Ako su se zajebali presudjujuci za teza dela manjim kaznama - ne znaci da je ova nepravedna.
Tačno, pod uslovom da su u pitanju bili previdi/propusti/zasvinji... a ne svesni ustupci kriminalcima, narko dilerima i ubicama u zamenu za gotovinu, političke usluge, ili jednostavno po naređenju nekog važnog ološa iz državnog/bezbednosnog aparata.Pošto je u pitanju ovo drugo, razlika u slučaju Taton je samo u tome što je na sud izvršen pritisak od strane nekog ko je jači od lokalnog državnog/bezbednosnog/kriminalnog/dilerskog aparata. Uroš Mišić je takođe naišao na jačeg predatora od sebe, zato je prošao onako kako je prošao, a ne zato što se sud nešto pa mnogo zgrozio nad njegovim inventivnim načinom korišćenja pirotehničkih sredstava.Takođe, javnost je u velikoj meri stala na stranu Nebojše Trajkovića i Brisa Tatona jer su im mediji posvetili veliku pažnju. Kakvu pažnju je dobio Živorad Šišković, čovek koji je dao život pokušavajući da zaštiti svoju sugrađanku, kinesku državljanku od maltretiranja? Nikakvu. Ko mu je odao počast, solidarisao se sa njegovim najbližima? Niko. Čovek je pretučen na smrt isto kao i Bris Taton, i to zbog toga što je učinio ispravnu stvar, što je bio čovek u situaciji kada ti je bolje da budeš glista ako ti je život mio. Gde je tada bilo sudsko veće da pošalje adekvatnu poruku? Kada će da je šalju ako ne tada? Jbg, Šišković je bio domorodac, Native Serb, njegovom smrću se nije moglo politički trgovati i profitirati, tako da su deca koja su njega izgazila na smrt bezbrižno nastavila da se viđaju sa svojim ucveljenim roditeljima.Da li je današnja presuda označila kraj te prakse i takvog pravosuđa? Ne mogu da tvrdim da nije ali ne preostaje mi drugo nego da budem veoma skeptičan po tom pitanju.edit: znam da nije ni vreme ni mesto za paralele ali evo šta su uradili tom čoveku:
Bokserski trener Živorad Šišković (66) pretučen je na smrt kada je na stanici Pančevački most pokušao da odbrani jednog mladog Kineza koga je napala razularena grupa navijača Partizana. Šišković im je posavetovao da ostave Kineza na miru, pijani su i drogirani, neka idu i vesele se zbog pobede svog kluba... Navijači su onda nasrnuli na njega, oborili ga, šutirali, bacili na šine i konačno usmrtili kamenjem. Policija je vrlo brzo stigla na mesto zločina, trojica glavnih napadača su pritvorena. U policijskim kolima "grobari" su nastavili da urlaju navijačke pesme, a jedan je udarao glavom o staklo automobila dok se nije raskrvavio.
Čovek bi pretpostavio da je teško ubistvo jedina moguća kvalifikacija ovakve egzekucije. Kad ono međutim:
Optužnica protiv trojice navijača podignuta je 2005. godine, ali ne za ubistvo, već za učestvovanje u tuči. Postupak je i dalje u toku.
Edited by beowl
Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    65

  • radisa

    47

  • Ted

    45

  • Milogled Bluff

    39

zakon nije mehanicka stvar. ukoliko presuda nije u skladu sa sudskom praksom, dovodi se u pitanje objektivnost suda pri donosenju odluke. to je onda osnov za 100 vrsta zalbi.
znam, vaso, ali u skladu sa nasim sudstvom je da npr. ne goni arkana, ali da ubice dusana jovanovica mozda upravo imaju nik na ovom forumu.
Link to comment

Ja sve nešto mislim da su ovi osuđeni kako jesu, da bi se to sve rešavalo u mandatu sledeće vlade. Ne verujem da je ovo uvođenje neke nove, strožije kaznene politike.

Link to comment
Ja sve nešto mislim da su ovi osuđeni kako jesu, da bi se to sve rešavalo u mandatu sledeće vlade. Ne verujem da je ovo uvođenje neke nove, strožije kaznene politike.
Naravno. Dok slucaj dospe do vise instance i ponovnog sudjenja (a nema teorije da se presuda odrzi), ova vlada ce vec biti cao. Podrazumeva se da Tomica i Mladja nemaju nista sa pravosudjem, posto oni ostaju u vladi.
Link to comment
vise intuitivno osecam gde ti je poenta, koja je pogresna. ne deli se svet kriminalaca na one koji su ukrali leba jer su gladni pa ih treba pustiti, i na one kojima treba dati dozivotnu. ima tu mnogo gradacija, cak iako je ubistvo u pitanju. pravno gledano, ovo je onako osrednje ubistvo, svakodnevno takoreci. za takva su rezervisane i osrednje kazne, dok su one od 35-40 za megamonstrume.
kad bolje razmislim, sigurno si u pravu. onako osrednje ubistvo, moz se reci ubistvance. niti je sa predumisljajem, niti je proizvod organizovanog nasilja. momci su se lepo pokajali, roditelji izrazili zaljenje sto su im deca krenula krivim putem. ako uopste jesu. sudjenje nije bilo opstruirano, nije bilo ni zastrasivanja svedoka, ma sve ko u apoteci. ubistvance, onako malo, za sliku.zlocinacki zlocin zlocinacke drzave nad pravdom.
Link to comment

+1 za Gonzov postIzaćiće za 10 godina, spremni da obogalje nekog drugog nesrećnika. Samo što će ih tvrda memla naučiti još većoj brutalnosti. Ali...Neka je i 10 godina, samo da su pravosnažno osuđeni. A ne da se provlače po sudovima 1000 godina dok delo ne zastari ili štatijaznam. Mada ubistvo ne zastareva?Sud je pod opsadom, pod pritiskom, ali je pravosnažno presudio likovima koji su krivi za to delo. Nije osudio nevine ili pustio krive. To je ono što je bitno. Da li će biti 30, 20, 35, 40, sve je to legalno i legitimno po Krivičnom Zakoniku.Pa čak i da je sud politički instruisan da napravi od dece primer, pa makar postali mučenici u borbi protiv EU aždaje, mora se početi od nečega.Makar lečiti posledice, ako se već ne može sistemski preventivno rešiti problem. Do sada nije funkcionisala ni preventiva ni kazna. Sada funkcioniše kazna. Sistemsku preventivu čekamo, do sledećeg suđenja pod političkim pritiskom.

Link to comment
Secam se, na prvu loptu, reakcije Ivane Dulic Markovic koja je rekla tacno to, a komentari na gradjanskim glasilima su podsecali na sudjenje u Salemu.
Budući da se ne sećam takvog nastupa, preostaje mi da se uzdam u tvoj forumski i onaj drugi kredibilitet da verujem da si u pravu. Ok, to je jedan akter. Kandidujem drugog aktera, pokojnog Vladana Batića koji je dan nakon ubistva Đinđića, u mešanom svojstvu ministra pravde i predsednika DHSS, zatražio ponovno uspostavljanje smrtne kazne. Ali, ok, ovaj drugi primer nije u vezi sa "pristojnom građanskom javnosti".Komentari na građanskim glasilima su nešto drugo; tamo može svako da napiše bukvalno svašta.Učinilo mi se da malo preteruješ ovom generalizujućom oznakom.I da dodam.... Ova presuda apsolutno nije nikakav indikator postojanja pravne države. Edited by pacey defender
Link to comment

Mislim da je sušina ovde, pri komentarisanju kazni, ocena da društvo ne želi da njihovom visinom stane na put ovakvim stvarima, nego je presuda iznuđena iz milion drugih razloga, vanpravnih, mimo svrhe kažnjavanja.Dakle, da je država zaista želela da spreči navijačka divljanja, još davno, kad je onaj dečko ubijen raketom ( mislim da za to na kraju niko nije ni odgovarao ), pa sve du ubistva nesrećnog Tatona, ne bi se oslanjala na Tadićeve konsultacije™ sa sudijama, već bi obustavila sva loptaška takmičenja na pet godina, istupila iz međunarodnih prvenstava , itd, dok cela jedna generacija ne preskoči ta iskušenja i izgubi kontinuitet. Takav stečaj navijačkih grupa mogao bi samo da koristi.Ovako, dobijen je još jedan razlog za motivaciju bandi u sličnim situacijama, i ubeđen sam da će se stvar ponoviti u roku od šest meseci. Pa tog trenutka kad je Francuz stradao, trebalo je otkazati utakmicu a ne licimurno osmehivati se iz VIP loža, igra je najvažnija, idemo u Afriku, itd.Drugo, celokupno forumsko licitiranje visinom kazni, radom suda, tužioca, advokata je besmisleno. Samo onaj ko ima uvida u spise može dati neku procenu, pa videće se.

Link to comment
:lol:
postoji li neki konkretan razlog, ili se onako bezveze kliberis? ako da, voleo bih da ga cujem.
losa ti intuicija, nisi zena. mrzi me da ti objasnjavam gde mi je poenta, ali osvrnucu se na monstruoznost. nije problem da dokazemo istu, mom preduzecu je to u opisu posla. eto, slozismo se.sta, nije u skladu sa zakonom?
izvini, ali ne mogu vise. nemam zivaca i strpljenja i mrzi me, sto je obostrano.
Koliko razumem, ovo ubistvo je pocinjeno iz razloga sto su pocinioci u tome uzivali. Megamonstrumi i jesu.
aman, pa ako tako krenes, svako ubistvo sa predumisljajem je monstruozno i skandalozno i za zgrazavanje i max kaznu i ubijeni nece imati drugu sansu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...