Jump to content
IGNORED

Nezavisno sudstvo i huligani


Idioteque

Recommended Posts

Ako su se zajebali presudjujuci za teza dela manjim kaznama - ne znaci da je ova nepravedna. Negde mora da pocne niz... zalomilo se Urosu Misicu, sada ovima... valjda ce biti cesce slicnih (ne sumnjam da ce biti povoda <_<)

Edited by Takeshi
Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    65

  • radisa

    47

  • Ted

    45

  • Milogled Bluff

    39

onda sam nenormalan, posto mi je strana ideja drzavnog ubistva. otpisi kao nenormalne i sve zemlje EU ciji su gradjani postigli konsenzus o ukidanju smrtne kazne.
pa slažemo se, u prethodnom postu sam rekao in my book, govorio sam na ličnoj ravni. uznapredovali smo, ukidanje državne osvete je civilizacijska tekovina, i sve je to lepo. no ovakvi slučajevi mi vraćaju žal za vremenima u kojima kada ti neko ubije člana porodice, ti ubiješ nekog njegovog, ili njega. oprostite mi, ne pozivam na nasilje ili takvo što, možda sam ja nenormalan, ali to je moje iskreno osećanje. Edited by Gonzo
Link to comment

ovako na prvu loptu, kazne zaista deluju drastično u odnosu na težinu dela. da ne pričam u odnosu na praksu sudova. i tu može da bude problem, ako je ova sudska odluka doneta kao poruka, a ne kao presuda. praksa i iskustvo nam govore da je poruka ove vrste nedelotvorna, odnosno da strogo kažnjavanje nije u direktnoj vezi sa smanjenjem kriminaliteta i vršenja krivičnih dela. što naravno ne znači da zlikovce ne treba kažnjavati ali znači da se samo izricanjem strogih kazni ništa naročito neće postići u smislu prvencije.bilo bi korisno pronaći tačne podatke iz sudske prakse i videti kolike su kazne izricane izvršiocima ovog krivičnog dela i za slično činjenično stanje. ako ova presuda drastično odstupa, to može da znači dve stvari: 1) postoje neke naročite okolnosti (pravno relevantne, ne politički i drugi pritisci) koje ovaj slučaj odvajaju od drugih sličnih i posebno su teške pa zahtevaju strožu kaznu, 2) postoji sumnja da ova presuda predstavlja redovnu odluku suda o krivici optuženih na koju je pridodato očekivanje javnosti i nosilaca izvršne vlasti da se pošalje nekakva poruka (nedozvoljen pritisak na sud). Na žalost, u Srbiji postoji dugačka tradicija pritisaka na sud, zbog čega isti niti ima autoritet kakav bi trebao da ima u normalnom društvu a sve njegove presude prekriva ova sumnja. ne treba smetnuti sa uma da je upravo u toku razotkrivanje svih malverzavija i nezakonitosti učinjenih prilikom tzv.reforme pravosuđa i da nosiocima ove "reforme" očajnički trebaju odluke koje bi dokazale da su njihovi potezi bili ispravni.ako napravimo usporedbu sa nesumljivo najtežim krivičnim delom koje je moguće zamisliti, odnosno genocidom, možemo da vidimo da je zvaničnik Ruande za ovo delo osuđen na kaznu od 25. godina zatvora, oficiri vojske RS su osuđeni na kazne od 13 do 35 godina zatvora (što je okvirno neki raspon u kome su izrečene presude u slučaju Taton), sud BiH je jedno lice osudio na 30 godina zbog Srebrenice itd.

Link to comment
A ono što je najporaznije u celoj priči je to da od ove i ovakve presude, jednostavno nije bilo boljeg i pravičnijeg rešenja.
Sta je tu "porazno". Ubice su dobile 30 godina (oni sa vise su ionako u bekstvu). To je meni sasvim OK. Tako treba.
Link to comment
pa slažemo se, u prethodnom postu sam rekao in my book, govorio sam na ličnoj ravni. uznapredovali smo, ukidanje državne osvete je civilizacijska tekovina, i sve je to lepo. no ovakvi slučajevi mi vraćaju žal za vremenima u kojima kada ti neko ubije člana porodice, ti ubiješ nekog njegovog, ili njega. oprostite mi, ne pozivam na nasilje ili takvo što, možda sam ja nenormalan, ali to je moje iskreno osećanje.
jasno. kakva crna nenormalnost.
Link to comment
histerija, jok ja, i mene smorilo likovanje nad 35 dina, priče o bacanju ključa, mračnim samicama(kao da će biti bačeni u tamnice bastilje), sapunima, pomešano s lelekom jerbo nije još 5 ili 55 god više. rekoh i da bi se u mojoj knjizi to rešavalo metkom u čelo i zakopavanjem na nepoznatu lokaciju(izvini vasu, nisam još toliko razvio milosrđe), no svestan sam napretka koji je učinila civilizacija, njenih prednosti, ali i mana, zbog kojih i ovakav ološ ima pravo na pravično suđenje i proceduru. stoga i dolih so na ranu, podsećanjem da će sigurno biti žalbi i smanjivanja kazni. tu dolazimo do poente, koju je tresko lepo objasnio, ovih 30 i kursur godina je odrapljeno jerbo je sudija svestan da će više instance™ kao i obično umanjiti kaznu za 10tak, tako da dolazimo na ovih pravičnih 20 o kojima ti govoriš. da im je odma rebnuo toliko, posle svih procedura™, dobrog vladanja, i ostalih prevara, stoka bi se pojavila na ulicama za 10 godina max, još u punoj snazi i nabrijana zatvorskim stažom, spremna da obogalji još kojeg zlosrećnika. da ne pominjemo kako bi to prevremeno izlaženje na slobodu poslalo lošu sliku u svet. opusti se, teraće se to do strazbura™ i neće sigurno ostati na danas dodeljenom stažu u bajbokani.
gledaj, iz te perspektive su mogli i da ga oslobode, i da mu daju svih 40, na isto mu ispada. da je kazna realnija, drugostepeni sud je mozda ne bi vracao, te bi se ustedelo vreme. mozda. ovako sigurno nece, nego cemo da pravimo cirkus.drugo, ja i nisam toliko reagovao na kaznu, koliko na forumsku histeriju, tj one sto traze jos 5 extra godina. odma se stvori masa koja uzvikuje "na smrt", pali baklje i peni i povecava kaznu ko da su na licitaciji.
rekla sam 'ako je svodivo...' u smislu pitanja, posto se meni cini da jeste. ali, nisam pravnik, tako da mi se cini da su godine jedina skala po kojoj se konacno meri zlocin (uz decimale: tip zatvora, mogucnost pomilovanja i sve ostalo iz ali mekbil) i da je ona mnogo grublja od onog sto ulazi u merenje (ko je sta uradio, kako, zasto, cime, sam, lud...), tako da dobijemo iste godine za razlicite zlocine. meni to nije cudno.
pravo da ti kazem, ja tebe nista ne razumem :lol: vise intuitivno osecam gde ti je poenta, koja je pogresna. ne deli se svet kriminalaca na one koji su ukrali leba jer su gladni pa ih treba pustiti, i na one kojima treba dati dozivotnu. ima tu mnogo gradacija, cak iako je ubistvo u pitanju. pravno gledano, ovo je onako osrednje ubistvo, svakodnevno takoreci. za takva su rezervisane i osrednje kazne, dok su one od 35-40 za megamonstrume.
elem, na nas zakon dabovic doktor marko i ti mozete da se bunite, razumem da vam zakon ne valja. ali to je kao sa zakonom o porezu, socijalnom itd.
nije zakon u pitanju, vec sudijska odluka.
Link to comment
Nije smešno ali barem će imati priliku da ih viđaju žive i zdrave. Za razliku od Tatonovih roditelja koji svog sina mogu da vide ako su se setili da mu okače fotografiju na kameni spomenik.Kingmaker,mislim da Vasudeva pokušava da na sebi svojstven način postavi ključno pitanje: Da li je današnja presuda uvod u neku novu, bolju sudsku praksu koja će najzad pokazati mladim predatorima da se ne može tek tako ubijati po ulicama?Moje mišljenje je da nije tako. Današnja presuda je predsednikov ustupak Francuskoj. Voleo bih da mogu da verujem u iznenadni preporod srpskog pravosuđa ali nekako mi je lakše da poverujem u Jogi Letače. To samo po sebi nije neki problem (neka ovi majmuni trunu 350 a ne 35 godina) ali će postati problem prvom sledećom prilikom kada bude trebalo doneti sličnu presudu za neko slično, teško ubistvo. Tada će se ispostaviti da je žrtva neki siroti urođenik koji nema ambasadu da urgira za njega, i gle čuda, eto srpskog pravosuđa opet tamo gde je bilo pre slučaja Taton - smešne kazne od par godina, oslobađanja zbog nedostatka dokaza i svedoka, odbacivanje krivičnih prijava itd. Opet kažem, današnja presuda je potvrdila raniju pouku mladim predatorima - da kada idu da ubiju, treba samo da gledaju da ne bude stranac. Na "domaćem terenu" možeš da uradiš doslovce šta ti se svidi, zaštitnika i kolebljivih sudija koliko ti duša ište - samo izvadi parice i plati.A ono što je najporaznije u celoj priči je to da od ove i ovakve presude, jednostavno nije bilo boljeg i pravičnijeg rešenja. Da su bilo šta blaže od ovoga presudili danas, ispalo bi još gore nego što je ispalo. To je ono što najbolje pokazuje u kakvom glibu je ovo društvo zaglavljeno. Zato sam pre par strana i rekao da ovo nije dan za slavlje.
ako vec pricamo o tome... to je isti predsednik i pravni sistem koji je pomagao miladinu kovacevicu, nasem momku, i nasticima, nasim... nasticima. francuzi isto tako. da je npr. rošonda iz tulse najebala ko nastici, ne bi se ovajdila podrskom drzave. znaci, s tim zivimo. sudstvo je umereno do mestimicno nezavisno. ako imate bolji sistem od sudstva, predlozite. do tad, ova presuda rula. :wub:sto se tice poruke koja se salje javnosti, iako sam po profesiji sekretarica, imala sam prilike da citam o drustvenim uticajima i da posmatram. i da, mislim da je jedna jaka presuda vazna stvar - makar na nivou toga da se njihovim roditeljima objasni da je to sto su njihova nasa deca uradila - po zakonu ove drzave - zlocin. izgleda da im to nije jasno.
Link to comment
Inace ovo me podseca na izricanje kazne Legiji, koji je dobio svih 40 godina. Pitoma gradjanska javnost je graknula da je i to premalo, da mi bas nismo prava Evropa jos uvek i da bi trebalo da se uvede smrtna kazna. Da su dosudili smrtnu, cenim da bi se trazilo cerecenje i kopanje ociju. Poenta je da se pokaze da si pravedan i pravdoljubiv, valjda. A pravna drzava: moze, ali ne bas sad, kada Hilandar gori navijaci ubijaju na ulici.
Na koga tacno mislis? Aj navedi barem tri drustvena aktera koji su ovako nesto izjavili, limtemo.
Link to comment
Na koga tacno mislis? Aj navedi barem tri drustvena aktera koji su ovako nesto izjavili, limtemo.
Secam se, na prvu loptu, reakcije Ivane Dulic Markovic koja je rekla tacno to, a komentari na gradjanskim glasilima su podsecali na sudjenje u Salemu.
Link to comment
:lol:
zlikovce :D
pravo da ti kazem, ja tebe nista ne razumem :lol: vise intuitivno osecam gde ti je poenta, koja je pogresna. ne deli se svet kriminalaca na one koji su ukrali leba jer su gladni pa ih treba pustiti, i na one kojima treba dati dozivotnu. ima tu mnogo gradacija, cak iako je ubistvo u pitanju. pravno gledano, ovo je onako osrednje ubistvo, svakodnevno takoreci. za takva su rezervisane i osrednje kazne, dok su one od 35-40 za megamonstrume
losa ti intuicija, nisi zena. mrzi me da ti objasnjavam gde mi je poenta, ali osvrnucu se na monstruoznost. nije problem da dokazemo istu, mom preduzecu je to u opisu posla. eto, slozismo se.
nije zakon u pitanju, vec sudijska odluka.
sta, nije u skladu sa zakonom?
Link to comment
sta, nije u skladu sa zakonom?
zakon nije mehanicka stvar. ukoliko presuda nije u skladu sa sudskom praksom, dovodi se u pitanje objektivnost suda pri donosenju odluke. to je onda osnov za 100 vrsta zalbi.
Link to comment
ima tu mnogo gradacija, cak iako je ubistvo u pitanju. pravno gledano, ovo je onako osrednje ubistvo, svakodnevno takoreci. za takva su rezervisane i osrednje kazne, dok su one od 35-40 za megamonstrume
Koliko razumem, ovo ubistvo je pocinjeno iz razloga sto su pocinioci u tome uzivali. Megamonstrumi i jesu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...