Jump to content
IGNORED

Most na Kalemegdanu - novi val skarifikacije prestonice?


Bebler

Recommended Posts

Jbg, zeznucemo coveku topic: ne moze lift u delu grada o kome govorimo. Neka rampa je nuzna i bice nuzna cak i u neka vremena kada Karadjordjeva i savska obala postanu ono sto jesu: najlepsi delovi grada. Neka vrsta rampe ne gine, mislim da je pominjana i zicara, ali je jedno sigurno: veceg izazova za projektante nema. Mislim na uklapanje. Ova bljuvotina s tim nema veze. Ko zna kome i za sta treba.
Takođe je jasno rečeno da ovaj prodžekt sadrži i nekakav lift, mislim da je upakovan u dršku topuza. Ponavljam, nemam ništa protiv estetskog kontrasta ali ovakvom kontrastu nedostaje onaj estetski atribut.
Link to comment
Takođe je jasno rečeno da ovaj prodžekt sadrži i nekakav lift, mislim da je upakovan u dršku topuza. Ponavljam, nemam ništa protiv estetskog kontrasta ali ovakvom kontrastu nedostaje onaj estetski atribut.
Ma nedostaje mu sve, o tome nema govora.Veza kalemegdanski plato - savska obala bi imala smisla samo kao deo resenja celokupnog kompleksa koji sam pomenuo.Mada bi ovo izgledalo kao kostur u bilo kom kompleksu. I kontekstu.Dokusurilo bi i ono malo sto se dole sacuvalo.
Link to comment
@ Bebler, sad videh: neko je cini mi se pomenuo izlozbu?Zar je moguce da nema ili nije bilo konkursa?
Izložba je valjda upriličena prošle godine u ovo vreme samo je prošla potpuno nezapaženo:
Rezultat saradnje dva cenjena umetnika - Ričarda Dikona i Mrđana Bajića, biće predstavljen na izložbi "Most na Kalemegdanu" od četvrtka, 16. aprila, u Holu Skupštine grada Beograda i u Galeriji ULUS.
Kako je to u lokalu običaju, nikom nije ni palo na pamet da ovakvu inicijativu predoči širem i po mom mišljenu ozbiljno zainteresovanom stvaralačkom auditorijumu. Mrđan ispod Dikonovih skuta se valjda podrazumeva. Na celu priču me podsetila nedavna Dikonova posetaBGu i reaktiviranje ove priče u opskurnom kvazikulturnom TV magazinu Gradologija. Po navodima iz te emisije sve su strukture oduševljene a naročito Lučićka, direktorka JP Kalemegdanska tvđava (što je mnogo smešan naziv za tako nešto).
Link to comment
Ma nedostaje mu sve, o tome nema govora.Veza kalemegdanski plato - savska obala bi imala smisla samo kao deo resenja celokupnog kompleksa koji sam pomenuo.Mada bi ovo izgledalo kao kostur u bilo kom kompleksu. I kontekstu.Dokusurilo bi i ono malo sto se dole sacuvalo.
Upravo taj improvizacijski karakter cele zamisli mi je zasmetao na prvom mestu.
Link to comment
Upravo taj improvizacijski karakter cele zamisli mi je zasmetao na prvom mestu.
Ma ne da je improvizacija nego je skandal: pre svega, ne postoji 'kultura', navika, a ni potreba setaca da silaze danas na onakvu savsku obalu i pristaniste. Broj setaca koji koriste i kojima je potreban taj pravac je minimalan, a devastacija savske obale je poodmakla sa upropascenim starim luckim magacinom, zgradom koja je i sa prugom koja ide kroz nju otvarala ogromne mogucnosti da se nesto zapocne. U njoj je sada par kafica, prodavnica namestaja, i nesto takozvanog poslovnog prostora. Promaja je unistena, samo pristaniste je skandal za grad kakav je Beograd (mislim na sam pristan za putnicke brodove), a niz obalu do ispod Nebojsa kule se nizu primeri novokomponovanog kafansko-splavskog graditeljstva, brvnare i slicno...Doduse, u sve to se i uklapa ova nakaza od rampe.
Link to comment
Jbg, zeznucemo coveku topic: ne moze lift u delu grada o kome govorimo. Neka rampa je nuzna i bice nuzna cak i u neka vremena kada Karadjordjeva i savska obala postanu ono sto jesu: najlepsi delovi grada. Neka vrsta rampe ne gine, mislim da je pominjana i zicara, ali je jedno sigurno: veceg izazova za projektante nema. Mislim na uklapanje. Ova bljuvotina s tim nema veze. Ko zna kome i za sta treba.
Tacno, zbog saobracajnica.
Link to comment

Ne samo render, vec je i modeling sramota da se pojavi na bilo kakvoj izlozbi i da se o njemu diskutuje cak i na nivou skice za razradu. Za najbenignije dekoracije u enterijeru mi za jedno opusteno popodne uradimo sasvim validne projekcije, a baja na ovu izlozbu salje render nalik na lego kocke?!Inace, samu ideju podrzavam jos od proslog leta kad sam za koncert Santane sa trudnom zenom hodao dva km oko zooloskog vrta. Ako vec Europolis necemo docekati, onda bar neka aktiviraju ono obale sto vec imamo oko Luke, a ne da obilazimo magacine i bezimo od kucica.

Link to comment
Izložba je valjda upriličena prošle godine u ovo vreme samo je prošla potpuno nezapaženo:Kako je to u lokalu običaju, nikom nije ni palo na pamet da ovakvu inicijativu predoči širem i po mom mišljenu ozbiljno zainteresovanom stvaralačkom auditorijumu.
Nezapaženo je blaga reč. ja volim da pratim kako moćnici žele da "ulepšaju" grad, i ne sećam se da se ova nakaza ikada spominjala.ne razumem se u arhitekturu i građevinarstvo, ali ne vidim potrebu zašto bi neko silazio peške sa Kalemegdana u Savamalu, kad sada tamo nema ama baš ničega, sem polurazrušenih zgrada koje vape ili za rušenjem ili renoviranjem, nema ni jednog atraktivnog šoping mola koji bi možda naterao nekoga da protegne noge. jedino, ako neko baš hoće da skokne do autobuske stanice. Pristanište je skandal sam po sebi, mada neko promućuran je možda smislio da oni stranci što stižu brodovima mogu da se uspentraju do gore tim , šta god da je to, ali nisu računali da su to sve senior citizeni od oko 100 ljeta, pa , peške uzbrdo, meni deluje nekako kao promašaj. Edited by Arkadija
Link to comment
Nezapaženo je blaga reč. ja volim da pratim kako moćnici žele da "ulepšaju" grad, i ne sećam se da se ova nakaza ikada spominjala.ne razumem se u arhitekturu i građevinarstvo, ali ne vidim potrebu zašto bi neko silazio peške sa Kalemegdana u Savamalu, kad sada tamo nema ama baš ničega, sem polurazrušenih zgrada koje vape ili za rušenjem ili renoviranjem, nema ni jednog atraktivnog šoping mola koji bi možda naterao nekoga da protegne noge. jedino, ako neko baš hoće da skokne do autobuske stanice. Pristanište je skandal sam po sebi, mada neko promućuran je možda smislio da oni stranci što stižu brodovima mogu da se uspentraju do gore tim , šta god da je to, ali nisu računali da su to sve senior citizeni od oko 100 ljeta, pa , peške uzbrdo, meni deluje nekako kao promašaj.
To sa Savamalom da preskocis, jeste da zvuci tako staro beeeeeogradski i odaje tvoje poznavanje tradicije, ali pre nego sto napises nesto ovakvo, da malo razmislis, ipak. Ili prosetas: neke od najlepsih zgrada u Beogradu se nalaze bas u Savamali. Sadasnja zgrada Geozavoda (ako se jos postoji, Geozavod mislim), nekadasnja banka, je bez konkurencije najlepsa zgrada te vrste u celom Beeeeogradu. Ostale mnogo ne odstupaju, Bristol hotel, itd....Ovaj grad ce kad tad morati da izmesta zeleznicu iz tog dela grada: sadasnja zgrada Glavne zeleznicke stanice je, em znacajan istorijski spomenik, em paznje vredno arhitektonsko ostvarenje. Svojevremeno je bilo govora da bude pretvorena u tehnicki muzej.A sve u svemu, taj deo grada, kada se oslobodi odijuma pizza parka i svega sto uz to ide, kamiona, autobusa i slicno, jeste - bez konkurencije - najlepsi deo.I jos nesto: ako i kada se dignu sine na prostoru danasnje zeleznicke stanice i Bare Venecije oslobodice se savrsen i prvoklasan prostor za izgradnju. I to onu pravu, koja ce Beograd istinski da vrati na vodu.Ostalo je pamet. E tu vec ziv nisam.A onakvim rugobama od rampe u tom delu grada (ni u kom drugom doduse) nema mesta.
Link to comment
Nezapaženo je blaga reč. ja volim da pratim kako moćnici žele da "ulepšaju" grad, i ne sećam se da se ova nakaza ikada spominjala.
PA to i jeste cilj, stelt izložba. Gomila stvari je tako proguravana na kvarno u poslednjih nekoliko decenija. Kao projekat je bio stavljen na uvid javnosti pa kog je interesovalo on se oglasio i slične muljačine. U stvari sve je izvedeno mučki da se ne bi dizala prašina.
ne razumem se u arhitekturu i građevinarstvo, ali ne vidim potrebu zašto bi neko silazio peške sa Kalemegdana u Savamalu, kad sada tamo nema ama baš ničega, sem polurazrušenih zgrada koje vape ili za rušenjem ili renoviranjem, nema ni jednog atraktivnog šoping mola koji bi možda naterao nekoga da protegne noge. jedino, ako neko baš hoće da skokne do autobuske stanice. Pristanište je skandal sam po sebi, mada neko promućuran je možda smislio da oni stranci što stižu brodovima mogu da se uspentraju do gore tim , šta god da je to, ali nisu računali da su to sve senior citizeni od oko 100 ljeta, pa , peške uzbrdo, meni deluje nekako kao promašaj.
Opis situacija je čak i blaži u odnosu na realno stanje no ipak povezivanje pešačkim komunikacijama nije loša zamisao. No preskoči li se čitav niz neophodnih rešenja i pristupi se improvizacijama dobijamo još jednu nakazu u postojećem mnoštvu. Pristanište, pruga, magacini, šupe, olupine, uopšte čitav krš od Sajma do ušća je do te mere očajan da bi na sve to dodati nešto poput projekta o kome je reč bio nečuven apsurd. Edited by Bebler
Link to comment
PA to i jeste cilj, stelt izložba. Gomila stvari je tako proguravana na kvarno u poslednjih nekoliko decenija. Kao projekat je bio stavljen na uvid javnosti pa kog je interesovalo on se oglasio i slične muljačine. U stvari sve je izvedeno mučki da se ne bi dizala prašina.
E, to je tema za poseban topik. Na istu foru su sjebali prvu ulicu u kojoj sam stanovao i to je sad najruznija ulica u gradu - Dimitrija Tucovica. Onda su pre par godina sjebali Juzni bulevar na Vracaru. Kad smo pitali ko, šta i zbog cega, odgovor je bio isti: 'Pa bila je javna rasprava, zašto niste pratili?'Naravno da nismo pratili, lopovi! Valjda je trebala da bude neka procedura, da nas pozovu posebno, pismom ili licno, da nas obaveste šta ce raditi. Slušam kenjaze o transparentnosti a ispred kuce moze da mi kopa bilo ko, kad i koliko hoce.
Link to comment
Nezapaženo je blaga reč. ja volim da pratim kako moćnici žele da "ulepšaju" grad, i ne sećam se da se ova nakaza ikada spominjala.
E, to je tema za poseban topik. Na istu foru su sjebali prvu ulicu u kojoj sam stanovao i to je sad najruznija ulica u gradu - Dimitrija Tucovica. Onda su pre par godina sjebali Juzni bulevar na Vracaru. Kad smo pitali ko, šta i zbog cega, odgovor je bio isti: 'Pa bila je javna rasprava, zašto niste pratili?'
platani, anyone ? ista priča, drugo pakovanje.btw, i ja prvi put čujem za ovo. Baš ću sutra da pitam ljude koji su mnogo upućeniji o čemu se radi.
ne razumem se u arhitekturu i građevinarstvo, ali ne vidim potrebu zašto bi neko silazio peške sa Kalemegdana u Savamalu, kad sada tamo nema ama baš ničega, sem polurazrušenih zgrada koje vape ili za rušenjem ili renoviranjem, nema ni jednog atraktivnog šoping mola koji bi možda naterao nekoga da protegne noge. jedino, ako neko baš hoće da skokne do autobuske stanice. Pristanište je skandal sam po sebi, mada neko promućuran je možda smislio da oni stranci što stižu brodovima mogu da se uspentraju do gore tim , šta god da je to, ali nisu računali da su to sve senior citizeni od oko 100 ljeta, pa , peške uzbrdo, meni deluje nekako kao promašaj.
nemoj da se ljutiš, ali meni se digla kosa na glavi od ove rečenice. Nema veze sa tobom, koliko sa činjenicom da mi je svanulo kako je shopping mall jedina stvar koja može da natera moje sugrađane da se prošetaju bilo gde. A na temu lepote tog dela grada se slažem sa woodoo-om- predivan kraj.Što se same svrhe rampe tiče, mislim da a ) grad treba uvek da teži ka boljoj povezanosti. Sama činjenica da ta dva dela nisu povezana (sem kako je priroda namenila) je dovoljan razlog da se povežu, ako je moguće. A ovde jeste moguće.b ) kao što ti kažeš da "nema svrhe povezivati jer tamo nema ničeg" tako ja kažem "tamo nema ničeg jer nije povezano". Tu nema neke posebne uzročno-posledičnosti, ali ako ima, mislim da su veće šanse da je taj kraj takav-kakav je zato što je blago izolovan u odnosu na ostatak centra, nego obrnuto - da je izolovan jer "nema ništa".
Link to comment
E, to je tema za poseban topik. Na istu foru su sjebali prvu ulicu u kojoj sam stanovao i to je sad najruznija ulica u gradu - Dimitrija Tucovica. Onda su pre par godina sjebali Juzni bulevar na Vracaru. Kad smo pitali ko, šta i zbog cega, odgovor je bio isti: 'Pa bila je javna rasprava, zašto niste pratili?'Naravno da nismo pratili, lopovi! Valjda je trebala da bude neka procedura, da nas pozovu posebno, pismom ili licno, da nas obaveste šta ce raditi. Slušam kenjaze o transparentnosti a ispred kuce moze da mi kopa bilo ko, kad i koliko hoce.
Da, radio sam par godina u firmi koja je bila u DT i poznata mi je problematika tog kraja. Tu je decenijama zabadao ko je šta hteo a ta se praksa nastavlja.Što se Vračara tiče, mislim da je jedna stvar jako uočljiva a to je da ne postoji ozbiljan plan rekonstrukcije ulica a ni plan kontrole velike ekspanzije gradnje u toj opštini. I tu se veoma improvizuje i cela priča posmatrana sa strane od prilike liči na princip projektovanja zasnovan na tome koji investirtor koliko placeva može da spoji. Iako je izgradnja novih objekata bila prilika da se zaokruži nekakva urbanističko-estetska struktura ili identitet Vračara mislim da je ta prilika nepovratno izgubljena. Dimenzije zgrada su određivane od slučaja do slučaja, pa poređane jedna uz drugu deluju na momente kao vašar (Šumatovačka ili Kajmakčalanska na primer). Ima i neviđeno puno primera najprovincijalnije arhitekture, naročito u novgradnji pribulevarskog dela Vračara, Čubura je isto rasulo u povoju... Oo ovom poslednjem talasu zidanja po Beogradu stvarno se mora otvoriti šira rasprava i to ne samo na ovom forumu. Edited by Bebler
Link to comment

Možda se nisam dobro izrazila. Pod pojmom nema ničega, mislila sam na ono što će nekoga ko nismo ni vi ni ja , znači jako velika većina ljudi, naterati da tamo svrati zbog uživanja i razgledanja arhitektonskih znamenitosti. Sve te lepe zgrade koje se nalaze tamo, vape za sređivanjem, ali nebriga za taj deo grada je dovela dotle da, nekada trgovinski centar Beograda postane kraj za izbegavanje..Na žalost, poseta šoping molovima je postala sastavni deo ekskurzija koje dolaze u Beograd, e , sad dal' je to notrmalno ili nije, rekla bih da je tema za neki drugi topik.

Edited by Arkadija
Link to comment
Ali, avaj, Kalemegdan je ovakav kakav jeste lep samo onima koji su za njega sentimentalno vezani.
Ne znam nikoga ko je posetio Kalemegdan i rekao da nije lep.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...