Jump to content
IGNORED

Zabraniti prvenstvo?


teacher

  

206 members have voted

  1. 1. Da li treba prekinuti JSL i takmičenja koja organizuje FSS?



Recommended Posts

  • Replies 887
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • teacher

    62

  • Milosh76

    50

  • theanswer

    32

  • harper

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Od cijelog posta, samo je ovo odgovor na moje pitanje... a i nije neki odgovor.Fudbal se nece nikad potpuno ukinuti. Moze se suspendovati. Kad ga suspendujes, koji je sljedeci potez? I taj naredni potez, da li se mogao odraditi i bez prekidanja takmicenja?
Suspenzija, ukidanje, whatever, nemoj da banalizujemo i bukvalizujemo terminologijom. Naredni potezi postoje, vrlo su jasni, ali ocigledno je da u ovoj deceniji i pored ociglednog eskaliranja kriminalnih aktivnosti svih vrsta nikad nisu sprovedeni u delo. Nije se ni pokusalo sa tim(!). U situaciji kad iza sebe imas dvadesetak godina iskustva necinjenja garniture koja se ne menja,vec samo evoluira u sve otvoreniju kriminogenu organizaciju, kao jedna od racionalnih ideja se namece i suspenzija takmicenja, koje uz sve to nosi poprilicne bezbednosne rizike. Sta je toliko negativno i bogohulno u preventivnoj suspenziji takmicenja? Sta gubimo?
Link to comment
Nemoj sputavati bes, daj si oduška...Inače, čemu ovakve glupave upadice? Gde si ti to pročitao?
nemoj odma da se jedis. samo malo karikiram vase progresivne ideje, a ti vidi dal me zbog toga zabraniti.
Link to comment
nemoj odma da se jedis. samo malo karikiram vase progresivne ideje, a ti vidi dal me zbog toga zabraniti.
Teško je mene iznervirati, za to bi ti trebala recenzija jagnjetine u Andori. A karikiranje ti, ovaj, nije baš uspelo, jer svo vreme pišem vrlo precizno, odakle mi motivacija i zašto mislim da je to rešenje.
Link to comment

Suspenzija takmicenja ne bi nista donela. Iskustva drugih drzava su to i potvrdila.Plus nasu drzavu ne vode neki posteni, odgovorni, i normalni pojedinci vec je to vise kao neki skup pijanih mornara-lopuza. Ludaci treba da resavaju pitanje ludaka. Ne moze.Ultras zivot je trenutno jedini ventil mladima koji su sve agreesivniji, uzbudjuje ih i jeftino je,nekad su to bili muzicki pravci, danas ima vise emo-a nego pankera i ostalih zajedno.Sve vise klinki postaju navijaci. To je pokret u ekspanziji. Jer nema ostalih.Danas ce dete s 11 godina da vam na ulici kaze ''JEDI BRE GOVNA'' na keca, misle da su popili svu pamet Sveta a neznaju ni kako se sah igra.Suspenzija bi bila cekic u glavu celom sportu zato sto bi pocelo ono na sta sad mislite da jenezamislivo. A to su kao u Grckoj, neredi na stonom tenisu ili prebijanje odbojkasica itd. ...

Link to comment

Za kolegu nastavnika: Hvala na odgovoru i na jasno pdvucenoj razlici izmedju odnosa prema huliganizmu u skolama i na stadionima. Ja se sa tim slazem. Medjutim i pored zalaganja nastvnika, u skolama ipak dolazi do huliganskih ispada (ovde gde ja zivim cak mnogo tezih nego na sportskim utakmicama). Moje pitanje je kako ogranicti huliganizam ne samo na stadionima nego svuda gde se ispoljava? Huligani su uglavnom mladi ljudi, dobar deo njih su maloletnici. Za njihovo vaspitanje, njihovo ponasanje i egzistenciju su u najvecoj meri odgovrni njihovi roditelji. Zatim skola. Medjutim ni roditelji ni skola ne uspevaju da uticu na njiihov pogled na svet u onoj meri koliko to uspevaju huliganske grupe i gangovi. Da li zbog toga treba zabraniti sve manifestacije i aktivnosti gde se huliganizam ispoljava i promovise? Ili treba zabranjivati navijacke i sl. grupe koje ispoljavaju huligansko ponasanje? Ili treba sankcionisati roditelje, skole klubove zato sto su dozvolile da im deca, djaci i navijaci postanu huligani? Ja odgovor ne znam, ali mi se ideja o zabrani manifestacija i na kojima dolazi do huliganizma ne dopada. Te mi zabrane vise odrazavaju nemoc nego meru za suzbijanje zla. U zemlji u kojoj zivim letovi avionom su postali prava sikana i ponizavanje za putnike zbog silnih zabrana i mera predostrzonosti koji su uvedeni da se umanji mogucnost teroristickih napada. Mnogi se s pravom pitaju da li je strah od terora nadvladao zdrav razum i ljudsko dostojanstvo. S druge strane, pre 30-ak godina u jednom kandaskom gradu kurdski ekstremisti su zapretili da ce da miniraju pozemnu zeleznicu radi politickih ciljeva. Gradske vlasti su na to reagovale tako sto su pozvale gradjane da koriste zeleznicu i time pokazu da se zivot gradjana nece prilagodavati teroristickim pretnjama. Sutradan ceo gard je na posao isao zeleznicom dok su se policija i anti-diverzanske grupe bavile teroristima. Slicno je bilo i Britaniji za vreme 2. svetskog rata. Dok su bombe padale na njihove gradove, pozorisne predstave se nisu prekidale, barovi su radili, igrao se swing i fox-trot, a momci iz RAF-a i PA su se bavili onima koji bombarduju. Meni vise odgovara kanadsko-britanski model nego americki.

Edited by Dimitrije
Link to comment
Ajde da ih cujem...
Evo po 100-i put, osim ako svi opet ne stavite ruke na uši i vičete lalalalalala...Kao sa radikalima da pričaš, jbt.0) Država mora da raskrsti sa sobom da li hoće huligane na tribinama ili ljude sa decom koji idu da gledaju sportske događaje.1) Prvo i osnovno uskraćivanje podrške uprave klubova huliganima. Tu ne mislim samo na podršku preko štampe, već i onu, mnogo goru: političko zaleđe prilikom donošenje presuda, plaćanje advokata, kupovina pirotehničkih sredstava, zapošljavanje huligana u obezbeđenje stadiona, ubacivanje huligana u UO klubova, itd. Mislim da klubovi neće ozbiljno shvatiti važnost ovog poteza, osim ako im se ne desi prekid prvenstva.2) Hapšenje, odn. procesuiranje vođa navijačkih klanova. Mnogi od njih čekaju na presudu po sudovima i po nekoliko godina. Sledeći logičan potez je zabrana ulaska na stadion tih osoba. Vrlo lako se oni mogu identifikovati, tj već sad svi znaju ko su ti likovi, a dobar broj je bio nabrojan u Insajderu. 3) Finansijska policija u FSS. Ne sumnjam da bi našli svašta samo ako bi hteli. Organizacija čiji je sekretar svojevremeno uvhaćen u Španiji sa 100k $, a nedugo zatim i ubijen u po bela dana, mora biti raspuštena. 4) Precizirati bezbedonosne uslove po ugledu na npr evropske i ne izdavati licence stadionima dok god se i najmanji element ne ispuni. Ako treba izdati licencu za 5 timova u zemlji, onda neka bude tako. Ima tu još mnogo toga, ali ovo je po meni osnovno.
Link to comment
Ajde da ih cujem...
Ma naredni potezi su isti oni koji bi se preduzeli suspendovano bilo takmicenje ili ne. Slazemo se valjda tu da se nesto definitivno treba menjati? Ili ne? Ovo ovako je ok? Napredujemo polako kroz rad i sticanje iskustva. Priblizavamo se rezultatski i organizaciono normalnim ligama?Potezi...Policija, sudstvo, drzava... Svi nivoi krenu da rade svoje. Kad bi imao ko da ispita i pokrene istrage, raskrinkati celu organizaciju. Pa jbt, da li je FSS zreo za jednu istragu, makar za pronevere novca i slicno? A toliko se zaglibilo da je pronevera presmesna sumnja. Da li FSS sme, treba da se bavi svojim poslom(organizacijom i ingerencijom nad takmicenjem) dok se ne utvrde rezultati te istrage? Ako treba, onda nista...Na kraju krajeva nije poenta na tome. Pitanje je postoje li uslovi za dalje regularno odigravanje svega ovoga. Ili to nije na dnevnom redu jos uvek? Ipak je ovaj lik van zivotne opasnosti.
Link to comment
Za kolegu nastavnika: Hvala na odgovoru i na jasno pdvucenoj razlici izmedju odnosa prema huliganizmu u skolama i na stadionima. Ja se sa tim slazem. Medjutim i pored zalaganja nastvnika, u skolama ipak dolazi do huliganskih ispada (ovde gde ja zivim cak mnogo tezih nego na sportskim utakmicama). Moje pitanje je kako ogranicti huliganizam ne samo na stadionima nego svuda gde se ispoljava? Huligani su uglavnom mladi ljudi, dobar deo njih su maloletnici. Za njihovo vaspitanje, njihovo ponasanje i egzistenciju su u najvecoj meri odgovrni njihovi roditelji. Zatim skola. Medjutim ni roditelji ni skola ne uspevaju da uticu na njiihov pogled na svet u onoj meri koliko to uspevaju huliganske grupe i gangovi. Da li zbog toga treba zabraniti sve manifestacije i aktivnosti gde se huliganizam ispoljava i promovise? Ili treba zabranjivati navijacke i sl. grupe koje ispoljavaju huligansko ponasanje? Ili treba sankcionisati roditelje, skole klubove zato sto su dozvolile da im deca, djaci i navijaci postanu huligani? Ja odgovor ne znam, ali mi se ideja o zabrani manifestacija i na kojima dolazi do huliganizma ne dopada. Te mi zabrane vise odrazavaju nemoc nego meru za suzbijanje zla. U zemlji u kojoj zivim letovi avionom su postali prava sikana i ponizavanje za putnike zbog silnih zabrana i mera predostrzonosti koji su uvedeni da se umanji mogucnost teroristickih napada. Mnogi se s pravom pitaju da li je strah od terora nadvladao zdrav razum i ljudsko dostojanstvo. S druge strane, pre 30-ak godina u jednom kandaskom gradu kurdski ekstremisti su zapretili da ce da miniraju pozemnu zeleznicu radi politickih ciljeva. Gradske vlasti su na to reagovale tako sto su pozvale gradjane da koriste zeleznicu i time pokazu da se zivot gradjana nece prilagodavati teroristickim pretnjama. Sutradan ceo gard je na posao isao zeleznicom a policija dok su se policija i anti-diverzanske grupe bavile teroristima. Slicno je bilo i Britaniji za vreme 2. svetskog rata. Dok su bombe padale na njihove gradove, pozorisne predstave se nisu prekidale, barovi su radili, igrao se swing i fox-trot, a momci iz RAF-a i PA su se bavili onima koji bombarduju. Meni vise odgovara kanadsko-britanski model nego americki.
Zahvaljujem na odgovoru. Za početak bih stavio na stranu patetične primere (ne mislim da ste uveli patetiku u ovu raspravu, već su primeri stvarno emotivni), a pre svega bih se bavio činjenicama. Ne gajim iluziju da škola, crkva, stadion, bilo koja institucija, može da preuzme ulogu roditelja i više uradi na polju vaspitanja od majke i oca. To je ključna stvar, uz genetiku, u formiranju čovekove ličnosti. I ono što tvrdite je tačno: u školi se i dalje manifestuje nasilje, pogotovo u vašoj državi, gde je u nekim školama to postalo izvor devijantnog ponašanja. Međutim, poenta je da ako i ne možemo da u potpunosti promenimo ličnost nasilnika, mi možemo da ga izolujemo. U školi se to radi na nekoliko nivoa: saradnja između učenika i nastavnika, saradnja sa roditeljima, kažnjavanje, pa čak u nekim ekstremnim slučajevima i isključenje. Sad pravim aluziju na primer sa sadašnjim trenutkom u fudbalu: mnogi će reći, ali to isključenje učenika nije ništa pomoglo, nije ga promenilo. Iz mojih iskustava - mnogo toga se menja sa isključenjem učenika-nasilnika iz škole. Kao prvo, ostali slabiji karakteri koji su bili omađijani harizmom vođe, vraćaju se u normalu i prolaze taj teški period odrastanja bez većih posledica. Nasilnik takođe postaje pasivniji kad pređe u novu sredinu, ponekad se čak i preobrati, ali to je retkost. E sad, znam da ćete reći da analogija nije identitet, ali eto...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...