Jump to content
IGNORED

Zabraniti prvenstvo?


teacher

  

206 members have voted

  1. 1. Da li treba prekinuti JSL i takmičenja koja organizuje FSS?



Recommended Posts

Meni samo nije jasno od koga se ovde ocekuje da ukine prvestvo? Od drzave? Od FSSa? od nekog treceg?Ne vidim ko treci bi mogao to da uradi...Ako ocekujete od FSSa, to je naravno smesno, jer FSS niti ima potrebe niti razloga niti intresa da gasi takmicenje koje organizuje. Ako ocekuje to to od drzave, onda vas tek nista ne razumem - drzava treba da ukine prvenstvo zbog ovoga sto se desilo (a samo je jedan u nizu incidenta koji se dese) a ista ta drzava nije ucinila nista da taj problem koji postoji i raste iz dana u dan resi. Drzava je donosila odredjene zakonske akte, ali ih (slicno kao i u drugim sferama zivota) nikad nije sustinski promenila. Ja i dalje tvrdim da bi se nasi navijaci za mesec dana doveli u red kada bi na svakoj utkamici u tih mesec dana policija simala, hapisla, a sudovi osudjivali sve one koji krse zakone. Sve redom, bez ikakve selekcije, maminih i tatinih sinova itd. Ostali bi samo oni koij to ne rade + oni koji bi mozda i radili al nisu blesavi da krse zakon kad znaju da ce da odgovaraju. Vrlo prosto i jednostavno. Dakle kako god da obrnes, opet dolazimo do toga da drzava mora da resi problem. Ako je vec tako, prekid prvenstva, ukidanje istog ili sta god je totalno nebitno. Sve to moze da se odradi u bilo kom trenutku i prekid prvenstva ni na koji nacin tome ni ne doprinosi niti odmaze. Samo je potrebna volja odredjenih struktura drzave. Dok se ta volja ne stvori, mozete ovde da pisete kilometarske psiholoske analize pracene gomilom restriktivnih resenja kojima ce se huligani, ali i obicni ljubitelji fudbala odaljiti od terena, ali premestanje problema nije resenje istog. Teacheru, ti si postavio pitanje zasto mislimo da bi ti isti ljudi bili nasilni i kada bi se sklonili sa stadiona... evo kao neko ko je odrastao u kraju gde su navijaci malte ne svi, mogu da ti kazem da su ti ljudi isti i na tribinama i van njih. Onaj ko je problematican i trazi probleme to radi i na stadionu i van njega. Ako ne bi isli na stadion, nasli bi vec neku drugu zanimaciju, ne brini... prvenstveno bi promenili sport (pogledaj priemr grobara i kosarke, koja im je procvetala od bojkota fudbala), a ako bi krenuli redom da gasimo sva sportska takmicenja, presli bi negde drugde i tako u krug - dokle god se problem stvarno ne resi, odnosno dok se u zatvor ne posalju oni koji i stvaraju te probleme.

Edited by adasevic
Link to comment
  • Replies 887
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • teacher

    62

  • Milosh76

    50

  • theanswer

    32

  • harper

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma naredni potezi su isti oni koji bi se preduzeli suspendovano bilo takmicenje ili ne. Slazemo se valjda tu da se nesto definitivno treba menjati? Ili ne? Ovo ovako je ok? Napredujemo polako kroz rad i sticanje iskustva. Priblizavamo se rezultatski i organizaciono normalnim ligama? ...
Ni Srbija se ekonomski, zatim po uredjenosti i postovanju zakona, niti civilizacijski u krajnjem slucaju, ne priblizava zemljama EU, SAD, Japana i sl. Sto ne ukinemo Srbiju? Koji ce nam k kad ne napredujemo ni u kom pogledu?Sve sto je teacher nabrojao moze se uraditi i bez prestanka tamicenja. Posto je potrebno vrijeme, suspendovati kriticne stadione ili neka se svuda igra bez publike do kraja sezone. Do nove sezone ima 4 mjeseca, dovoljno vremena da se situacija sredi. Drzava je za ovo kriva i ona to mora da sredi, a ne uprave klubova. Bolje bi bilo da istjeraju politicare iz tih uprava. Ako drzava ovo ne sredi i ne treba da postoji. Ukinimo je!
Link to comment
Ni Srbija se ekonomski, zatim po uredjenosti i postovanju zakona, niti civilizacijski u krajnjem slucaju, ne priblizava zemljama EU, SAD, Japana i sl. Sto ne ukinemo Srbiju? Koji ce nam k kad ne napredujemo ni u kom pogledu?Sve sto je teacher nabrojao moze se uraditi i bez prestanka tamicenja. Posto je potrebno vrijeme, suspendovati kriticne stadione ili neka se svuda igra bez publike do kraja sezone. Do nove sezone ima 4 mjeseca, dovoljno vremena da se situacija sredi. Drzava je za ovo kriva i ona to mora da sredi, a ne uprave klubova. Bolje bi bilo da istjeraju politicare iz tih uprava. Ako drzava ovo ne sredi i ne treba da postoji. Ukinimo je!
Link to comment
Zahvaljujem na odgovoru. Za početak bih stavio na stranu patetične primere (ne mislim da ste uveli patetiku u ovu raspravu, već su primeri stvarno emotivni), a pre svega bih se bavio činjenicama. Ne gajim iluziju da škola, crkva, stadion, bilo koja institucija, može da preuzme ulogu roditelja i više uradi na polju vaspitanja od majke i oca. To je ključna stvar, uz genetiku, u formiranju čovekove ličnosti. I ono što tvrdite je tačno: u školi se i dalje manifestuje nasilje, pogotovo u vašoj državi, gde je u nekim školama to postalo izvor devijantnog ponašanja. Međutim, poenta je da ako i ne možemo da u potpunosti promenimo ličnost nasilnika, mi možemo da ga izolujemo. U školi se to radi na nekoliko nivoa: saradnja između učenika i nastavnika, saradnja sa roditeljima, kažnjavanje, pa čak u nekim ekstremnim slučajevima i isključenje. Sad pravim aluziju na primer sa sadašnjim trenutkom u fudbalu: mnogi će reći, ali to isključenje učenika nije ništa pomoglo, nije ga promenilo. Iz mojih iskustava - mnogo toga se menja sa isključenjem učenika-nasilnika iz škole. Kao prvo, ostali slabiji karakteri koji su bili omađijani harizmom vođe, vraćaju se u normalu i prolaze taj teški period odrastanja bez većih posledica. Nasilnik takođe postaje pasivniji kad pređe u novu sredinu, ponekad se čak i preobrati, ali to je retkost. E sad, znam da ćete reći da analogija nije identitet, ali eto...
Analogija je prilicno dobra. Moji "emotivni" primeri su imali za cilj da istaknu znacaj gradjanske kurazi i odgovornosti u cilju suzbijanja i obesmisljavanja nasilja. Nista tako ne promovise nasilje i ne motivise nasilnike kao osecaj da ih se okolina plasi i da se zivot prilagodjava njihovim nasilnickim istupima. Nista ih, s druge strane, tako ne demotivise i demoralise kao saznanje da njihova delatnost nema efekt na normalan zivot okoline i da su u sustini saka isfrustriranog jada.
Link to comment

Slazem se.I ne pada mi na pamet da zbog nasilnika prestanem da idem na utakmice. Uostalom svako moze da se dislocira sa severa/juga na istok/zapad a primera da su roditelji/staratelji sa maloletnom decom napadnuti od strane huligana ispred ili u okolini stadiona jedva da mogu da se setim. Mozda 1.A licno poznajem veliki broj ljudi koji vode decu na utakmice.

Link to comment

Inace, iz nekog drugog ugla, ovog puta su se govna izrokala izmedju sebe, pa je tragedija manja nego delo Misica. Jedino je pitanje kada ce neko neduzan najebati zbog tih govana. A da se odma razumemo, posle ovih informacija o doticnoj osobi koja je upucana nesto i ne osecam sazaljenje.

Link to comment

Meni sve to lici na SA olos: grupe, podgrupe, nadgrupe vodje, podvodje.... nacionalizam, sovinizam, huliganizam. Samo jos da ih neko politicki organizuje pa da krenu u Kristal Nacht.

Link to comment
Analogija je prilicno dobra. Moji "emotivni" primeri su imali za cilj da istaknu znacaj gradjanske kurazi i odgovornosti u cilju suzbijanja i obesmisljavanja nasilja. Nista tako ne promovise nasilje i ne motivise nasilnike kao osecaj da ih se okolina plasi i da se zivot prilagodjava njihovim nasilnickim istupima. Nista ih, s druge strane, tako ne demotivise i demoralise kao saznanje da njihova delatnost nema efekt na normalan zivot okoline i da su u sustini saka isfrustriranog jada.
Dodao bih samo da mi se čini da ih i mediji motivišu...Naravno, nisam ni za kakve zabrane i cenzure, ali čini mi se da mediji mahom prave od njih nekakve "gromade istorijskog trenutka"...
Link to comment
i sta sad? ja, posto nemam malo dete sam legitimna meta? u masovnim tucama, u stampedu, u pucnjavi, bas ce neko da pazi na malu decu.
Naravno da nisi. Zna se ko je legitimna meta u, da ga tako nazovem , navijackom svetu (ili sistemu vrednosti, svejedno)Molim primer stampeda na istoku ili zapadu Marakane, JNA ili nekog drugog naseg stadiona u poslednje, recimo, 2 godine?
Link to comment

Mediji im daju mnogo prostora. Na primer, mediji su dali sirok publicitet odluci navijaca da bojkotuju utakmice koje se igraju na Veliku subotu. Pri tome intervjuisu jednog od vojda Delija, Saviju, koji gradjanstvu saopstava znacaj bojkota kao i posvecenosti navijackog pokreta uspostavljanju hriscanskih i nacionalnih vrednosti u srpskom narodu koje su svi ostali zapostavili. Ja bih na ovo odgovorio masovnim odlaskom na stadion upravo na Veliku subotu. Pokazati da Savija i drugovi ne postavljaju standarde gradjanskog ponasanja niti da su nadlezni da tumace verske obicaje.

Link to comment
Naravno da nisi. Zna se ko je legitimna meta u, da ga tako nazovem , navijackom svetu (ili sistemu vrednosti, svejedno)
Ma, koji bre sistem vrednosti... Koji bre navijački svet... Koga bre zabole za nekoliko hiljada zgubidana koji izigravaju nacionalni park iz doba Jure...
Molim primer stampeda na istoku ili zapadu Marakane, JNA ili nekog drugog naseg stadiona u poslednje, recimo, 2 godine?
Koga bre zabole za istorije stampeda, i bezveznih nadgornjavanja među navijačima...Bio je jedan glumac u Novom Sadu iz druge polovine XIX veka o kome je Laza Kostić napisao divan epitaf, i za koga danas gotovo da više niko nije ni čuo... A, i on je istorijski gledano bitniji od dvadeset godina navijanja u Beogradu...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...