Jump to content
IGNORED

Zabraniti prvenstvo?


teacher

  

206 members have voted

  1. 1. Da li treba prekinuti JSL i takmičenja koja organizuje FSS?



Recommended Posts

tri puta sam počinjao post, pa brisao, pa počinjao ponovo, i na kraju odustajem, jer toliko toga ima da se ne može sažeti i artikulsati u smislenih par rečenica. problem je toliko dubok i širok da izgleda gotovo nemoguće rešiti ga u zemlji kakva je srbija, sa ljudima kakvi su srbi. generalno, nisam za to da sport pati zbog vansportskih stvari, posebno ne fudbal jer je to najlepša od svih igara, ali sad sam za radikalno rešenje. naravno, neće se to dogoditi. za par meseci, kad poginu janko i marko, pisaćemo opet o tome.

Link to comment
  • Replies 887
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • teacher

    62

  • Milosh76

    50

  • theanswer

    32

  • harper

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rekao sam jos u prvom postu da mi nije jasno odakle ideja da je ukidanje takmicenja pod pokroviteljstvom FSS = nemogucnost odlazenja na utakmice. Nije moguce da je neko toliko naivan da pomisli da ce samim tim sto se nece odigrati nekoliko kola do kraja fudbalskog prvenstva nestati "navijacke" grupe koje su leglo tog tipa kriminala, pored zivih drugih sportova. Nije to tako jednostavno, kamo srece da jeste.
Mišljenja sam da jeste jednostavno. Takođe, mislim da ne postoje bezbedonosni uslovi da se prvenstvo nastavi. Ljudski životi moraju imati prioritet u odnosu na neku tamo razbibrigu i mafijašku igračku. Praktično, to bi značilo maximalno suziti prostor za delovanje vođama navijačkih grupa. Jezgro od 200-300 ljudi u oba huliganska klana (ne treba zaboraviti ni Radovce) bi u tom trenutku ostalo ogoljeno, u panici. Policija bi lako izašla na kraj sa takvim likovima, kada bi oni ostali bez podrške klupskih uprava, jer bi nestala (ajd da tako kažem) potreba za političkom dozvolom za hapšenje ovih kriminalaca. Nadam se da se slažeš da kada bi profesionalci u policiji dobili odrešene ruke, da bi oni vrlo lako rešili te slučajeve, čiji smo istorijat imali prilike da gledamo u Insajderu. Ključna stvar je da klubovi budu naterani da prestanu da podržavaju kriminalce na tribinama. Bez toga, opet ćemo za par godina imati nove generacije, koje će sada donositi bombe, a ne pištolje na tribine stadiona. Realno, sada će da krenu razne relativizacije, inspirisane simpatijama prema određenom klubu, kako sada vezano za FKCZ (imamo prilike videti primere na ovom forumu), a i pre par meseci, vezano za KKP.
Link to comment

Glasao sam za ne, vodeci se misljenjem da ce ti isti ljudi preci na kosarkaske tribine, rukomente, odbojkaske, itd. Prekid prvenstva nece nista resiti, ali sa druge strane sta mi gubimo prekidom prvenstva? Ajde malo ozbiljnije da se udje u ovu raspravu. Od prvih, dakle najjacih 5 klubova, 4 kluba su jako problematicna kada su u pitanju navijaci i kada je u pitanju rukovodstvo kluba. Pored njih imamo problematicni Rad i delimicno problematicni Cukaricki. Ukidanjem prvenstva ce kriminalci izgubiti svoje polozaje u klubovima kao izvore prihoda i kao osnove raznih malverzacija, a koji je sportski gubitak? Mladi igraci ionako ne ostaju duze od godinu dana u klubu ako su iole talentovani i u krajnjem slucaju koga zabole patka sto ce se uspesnost srpskog fudbala umanjiti ako svake godine neko treba da izgubi zivot na fudbalskoj utakmici, ili zbog navijackog opredeljenja?Odluka je dosta teska i po meni kazna mora biti kolektivna, dakle da se prosiri od jednog navijaca na ceo stadion i od jednog kluba na sve klubove. Razumeo bih da se u Nemackoj ili Italiji dogodi nesto slicno, pa da kazna bude individualna jer se tamo zaista igra fudbal, za razliku od Srbije.edit: Sad ispade da prepisujem od Teachera :) .

Edited by casperbgd
Link to comment

Evo, da ne bude da se samo igram na ovom topiku cinculiranjem sa tudjim argumentima, sta ja mislim da je mnogo svrsishodnije i jednostavnije resenje od ukidanja fudbala.Ministarstvo sporta, MUP, nekoliko gradskih sluzbi, vece opozicione partije, javni servis i vazniji komercijalni mediji treba da formiraju medjuministarsku radnu grupu (neku vrstu task force-a) koja bi se bavila samo problemom stanja u fudbalu u Srbiji. Ta radna grupa treba, na osnovu iskustava drugih zemalja koje su uspesno resile taj problem, da napravi strategiju za obracun sa kriminalom u fudbalu u skladu sa Zakonom o bezbednosti na javnim priredbama ili kako se vec zove taj zakon. Sa tom strategijom treba upoznati FSS i klubove i dati im rok od mesec dana da unesu svoje primedbe, ukoliko ih imaju. Nakon isteka tih mesec dana se ima smatrati da je strategija usvojena i treba traziti od FSS-a i klubova da je javno podrze i tu podrsku potpisu. Sa njom istog trenutka upoznati UEFA i FIFA i traziti od njih nacelnu podrsku predstojecoj akciji. Strategija treba da se sastoji od poboljsanih uslova za odrzavanje bezbednosti (kamere, pretrage, pravljenje baze podataka poznatih huligana, numerisanje sedista i slicno), sankcionisanja svih onih koji po bilo kom osnovu i u bilo kom momentu istupe iz dogovora, formiranja sudske infrastrukture (mozda u vidu nekog posebnog odeljenja) koja bi po posebnim brzim procedurama procesuirala ono sto je za sudjenje, zestoku i dugotrajnu medijsku kampanju koja bi bila dvostruka - kampanja "za" odredjene principe i nacine ponasanja i kampanja "protiv" odredjenih principa i ponasanja. Emisije kao ona sto je pravila Brankica Stankovic treba da se pretvore u serijale i treba istovremeno da se lansiraju iz vise medija i od vise novinara. Kljucno: svako ko je deo te strategije a odstupi iz nje u bilo kojem trenutku treba da bude kaznjen ako je za kaznu ili provlacen besomucno po medijima ako je u pitanju ponasanje koje ne zahteva krivicnu i prekrsajnu odgovornost. To se narocito odnosi na klubove, FSS i medije koji bi stali na stranu "navijaca" i klubova koji te "navijace" tetose.Verovatno (sta verovatno, sigurno) sam propustio dosta stvari ali se nadam da ce se na ovaj post nadovezivati i druge ideje koje bi bile kompetitivne sa ukidanjem fudbala kao idejom. Naglasavam da je moje misljenje da je sve ovo sto sam napisao, a sto u ovom trenutku izgleda nestvarno i nemoguce, mnogo lakse izvesti nego ukinuti fudbal. Kad covek malo razmisli.

Edited by harper lee
Link to comment
Mišljenja sam da jeste jednostavno. Takođe, mislim da ne postoje bezbedonosni uslovi da se prvenstvo nastavi. Ljudski životi moraju imati prioritet u odnosu na neku tamo razbibrigu i mafijašku igračku. Praktično, to bi značilo maximalno suziti prostor za delovanje vođama navijačkih grupa. Jezgro od 200-300 ljudi u oba huliganska klana (ne treba zaboraviti ni Radovce) bi u tom trenutku ostalo ogoljeno, u panici. Policija bi lako izašla na kraj sa takvim likovima, kada bi oni ostali bez podrške klupskih uprava, jer bi nestala (ajd da tako kažem) potreba za političkom dozvolom za hapšenje ovih kriminalaca. Nadam se da se slažeš da kada bi profesionalci u policiji dobili odrešene ruke, da bi oni vrlo lako rešili te slučajeve, čiji smo istorijat imali prilike da gledamo u Insajderu. Ključna stvar je da klubovi budu naterani da prestanu da podržavaju kriminalce na tribinama. Bez toga, opet ćemo za par godina imati nove generacije, koje će sada donositi bombe, a ne pištolje na tribine stadiona. Realno, sada će da krenu razne relativizacije, inspirisane simpatijama prema određenom klubu, kako sada vezano za FKCZ (imamo prilike videti primere na ovom forumu), a i pre par meseci, vezano za KKP.
Moj Teacheru. Vraga bi oni ostali u panici. Pitaj ove sto redovno idu na vece kosarkaske utakmice, narocito utakmice Partizana u Evroligi, koliko panice u Pioniru i Areni.
Link to comment
Druga stvar mi je u glavi. Retki su klinci koji odu na stadion da bi bili huligani. U većini slučajeva se radi o ljubavi prema klubu, želji da klub pobedi, itd. Dakle, još uvek je sport pokretač i motivator. Međutim, taj isti klinac će vremenom, sezonskim prisustvom utakmicama, da stekne idole u vođama, da poprimi sektaški pristup "odlaženju na utakmice". Verovatno će biti uveden i u razne druge običaje, tipa duvanje, pijančenje pre tekme, demoliranje trafika i benzinskih pumpi, krađi, itd. Hoću da kažem, da ako nema tih utakmica (a fudbalske utakmice poseduju ogroman emotivni naboj i zato se klinci tako lako prime) smanjiće se šansa da se ode na ovaj, definitivno pogrešan put.
To je sasvim tačno. Dovoljno je pogledati ovu sezonu u FKCZ i videti kako se daje legitimitet huliganima, kako uprava podržava svaki njihov postupak i poziva decu na severnu tribinu, mediji pišu hvalospeve o uspešnoj "mobilizaciji". To sve pospešuje transformaciju od deteta koji posećuje utakmice zbog ljubavi prema klubu do pripadnika grupe "Delije sever".Kako smatram da je prekid prvenstva nerealan, najbolje rešenje su utakmice bez publike do daljnjeg.
Link to comment

Kontam da se ništa neće promjeniti dok UEFA tu ne umješa svoje prste (ako imaju mogućnost mješanja). Zabrane učestvovanje svih ekipa iz Srbije na 5-10 godina u evropskim ligama i kvalifikacija, a po mogućnosti i reprezentacije. Stopirati transfere svih igrača iz srpskih klubova u druge evropske klubove. Vodeće klubove dovesti na nivo amaterskih, oduzeti im pravo na korištenje sportskih objekata koje sad koriste i omogućiti im da koriste što manje stadione u predgrađima. Jednostavno, preseliti ih na periferiju interesovanja.Nakon toga će vjerovatno splasnuti interesovanje raznih mafijaških organizacija koji svoje pipke imaju u klubovima. A taj period bi država trebala da iskoristi da donese što rigorozniji zakon i da ga počne sprovoditi.Naravno, to sve pod pretpostavkom da postoji interes države da se navedeni problemi riješe.Bojim se da bi ukidanje fudbala iste probleme prenijela u dvoranske sportove. Ima tih problema i sad tamo, ali bi se vjerovatno povećali u odnosu na danas.

Link to comment

ne.niti je realno, niti ce to ista rjesiti. i chini mi se malo, kakoseonokaze... pausalno.kaznjavati treba zestoko, timove/pojedince koga god, ali u okviru onoga sto postoji kao vec propisano pravilo.

Link to comment
Нека казне Звезду са пар утакмица без публике због пропуста у организацији, у међувремену нека похапсе будале што су пуцале и/или учествовале у свим набројаним инцидентима и нека их пошаљу на 10-20 година у затвор и молим лепо.
Kao sto su posle napada na Trajkovica poslali Misica u zatvor i molim lepo? Da upotrebim harperov primer sa detetom, to je kao kada bi primenili jednu sankciju posle koje bi se isto sranje ponovilo, pa onda opet primenili istu sankciju [koja ocigledno ne deluje].Naravno da je ova drzava goli kurac i da se nece nista uraditi, ali zasto bih dodjavola na forumu argument u raspravi o tome sta bi "trebalo" da se desi bio "ma daj, ovo je Srbija, to je nerealno, nema politicke volje...". Upravo zbog "molim lepo" postova koji pokazuju oguglalost na nasilje treba otvarati ovakve topike. Sto se tice problema "prelivanja" nasilja, ne vidim zasto bi se tim problemom bavili gledaoci fudbalskih utakmica, funkcioneri klubova ili fudbalske organizacije u procesu osmisljavanja odredjenih promena. Ljudima koji kupe ulaznice treba obezbediti da utakmice posmatraju bez straha od zalutalog metka/ bacene baklje. Ako se reforme u fudbalskoj organizaciji vezu za problem nasilja kao drustvene pojave naravno da do takvih promena nece doci, posto ce, eto, "navijaci da gledaju kosarku/rukomet/bocanje pa ce opet biti nereda, bolje da se cekaju sveobuhvatne reforme itd". Edited by reg
Link to comment

bio bi za zabranjivanje da ne znam nekoliko ljudi koji bi ostali bez leba ukoliko dodje do togasrbi po prirodi nisu narod za mnoge stvari. recimo ne mogu da se organizuju u poljoprivredni klaster (vise gazdinstava se udruzi i recimo kupe hladnjacu koju ce deliti) jer se uvek pokolju oko gluposti, a to odlicno funkcionise svuda u svetu. negde su klasteri jedan od bitnijih faktora u poljoprivredi jer iz njih mogu da se organizuju razne vece organizacije (austrija recimo), dok kod nas gomila stvari ne moze da se desi i razvije u poljoprivredi jer imamo taj shkrbav mentalitet. meni je to neverovatnoisto tako smo suvise slupana zemlja da bi neko prestao da podrzava navijace, ispitao duple ugovore i menadzere, proverio poslovanje kako treba...

Edited by Hustler
Link to comment

Posle jučerašnjeg pucanja po severu, sledi i zabrana ban™ za JNA posle najsvežijeg headshota™ bakljom novinara, sa grobarskog juga. ohmy.gifŠto se glasanja tiče: Da & uvek, dok se ne civilizuju mlađani heroji na tribinama

Edited by LudiKure
Link to comment

Ne znam kako drzava da se obracuna sa losim stvarima u FSS i preko njega u fudbalskoj ligi kad ista ta drzava i postavlja celne ljude i kadrove u te saveze i sl. Mozda grijesim ali taj fss mi dodje ko javno preduzece.

Link to comment
Ne znam kako drzava da se obracuna sa losim stvarima u FSS i preko njega u fudbalskoj ligi kad ista ta drzava i postavlja celne ljude i kadrove u te saveze i sl. Mozda grijesim ali taj fss mi dodje ko javno preduzece.
Molim? Ko postavlja kadrove u FSS?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...