Jump to content
IGNORED

O veri, religiji, duhovnosti još jedared


Gvozdeni

Recommended Posts

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    34

  • pt 2.0

    21

  • bus

    17

  • Аврам Гојић

    16

Veruješ da jeste?
smile.gif hehe, sjajno... necu da se raspravljam sa tobom. rekla sam sta sam imala na temu.religioznost/duhovnost sama po sebi nije losa i ne pravi zrtve od ljudi. nije cak ni nazadna Edited by PointTaken
Link to comment
Ja mislim da ti u stvari govoriš o kontemplativnosti i moralnosti.
pa nije bitno o cemu ja tacno govorim. vec kojim imenom nazivaju to ljudi kojima je duhovnost sastavni deo zivota.oni cesto za sebe kazu da su religiozni :)
Link to comment

Ako je empirija suprotstavljena veri (credo quia...), onda je neznanje (nedostatak jamacne culne spoznaje) suprotstavljeno bezverju. Verujuci ljudi kazu da je bezverje jednako neznanju, iz cega bi onda proishodilo da je empirija jednaka sa verom. Posto je empirija suprotna veri, tja, ko ce se tu razabrati.

Link to comment

Pa ako su religiozni u smislu da veruju u izmišljena bića ili bezrazložno prihvataju ne-nulte hipoteze, onda se vraćamo na moju tezu s početka da su im kognitivne mogućnosti, obrazovanje, ili nivo emancipacije skromni (jedna od ovih stvari ili neka kombinacija).Ako, pak, nije slučaj da veruju u izmišljena bića ili da bezrazložno prihvataju ne-nulte hipoteze, onda će pre biti da su samo kontemplativni i moralni. Što podržavam.

Link to comment
ili da bezrazložno prihvataju ne-nulte hipoteze
da te pitam nesto sasvim drugo, a meni interesantnije od izmastanih bica, pa da prestanem da trolujem nesrecnu moderaciju.kako po tvom misljenju ide proces postavljanja sasvim novih teorija?da li prvo ide postavljanje modela, pa onda proveravanje?da li postoji faza kad covek (neki sto originalno misli) prosto veruje u ono sto je zamislio, iako citavo dotadasnje proverljivo iskustvo to opovrgava?naravno da posle proveri, ali sta je prvo?mislim, kod onih zaista kreativnih?
Link to comment
Pa ako su religiozni u smislu da veruju u izmišljena bića ili bezrazložno prihvataju ne-nulte hipoteze, onda se vraćamo na moju tezu s početka da su im kognitivne mogućnosti, obrazovanje, ili nivo emancipacije skromni (jedna od ovih stvari ili neka kombinacija).Ako, pak, nije slučaj da veruju u izmišljena bića ili da bezrazložno prihvataju ne-nulte hipoteze, onda će pre biti da su samo kontemplativni i moralni. Što podržavam.
arogantan si, ali arogancija nas je i odvela do Meseca i izlecila polio, tako da je to OK.sto se mene tice, u danasnjem drustvu Bog je sasvim nepotreban, osim u slucaju terminalne bolesti, kada Njegovo postojanje naglo dobija na znacaju i moze postati koristan deo dinamike licnosti.@Point Taken pitala si Autobusa, ali imam i ja tu svojih 2 cents, ako dozvoljavas.nauka postavi model, pa ga proveri.religijia intuitivno dosegne vec dovrsen model, i perpetuira ga verom.u izvesnom smislu abrahamovske religije su odmak od primitivne empirije, odmak od animizma, gole kauzalnosti uzroka i kazne/nagrade. one pozivaju da se prevazidje zamka sopstvene culne spoznaje. kao takve, one su u svoje vreme imale veoma naprednu, veoma emancipatorsku ulogu. ta uloga vremenom je postala obredna, dekadentna i besmislena. ali pri tome ostavljam mogucnost da cak i u tim okvirima neko dozivi misticnu spoznaju par ekselans.ali vera radi tradicije, vera bez osecanja...besmislica. Edited by vasudeva418
Link to comment
sto se mene tice, u danasnjem drustvu Bog je sasvim nepotreban, osim u slucaju terminalne bolesti, kada Njegovo postojanje naglo dobija na znacaju i moze postati koristan deo dinamike licnosti.
dobar dan (svaki dan), ovde smrt. a dok je smrti, tj ogranicenog zivota, dotle ce biti i potrebe za "visim smislom"...
pitala si Autobusa, ali imam i ja tu svojih 2 cents, ako dozvoljavas.nauka postavi model, pa ga proveri.religijia intuitivno dosegne vec dovrsen model, i perpetuira ga verom.
sve si ti u pravu, ali ja nisam govorila o Nauci i Religiji, nego o procesu u mozgu kreativnog coveka.to me zanima. ovo znamo... edit: ono oko tradicije - i ja odvajam veru od tradicije i obicaja... edit edita: za ono gore o N&R - sve si u pravu, sem sto valjda religija i nauka nemaju isti domen rada... Edited by PointTaken
Link to comment
pa da prestanem da trolujem nesrecnu moderaciju.
Vala i mene izjeda krivica. Splitovaće nas samo tako.
kako po tvom misljenju ide proces postavljanja sasvim novih teorija?da li prvo ide postavljanje modela, pa onda proveravanje?da li postoji faza kad covek (neki sto originalno misli) prosto veruje u ono sto je zamislio, iako citavo dotadasnje proverljivo iskustvo to opovrgava?naravno da posle proveri, ali sta je prvo?mislim, kod onih zaista kreativnih?
Ali ti sada pričaš o kreativnosti, a ne o religioznosti.
arogantan si
Uf pa neće svet da propadne. A, kao što rekoh, verujem da negde (ma koliko marginalno) doprinosim boljitku vrste.
Link to comment
duhovno
Прекомерно коришћење речи је углавном неизоставни део вербалног арсенала исфолираних или просто јадних сморова с којима си, игром сурове судбине, боравио у присилној заједници знаној као школа. Обично се у познијем добу, када схвате да у околини нема више тако лако доступних жртава, дохвате књига о новодопству, фенг-шуиу, веганству, медитацији, астрологији, карми, синергији, нумерологији или неком сличном празноверју, редовно иду на семинаре где их самозвани гуруи деру ко Муса јарца, купују дрвене огрлице, ћилибарске талисмане, срцолике магнете и камење мистичног порекла, панично прате наталне карте себе и ближњих, слушају "Грегоријан", "Енигму", "Дип форест", "Балканику", једу сирово и бљутаво, пију горко и кисело, лежу с кокошима и устају зором, одлучни у намери да доживе стоту и у међувремену досегну зенит мудрости виђен у Коеља и Николаја. Пријатеља који је у интересе на ФБ профилу уписао "духовност" пријавите полицији и надлежној здравственој служби, нема другог начина да му помогнете. Edited by Hella
Link to comment
Ali ti sada pričaš o kreativnosti, a ne o religioznosti.
da. i zanima me odgovor.da li je otkrice u svom zacetku (nesto novo, nesto originalno) posledica naucnog metoda,ili neceg sto bi nauka pljunula, kad bi samo rasclanila taj postupak? edit: @hella - ahahhahahahahhaa ----> eto vidis vaso kako danas izgleda nova religija. a ti rece da za bogom nema potrebe... Edited by PointTaken
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...