Jump to content
IGNORED

Tolerancija


Viloticka

Recommended Posts

Tolerancija #1Vozim se pre neki dan po Syd. Na prometnoj raskrsnici prodje kombi bas pre nego sto mu se upalilo crveno i iz prtljaznika mu ispadnu dve velike plasticne kutije. Stvari su se iz kutije dodatno razbacale po putu.Raskrsnica je ogromna, po tri trake u svakom smeru. Kombi je isao u pravcu islaska na auto put, koji je odmah iza semafora. Sto ce reci da nema gde da stane i parkira, kad ides na auto put nije predvidjeno da stanes nigde nego da vozis. Guzva, kao i obicno sto zna da bude u Sydney guzva.Sedim i gledam sta se desava. Covek je parkirao u kraj puta (bez obzira sto je zabranjeno parkiranje - sta ce covek) i potrcao da pokupi stvari. Dok se on nije vratio nazad po stvari ostali vozaci su vozili ko po jajima i nista od stvari mu nije bilo pregazeno. Kad je on utrcao u raskrsnicu ceo saobracaj je stao. Pokupio je stvari i otrcao nazad u kombi. Jedan jedini vozac od njih milion koji su stajali na semaforu dok im je bilo zeleno svetlo nije zatrubio.Tolerancija #2Vracala sam se iz shopinga sa pauze za rucak. Kao i uvek, predugo sam se zadrzala i zurila sam da se vratim na posao. Kisa je lila kao iz kabla. Prava provala oblaka. Dolazim na veliku raskrsnicu iz sporedne ulice koja se ukrsta sa glavnim putem koji ima po 3 trake u oba smera. Na moje zaprepascenje semafor se kvari na moje oci. Dok glasno psujem pitam se kako li cu da prodjem kroz ovu raskrsnicu koja je toliko prometna da bez semafora na nas u sporednoj ulici nikada nece da dodje red. Pitam se koliko li treba miliciji da dodje da regulisu saobracaj, kolika je verovatnoca da milicija uopste dodje jer kisa i dalje lije kao iz kabla i ko ce uopste da im javi da dodju.A onda vidim kako ovi ispred mene polako prolaze raskrsnicu... Na glavnom putu su ljudi poceli polako da voze i povremeno bi propustali nas iz sporedne ulice. Istina, nije bilo jednostavno sinhronizovati sest traka da svi stanu, ali sam raskrsnicu prosla a da nisam ni sa zapCivanjem zavrsila.I, da, niko nije trubio.Da li vi imate neke primere o toleranciji u vasem delu sveta?

Link to comment

Ovde kod mene je (generalno) veoma opusteno u saobracaju. Kad vidis nekog nervoznog to je obavezno neki "crnoglavac" :)Inace me uvek iznova fascinira kontrast. Sednes u auto ovde, odvezes se do aerodroma sve fino sa eventualnim propustanjima i cekanjima a bez trzavica. Sletis dva sata kasnije u Surcinu i cim izdjes iz aerodromske zgrade vec pocinje saobracajno ludilo; tamo je bas tako napravljeno da mora "na misice" :)

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

Iako sam nervozan u sabracaju (nerviraju me glupi, bezobrazni, smotani... i spori :)),imam obicaj da stanem kad vidim da neki pesak ceka na pesackom prelazu,....jer su to uvek mirni ljudi koji oprezno nastave pognute glave svoj put,nakon sto (uvek!) u drugoj traci projuri niz automobila (sve uz prestizanje mene i cesto trubljenje!), iako ja stojim i cekam da ljudi prodju.Ti ljudi se ne ljute. Oni samo pokusavaju da sacuvaju svoj zivot.To je tolerancija! :ss1: (Samo cekam kad ce neko da pogine zbog mog neprimerenog ponasanja!) <_<

Link to comment

Ameri - tolerantni i obazrivi ali neverovatno glupi vozaci...zaobilazenje sa unutrasnje strane, tj sporije kolovozne trake, spora voznja u brzoj traci itd je normalna stvar kod njih ali mene totalno izludjuje...naravno u manjim sredinama su ljudi mnogo vise tolerantniji nego u vecim gradovima...taxisti po cikagu su prica za sebe...

Link to comment
  • 2 weeks later...
Da li vi imate neke primere o toleranciji u vasem delu sveta?
Veoma malo je ima ovdje gdje ja živim. (Sandžak) Sve se pretvorilo u politiku, i vjera, i kultura, i sport...ljudi bukvalno satiru jedni druge... ;(
Link to comment
Ameri - tolerantni i obazrivi ali neverovatno glupi vozaci...zaobilazenje sa unutrasnje strane, tj sporije kolovozne trake, spora voznja u brzoj traci itd je normalna stvar kod njih ali mene totalno izludjuje...naravno u manjim sredinama su ljudi mnogo vise tolerantniji nego u vecim gradovima...taxisti po cikagu su prica za sebe...
У ствари, све су траке равноправне - шта ћеш тамо где имаш леви излаз? Мора лева трака да успори. Да ли зато све остале траке треба да буду спорије?Амери, и овде на десној обали, су стварно културни, толерантни и местимично глупи :). Пропустиће те, али има три ствари које ће ме изнервирати било кад:- вожња дијагонално преко три-четири траке... сваки час наиђе неко коме се ето тако баш јааако жури, па вози слалом (или без Лале) између трака- кад се направи гужва, тамо где се рецимо четири траке спајају у две, или где је био чукарац па сви миле поред мурије, обавезно се нађе десетак њих који пројезде банкином и ушнирају се негде напред. Не раде ни куке ни мотике, сви их мирно гледају.- кад ми се ноћу нацрта згуза неки тенк и упери ми своје високе рефлекторе у обатри огледала, па скоро ништа не видим напред- и да не заборавим (четврта ствар, 'звинте), чантрање у мобилни. Видим једну, вози двотонца, једну од оних грдосија што у случају мећаве вероватно дуже плуг и иду на комјунити сервис да чисте снег, у раскрсници скреће лево, и плаче у мобилни, ко зна с ким се свађа или какве јој лоше вести стижу. Нико није страдао, бар не док смо ми гледали.Рачунам да би свега овог било и код куће охохо... тако да сам у суштини срећан и задовољан - ако је ово све, калај работа. Летос сам прешао око 1200 км за 26 сати (са ноћењем, ајде), па недељу касније ајде назад истим путем, нисам се честито ни заморио.
Link to comment

Ovo shto je rasejanko rekao, plus dva klajne razloga za nerviranje:- desni migavac kad skreces u desno je za vecinu opcionalan. Jednom mi je jedan lokalac rekao da murija tako lovi one koji pijani voze: ako pedantno palish migavac po PS-u, mnogo se trudish da ostavish utisak da si trezan pa si odmah sumnjiv. :lol: - Babe i dede koje voze 41 milju na autoputu (min. je 40) u desnoj traci sa non-stop upaljenim levim zhmigavcem. Ovo je fenomen specifichan za toplije krajeve (AZ, FL) gde uglavnom penzioneri zhive.

Link to comment
Jednom mi je jedan lokalac rekao da murija tako lovi one koji pijani voze: ako pedantno palish migavac po PS-u, mnogo se trudish da ostavish utisak da si trezan pa si odmah sumnjiv. :lol:
Slicno sam cuo za Brankov most sa okolinom. Ako prozvizdish (nedeljom ujutro ili tako neko vreme kad tamo moze da se zvizdi) sa 20+ km/h preko dozvoljenog - nema problema (mozes i lesh u gepeku da vozish al' ako vozis dozvoljenom brzinom vidjen si da te zaustave, probrljaju po gepeku, uzmu neku crkavicu (da ne bi 'pisali' nesto vishe) i tako... Naravoucenije se ovde vidi/cuje bez problema, i ovde i tamo.
Link to comment

Tolerancija malo sire ... Rastegao se red u samoposluzi, nikad kraja. Kasirki se nesto izjalovilo pa sve stoji ne mrda. Svi mirno stoje u redu. Niko ne odaje znake nervoze. Povrh svega se pojavi tip sa samo dva artikla. Ovi ostali puna kolica. Svi ga lepo propuste (a da covek nije ni pitao) da ne ceka covek samo sa litrom mleka i kesicom cipsa.

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Slicno sam cuo za Brankov most sa okolinom. Ako prozvizdish (nedeljom ujutro ili tako neko vreme kad tamo moze da se zvizdi) sa 20+ km/h preko dozvoljenog - nema problema (mozes i lesh u gepeku da vozish al' ako vozis dozvoljenom brzinom vidjen si da te zaustave, probrljaju po gepeku, uzmu neku crkavicu (da ne bi 'pisali' nesto vishe) i tako... Naravoucenije se ovde vidi/cuje bez problema, i ovde i tamo.
Pa jeste isto je, osim shto ovde nema sachekusha nedeljom ujutru (*), ne trkeljishu ti gepek chak i kad te uhvate pijanog (osim ako nemash razbacanu drogu po sedishtu), i ne uzimaju ti crkavicu jer su im stalno upaljene kamere kad su u akciji. A inache je isto, i kod mene i tamo...(*) sachekushe su za Dan Borca i Novu Godinu, i to na oznachenim mestima.
Link to comment
Da li vi imate neke primere o toleranciji u vasem delu sveta?
Naravno, nigde ne može da bude kao u Australiji, gde je sve najbolje.Ali, u Italiji zavisi od dela zemlje. U Rimu, svi voze kao pobesneli, sviraju, svadjaju se, psuju, tolerancije nema.Na severu je više tolerancije. U Trstu, gde ima puno staraca, koji uredno voze čak i u 90-tim godinama, tolerancija je obavezna. Na semaforu, uredno neko stoji iako je zeleno. Ako je neki stariji gradjanin, ne znaš da li je umro ili zaspao, pa niko ne svira. A bude ponekad i neki mladji, kojem treba nešto vremena da bi izvadio prst iz nosa i da krene.Voze sporo, ali opasno.
Link to comment
Naravno, nigde ne može da bude kao u Australiji, gde je sve najbolje.Ali, u Italiji zavisi od dela zemlje. U Rimu, svi voze kao pobesneli, sviraju, svadjaju se, psuju, tolerancije nema.
Meni je u Italiji izgledalo da sva kola na zeleno krecu kao kompozicija voza, svi odjednom, bez davljenja.
Link to comment

Tolerancija u prodavnicama (ili nedostatak iste): Za black friday, koji je najprometniji dan u prodavnicama odece/obuce, ljudi skacu jedni preko drugih. Walmart izbegavajte nedeljom, jer su guzve neverovatne (makar u alexandriji, fairfaxu, i jos dosta okolnih naselja).Meni je najinteresantniji petak na poslu, posto za sve radnike firma obezbedjuje besplatne pice. Kad objave da su stigle pola sprata se zalaufa u kuhinju, ima tu svacega: laktanja, guranja, neki put i saketanja. Izmislili su i nagradu, ko prvi dodje do pice dobije plakat trka bikova u pamploni, i retardi je sa ponosom nose :lol: Inace jedinstven primerak u USA je da neki put vozaci na auto-putu daju recimo levi zmigavac, a prebace se u desnu traku, ne desava se preterano cesto ali je svaki put interesantno. SUV vozaci su ubedljivo najgori, jer te autobuse je jako tesko drzati u svojoj traci, tako da se cesto desava da se i vasom trakom prosetaju.

Link to comment
Inace jedinstven primerak u USA je da neki put vozaci na auto-putu daju recimo levi zmigavac, a prebace se u desnu traku, ne desava se preterano cesto ali je svaki put interesantno. SUV vozaci su ubedljivo najgori, jer te autobuse je jako tesko drzati u svojoj traci, tako da se cesto desava da se i vasom trakom prosetaju.
Јес вала, тај крај око Дисија јесте мало луђи ;). Недавно сам се подсетио, ал' је била субота па није било занимљивости.Него то за жмигавац, много је редовнија појава да дају жмигавац да промене траку, а онда забораве да га искључе, навикли да ће аутомат, а овај неће да реагује за то мало. Бољим примерцима видим да жмига и по петнаест минута. Не примећују уопште, искључе га тек кад им поново затреба.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...