Jump to content
IGNORED

Ring Ring festival


johnnioza

Recommended Posts

  • 11 months later...

Da javim da sutra krece ako nekog zanima.

Mene zanima poslednje vece u Studiju 6 RBGDa, ali se ulaz obezbedjuje kupovinom kompleta karata, sto je vrlo losa prica, generalno.

Tako da u najavi nista

Link to comment

Pre neki dan sam se pitao šta je sa RR?

Hvala!

 

 

Da hoće Spajićka da kuva, kao što je Bašinskog oporavljala domaćom pilećom supicom, pa da sutra nakon čitavog dana na nogama svratim...

Edited by Ras
Link to comment

Slušao sam Natašu Penezić u petak veče.

Već sam je slušao ranije kada je svirala Glasa, zatim sa Ansamblom za drugu novu muziku, kao i jesenas u Studiju 6 Radio Beograda kada je izvodila Rževskog.

Nastup je ovoga puta i započela i završila sa Rževskim. Sa tim sam zvukom, koji kombinuje klavir i govor, ali i zvuke koje izvođač proizvodi udarcima po sopstvenom telu, ili telu klavira već upoznat i nisam pronašao nešto novo ovoga puta. Na YT se mogu pronaći snimci Natašinih izvođenja Rževskog iz Studija 6, ili iz SKCa pre par godina.

 

Specijalno za nju Steve Gisby komponovao je OneOneOneOneZeroZeroZeroZero , delo za klavir i govor. U programu piše da se prilikom komponovanja služi mehanizmima iz matematike (npr. kombinatorikom, ilustracija na programu je baš ova sa linka), pa se od tih 00001111 uz bojne minijaturne sekvence i ponavljanja sa varijacijama stiže do 11110000, ili slično. Takođe, u komentarima autora na gornjem linku objašnjeno je i da je izvođaču ostavljena sloboda u izboru sekvenci, ili broja ponavljanja. Iskreno, sam opis  mi je zanimljiviji od izvedenog.

Inače je kompozitor bio gost RR, u petak ga je NP pozvala da se pokloni publici, a videli smo ga i sinoć.

 

Tri preostale teme su Erno Kiralyja Toccata pentatonica i Flora III, kao i Morton Feldman and John Cage Peter Ablingera.

Sve ove teme kombinuju vratolomne pasaže na dirkama i okidanje po žicama otvorenog klavira i Nataša ih je izvela puna samopouzdanja i pokazala zaista zavidno umeće . Za mene najbolje što sam od nje čuo na ovih par nastupa.

Edited by Ras
Link to comment

Meni su svi ti solo nastupi krajnje sirotinjski i nepotpuni i uopste ih ne volim. Cak su mi i duo formacije ostecene i hendikepirane, od trija pa na gore priznajem samo.

Link to comment

Svrati na festival orgulja sledećeg meseca :)

 

Istina da se brojni nastupi mogu okarakterisati kao nepotpuni i pored sveg umeća i truda izvođača - primer od sinoć Edoardo Marraffa na saksofonima. Zanimljiviji je bio kada se u par navrata dohvatio sopran saksofona, iako je proizvodio zvuke koji su bili i neprijatni. Sreća da niko ne nastupa sa glas-harmonikom.

Nakon Maraffae dieb 13 zanimljiviji za praćenje: on se izražava miksujući zvuk sa tri gramofona, pri čemu je naravno potrebna i veština brze izmene ploča.

Link to comment
12 minutes ago, Host said:

Gde se odrzava?

 

 

To je tradicionalno, u zaista lepoj Katedrali Blažene Djevice Marije.

Koncerti su obično besplatni, ili uz minimalnu naknadu, uglavnom dobro posećeni, a jedina mana što ume da bude baš sparno unutra (sa letnjim temperaturama i tolikim brojem ljudi).

Mislim da još nema programa, ovo je prošlogodišnji

Edited by Ras
Link to comment

@ Ras - kada pročitam tvoje recenzije "dobro proračunatih" koncerata, pa orgulje... dobijate li bičeve za samokažnjavanje na tim koncertima? 

Link to comment
  • 2 years later...

Bio sam na RR u subotu veče.

Gotovo da sam odviknut od odlazaka na koncerte, pa mi se činilo da sam prethodni put na RR bio pre sto, a ne pre dve godine (kako kažu gornji postovi).

Nakon ulaska u Klanicu dočekala su nas smrknuta lica na ulazu, izostanak druge publike i potpuna tišina, pa sam zbunjen morao da pitam Kerbera da li se unutra večeras nešto dešava, na šta je ovaj potvrdno odgovorio i klimnuo jednom od ćelavih glava.

   

Ispostavilo se da se prvi nastup, Lorana Bigoa pod nazivom D’un air instable odvija u relativno maloj prostoriji desno od šanka u Twin Peaks prostoru. Kako sam zakasnio, a zamračen prostor bio već ispunjen publikom, ostatak sam otpratio sa vrata. Moje kašnjenje, udaljena prostorija i nastup u tišini lišen dinamike bili su zaslužni za čudan izostanak žamora pri ulasku maločas. Sa vrata sam imao pogled na veliki astal ispred izvođača koji je, ispunjen bocama i konzervama izazivao utisak nelagode poput neraščišćenog stola nakon gozbe. No, svi ti naizgled razbacani predmeti zapravo su instrumenti kojima Loran Bigo proizvodi muziku. Po završetku smo imali priliku da priđemo toj instalaciji i popričamo sa izvođačem. O efektima nastupa ne mogu da sudim, obzirom da sam došao pred sam završetak.

 

Za razliku od tamne prve, za druga dva nastupa selimo se u svetlu, belu znatno komotniju prostoriju, gde je ispred par redova sa stolicama već postavljena bina.

 

O pozitivnim efektima drugog nastupa (našeg) elektro-dua Thark možda može neko drugi. Meni je bio bez ideje, kraja i konca i dosadan.

 

Zato me je treći nastup, praktično zvezde večeri Kima Myhra baš razgalio, uz napomenu da je bio prekratak (oko 40-45 min).

Kim Myhr je u pratnji šestorice kolega iz benda izveo (kako je i najavljeno) album You ǀ me  (otud dužina nastupa). Ovo je, igrom slučaja i jedini album koji sam prethodno slušao. Postavu koja je svirala čine 4 gitarista i 3 bubnjara (perkusionista). Da ne prepričavam otkud tri bubnjara, eno na linku u programu RR objašnjenje. Centralno mesto na bini, a među sedmoricom jednakih, ipak nekako dominantna figura je bubnjar Tony Buck (The Necks) koji svira maestralno! Muziku sa You, me albuma, ukoliko se sluša u kućnim uslovima najlakše je opisati kao ambijentalnu. U koncertnim uslovima, pored nebrojenih minijaturnih doprinosa pojedinih instrumentalista (karakterističnih za ambijentalnu muziku), elementi postroka, dinamički udari, unisona sviranja akustičkih gitara (Swans efekat), paganski uplivi (podsetio sam se prvih Vroom dana) i transični elementi čine ukupan doživljaj znatno kompleksnijim i uzbudljivijim!

 

Kim Myhr i Tony Back na Ljubljanskom džez festivalu ove godine: 

 

  • +1 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

Da, tu je i ranije objavljeni intervju sa Bojanom Đorđevićem.

Takođe, mislim da su se RR bavili i u nedeljnom pregledu muzičkih dešavanja na Radio Beogradu 2 u jučerašnjoj (6. dec) emisiji Ars Sonora, koja još uvek nije dostupna za preslušavanje.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...