Jump to content
IGNORED

Ring Ring festival


johnnioza

Recommended Posts

meni je bila prijatno nervozna i histerična :) jedan komentator na jazzinu osvrće se na nedostatak "pravog" repertoara i previše neobavezne improvizacije, ali još nije bilo tih zamerki. doduše, mogu da ih razumem, šokantno deluje taj njen performans kad mu se priđe nakon slušanja neke koliko-toliko uravnotežene muzike.

Edited by johnnioza
Link to comment

zorica kojić se prodala :(

Teatar ljupke neposrednostiAutor: Zorica KojićNepunu deceniju nakon prvog prisustva na Ring Ringu, fascinantna Iva Bitova, violinistkinja i pevačica, koja bi se najbolje mogla opisati kao poigravačica sopstvenim glasom, otvorila je petnaesto izdanje ovog festivala u dvorani Kulturnog centra Rex izazvavši momentalno specijalnu pažnju svog osluškujućeg auditorijuma jednim unikatnim spojem ponovo izmaštanog drevnog folklora rodne Moravske i čitavog živopisnog regiona unaokolo uostalom, svog romskog porekla takođe, sa njegovom ognjenom muzičkom tradicijom, te avangardnih serioznih praksi baziranih na improvizaciji toliko ličnoj da biste Bitovu mogli da razaznate u milion drugih bez muke.Hodajući poput zanosne mesečarke opčinjene kako glasovima iz prirode tako i svojim sopstvenim, uz pratnju violine sa kojom je toliko srasla da ona gotovo da predstavlja prirodni produžetak rezonantne kutije njenog tela, Bitova će prosuti namah pred vama pejzaže gusto naseljene pticama i njihovim pojem, čitave skupocene zvučne tkanine uspavanki, odlagati violinu i prihvatati se nje ponovo, lupkati potpeticama, ali i pokloniti vam najmanje dva nenadmašivo čudesna trenutka - jedan, kada uz pomoć afričkog instrumenta „mbira“, koji zvuči kao kakva egzotična muzička kutija, peva prosipajući tanane zvuke ovog malenog mehanizma okolo i drugi kada za kraj oficijelnog dela koncerta izvodi prekrasnu „Good Night“ Bitlsa sa njihovog „Belog albuma“.Kreirajući svoju umetnost kao svojevrsni muzički pandan naivnom slikarstvu, ali sa oštricom i te kako modernih vremena, Iva Bitova vam stvarno prenosi nešto izuzetno svojim katalogom vriskova, uzdaha, promenama boja i registra do neverovatnosti u deliću trenutka. S mnogo humora u komunikaciji sa slušaocima, ustremljujući se čak violinom i glasom u svojoj hodajućoj igri prema pojedinima okolo. Pravi teatar ljupke neposrednosti.
Link to comment

sinoć krcato na narodnjacima u kolarcu. tuvanci smorili, a korzikanci mi za divno čudo sasvim prijali - ipak više volim umilne glasove i molsko terciranje od onih brundajućih mašina :)izveštaj uroša smiljanića na jazzinu:http://www.jazzin.rs/post/Ring-Ring-%285%29-Huun-Huur-Tu-A-Filetta.aspx

Link to comment
zorica kojić se prodala sad.gif
koje proseravanje od kritike, sasvim odgovara onom proseravanju one ceske folirantkinje, jbt, gori "koncert" ne pamtim da sam slusao u zivotu (ok, ionako sam gotovo svo vreme proveo napolju uz kiselu vodu i pricu), a najsmesnije mi je da se uopste pominje da je cica drndala violinu o kojoj pojma nema a i to krestanje, kvazicrvkutanje, tupkanje nogom i ostalo foliranje te egotriperke, fuj bre kako sve to otrcano... uh, ma divim joj se sto je napravila karijeru prodajuci takva sranja publici, stvarno mi bilo smesno na kraju da su ljudi stvarno svo vreme slusali i gledali to u onom hamamu od rexa. u normalnom svetu iva bitova bi mogla eventualno da radi kao baba sera u nekom klubu, za bolje i nije ali ovo odavno vise nije normalan svet. Edited by Pontijak
Link to comment

pa što ne dođe na rempis percussion quartet? njegova svirka je dušu dala za coltraneove fanove.što se mene tiče, lista je sledeća:1. rempis percussion quartet2. the ex3. angles4. iva bittova5. a filleta6. branko džinović7. xu fengxia/lucas niggli8. project transmit9. huun huur tu10. mia zabelka trio

Link to comment
koje proseravanje od kritike, sasvim odgovara onom proseravanju one ceske folirantkine, jbt, gori "koncert" ne pamtim da sam slusao u zivotu (ok, ionako sam gotovo svo vreme proveo napolje uz kiselu vodu i pricu), a najsmesnije mi je da se uopste pominje da je cica drndala violinu o kojoj pojma nema a i to krestanje, kvazicrvkutanje, tupkanje nogom i ostalo foliranje te egotriperke, fuj bre kako sve to otrcano... uh, ma divim joj se sto je napravila karijeru prodajuci takva sranja publici, stvarno mi bilo smesno na kraju da su ljudi stvarno svo vreme slusali i gledali to u onom hamamu od rexa. u normalnom svetu iva bitova bi mogla eventualno da radi kako baba sera u nekom klubu, za bolje i nije ali ovo odavno vise nije normalan svet.
A uz sve navedeno, to i takvo pojmanje avangardizma je umrlo negde 1973 (i to u Evropi, u Americi cak mnogo ranije). Nije problem u njenoj publici - to je savrseno benigno kome ce se individualno svideti a kome ne, problem je himera odnosa moci i stvaralastva u umetnosti koja je 'hijackovala' taj idiosinkraticni stil, otrgla mu njegovu jasnu funkciju i znacenje u originalnom kontekstu i od njega napravila neku vrstu putujuce retro izlozbe koja se iznova i iznova vraca na prvobitni breaking point, prvu transgresiju, nultu godinu avangarde - kada je to imalo smisla, svakim povratkom je obesmisljavajuci sve vise. A sto se kuloara moci u umetnickom svetu tice - oni daju legitimitet trendovima koji su pogodni za samopromociju, jer imaju sve odlike proizvoda. Zato se gomila ljudi uzasava savremene umetnosti jer je imati jedinstven, idiosinkratican izraz postalo sinonimno za 'imati proizvodne karakteristike' od 1980ih, pa naovamo (meni licno je takav stav intelektualno neizazovan, malodusan i beskrajno dosadan).No ponavaljam, ma kako to izgledalo danas - nazalost - to sto ona reciklira je nekada verovatno imalo smisla raditi.
Link to comment
sinoć krcato na narodnjacima u kolarcu. tuvanci smorili, a korzikanci mi za divno čudo sasvim prijali - ipak više volim umilne glasove i molsko terciranje od onih brundajućih mašina :)izveštaj uroša smiljanića na jazzinu:http://www.jazzin.rs/post/Ring-Ring-%285%29-Huun-Huur-Tu-A-Filetta.aspx
tuvanci su bili odlicni, dok jedino sto mogu da kazem za filete je da sam srecna sto se nisam iznervirala tokom nastupa, nego sam prijatno otkunjala.
Link to comment
  • 10 months later...

kammerflimmer kollektief - ekstaticno iznenadjenje festivala. :Hail: sada kada su se suzili na trio i isprobavaju vise organskog i sirove, malo kontrolisane pa razuzdane improvizacije *i to na temu skoro svih postojecih muzickih sokova, pa se mozhe dogoditi i da drombulje koje su preksinoc ispale svetlani spajic u backstageu pronadju put do rexa :P > i otarasili vibrafoniste i lagodnih ecm srece glitch via nu nota stvarno ju! tesko je pronaci bend koji je toliko i minimalan i ekspresivan i pravi moshe sa pesmichcima koji se varvarski sjure u totalnu najlepsu kakofoniju, balansirajuci kao akrobati. zbog harmonijumistkinje u motorhead maji i sa potisteno girlish glasicem koji eksplodira u katatonicnu pankodementoidnu vrisku pre bisa sam ponovo odlucio da nabavim tu zlu napravu. od stvari sam ukacio da su svirali samo jinx (version) i in translation (version) sto ponovo ukazuje da je vecina ovih "pesama" nastala na turneji, u nekom dramaticno-kompulzivnom zanosu. od albuma slusati samo jinx!. ps propustio sam mary, johnniozo pishi ;)

Edited by palfoot
Link to comment

Eto, a ja se sinoc guro u Kinoteci... opet igrala cileanska bela mecka <_< Elem ja sam samo bio na Urs Leimgruber-u - greskom misleci da cu uhvatiti Sainkho Namtchylak u tom terminu - ali tip je totalno pokidao :D

Link to comment
Eto, a ja se sinoc guro u Kinoteci... opet igrala cileanska bela mecka <_< Elem ja sam samo bio na Urs Leimgruber-u - greskom misleci da cu uhvatiti Sainkho Namtchylak u tom terminu - ali tip je totalno pokidao :D
da li si se i ugurao? bolja polovina se smorila + nije ponela lk za sluske pa smo odustali od gledanja belog inkala.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...