Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Hehe e našao si gde da pitaš, takvo nešto pa skoro nemoguće da ćeš dobiti na ovom forumu :) Još i dobar kvalitet. Takve stvari jedino u arhivi grada Zagreba i Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici da pogledaš i to je pitanje ako postoje. Znam jednog iz Splita koji bi mogao nekim slučajem da ima neku fotku. Potraži na fejsbuku Povijest Hajduka - Stare utakmice stranicu pa priupitaj.

hvala svejedno na pomoći, znam da je teško ali morao sam probati. preostaje mi još samo športski muzej u Zagrebu pa ćemo vidjeti da li će se nešto pojaviti. 

Link to comment

Ne znam gde živiš ali ćeš verovatno naći fond gradskog/opštinskog/okružnog SOFK i FD Partizan, ali pretpostavljam da te to ne zanima. Traži da vidiš dokumenta opštinskih i policijskih vlasti, posebno pitaj da li postoji registar udruženja građana, jer bi tu morali da budu navedeni svi fudbalski klubovi koji su bili registrovani.

 

Kaži koji te klubovi zanimaju pa ću pogledati ima li čega u fondu Ministarstva unutrašnjih dela u Arhivu Jugoslavije u Beogradu.

 

Što se Concordije tiče, jako teško je pronaći fotografije iz perioda pre Prvog svetskog rata. U Povijesti sporta je Bogdan Cuvaj imao članak o Concordiji ali tu nema predratnih slika, nema ih ni u knjizi Platinasti jubilej ZNP iz 1994, nema ni u Almanahu nogometnih klubova iz 1925, mislim da nema ni u onoj seriji članaka o istoriji fudbala u Hrvatskoj koja je izlazila u Sprintu 1989/90. Eventualno ako je neko kačio fotke na hrvatske sportske forume.

Možete li mi molim vas napisati ako znate u kojim brojevima Sprinta je izlazila povijest hrvatskog nogometa?

Link to comment

Na žalost, ne znam tačne brojeve jer se na kopijama koje imam to ne može videti. Godina je 1989. feljton se zove 70 godina zagrebačkog nogometnog podsaveza i članke je pisao Zvonimir Magdić. Članak broj 6 je posvećen klubu HŠK Concordia i tu ima jedna sličica iz 1911. Fotografisaću sutra i okačiti ovde.

Link to comment

hvala svejedno na pomoći, znam da je teško ali morao sam probati. preostaje mi još samo športski muzej u Zagrebu pa ćemo vidjeti da li će se nešto pojaviti. 

 

Probajte da saznate da li Bogdan Cuvaj ima potomke ili je možda poklonio nekoj instituciji svoju zaostavštinu, pošto je on čuvao arhivu Concordije kada je rasformirana 1945. godine.

Link to comment

Moguće je da sam nekad to pitao, ali ponoviću jer sam lijen da tražim. :blush:

 

Tokom Dinamovog Barija™ 1967.godine jedan od suparnika je bio i Juventus. U Torinu je bilo 2:2, Dinamo je vodio 2:1. Neki igrač Dinama je kod 2:1 bio u izglednoj šansi za gol, ali je fauliran. Sudija nije svirao penal, Dinamo je primio izjednačujući gol, a tadašnji predsjednik Dinama je kaznio igrača sa nekom cifrom zbog toga što nije u toj situaciji pucao i dao gol. Igrač se bunio i rekao: "Ali, predsjedniče, pa bio je penal!" Predsjednik je pozvao sekretara kluba i pitao: "Je li suđen penal za nas protiv Juventusa?" Ovaj je, naravno, odgovorio da nije, predsjednik mu se zahvalio i rekao mu da može ići te igraču rekao da kazna ostaje na snazi jer nikakvog penala za Dinamo nije bilo. Ko su bili akteri tog događaja, davno sam o tome čitao? Hvala za odgovor!

Link to comment

Moguće je da sam nekad to pitao, ali ponoviću jer sam lijen da tražim. :blush:

 

Tokom Dinamovog Barija™ 1967.godine jedan od suparnika je bio i Juventus. U Torinu je bilo 2:2, Dinamo je vodio 2:1. Neki igrač Dinama je kod 2:1 bio u izglednoj šansi za gol, ali je fauliran. Sudija nije svirao penal, Dinamo je primio izjednačujući gol, a tadašnji predsjednik Dinama je kaznio igrača sa nekom cifrom zbog toga što nije u toj situaciji pucao i dao gol. Igrač se bunio i rekao: "Ali, predsjedniče, pa bio je penal!" Predsjednik je pozvao sekretara kluba i pitao: "Je li suđen penal za nas protiv Juventusa?" Ovaj je, naravno, odgovorio da nije, predsjednik mu se zahvalio i rekao mu da može ići te igraču rekao da kazna ostaje na snazi jer nikakvog penala za Dinamo nije bilo. Ko su bili akteri tog događaja, davno sam o tome čitao? Hvala za odgovor!

Postava na toj utakmici Dinama je bila: Zlatko Škorić - Rudolf Cvek, Marijan Brnčić - Zlatko Mesić, Rudolf Belin, Mladen Ramljak - Marijan Novak, Hrvoje Jukić, Josip Gucmirtl Stjepan Lamza, Krasnodar Rora. Mislim da je Rora u pitanju tj slažem se sa Mocom gore. Nakon 2:1, Rora je imao kontranapad opasan za vođstvo, a sudija je progledao kroz prste igračima odbrane Juventusa koji su se služili trikovima i đonom. A predsednik kluba je bio Ivan Šibl.

Inače ima još jedna anegdota iz Kupa velesajamskih gradova te sezone. Utakmica prvog kola sa Spartakom iz Brna. Pošto je bilo nerešeno posle dva meča  (bilo je u prvom 2:0 za Spartak a u drugom 2:0 za Dinamo) bacao se novčić:

"I na kraju odigrana je gledateljima (a bilo ih je 15 tisuća) čudna pantomima, od koje su poslije pusta skakanja razabrali samo jedno: raširene ruke Slavena Zambate i Hrvoja Jukića u trećem letu novčića u nebo. Kasnije se, na večeri u Esplanadi, razabralo što se zbivalo. Kad je sudac Menning iz DR Njemačke pozvao kapetane da kockom odluče tko će u drugo kolo, Bubnik je kimnuo, rekao svoju, novčić je pao, ali su Zambi i Jukić u skoku zametnuli taj novčić. Ponovilo se sve, Bubnik je ostao uporan, i Zambata, drugi put zaplet, i tek u trećem pokušaju Zambi je skočio gotovo već unaprijed. Bubnik mu se, na večeri tužan obratio: "No dobro, bolji ste, mi ništa ne bismo napravili, ali reci mi je li ono bila..." - Zambata se široko smješkao, tapkao hokejskog nogometaša po ramenima, ali mu ništa nije odgovorio."

Edited by Mors
Link to comment

Ламза непатворени лудак. Можда најећи у историји фудбала у Титостану.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Moguće je da sam nekad to pitao, ali ponoviću jer sam lijen da tražim. :blush:

 

Tokom Dinamovog Barija™ 1967.godine jedan od suparnika je bio i Juventus. U Torinu je bilo 2:2, Dinamo je vodio 2:1. Neki igrač Dinama je kod 2:1 bio u izglednoj šansi za gol, ali je fauliran. Sudija nije svirao penal, Dinamo je primio izjednačujući gol, a tadašnji predsjednik Dinama je kaznio igrača sa nekom cifrom zbog toga što nije u toj situaciji pucao i dao gol. Igrač se bunio i rekao: "Ali, predsjedniče, pa bio je penal!" Predsjednik je pozvao sekretara kluba i pitao: "Je li suđen penal za nas protiv Juventusa?" Ovaj je, naravno, odgovorio da nije, predsjednik mu se zahvalio i rekao mu da može ići te igraču rekao da kazna ostaje na snazi jer nikakvog penala za Dinamo nije bilo. Ko su bili akteri tog događaja, davno sam o tome čitao? Hvala za odgovor!

 

 

čerček ili rora od igrača

 

 

Postava na toj utakmici Dinama je bila: Zlatko Škorić - Rudolf Cvek, Marijan Brnčić - Zlatko Mesić, Rudolf Belin, Mladen Ramljak - Marijan Novak, Hrvoje Jukić, Josip Gucmirtl Stjepan Lamza, Krasnodar Rora. Mislim da je Rora u pitanju tj slažem se sa Mocom gore. Nakon 2:1, Rora je imao kontranapad opasan za vođstvo, a sudija je progledao kroz prste igračima odbrane Juventusa koji su se služili trikovima i đonom. A predsednik kluba je bio Ivan Šibl.

Inače ima još jedna anegdota iz Kupa velesajamskih gradova te sezone. Utakmica prvog kola sa Spartakom iz Brna. Pošto je bilo nerešeno posle dva meča  (bilo je u prvom 2:0 za Spartak a u drugom 2:0 za Dinamo) bacao se novčić:

"I na kraju odigrana je gledateljima (a bilo ih je 15 tisuća) čudna pantomima, od koje su poslije pusta skakanja razabrali samo jedno: raširene ruke Slavena Zambate i Hrvoja Jukića u trećem letu novčića u nebo. Kasnije se, na večeri u Esplanadi, razabralo što se zbivalo. Kad je sudac Menning iz DR Njemačke pozvao kapetane da kockom odluče tko će u drugo kolo, Bubnik je kimnuo, rekao svoju, novčić je pao, ali su Zambi i Jukić u skoku zametnuli taj novčić. Ponovilo se sve, Bubnik je ostao uporan, i Zambata, drugi put zaplet, i tek u trećem pokušaju Zambi je skočio gotovo već unaprijed. Bubnik mu se, na večeri tužan obratio: "No dobro, bolji ste, mi ništa ne bismo napravili, ali reci mi je li ono bila..." - Zambata se široko smješkao, tapkao hokejskog nogometaša po ramenima, ali mu ništa nije odgovorio."

 

 

Hvala! :)

 

Poznata mi je ova priča sa Spartakom. Iz iste sezone je i ona budalaština sa zaključavanjem Lamze. :)

 

 

Ламза непатворени лудак. Можда најећи у историји фудбала у Титостану.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

http://youtu.be/iVHZ-BFxWpA

 

EDIT

 

Obratite pažnju na rakijsku flašu u obliku fiće kod Čerčeka na gajbi.

Edited by Dr Arslanagić
Link to comment

Та флаша је знак распознавања озбиљних алкоса из тог времена.

Кад смо већ код Загреба ко је и како навијао за клуб истог имена. Они и ОФК никако нису оста лига. Чини ми се да и поред имена да је Динамо носио вишеносталгије уа временом пре рата.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Moja keva je neko vreme kao gradski funkcioner sedela u upravi NK Zagreb. U suštini, NK Zagreb je počeo kao pandurski klub koji je lepo radio sa klincima i imao brojnu kvartovsku publiku. Između Zagreba i Dinama nije bilo nikakvog rivalstva, prosto nisu bili ista kategorija. Puno je ljubitelja fudbala išlo na utakmice oba kluba.

 

U Zagrebu je oko 70% ljudi navijalo za Dinamo, 20% za Hajduk i oko 10% za Crvenu zvezdu i Partizan (ovo nisu egzaktne brojke već subjektivni utisak više ljudi koji su živeli u Zagrebu u periodu 1960-1990).

Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...