Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Na vječnoj listi poredak izgleda ovako:Klub Broj utakmica broj bodova prosjek bodova po utakmici1. Crvena zvezda 1345 1770 1,31592. Partizan 1345 1664 1,23713. Dinamo Zg 1312 1562 1,19054. Hajduk 1312 1516 1,15545. Vojvodina 1249 1256 1,005621 klub iz Srbije se takmičio u 1. ligi9 iz Hrvatske7 klubova iz BiH se takmičilo u istoriji a trofeje SFRJ što prvenstva što kupove su osvajala četiri:Željezničar Sarajevo Borac Banjaluka Velež MostarNajuspješniji drugoligaš je Borac iz Čačka pa zatim Proleter iz Zrenjanina (ako neko zna gdje je sad taj klub neka napiše)

Edited by dabar
Link to comment

Tačno. Proleter je ugašen, umesto njega je u Banatskom Dvoru, iz kog je bila ''Budućnost'', formiran ''Banat''. Moglo bi se reći da se već ugašeni Proleter fuzionisao (ne formalno-pravno, već virtualno) s FK Budućnost i osnovan je Banat.

Link to comment
Koji je 21. klub iz Srbije? Ja znam za 20.Proleter iz Zrenjanina vise ne postoji, ugasen je 2006.
Ono šta pretpostavljam da pravi zabunu jeste Zemun koji se u tabelama pojavljuje i kao Galenika.Imaš npr. i Cibaliu koja se pojavljuje kao Dinamo iz Vinkovaca kada su u pitanju HRV kluboviInače kada su u pitanju BIH klubovi u Evropi tu je najbolji Željezničar iz SA koji je igrao polufinale Kupa UEFA u društvu Videotona, Reala, Intera.Neko je zapitao oko tog sarajevskog rivalstva da li je prije rata postojala podjela po nacionalnoj osnovi oko navijanja za te klubove. Da! Sarajevski Srbi su navijali za Željezničar ali su se poslije rata okrenuli Slaviji iz Istočnog Sarajeva. Edited by dabar
Link to comment
Igrao se ovde neki fudbal i u "onim" vremenima: Tuzla, 1943. Ovo je liga NDH.63569_10200835832635213_714332103_n.jpg
Мени ћале обећао неке фотографије са локалног дербија Ибар-Морава колико сам разумео такође ратне. Edited by porucnik vasic
Link to comment
Ono šta pretpostavljam da pravi zabunu jeste Zemun koji se u tabelama pojavljuje i kao Galenika.Imaš npr. i Cibaliu koja se pojavljuje kao Dinamo iz Vinkovaca kada su u pitanju HRV kluboviInače kada su u pitanju BIH klubovi u Evropi tu je najbolji Željezničar iz SA koji je igrao polufinale Kupa UEFA u društvu Videotona, Reala, Intera.Neko je zapitao oko tog sarajevskog rivalstva da li je prije rata postojala podjela po nacionalnoj osnovi oko navijanja za te klubove. Da! Sarajevski Srbi su navijali za Željezničar ali su se poslije rata okrenuli Slaviji iz Istočnog Sarajeva.
klubovi iz Srbije u YU ligi1. Crvena zvezda2. Partizan3. Vojvodina4. OFK Beograd (Metalac, BSK)5. Radnički Niš6. Spartak Subotica7. Proleter Zrenjanin8. Radnički Beograd9. Bor10. Rad11. Priština12. Napredak Kruševac13. Radnički Kragujevac14. Zemun (Galenika)15. Novi Sad16. Naša krila Zemun17. Mačva Šabac18. Trepča Titova Mitrovica19. Crvenka20. Železničar (14. oktobar) NišŠto se sarajevskih Srba tiče, navijali su za oba sarajevska kluba ali u velikom broju i za Crvenu zvezdu (za Partizan manje). Ne znam za to da je neki od dva sarajevska kluba važio za srpski ili bošnjački.
Link to comment
Igrao se ovde neki fudbal i u "onim" vremenima: Tuzla, 1943. Ovo je liga NDH.63569_10200835832635213_714332103_n.jpg
Ima ovde boljih poznavalaca hrvatskog fudbala ali mislim da nijedan tuzlanski nije učestvovao u NDH ligi, makar ne u najvišem rangu takmičenja. U to vreme su postojala 2 hrvatska kluba u gradu (možda i više ali ja ne znam): Zrinski i Zmaj od Bosne.
Link to comment
Ono šta pretpostavljam da pravi zabunu jeste Zemun koji se u tabelama pojavljuje i kao Galenika.Imaš npr. i Cibaliu koja se pojavljuje kao Dinamo iz Vinkovaca kada su u pitanju HRV kluboviInače kada su u pitanju BIH klubovi u Evropi tu je najbolji Željezničar iz SA koji je igrao polufinale Kupa UEFA u društvu Videotona, Reala, Intera.Neko je zapitao oko tog sarajevskog rivalstva da li je prije rata postojala podjela po nacionalnoj osnovi oko navijanja za te klubove. Da! Sarajevski Srbi su navijali za Željezničar ali su se poslije rata okrenuli Slaviji iz Istočnog Sarajeva.
Ja sam pitao da li su Srbi navijali pre rata za Željezničar, a Bošnjaci (i ostali) za Sarajevo.
Link to comment

Aha znam da je neko pitao, pa odgovorio sam ti na to pitanje kroz ovo što sam rekao. Dakle Željezničar je smatran srpskim klubom, poslije rata je osnovan Grad Istočno Sarajevo i danas je njihov klub Slavija.Što se ovog ostalog tiče, što je neko pominjao po bivšoj jugi za razliku od današnjih vremena navijalo se naravno i za klubove iz drugih republika i gradova. Naročito je to bilo izraženo u BiH kao Jugi u malom a u ostalim državamo onako pomalo. Na relaciji hrv- srb i ne baš nešto naročitoNpr. vezano za BiH mogu reći da su tada bili izuzetno dobro kotirajući u svakom smislu i tuzlanska Sloboda a pogotovo Velež iz Mostara koji je dugo dugo vremena igrao stalno prvu ligu, bio i vicešampion Yuge. Danas Sloboda igra u 2. ligi i ophrvana je velikim dugovima a mostarski Velež nikada više neće biti ono što je bio iz dobro poznate situacije oko problematike u Mostaru i novih klubova po Hercegovini, uvijek je tu negdje oko opasne zone.Sarajevo i Željezničar su opstali i održali tu neku reputaciju najboljih BH klubova tada i danas dobro stoje. Uz naravno Banjalučki Borac koji je u ligi YU dugo vremena bio na prelazu prva druga liga da bi krajem 80-ih doživio pravi bum fudbal u BL osvajanjem Kupa YU, pa Mitropa Kupa, pa 4. mjesta u ligi, dogradili stadion imali posjetu po 25000 i tu sjajnu generaciju zaustavio rat. Mnogi se nisu ni vraćali u BL iz Fođe nakon tog Mitropa kupa jer je već počeo rat .... danas slovi u BH uz Želju i Sarajevo u udarni trio Bosanskohercegovačkog fudbala.Eto toliko za sada

Edited by dabar
Link to comment
Aha znam da je neko pitao, pa odgovorio sam ti na to pitanje kroz ovo što sam rekao. Dakle Željezničar je smatran srpskim klubom, poslije rata je osnovan Grad Istočno Sarajevo i danas je njihov klub Slavija.
Zanima me na osnovu čega ovo tvrdiš.
Link to comment
Zanima me na osnovu čega ovo tvrdiš.
Ako gledamo sa današnje tačke gledišta onda možemo jasno pričati o svemu jer je distanca već povelika i od tog sistema i vremena. A ako stvari posmatramo očima tog sistema, svi su više manje bili mulitietnički, jugoslovenski, svi su imali navijače širom Yuge. Drugačije nije bilo poželjno komentarisati, pogotovo ove velike klubove Edited by dabar
Link to comment

Pa kako se uzme. Još 70tih se i pričalo i pisalo o Crvenoj zvezdi i njenim navijačima iz Knina i o Dinamu i njegovim navijačima iz Livna. SFRJ nije bila demokratska zemlja ali, uprkos popularnom mišljenju, nije bilo zabranjeno o svemu pisati i pričati. Ali to sad na stranu, da li je tvrdnja da je Željezničar važio za srpski klub stvar lične impresije ili nekih egzaktnih podataka? Ako je bazirana na proverljivim informacijama, veoma bih voleo da znam na kojim.

Link to comment

Pa nigdje ti nije pisalo srpski fudbalski klub Željezničar ili da su u klupskom rukovodstvu bili isključivo Srbi ili na terenu u jednoj tako raznolikoj sredini kakva je BiH. Ali su velikom većinom Srbi podržavali taj klub a Bošnjaci/muslimani Sarajevo. Pričam o sarajevskim Srbima a ne o Srbima generalno ali se naravno nisu dijelili pred stadionom u etničke torove ali to je tako na terenu bilo.S. Srbima je jako teško palo što je Grbavica nakon rata pripala ipak Federalnom Sarajevu a za one koji ne znaju rećiću da je tu praktično bila prva liniji fronta i da je stadion Grbavica izgledao kao švajcarski sir na kraju rata

Edited by dabar
Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...