Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Nakon nekoliko tjedana rada, u pogon je krenula stranica:povijestdinama.comUnutra možete naći rekorde, statistiku, pregled povijest kroz sezone, biografije o igračima, popis trenera i predsjednika, legendarne utakmice, zanimljive priče iz prošlosti te nove vijesti (analize igrača, trenera, taktike, protivnika, sezone i sl.)...Još naravno nije sve gotovo - u hodu će se nadopunjavati podaci, stavljati slike, pisati biografije itd..Naravno svaku kritiku, prijedlog i pohvalu možete poslati na mailove:dinamo@povijestdinama.comdr.t@povijestdinama.comNa facebooku nas možete naći na adresi:facebook.com/dinamovapovijestP.S. Također ako je netko zainteresiran uključiti se u rad stranice, svakako je dobrodošao...

Edited by superwoofer
Link to comment
Nakon nekoliko tjedana rada, u pogon je krenula stranica:povijestdinama.comUnutra možete naći rekorde, statistiku, pregled povijest kroz sezone, biografije o igračima, popis trenera i predsjednika, legendarne utakmice, zanimljive priče iz prošlosti te nove vijesti (analize igrača, trenera, taktike, protivnika, sezone i sl.)...Još naravno nije sve gotovo - u hodu će se nadopunjavati podaci, stavljati slike, pisati biografije itd..Naravno svaku kritiku, prijedlog i pohvalu možete poslati na mailove:dinamo@povijestdinama.comdr.t@povijestdinama.comNa facebooku nas možete naći na adresi:facebook.com/dinamovapovijestP.S. Također ako je netko zainteresiran uključiti se u rad stranice, svakako je dobrodošao...
stranicu sam video . dobra je ali timski fotografija dinama malo ima ja imam vise iz perioda od 70 do 90 godina . i to orginala u koloru sa negativa ..i ako nisam navijac Dinama ,
Link to comment
Nakon nekoliko tjedana rada, u pogon je krenula stranica:povijestdinama.comUnutra možete naći rekorde, statistiku, pregled povijest kroz sezone, biografije o igračima, popis trenera i predsjednika, legendarne utakmice, zanimljive priče iz prošlosti te nove vijesti (analize igrača, trenera, taktike, protivnika, sezone i sl.)...Još naravno nije sve gotovo - u hodu će se nadopunjavati podaci, stavljati slike, pisati biografije itd..Naravno svaku kritiku, prijedlog i pohvalu možete poslati na mailove:dinamo@povijestdinama.comdr.t@povijestdinama.comNa facebooku nas možete naći na adresi:facebook.com/dinamovapovijestP.S. Također ako je netko zainteresiran uključiti se u rad stranice, svakako je dobrodošao...
Dobro uradjeno. Ne slazemo se po pitanju nekoliko podataka, sve Zvezda - Dinamo. 1958 u kupu je bilo 1:1 a na penale 2:1 (ukupno 3:2) tako da moze biti samo jedan strelac.1954 pod prijateljska je mislim bila prvenstvena utakmica1969 pod prijateljska Dinamo - Zvezda 1:2 je u stvari Super Kup, druga utakmica1969 pod Letnja liga Zvezda - Dinamo 4:1 je super kup, prva utakmicaNije mi jasno ovo: 1964. Crvena Zvezda - Dinamo 9:10 (Rora 6, Jerković 2, Matuš, Mesić)Koliko ja znam rezultat je bio 1:1, da nisu pucani penali a Rora sutirao 6 puta? :mellow: ostalo je sve OK sto se rezultata ticevidim autogol Najdoskog si pripisao Petrovicu, tu se niko ne buni :) Edited by Meridian
Link to comment
Dobro uradjeno. Ne slazemo se po pitanju nekoliko podataka, sve Zvezda - Dinamo. 1958 u kupu je bilo 1:1 a na penale 2:1 (ukupno 3:2) tako da moze biti samo jedan strelac.1954 pod prijateljska je mislim bila prvenstvena utakmica1969 pod prijateljska Dinamo - Zvezda 1:2 je u stvari Super Kup, druga utakmica1969 pod Letnja liga Zvezda - Dinamo 4:1 je super kup, prva utakmicaNije mi jasno ovo: 1964. Crvena Zvezda - Dinamo 9:10 (Rora 6, Jerković 2, Matuš, Mesić)Koliko ja znam rezultat je bio 1:1, da nisu pucani penali a Rora sutirao 6 puta? :mellow: ostalo je sve OK sto se rezultata ticevidim autogol Najdoskog si pripisao Petrovicu, tu se niko ne buni :)
hvala na ispravku. podatke sam uzeo sa multimedijalne enciklopedije dinama iz 2001, pa ima nekoliko pogrešaka. još jednom ćemo provjeriti rezultate u knjigama pa ispraviti
Link to comment

@Meridian 1958. u monografijama piše rezultat 3:2 za Zvezdu (Jerković i Hmelina strijelci). Imaš možda kakve podatke za tu utakmicu da se uvjerim koji je pravi rezultat? 1954. je bila prijateljska, ne prvenstvena (datum 25.4.) prema monografijama Dinama1969. ispravit ćemo to :thumbsup: Ovo za 1964. i rezultat 9:10 ni meni nije jasno. To je bila prijateljska (datum 17.10.) i u monografiji stoji taj rezultat

Link to comment
@Meridian 1958. u monografijama piše rezultat 3:2 za Zvezdu (Jerković i Hmelina strijelci). Imaš možda kakve podatke za tu utakmicu da se uvjerim koji je pravi rezultat? 1954. je bila prijateljska, ne prvenstvena (datum 25.4.) prema monografijama Dinama1969. ispravit ćemo to :thumbsup: Ovo za 1964. i rezultat 9:10 ni meni nije jasno. To je bila prijateljska (datum 17.10.) i u monografiji stoji taj rezultat
1958 kup utakmica Zvezda - Dinamo 1:1 posle 120 minuta (Kostic za Zvezdu), tada su timovi pucali svih pet penala za redom, jedni pa onda drugi, Zvezda je tukla prva i dala dva gola (Kostic, Stojanovic) Svi su pomislili da ce Dinamo proci dalje ali su oni postigli samo jedan gol. Znaci ukupan rezultat 3:2 je tacan ali je u regularnom toku bilo 1:1 i to imam u nekoliko izvora.25.4.1954. ti je naveden kao prvenstvena utakmica za sezonu 53/54 sto je tacno ali u statistici D-CZ ti stoji kao prijateljska (isti strelac) tako da za tu sezonu sa CZ imas samo jednu prvenstvenu koju si greskom stavio u prijateljske. Rezultat 9:10 iz 1964. sigurno nije tacan, pricalo bi se o toj utakmici, narocito da je neko dao 6 golova, ja imam 1:1 e sad da li je bilo penala ili ne to nisam 100%13934770.jpg
Link to comment
  • 2 weeks later...
Nisam bio odavno na forumu a vidim da se dosta toga kvalitetnog napisalo... moze li ovaj link barem da se obnovi... ima masa neaktivnih linkova i sve sam to propustio na zalost... prelisatao sam ponovo od prve do poslednje strane...video sam na drugom topiku da Arbajtmen ima nameru da izbaci knjigu posvecenu sportu za vreme okupacije pa cu videti da sakupim slike koje mogu odgovoriti temi, a imam ih sigurno... dosta sam toga obisao sakupljajuci gradju za Nas plavi bukvar! Postavljam link, a knjigu mozete nabaviti i u butiku na nasem stadionu koji se nalazi na istocnoj tribini...Takodje, molio bih bata Mrdju (vec sam ti poslao poruku :))ili koga vec da mi pomognete da nadjemo sastave OFK Beograda za sledece sezone - 1964/65, 1970/71, 1971/72, 1972/73, 1973/74... takodje pogledajte da li imate neke podatke za ove novije sezone koje mi fale - http://www.ofkbeograd.net/index.php?id=84 kao i predratne, BSK-ove... isto mi nedostaju i podaci za kup i ucinke OFKB-a za sezone 1994/95 i 1995/96...Hvala u napred!
Link to comment
Na ovoj stranici naseg sajta smo postavili knjige koje smo sakupljali ovih godina... sigurno ce fudbalski sladokusci naci nesto sto ih zanima...uostalom, prelistajte ostale sekcije sajta, ima tu dosta toga zanimljivog...
Bravo i hvala za knjige, skinuo sam ih dosta sa vaseg sajta.U procesu sam skeniranja raznoraznih dokumenata do kojih sam dosao, pa cu i njih okaciti kad mi obaveze dozvole.EDITnprslika11.jpg Edited by Arbeitmann
Link to comment

hvala! Stavljajte, vi i ostali, sve sto je vezano za BSK i OFK Beograd molio bih, a ja cu za pocetak postaviti sta god imam za period okupacije... ako nekog jos nesto zanima vezano za nasu istoriju, ali i celog naseg fudbala slobodno recite...

Edited by Booze Brothers
Link to comment
hvala! Stavljajte, vi i ostali, sve sto je vezano za BSK i OFK Beograd molio bih, a ja cu za pocetak postaviti sta god imam za period okupacije... ako nekog jos nesto zanima vezano za nasu istoriju, ali i celog naseg udbala slobodno recite...
mogu i da ti dam par saveta jer sam ja cesljao i puno materijala prosto nisam kopirao ni fotografisao, a znam da ce ti biti dragoceno>puno gradje mozes naci u sledecim fondovima>- Ministarstvo fizickog vaspitanja naroda KJ (fond 71), Arhiv Jugoslavije- Fudbalski savez Jugoslavije (fond 734), Arhiv Jugoslavije, nema mnogo materijala za period pre II sv. rata ali ima odlicnih referata povodom proslave 50 godina FSJ- Zbirka Milana Stojadinovica (fond 37), Arhiv Jugoslavije, isto nema puno ali je zanimljiva korespondencija- Fond Ministarstva prosvete i vera, Odeljenje za fizicko vaspitanje (1941-44), Arhiv Srbije- Zbirka Svetislava Glisovica, Arhiv Srbije- Fond BASK, Arhiv grada BeogradaDavaj slika, sto vise to bolje
Link to comment

jesam, video sam ovo i ovu molbu BSK-a... odlicno! A veliko hvala za ova uputstva gde sta da trazim... uh, da sam to znao ranije... ja sam obisao Narodnu biblioteku i tamo izlistao knjige, procitao dnevnu i ostalu stampu, Gradsku biblioteku, pregledao politiku do pocetka rata, isao kod bivsih igraca, starijih navijaca koji imaju zavidnu arhivu... Ono sto sam jurio da posetim je muzej Dif-a ali mi rekose da on vise nije u funkciji, da su artikli popakovani i dali su mi telefon neke zene koja je vodila racuna o tome... ne javlja se na telefon... ne znam kakva je situacija sada... moze li da se pregleda ta gradja... znam da je bio list posleratnog BSK-a, to mora da moze negde da se nadje...i sta se zanimljivo moze naci u arhivu Jugoslavije, arhivu Grada Beograda, Srbije... slao sam im mejlove da proverim da li na primer imaju projekte Bskovih stadiona i Omladinskog stadiona... ovi iz arhiva Srbije rekose da nemaju, a da to verovatno imaju u arhivu Grada i Jugoslavije...

Edited by Booze Brothers
Link to comment

Koliko je meni poznato muzej DIF-a je zapečaćen jer je u planu da OKS otvori Olimpijski muzej, tamo bi trebalo da svi eksponati iz muzeja DIF-a i mnogi drugi budu javno dostupni. Negde je izgleda zapelo oko toga. DIF ima biblioteku gde se mogu naći razne stvari kojih nema nigde drugde, recimo memoari Anđelka Marušića... imaju i puno neobjavljenih diplomskih, magistarskih i doktorskih radova na temu istorije fudbala u Srbiji i Jugoslaviji. Aleksandar i Zorica Janković sa DIF-a imaju veliku ličnu arhivu ali ne znam koliko su voljni da je dele (ne verujem).Što se arhiva tiče, uglavnom mrka kapa, znaš i sam da su u bombardovanju 1941. i 1944. oštećena oba stadiona i klupske prostorije i da je izgorela celokupna dokumentacija SLS-a i JNS-a. Ono što postoji u fondovima MFVN je službena korespodencija, molbe, izveštaji sa skupština, izveštaji sa putovanja po inostranstvu i slično. U Glišovićevoj zbirci imaš gomilu materijala, njegova žena je posle njegove smrti celokupnu njegovu ličnu arhivu dala Miletu Kosu, a on arhivu. Ali to ništa nije sređeno, skoro sve je u rukopisu (vrlo nečitkom) ima i nešto fotografija (ekipe BSK-a i reprezentacije Jugoslavije pre rata). Što se stadiona tiče, nisam uspeo da pronađem ni fotografije ni planove, ni u Muzeju grada Beograda, ni u Arhivu Srbije ni grada ni u Narodnoj ni u gradskoj biblioteci, niđe... verujem da imaju slike u foto arhivi Politike ali me tamo kuliraju a nekoliko sam dopisa poslao... moram lično da odem. Po logici stvari, plan bi trebao da postoji u IAB, u nekom odeljenju za urbanizam ili tako što ali ja nisam naišao...Jedini FK koji ima sačuvan sopstveni fond u Beogradu je BASK, ali i on je siromašan i nesređen, najviše ima dokumenata oko izbacivanja sa njihovog stadiona na Košutnjaku kada se gradio Hipodrom.U fondu BdS ima dosije Milutina Ivkovića Milutinca, ali ni tu nema ničeg epohalnog, izjave sa saslušanja, naređenje o streljanju i upit njegove majke preko Crvenog krsta.Cenim da se još štošta može pronaći po ličnim fondovima (Blaža Barlovac, Vladimir Dedijer i slični).Skeniraću i okačiću da možes da staviš na sajt i knjigu J. Ružića, Sećanja i uspomene i knjigu B. Stanišića, Milutinac... imam i još par feljtona koji su izlazili 60-tih i 70-tih o našim predratnim fudbalerima, ima odličan feljton o Joži Gileru...Unapred sam zahvalan na materijalu koji ustupiš.

Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...