Jump to content
IGNORED

Vienna, AT


BigLebowsky

Recommended Posts

Recimo, za Šilea, Gerstla i vreme pre i tokom secesije ti je bas fin Leopold. Pored Kuće secesije ces sigurno proci a unutra je malo i jako lepo, ako volis Klimta. Ako se odlucis za to, gledaj da nije neki guzvanjac. Imas Hundertvasera na dva mesta, opipljivi deo sa zgradama i muzejem, a na drugom kraju grada fabriku za preradu djubreta, do koje vodi metro. U onom glavnom ogromnom muzeju imas npr. Brojgela i Vavilonsku kulu, scene iz zimskog lova itd. I tamo je Klimt ugradjen u samu zgradu. U Belvedereu su u drugom delu kljucne Klimtove i Šileove slike. Ne moze Beč bez Klimta i Stovasera. ;D

 

U Hofburgu mozes da vidis posteljinu, tvrdi vojnicki krevet Franje Josifa, kao i Sisinu sobu za fiskulturu, izmedju ostalog. I mnogo tanjira ;D

Ne znam sta je u Šenbrunu unutra ali park svakako vredi, na brdascu gore (Gloriete) ima i kafic koji je tada jednom kada sam bila bio nesto malo iznad tadasnjih beogradskih cena (ocekivala sam dranje), moguce da nije vise.

 

Imas onda muzej muzike, vodjenje kroz operu, ne mogu se setiti sad vise, ovo gore su te bas tipicne stvari za Bec.

Link to comment

Hvala. Ukoliko bude lepo vreme Šenbrun je must. Mislim da ću i Albertinu, zbog grafike. I nešto od Klimta. Možda i muzej istorije umetnosti. Zavisi i od zadržavanja. Hvala i za info o Hofburgu [emoji3]

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Link to comment
Imas Hundertvasera na dva mesta, opipljivi deo sa zgradama i muzejem, a na drugom kraju grada fabriku za preradu djubreta, do koje vodi metro.

 

Ovo treba videti ukoliko nađeš vremena. Pa Dunav i kanale, pa Vinervald, ali tu ti ode ceo dan.

Link to comment

Vikend u Beču. Šta je preporuka za must see? Hofburg, Šenbrun? Prirodnjački muzej? Belvedere zbog Kunsta?

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Haus des Meeres flak tower, prater :D

Link to comment

Hvala i za info o Hofburgu [emoji3]

Iskreno je to meni bilo cak i zanimljivo, iako nisam ocekivala. Mama je imala zelju da ide tamo i da joj idem kao prevodilac u slucaju da nema na engleskom, i na kraju nisam zazalila. Imas audio vodic (mislim da se tad nije placao ili nesto sitno tipa evric-dva) koji te lepo vodi od pocetka do kraja, zanimljivo je u tim sobama npr. Mislim da tu cujes pricu o hotelu Zaher i pocetku popularnosti i tako neke zanimljivosti, ali ne drzi me za rec, ne znam sta sam cula/videla u muzejima a sta mi je domacin pricao.

 

Ovo treba videti ukoliko nađeš vremena. Pa Dunav i kanale, pa Vinervald, ali tu ti ode ceo dan.

Mislim da smo takodje jednom pricali o Kalenbergu, meni je to ostalo u bas super secanju, takodje i zbog same voznje busem koji prolazi kroz zanimljive delove, moze i pesice (kako si ti isao, cini mi se)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Hvala ljudi. Raspoložen sam da investiram u muzeje, samo kratko sam, pa da ne dangubim negde bez veze. Zato pitam. Imam još vremena da isplaniram.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Link to comment

Ako ides samo na dva-tri dana i pogotovo ako je lepo vreme, nemoj juriti samo po muzejima. Kojih ima dosta, sa velikim zbirkama, mnogi zahtevaju dosta vremena, znam sve muke ;D Bec je blizu, valja ostaviti i za drugi put nesto.

 

Jedan od meni najboljih momenata je bila audio instalacija u nekoj skalameriji na trgu ispred spomenika ruskim vojnicima iz Drugog sv. rata (otidji i to da vidis) ali to je od onih stvari na koje nenadano naletis na ulicama.

 

 

//Muzej istorije umetnosti je taj za koga sam rekla "ogromni" u kom ima Brojgela. Ima i jedan kratki doku o njegovom restauriranju, nista specijalno ali fino za videti ako te interesuje takvo stivo: "Das große Museum"

 

5-format43.jpg

Link to comment

Pa da. Ništa lepše od šetnje ako bude lepo vreme, a trebalo bi. Tako da je Šenbrun prva opcija. Ostalo se krčka. Koliko sam video da bih voleo da vidim, mesec dana boravka bi bilo taman.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Link to comment

Iskreno je to meni bilo cak i zanimljivo, iako nisam ocekivala. Mama je imala zelju da ide tamo i da joj idem kao prevodilac u slucaju da nema na engleskom, i na kraju nisam zazalila. Imas audio vodic (mislim da se tad nije placao ili nesto sitno tipa evric-dva) koji te lepo vodi od pocetka do kraja, zanimljivo je u tim sobama npr. Mislim da tu cujes pricu o hotelu Zaher i pocetku popularnosti i tako neke zanimljivosti, ali ne drzi me za rec, ne znam sta sam cula/videla u muzejima a sta mi je domacin pricao.

 

Mislim da smo takodje jednom pricali o Kalenbergu, meni je to ostalo u bas super secanju, takodje i zbog same voznje busem koji prolazi kroz zanimljive delove, moze i pesice (kako si ti isao, cini mi se)

 

Nedostaje mi, nisam išao u Beč ove godine. Od Betoven parka, pa Kalenberg, Leopoldsberg, onda niz Dunav i pored kanala sve do UN-a i Alte Donaua.  Ode ceo dan u fenomenalnoj šetnji.

 

Pa da. Ništa lepše od šetnje ako bude lepo vreme, a trebalo bi. Tako da je Šenbrun prva opcija. Ostalo se krčka. Koliko sam video da bih voleo da vidim, mesec dana boravka bi bilo taman.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

 

Svi kažu da bi trebalo obići zoo u šenbrunskom parku, ja nisam nikad bio. A taj park je fenomenalan.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ukratko, bio u Gosau, 8km od Halštata. Gosau je prelepo mesto u dolini, okruženo planinama, stvoreno za odmor i mir, lep pogled, šetnje, i sl. Halštat  još "gori", bukvalno kao iz bajke, fantastičan ambijent, kuće i kućice kao tetris naslagane jedne do drugih, ne zna se koja je lepša od koje, prirodni ambijent okolo totalna perverzija. Kao uostlaom i cela regija.

Salzburg - bili tamo nekih 10ak sati, obišli obe Mocartove rezidencije, ceo stari grad, HohenSalzburg Castle, sedeli pored reke, odmarali, šetkali i tako pa nazad jer se tako namrčilo u pet minuta da sam misllio da će nas zemlja pojesti.

Par gratis informacija: put do tamo najbolje preko Mađarske kao što su mi i rekli, duži ali bolji. 11e Mađarska i 9e Austrijska vinjeta. Nazad /kao ajde da probam......./ preko Ljubljane i Zagreba... Pakao. 1 tunel 11e, 2. tunel 7.20. Slovenija Vinjeta 15e (samo da prođem kroz nju SISAJTE GA SLOVENCI), putarina kroz Cro 18e (DUVAJTE GA I VI PURGERI!) i tako... Do the math. Jebo me otac, mogao sam se vratiti o istom trošku prve dve vinjete i još svratiti u Parndorf da se ponovim kao svaki prosečan Srbenda al kad volim da jedem govna...

 

Austrija inače mnogo, MNOGO lepa zemlja, očekivano skockana i uređena. Ljudi pak mi ne deluju baš tourist friendly, praktično ništa nema na Engleskom (ili jako malo). Gazdarica u smeštaju nam naplatila "korišćenje kuhinje"??? iako na booking strani nema ni govora o tome, naprotiv, svi kuhinjski delovi su prikazani kao dostupni. Drugo vreče pitao za malo hleba, radnje nisu radile, dala mi neki kao kamen kroasan (tj pletenicu) i kiflu, na kraju naplatila i to 5e :lol: Užas... 

 

Link to comment

Da te dopunim, Milane, od Graca ka Salzburgu je Grunersee(zeleno jezero) mnogo lepo. Imas parking, pa oko 1km setnje kroz sumicu do jezera. Mnogo lepo kad ima sunca.

Na oko 30km od Salzburga ka Halstatu je selo St. Gilgen na samoj obali jezera Wolfgang mnogo lepo. Halstat je kao iz bajke, nadam se da si bio na uspinjaci za 16e da slikas okolinu :)

U nedelju uvece smo dosli u Salzburg, tek danas idemo u sam grad.

Sutra je plan Zell am see i neki "hosenfefer" dvorac, a ako vreme dozvoli idemo i na Grossglockner road gde je put koji ima puno panoramskih vidika.

Petak Minhen (ne znam da li kolima ili vozom) jer ce tamo biti sunce a u Austriji kisa, kazu Norvezani.

Onda Bec 3 dana :) Da li vredi stajati u Lincu par sati? Po onome sto sam nasao na netu cini mi se kao lep grad

 

Treba mi pomoc za Bec, neki dobar restoran za rucak, po mogucstvu pogled na Dunav, i tako to. Zeni rodjendan pa bi trebalo nesto da smislim :)

Edited by Milosh76
Link to comment

Nismo bili na uspinjači ali smo se od grada peške popeli do mesta gde dolazi uspinjača, otišli do "najstarije solane na svetu" (potrpuno neverovatno šta su napravili od toga...), i peške se vratili...

 

Predlagali su nam onu drugu uspinjaču, gondolu, šta li do 5 fibgers vidikovca, ali ne otidosmo...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...