Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Kazu prva takva misija od 1976

 

China’s Chang’e 5 lunar mission returns to Earth with moon samples
China has now become the 3rd country to collect rocks from the moon, after the US and the former Soviet Union

 

 

Link to comment

Jeste, od Lune 24. Sve sto su dosad Kinezi uradili u svom kosmickom programu (nevezano za Mesec) je repriza uspeha koje su SAD i SSSR postigle pre vise od pola veka. Mogu li oni, osim veoma kasnog kopiranja drugih, da naprave neki zaista pravi iskorak napred? Da urade nesto sto ni NASA, ESA, japanci  i ostali nisu vec uradili? Sta znam, prvi sibnu lender na Evropu? Triton? Nesto cime ce ostaviti pravog traga u istoriji kosmonautike?

 

Ovo nisu vesti ni za 24 stranicu pocivse Politike ekspres...

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Њујоркер said:

Jeste, od Lune 24. Sve sto su dosad Kinezi uradili u svom kosmickom programu (nevezano za Mesec) je repriza uspeha koje su SAD i SSSR postigle pre vise od pola veka. Mogu li oni, osim veoma kasnog kopiranja drugih, da naprave neki zaista pravi iskorak napred? Da urade nesto sto ni NASA, ESA, japanci  i ostali nisu vec uradili? Sta znam, prvi sibnu lender na Evropu? Triton? Nesto cime ce ostaviti pravog traga u istoriji kosmonautike?

 

Ovo nisu vesti ni za 24 stranicu pocivse Politike ekspres...

I gore od toga: dokaz, konacni, da se sve sto se danas dogadja oko osvajanja Kosmosa - corsokak.

Slepo crevo koje osim pojedinacnih i preko volje poduhvata, na stranu budzetska ogranicenja, dokazuje svakome ko hoce da vidi da nema druge nego saradjivati, saradjivati i samo saradjivati.

Ne postoji vise ozbiljan, bitan proboj koji je moguce ostvariti sredstvima i resursima samo 1 drzave.

Kao i u ekologiji uostalom: ako se covecansto ne ujedinitm, slozi, uspesno ce dovrsiti sjebavanje Planete, a nece imati gde i cime da bezi...

Utopija naravno, ali briga nas, dok je Musk-a i privatne inicijative... 

 

  • +1 1
Link to comment

Ide Kini dobro bez obzira na vaša potcenjivanja.

 

 

Ovo je pre samo nedelju dana. A pre dve su upalili svoj prvi fuzioni tokamak..

 

Jedan od komentara na YT

Quote
I do medical research in China. everyone of us is enthusiastic at science. youth are dreaming to be scientists doctors and astronauts. btw we don't have many choices of politics. so we can try our best at work fields. Chinese government is not what west medias tell.

A verujte moguće je ovo čitati bez učitavanja propagande.
Nastavili su tamo gde je vrli zapad stao i vrlo brzo će živeti naše snove, a mi ćemo učiti kako se kaže tlista dinala na kineskom.
 

Link to comment

Sto se tice Kineza oni trenutno imaju misiju prema i na Mars i grade svoju svemirsku stanicu u orbiti Zemlje do 2022

 

 

Ovo su im planovi za Mesec, kao sto se vidi ide se postupno i planski u testiranje tehnologije, znanja i mogucnosti,

 

f631ee4c-0a81-47c0-966b-92d6197de4a0.jpe

 

 

 

 

 

Edited by pasha
Link to comment

U pravu je namenski, šteta je da cela stvar spadne na nekakve nacije i njihov prestiž (da ne kažem patkometriju.) A bilo je lepših momenata, u vremenima kada sam još osećao značajan entuzijazam za te stvari... (a vi vidite koliko je to davno bilo.)

 

Spoiler

rsz-s74-24913.jpg

 

Link to comment

Konkurencija je dovela do velikih proboja sezdesetih u istrazivanju svemira. Kasnije kada se uslo u saradnje nije toga bilo sto se moze videti na ovom primeru vracanje kineske misije sa Meseca, prvi put nakon 1976. Tako da svaki ljubitelj istrazivanja svemira moze samo da pozravi pojavu Kineza koji bi mogli naterati druge da se ukljuce u veca ulaganja i nove proboje.

Naravno da je Kina sposobna samostalno da ovo iznese-ogromna industrijska baza, danas izuzetna mocna tehnoloska i naucna baza plus ono sto SSSR nikada nije imao a to je novac. Kina ako hoce moze sada da grune stotine milijardi u bazu na Mesecu i nece se to nesto osetiti na privredi Kine. Oni ocigledno idu po zacrtanim ciljevima-sticanje iskustva, provera tehnologije. Sada su u poslednjim fazama sustizanja SAD i Rusije po znanjima u istrazivanju svemira. Od 2025 ce biti zanimljivije.

Link to comment

To što pišeš ima smisla ako ti je bitan svemirski program - meni je on sporedan, a postepeno nestajanje nacija i objedinjavanje čovečanstva jedino od stvarnog interesa.

 

(Tj. to će se sigurno desiti, ali voleo sam ideju da će se desiti za 100, a ne 50.000 godina. Na veoma veoma duge staze sam optimista.)

 

  • Wub 1
Link to comment
10 minutes ago, Indy said:

U pravu je namenski, šteta je da cela stvar spadne na nekakve nacije i njihov prestiž (da ne kažem patkometriju.) A bilo je lepših momenata, u vremenima kada sam još osećao značajan entuzijazam za te stvari... (a vi vidite koliko je to davno bilo.)

 

  Hide contents

rsz-s74-24913.jpg

 

Jbg, indi, zaključno negde sa mojom generacijom (75, možda još koja godina posle toga) svet se još palio na svemirska istraživanja... Delovalo nam je to sve moćno i mistično i zanimljivo i neistraženo...

 

Ovi mlaži, imam osećaj ništa to ne razumeju, i nije im intersantno...

 

A mislim da je to sve povezano sa kulturom čitanja...

  • +1 1
Link to comment

Nauka bi morala da bude uvek internacionalna i planetarni podvig. Iz milion razloga, ona to najcesce nije. U astronomiji, s obzirom da povrat para nije trenutan, je situacija nesto bolja nego drugde. Mozda u ovim medijski spektakularnim misijama jos uvek postoji pitanje nacionalnog prestiza, ali fundamentalna astronomija je u velikoj meri primer odlicne saradnje. Bezbroj misija i instrumenata je sprovedeno u delo uz ucesce japanaca, kineza, sve vise indijaca i ostalih.

 

Kinezi su tu mozda - bar meni - najmutniji. Poslednjih decenija vidi se ogroman napor da se pokupi sto vise znanja sa zapada, ali oni sami jako malo vracaju u taj medjunarodni pool znanja. Ne znam kako to da preciznije formulisem. Recimo da s te strane ne dolazi gotovo nikakav doprinos fundamentima, niti u formi radova, posebno teorijskih, niti u formi, recimo, monografija i udzbenika. Moguce da je jezicka barijera za to odgovorna. Ako i napisu knjigu ona ostaje neprevedena i nepoznata na zapadu (s druge strane, Springer se silno upinje da objavljuje sve zivo, a ne secam se da sam video da je izasla knjiga iz fizike ili astronomije kod njih koju je napisao kinez iz Kine). Moguce i da imaju neke interne norme sta sme da se objavljuje (svakako imaju drugaciji pristup vrednovanju naucnih rezultata). Moguce i da je njihov primarni fokus na tehnologiji i da se teorijska nauka tu ne prima bas najbolje.

Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

A mislim da je to sve povezano sa kulturom čitanja...

 

Apsolutno!

 

A ne mislim da im nije interesantno, samo su prenatrpani informacijama i svakakvim inputima. Jebote, pa nama je bio dozivljaj o kojem se danima pricalo da vidimo zirafu na teliju. Cekali smo skolski program i opstanak, pa se smoris ako su neki pustinjski pacovi na redu, a ne lavovi ili neka druga zajebana zivotinja. A tek uzivo! Ova deca imaju u svakom trenutku pet kanala na kojima se vrti sve od seksa sa zirafama do lavova koji ih kolju, sve do najsitnijih detalja, iz svih uglova, pa jos svi ostali youtubeovi i sl. Mislim, sta god ti padne na pamet da zelis da vidis je jedan klik daleko. I razne emisije o svemiru sad vrve od realisticnih animacija, sta ima da neko drhti od uzbudjenja sto cemo se spustiti na Mars kad smo vec videli 10 filmova o toj misiji koji su snimljeni prakticno kao dokumentarci. 

 

Generalno ovaj fluks informacija ubija mastu. Mozda jedan od najboljih pokazatelja su promene u Lego kockicama. Pre 40 godina bilo je 5-6 boja i stotinak tipova - pa ako imas neki srednji vek i neki svemir, to moze sve da se iskombinuje u jednu pricu. Napravis od toga sto imas X-wing fighter i on ti je pljunuti onaj iz filma iako je saren i ne lici na pravi ni najmanje (ali i taj pravi si video samo na filmu u par scena i mozda na jos na nekoj mutnoj slici u novinama ili na plakatu). A danas klinci kupe gotov X-wing of Lega (a i tu ima ne znam koliko interacija),porede ga sa 4k snimcima na 60+" tveima i raspravlju se o tome da li je proporcija kako treba i da li je neki top milimetar kraci nego sto "treba". Mislim, sve je to lepo, voleo bih ja da imam pravi i funkcionalni real-life X-wing parkiran u garazi, ali to ubija klincima detinjstvo, kreativnost, mastu. Sve vec postoji, sta ima da se masta, smislja, istrazuje.

Link to comment

Sto se tice objavljivanja naucnih radova, nisam siguran da je tacno da slabo objavljuju u poslednje vreme ali ako je tacno ima do politike, jezika...Kina izbacuje ogroman broj nacunika i inzenjera godisnje, Primer je Cinghua Univerzitet, koji spada sto se tice prirodnih i tehnickih nauka medju prvih 10 u svetu. Kina ima veliki budzet za nauku sto se vidi na razvoju eksperimentalne fizike(primer fuzija), svemirskim istrazivanjima itd.

Ali mora jos nesto da se shvati, nama je tesko da pojmimo kolika je Kina demografski, to je svet za sebe. Oni imaju stanovnika kao Severna+Juzna Amerika+Evropa+Okeanija. To je tesko nama dokuciti, mi kazemo milija i po, ali mi nemamo predstavu koliko je to veliko. Svet za sebe.

Link to comment
35 minutes ago, chandra said:

 

Apsolutno!

 

A ne mislim da im nije interesantno, samo su prenatrpani informacijama i svakakvim inputima. Jebote, pa nama je bio dozivljaj o kojem se danima pricalo da vidimo zirafu na teliju. Cekali smo skolski program i opstanak, pa se smoris ako su neki pustinjski pacovi na redu, a ne lavovi ili neka druga zajebana zivotinja. A tek uzivo! Ova deca imaju u svakom trenutku pet kanala na kojima se vrti sve od seksa sa zirafama do lavova koji ih kolju, sve do najsitnijih detalja, iz svih uglova, pa jos svi ostali youtubeovi i sl. Mislim, sta god ti padne na pamet da zelis da vidis je jedan klik daleko. I razne emisije o svemiru sad vrve od realisticnih animacija, sta ima da neko drhti od uzbudjenja sto cemo se spustiti na Mars kad smo vec videli 10 filmova o toj misiji koji su snimljeni prakticno kao dokumentarci. 

 

Generalno ovaj fluks informacija ubija mastu. Mozda jedan od najboljih pokazatelja su promene u Lego kockicama. Pre 40 godina bilo je 5-6 boja i stotinak tipova - pa ako imas neki srednji vek i neki svemir, to moze sve da se iskombinuje u jednu pricu. Napravis od toga sto imas X-wing fighter i on ti je pljunuti onaj iz filma iako je saren i ne lici na pravi ni najmanje (ali i taj pravi si video samo na filmu u par scena i mozda na jos na nekoj mutnoj slici u novinama ili na plakatu). A danas klinci kupe gotov X-wing of Lega (a i tu ima ne znam koliko interacija),porede ga sa 4k snimcima na 60+" tveima i raspravlju se o tome da li je proporcija kako treba i da li je neki top milimetar kraci nego sto "treba". Mislim, sve je to lepo, voleo bih ja da imam pravi i funkcionalni real-life X-wing parkiran u garazi, ali to ubija klincima detinjstvo, kreativnost, mastu. Sve vec postoji, sta ima da se masta, smislja, istrazuje.

Da, to je to...

Link to comment
55 minutes ago, radisa said:

Jbg, indi, zaključno negde sa mojom generacijom (75, možda još koja godina posle toga) svet se još palio na svemirska istraživanja... Delovalo nam je to sve moćno i mistično i zanimljivo i neistraženo...

 

Ovi mlaži, imam osećaj ništa to ne razumeju, i nije im intersantno...

 

A mislim da je to sve povezano sa kulturom čitanja...

 

37 minutes ago, chandra said:

 

Apsolutno!

 

A ne mislim da im nije interesantno, samo su prenatrpani informacijama i svakakvim inputima. Jebote, pa nama je bio dozivljaj o kojem se danima pricalo da vidimo zirafu na teliju. Cekali smo skolski program i opstanak, pa se smoris ako su neki pustinjski pacovi na redu, a ne lavovi ili neka druga zajebana zivotinja. A tek uzivo! Ova deca imaju u svakom trenutku pet kanala na kojima se vrti sve od seksa sa zirafama do lavova koji ih kolju, sve do najsitnijih detalja, iz svih uglova, pa jos svi ostali youtubeovi i sl. Mislim, sta god ti padne na pamet da zelis da vidis je jedan klik daleko. I razne emisije o svemiru sad vrve od realisticnih animacija, sta ima da neko drhti od uzbudjenja sto cemo se spustiti na Mars kad smo vec videli 10 filmova o toj misiji koji su snimljeni prakticno kao dokumentarci. 

 

Generalno ovaj fluks informacija ubija mastu. Mozda jedan od najboljih pokazatelja su promene u Lego kockicama. Pre 40 godina bilo je 5-6 boja i stotinak tipova - pa ako imas neki srednji vek i neki svemir, to moze sve da se iskombinuje u jednu pricu. Napravis od toga sto imas X-wing fighter i on ti je pljunuti onaj iz filma iako je saren i ne lici na pravi ni najmanje (ali i taj pravi si video samo na filmu u par scena i mozda na jos na nekoj mutnoj slici u novinama ili na plakatu). A danas klinci kupe gotov X-wing of Lega (a i tu ima ne znam koliko interacija),porede ga sa 4k snimcima na 60+" tveima i raspravlju se o tome da li je proporcija kako treba i da li je neki top milimetar kraci nego sto "treba". Mislim, sve je to lepo, voleo bih ja da imam pravi i funkcionalni real-life X-wing parkiran u garazi, ali to ubija klincima detinjstvo, kreativnost, mastu. Sve vec postoji, sta ima da se masta, smislja, istrazuje.

Ja sam daleko od bilo kakvih teorija zavere, ali na temu koju ste naceli: vremena tehnoloskog i svakog drugog istrazivackog entuzijazma, onog cija je sustina probijanje granica, prosirenje vidika, da ne idem dalje u fraze, kulturoloski su gradjena na herojima, individuama poput Amundsena, Lindberga, prvih kosmonauta, naucnika-maštara, ali prepoznatljivih imenom, prezimenom i delom, a ne utopljenih u masu bezimenih naucnika, toliko utopljenih da danas tesko da cemo naci cak i jace obrazovanog coveka koji bi znao da poimence nabroji vise od 5, ako i toliko...

Zamenjeni su, sa sve tviterima i ostalim ubicama maste i kreativnosti - da ne gresim dusu bar ne u smislu u kojem kreativnost prepoznaju nase generacije - sportskim zvezdama koje samo sto ne iskacu iz frizidera, estradnim i ostalim slicnim likovima, ciji se kulturoloski domet svodi na izjave nivoa mis sveta, a ciji se uticaj na mladjariju, imam utisak, sveo na rang liste visine godisnjih prihoda...

 

Link to comment
  • Redoran changed the title to Astronomija - opšta tema
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...