Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

проблем је што нема, или бар није уочен, патерн опадања, тј. правилан период понављања, мислим да је због тога отписана могућност бинарног звезданог система

Link to comment

Jupiter's great red spot turns orange as storm abates, Hubble images reveal

Most recent images from Hubble space telescope show giant red spot on planet’s atmosphere has continued to shrink and has become more circular
Two images of Jupiter by the Hubble Space Telescope taken at different times on 19 January 2015 reveal cloud movement and confirm the red spot to have turned orange. Photograph: A Simon (GSFC), M Wong (UC Berkeley), and G Orton (JPL-Caltech)/Nasa/ESA

 

2213.jpg?w=1920&q=85&auto=format&sharp=1


The raging storm that creates Jupiter’s great red spot has waned and turned the planet’s famous blemish to orange, according to the most recent images from the Hubble space telescope.

 

http://www.theguardian.com/science/2015/oct/14/jupiter-great-red-spot-turns-orange-as-storm-abates-hubble-images-reveal#img-1

 

 

 

2010web08a.jpg

 

 

Link to comment

проблем је што нема, или бар није уочен, патерн опадања, тј. правилан период понављања, мислим да је због тога отписана могућност бинарног звезданог система

 

Nisam astrofizicar doduse, ali TDS su valjda malkice drugojaciji od obicnih dvojnih.

 

No, ostaje nam da cekamo...

Link to comment
  • 4 weeks later...

Evo, da se malo pohvalim uspešnom rodbinom, kada već ja nisam postigao ništa hvale vredno :

 

Moj ujak (ne rođeni doduše), dr Zoran Knežević, astronom, dugogodišnji direktor Opservatorije na Zvezdari i jedan od najpoznatijih svetskih imena u nebeskoj mehanici i izučavanju malih tela u Sunčevom sistemu (asteroida, kometa, itd.), pre neki dan je izabran za redovnog člana SANU. Bio nam je juče u gostima, pa smo pričali o svemu i svačemu, od igara oko izbora članova SANU (bio dopisni član od 2009. godine), preko misije New Horizon, problema sa spuštanjem sondi na južnu poluloptu Marsa, gradnje opservatorije na Vidojevici, pa do toga kako je sa par kolega na sednici Međunarodne astronomske unije u Pragu napisao definiciju planete, kojom je Pluton prebačen u patuljaste planete. Tri sata čistog uživanja, žao mi je što ne dolazi češće u goste.

Link to comment
EKSKLUZIVNO: RAZGOVOR SA SRBINOM KOJI JE PLUTONU UKINUO STATUS PLANETE!

 

 

Izvini, nisam mogao da odolim tabloidnom refleksu :)

 

Baš je privilegija imati takvog člana porodice.

Link to comment

Evo, da se malo pohvalim uspešnom rodbinom, kada već ja nisam postigao ništa hvale vredno :

 

Moj ujak (ne rođeni doduše), dr Zoran Knežević, astronom, dugogodišnji direktor Opservatorije na Zvezdari i jedan od najpoznatijih svetskih imena u nebeskoj mehanici i izučavanju malih tela u Sunčevom sistemu (asteroida, kometa, itd.), pre neki dan je izabran za redovnog člana SANU. Bio nam je juče u gostima, pa smo pričali o svemu i svačemu, od igara oko izbora članova SANU (bio dopisni član od 2009. godine), preko misije New Horizon, problema sa spuštanjem sondi na južnu poluloptu Marsa, gradnje opservatorije na Vidojevici, pa do toga kako je sa par kolega na sednici Međunarodne astronomske unije u Pragu napisao definiciju planete, kojom je Pluton prebačen u patuljaste planete. Tri sata čistog uživanja, žao mi je što ne dolazi češće u goste.

 

Da se i ja pohvalm uspesnim kolegom kad vec nisam postigao nista hvale vredno:-)

Dr. Knezevic je nas najveci strucnjak za dinamiku malih tela Suncevog sistema, ima i svoju malu planetu 3900 Knezevic koju su predlozile madjarske kolege jos od pre dvadesetak godina, i nas je PRVI astronom jos od Vojislava Miskovica koji je to postao dok se Akademija zvala Kraljevskom (drugi, dakle), a koji nas je i kostao uzano losih odnosa na relaciji SANU-AOB(Katedra). Miskovic, ne Knezevic;-)

Sa zadovoljstvom cu se secati poslednjeg dana XII nacionalne konferencija astronoma, novembra 1999, kada su mesetari iz kuhinje Katedre za astronomiju, moj mentor, moja profesorka, ja i jos par kolega, uz pomoc kolega sa AOB, na sednici Drustva astronoma Srbije izglasali upravo Dr. Knezevica za predsednika i time zabili kolac u srce Milosevicevim poslusnicima (Dimitrijevicu, pok. Turinki, itd).

Posle je sve doslo na svoje mesto, Dr. Knezevic je postao i direktorom Opservatorije, pa vanredni a sad i redovni clan SANU.

 

Kapa dole.

Link to comment

Earth-like world could be 'most important planet found outside solar system'

GJ 1132b is close enough for telescopes to observe any atmosphere it might have, which could help scientists spot signs of life on other planets in the future
In this artist’s conception GJ 1132b, a rocky planet very similar to Earth in size and mass, circles a red dwarf star. Photograph: Dana Berry

Ian Sample Science editor

Wednesday 11 November 2015 18.00 GMT
Last modified on Wednesday 11 November 2015 22.00 GMT


A rocky Earth-sized planet that circles a small, nearby star could be the most important world ever found beyond the solar system, astronomers say.

 

838.jpg?w=620&q=85&auto=format&sharp=10&


The planet lies in the constellation of Vela in the southern sky and is close enough for telescopes to observe any atmosphere it has, a procedure that could help spot life on other planets in the future.

Named GJ 1132b, the alien world is about 16% larger than Earth, and at 39 light years distant, is three times closer than any other Earth-sized rocky planet yet found around another star. At that distance, it is hoped that telescopes will be able to make out the chemistry of its atmosphere, the speed of its winds and the colours of its sunsets.

 

http://www.theguardian.com/science/2015/nov/11/earth-like-world-gj1132b-could-be-most-important-planet-ever-found-outside-the-solar-system

Link to comment

Da se i ja pohvalm uspesnim kolegom kad vec nisam postigao nista hvale vredno:-)

Dr. Knezevic je nas najveci strucnjak za dinamiku malih tela Suncevog sistema, ima i svoju malu planetu 3900 Knezevic koju su predlozile madjarske kolege jos od pre dvadesetak godina, i nas je PRVI astronom jos od Vojislava Miskovica koji je to postao dok se Akademija zvala Kraljevskom (drugi, dakle), a koji nas je i kostao uzano losih odnosa na relaciji SANU-AOB(Katedra). Miskovic, ne Knezevic;-)

Sa zadovoljstvom cu se secati poslednjeg dana XII nacionalne konferencija astronoma, novembra 1999, kada su mesetari iz kuhinje Katedre za astronomiju, moj mentor, moja profesorka, ja i jos par kolega, uz pomoc kolega sa AOB, na sednici Drustva astronoma Srbije izglasali upravo Dr. Knezevica za predsednika i time zabili kolac u srce Milosevicevim poslusnicima (Dimitrijevicu, pok. Turinki, itd).

Posle je sve doslo na svoje mesto, Dr. Knezevic je postao i direktorom Opservatorije, pa vanredni a sad i redovni clan SANU.

 

Kapa dole.

 

knezevic je sjajan naucnik i odlican lik. posle mnogo godina na celu opservatorije i mnogo kompromisa koje je tamo morao da napravi, ostao je neko o kome s kim moze da se razgovara i o kome se govori a respektom. 

 

za ovo zabijanje kolca... verovatno se znamo. drustvo astronoma je medju najnebitnijim od svih nebitnih organizacija na ovoj planeti. ne znam ko su ti bili mentor, profesorka i ostali koje pominjes, ali bi morao da budes vrlo oprezan kad ih trpas u jedan ili drugi (pro/con milosevicevski) kos. nije lepo da raskrinkavamo bivse kolege ovde, pa hajde da se zaustavimo. 

Link to comment

Za DAS se slazem u potpunosti, ali je od necega trebalo poceti. Ima razloga zasto nisam pomenuo mentora i profesorku poimenice, naravno. S druge strane, zna se ko je bio ministar nauke za Slobekovog vakta, zna se ko prstom mrdnuo nije da ucni ista protiv histerije oko potpunog pomarcenja Sunca '99, gde su Srblji ispali umobolni trogloditi kojima Vodja moze da upravlja kako mu se digne. O Babi, sto manje-to bolje.

 

Ali, u pravu si, ni sam nemam nameru da produbljujem ovu temu i olajavam okolo. Ionako je to za mene jedan davno prosli zivot.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Za DAS se slazem u potpunosti, ali je od necega trebalo poceti. Ima razloga zasto nisam pomenuo mentora i profesorku poimenice, naravno. S druge strane, zna se ko je bio ministar nauke za Slobekovog vakta, zna se ko prstom mrdnuo nije da ucni ista protiv histerije oko potpunog pomarcenja Sunca '99, gde su Srblji ispali umobolni trogloditi kojima Vodja moze da upravlja kako mu se digne. O Babi, sto manje-to bolje.

 

Ali, u pravu si, ni sam nemam nameru da produbljujem ovu temu i olajavam okolo. Ionako je to za mene jedan davno prosli zivot.

mene su mnogi ljudi iz te ekipe jako iznenadili, nazalost uglavnom negativno, izborima koje su cinili. akademska zajednic au srbiji je svet za sebe i bolje je ne tumaciti ga kroz prizmu dnevne politike. najboljii i najsveziji primer ti je verbic koji ce ostati zapamcen kao vucicev ministar (zajedno sa belicem i suvakovim). 80% nastavnog kadra na BU ne bi trepnulo pre nego sto bi se prihvatilo te funkcije. od preostalih 20, 17 bi se prihvatilo posle kraceg razmisljanja.

 

jel onog pomracenja kad su neki sa tvojeg departmana (mozda bas tvoj mentor?) gledali u pod meteoroloskog balona jer im je promaklo da je sunce sredinom avgusta u podne prilicno visoko na nebu? :) to je verovatno druga najveca ispala u astronomiji nakon gubitka mars orbitera. mislim, prema svecu i tropar. histerija oko pomracenja ponovice se i danas i svaki put kad se bilo sta desava na nebu dok je sveta i veka, tj. srpskog skolstva i tabloida.

Link to comment
  • Redoran changed the title to Astronomija - opšta tema
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...