Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

Pa to je sasvim jasno, niko nije ni ocekivao da ce naci nesto u neposrednom komsiluku. 

Kakav neposredni komsiluk? 450pc je tesko neposredni komsiluk. Sasvim izvesno je da ima mnogo desetina, verovatno i stotina slicnih planeta koje su jos blize - samo nisu postavljene tako da se mogu detektovati. Kepler otprilike moze da detektuje svaku milionitu ekstrasolarnu planetu ili tako nesto...

Link to comment

Kakav neposredni komsiluk? 450pc je tesko neposredni komsiluk. Sasvim izvesno je da ima mnogo desetina, verovatno i stotina slicnih planeta koje su jos blize - samo nisu postavljene tako da se mogu detektovati. Kepler otprilike moze da detektuje svaku milionitu ekstrasolarnu planetu ili tako nesto...

 

Zavisi kako gledaš, sa današnjom tehnologijom nama je i 1 svetlosna godina podjednako daleko kao i milion.

Link to comment

Zavisi kako gledaš, sa današnjom tehnologijom nama je i 1 svetlosna godina podjednako daleko kao i milion.

Tehnologijom za sta? Ako se radi o astronomskoj tehnologiji, onda svakako da nije. A te saj-faj fazone o medjuzvezdanom putovanju ionako ne treba shvatati ozbiljno. 

Link to comment

Vidi, pa onda probaj da ti finansiras naredna istrazivanja iz svog dzepa, ili predlozi da se uvede neki porez za extrasolarne planete. Neces da finansiraju tajkuni, neces da se lobira kod drzave (citaj: dize hajp) - pa kako tacno onda zamisljas da se bilo sta uradi u tim skupim granama nauke??

 

Neka rade kako misle da treba, i neka finansiraju tajkuni ako mora tako, samo neka namaknu pare :) Izdrzacu ja senzacionalizam najava.

 

Kakav neposredni komsiluk? 450pc je tesko neposredni komsiluk

 

Znam, tacno to sam i napisao.

 

Uh kako mi je poznat ovaj nadobudni svadjalacki ton...

Link to comment

Neka rade kako misle da treba, i neka finansiraju tajkuni ako mora tako, samo neka namaknu pare :) Izdrzacu ja senzacionalizam najava.

Ocigledan problem jeste sto se prefinjeni nacin misljenja koji testira miris para, po receptu onog rimskog cara, zapatio mnogo sire od foruma, sto je jedan od razloga niposto jedini zbog kojeg nauka i tehnologija napreduju sporije nego sto su cinile tokom veceg dela proslog veka, a mnogo sporije nego sto bi to bilo moguce. 

Link to comment

Ocigledan problem jeste sto se prefinjeni nacin misljenja koji testira miris para, po receptu onog rimskog cara, zapatio mnogo sire od foruma, sto je jedan od razloga niposto jedini zbog kojeg nauka i tehnologija napreduju sporije nego sto su cinile tokom veceg dela proslog veka, a mnogo sporije nego sto bi to bilo moguce. 

 

Naravno da je bolje da se u nauku ulaze sistematicno i sistemski a ne na osnovu povremenih pojedinacnih donacija, a ja ne kritikujem to sto je tajkun dao pare vec bih voleo da projekat kao sto je SETI bude finansiran bolje i bez velikih licnih donacija. Boris se ovde sa strawmenima.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Naravno da je bolje da se u nauku ulaze sistematicno i sistemski a ne na osnovu povremenih pojedinacnih donacija, a ja ne kritikujem to sto je tajkun dao pare vec bih voleo da projekat kao sto je SETI bude finansiran bolje i bez velikih licnih donacija. Boris se ovde sa strawmenima.

A da bi se u nauku ulagalo sistemski, potrebno je sta? ubediti demokratski izabrane politicke predstavnike gradjana. A kako ih ubediti, ako ne preko medija, dizanjem stalne larme - sto bi neko rekao hajpa, mada je to zaista odvratna rec? Naravno, jos bolje bi bilo da gradjani svoje predstavnike biraju na osnovu toga ko zeli vise ulaganja u nauku i tehnologiju. Jedino sto taj film necemo gledati bar jos par vekova, ako ikada.

 

A trendovi nisu nimalo pozitivni, ugled nauke i tehnologije je danas verovatno na nizem nivou nego bilo kada od sudjenja Galileju naovamo. Ako je to za tebe strawman, fino. 

Link to comment

A to ce se sve promeniti ako obilato kenjamo po onima koji ipak nesto uloze u nauku? :blink:

plus, sto nisam sigurna koliko su siroke narodne mase ijedne epohe bile zainteresovane za nauku i tehnologiju u ovom smislu.

Link to comment

A to ce se sve promeniti ako obilato kenjamo po onima koji ipak nesto uloze u nauku? :blink:

Pa upravo to i pricam: ne treba da kenjamo, nego treba spomenike da zidamo tzv. tajkunima koji ulazu u nauku. Za kenjanje po najsposobnijim ljudima u drustvu obrati se na druge adrese, ja to nikad nisam praktikovao.

Link to comment

 

plus, sto nisam sigurna koliko su siroke narodne mase ijedne epohe bile zainteresovane za nauku i tehnologiju u ovom smislu.

Kako nisu... danas čak i beskućnici imaju smartfonove.

Link to comment

A to ce se sve promeniti ako obilato kenjamo po onima koji ipak nesto uloze u nauku? :blink:

plus, sto nisam sigurna koliko su siroke narodne mase ijedne epohe bile zainteresovane za nauku i tehnologiju u ovom smislu.

Link to comment
  • Redoran changed the title to Astronomija - opšta tema
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...