Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

Molim?

 

Zar nije tačno?

 

Npr:

 

 

From a photon’s point of view, it is emitted and then instantaneously reabsorbed. This is true for a photon emitted in the core of the Sun, which might be reabsorbed after crossing a fraction of a millimetre’s distance. And it is equally true for a photon that, from our point of view, has travelled for over 13 billion years after being emitted from the surface of one of the universe’s first stars.

 

http://www.universetoday.com/87983/astronomy-without-a-telescope-a-photons-point-of-view/

 

Ako dobro razumem, s tačke gledišta fotona (kad bi uopšte imao tačku gledišta, jel) put od 13 milijardi godina je trenutan.

Edited by Time Crisis
Link to comment

Naravno da nije. Ako foton putuje brzinom c (koja je oko 300 000km/s i const), onda fotonu treba 13 mlrd godina da predje put od 13 mlrd svetlosnih godina.

 

Pogledah clanak koji si linkovao, posle dva pasusa pobegoh. Mislim, kako foton perciprira vreme? Ajde, jebote! Pa mi, homo sapiens sapiens nismo jos nacisto da li vreme zaista postoji ili je to iluzija poput boja, a nadje se neki pametnjakovic da popuje o fotonovom gledistu o vremenu. Lele, majko...

 

Uglavnom, s nase tacke gledista, koje je usvojeno i vazi, dakle u 4D prostor-vremenu, ic ne moze da bude >c. Samim tim ni foton ne moze momentalno da se premesti iz jednog mesta u drugo, pa makar on ne "osecao" protok vremena. Mi bi ga, itekako, osecali. Da ne pricamo da autor clanka, ne samo sto izgleda slabo poznaje Ajnstajnovu STR, vec i konvektivnost unutar Sunca i drugijeh zvezda. Naime, da bi jedan foton, proizveden u sredistu Sunca, stigao do nas, treba prvo da predje radijativnu i konvektivnu zonu unutar Sunca (ili zvezde po zelji), da bi izbio na fotosferu i dalje u Vasionu. Za to mu je potrebno vise stotina hiljada godina mukotrpnog kopanja i guranja.

 

Kakva crna instant pojava?

 

Ja lasno li je filozofirati...

 

Link to comment

Uglavnom, s nase tacke gledista, koje je usvojeno i vazi, dakle u 4D prostor-vremenu, ic ne moze da bude >c. Samim tim ni foton ne moze momentalno da se premesti iz jednog mesta u drugo, pa makar on ne "osecao" protok vremena. Mi bi ga, itekako, osecali.

 

Hm... ako zaista ne bi osećao protok vremena, zar to ne bi imalo isti efekat kao i "trenutno" putovanje? Ako bi, čisto kao misaoni eksperiment, imali svemirski brod koji putuje brzinom svetlosti i unutra ima kameru koja snima putovanje, da li ta kamera snimala 13 milijardi godina ili kraće? Kao u "Kontaktu". :)

Link to comment

cini mi se kada bi putovao brzinom svetlosti, [bez obzira sto je to najbrza jedinica koju znamo, uslovno receno kako ti kazes :D ] da bi se bas naputovao. trebalo bi nesto sto je van materije da bude 'instant'

 

sad mi pade nesto na pamet, kada bi putovali brzinom svetlosti, ovo ne bi moglo da se primeni na nasu planetu, u smislu da putujemo sa jednog na drugi kraj nase planete. ili mozda da se u medjuvremenu smisli neki sistem koji bi tu brzinu ubacio u neku manju, sporiju. tipa.. jeste da putujes brzinom svetlosti po zemlji planeti, ali nisi u punom gasu. :D

 

pretpostavljam kada bi covek pronasao sistem kako da putuje brzinom svetlosti, verovatno bi se istim udarcem ubilo dve muve, u smislu, mogli bi [bilo bi moguce] da se teleportujemo sa jednog kraja planete zemlje na drugi. ako me neko pita: "kako si dosao do tog zakljucka?" pa... logicno je. kako da se palis po citavom tom kosmosu, vozis se vamo-tamo brzinom svetlosti, a ovde, na planeti zemlji se i dalje truckas u prepunom autobusu, nije proporcionalno :D

 

salim se malo.

Edited by hoffnung
Link to comment

Hm... ako zaista ne bi osećao protok vremena, zar to ne bi imalo isti efekat kao i "trenutno" putovanje? Ako bi, čisto kao misaoni eksperiment, imali svemirski brod koji putuje brzinom svetlosti i unutra ima kameru koja snima putovanje, da li ta kamera snimala 13 milijardi godina ili kraće? Kao u "Kontaktu". :)

sto se tice te kamere, koja bi zapisivala sve ono sto se desava kroz to putovanje, morala bi ta "traka" da bude nesto trece. analogno i digitalno u tom smislu ne bi imalo svrhu :) verovatno bi ti zapisi bili na nekom mikro/bioloskom nivou. lupam naravno, ali mi nije logicno da bi to moglo tako lako, sa ovom tehnologijom koju sada poznajemo.

 

taj film - kontakt bih zaista mogao ponovo da pogledam. meni se bas dopao u to vreme kada sam ga gledao.

Link to comment

Prvo, ovo je suludi misaoni eksperiment. Kakve veze ima sta foton "oseca"? Da li mi pratimo desavanja iz njegovog ugla? Da li smo mi u njegovom "kosmickom brodu", pa da vidimo kako protice vreme? Naravno da ne. Isto tako, mi ne gledamo kroz oci neke dzukele, pa niti vidimo svet zeleno-crven (ili kako vec dzukci vide), niti nam vreme protice "brze" sedam puta, mada sta dzukela zna sta je sedam... Otude, svaki misaoni eksperiment ovake vrste je sulud. Mi mozemo da posmatramo prostor-vreme iz nase perspektive, i nicije druge.

 

A u Kontaktu, riba nije bila foton, i za nju je vreme proteklo daleko sporije nego za one koji su ostali van. Bas kao sto je cika Ajnstajn i kazao.

Link to comment

 

 

A u Kontaktu, riba nije bila foton, i za nju je vreme proteklo daleko sporije nego za one koji su ostali van. Bas kao sto je cika Ajnstajn i kazao.

 

Da, bolji je primer Kevin Spejsi iz K-PAXa:

 

 

Adios. Aloha.

Well, when are you gonna... I'm already back.

 

:D

Link to comment

Danas je godišnjica Gagarinovog leta. 54 godine od tad, čoveče...

 

Inače, tek juče sam saznao da je Milivoj Jugin umro pre dve godine, nisam to nigde video. Jedan od ljudi koji su mi približili avione i zvezde.

Link to comment
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • Redoran changed the title to Astronomija - opšta tema
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...