Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

Pa mi je palo na pamet da li je zaista nemoguce da se pod nekim uslovima jedno "parcence" iz te skalamerije asteroidne mozda otkacilo i zavrsilo kao ruski meteorit?
U konkretnom slučaju nije moguće, jerbo su stigli sa različitih strana, DA14 je stigao sa juga, a 'Rus' sa istoka
Sto se tice dijametra manjeg ili veceg od x, to je sasvim jasno arbitrarna mera. Njujorker je govorio o razlicitoj prirodi tih tela.
Nisam siguran ni kako je priroda različita ako postoji mogućnost da je meteoroid nešto ranije (u kosmičkim okvirima 'nešto') bio deo asteroida.
Link to comment

Nisam govorio o razlictioj prirodi:

Elem, asteroid se zove asteroid, a meteor(it/oid) meteor(it/oid), upravo tako jer su u pitanju dva potpuno razlicita nebeska tela/pojave.
vec pokusao da objasnim razlike izmedju njih, pa rekoh da male planete imaju sopstvene putanje oko Sunca, poput velikih planeta, Jupitera na primer, a da neke od njih, kao sto je DA14 imaju putanje koje su blizu Zemlje, a njih zovemo NEO (Near Earth Objects), cak sam i ilustrovao njegovu putanju na str.22. Vecina malih planeta nalazi se u pojasu izmedju Marsa i Jupitera, ali ih naravno ima svuda, ako ih ima oko Zemlje, sigurno ih ima i oko drugih planeta. Govorimo o jako malim nebeskim telima, reda nekoliko metara do nekoliko kilometara, cije su putanje uzasno nestabilne, i svaka gravitaciona perturbacija (neke od planeta, npr) ih lagano izbacuje iz koloseka, odnosno pravi im potpuno nove putanjske elemente. Meteoroidi nemaju sopstvenu putanju, vec slede putanju rojeva, najcesce je rec o nekom kometskom potoku (ostavio sam i link na toj istoj strani). Znaci, Zemlja kad uleti u oblak meteoroida, pokupi mnostvo njih (a ne jedan), od kojih su vecina velicine mikrometara a retko idu do metarskih duzina. Zato je jako tesko odrediti sta je palo na Rusiju, je li to bio jedan NEO, koji nam je dosao zguza (putanja se ne moze naknadno utvrditi, moze visina ulaska u atmosferu i visina na kojoj je doslo do eksplozije), ili je bio jedan veci komad stene iz meteoroidnog roja. Zato ce mozda, i samo mozda, hemijske analize meteorita nam dati neke odgovore. Za sada samo mozemo da spekulisemo. U jednom danu smo od 15metarskog i 40tonskog asteroida, spali na 10tonski, pa na 7tonski, i dok se tezina menjala, velicina nije. Jel to palo 15 metara granita ili sundjera...?Vreme, vreme i strpljenje...A sto se prirode tice:
Inace, i male planete i komete i meteoroidi se u astronomiji zajednicki nazivaju malim telima Suncevog sistema
odnosno, isti qrac, drugo pakovanje.
Link to comment

NASA revised its estimates on the size and power of the devastating meteor explosion. The meteor's size is now thought to be slightly larger — about 55 feet (17 m) wide — with the power of the blast estimate of about 500 kilotons, 30 kilotons higher than before, NASA officials said in a statement. [See video of the intense meteor explosion]The meteor was also substantially more massive than thought as well. Initial estimated pegged the space rock's mass at about 7,000 tons. Scientists at NASA's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, Calif., now say the meteor weighed about 10,000 tons and was travelling 40,000 mph (64,373 km/h) when it exploded.

Link to comment

isteklo vreme za editprosečna gustina kamena je 2,5 g/cm3 ili 2,5 kg/l znači 2,5x je teži od vode- ako je telo bilo loptastog oblika prečnika 17m sledib59ac5ca15c38bc95983f1f0abc68f4c.pngV=2572 m3m= 2572*2,5= 6431 t- što bi značilo da to nije neki granit, sa druge strane nije ni Fe ili Ni, tada bi telo imalo 2x veću masu- moguće je da nije bilo loptasto telo, već uobičajeno krompiroliko, metalnog sastava a možda je u pitanju decepticon :D

Edited by gone fishing
Link to comment

Bilo kako bilo - nikako mi nije jasno da niko nije primetio da se taj šunja.Gledao sam NASA DA14 Live i tu je jedno od pitanja bilo šta ako se neki od satelita nađe mu na na putu. Lik je odgovorio da mu je putanja poznata i da su svi sateliti uklonjeni sa putanje.Pa neverovatno je da ni jedan od satelita koji prate kretanja objekata blizu Zemlje nije uočio ovo od 17m. To da je došao iz pravca Sunca isto mi ne deluje kao dovoljno dobro objašnjenje, pa nije valjda da je monitoriing baziran samo na vizuelnom? Zapravo, čak i da jeste, mogli su da aktiviraju "motion detection" opciju.. Prilično sam zbunjen.. Ispada da je iz pravca Sunca moguće da doleti bilo šta i da to niko ne primeti.Naročito što je nedugo posle DA14 nešto zazviždalo iznad Kalifornije i Kube (ne znam da li je to jedan ili dva objekta, šture su info oko toga).

Link to comment

Na kakvu "motion detection" misliš?Ovako laički mi deluje sasvim normalno da se monitoring bazira samo na reflektovanom zračenju ("vizuelnom"). Asteroidi i meteori nemaju sopstveno zračenje. Otuda nemogućnost uočavanja nečeg što dolazi iz pravca Sunca. Pa čak i kada bi imao sopstveno zračenje, zamišljeni signal sa meteora iza kog se nalazi Sunce bi verovatno bio duboko potopljen šumom Sunca koje zrači i bruji na svim frekvencijama.

Link to comment

Ma lupam za "motion detection" u smislu da danas svaki idiot (kamera) ima opciju za registrovanje pokreta. Analogno, sateliti koji posmatraju udaljene objekte (planete i zvezde) imaju fiksnu tačku koju posmatraju, sve što im uđe u vidokrug bi moglo i moralo da bude detektovano jer se kreće brže od posmatranog objekta. Taj meteorit je sigurno imao neki svoj trag (bar neku refleksiju), a broj satelita nije mali da bar jedan od njih nije mogao da bude u povoljnom uglu u odnosu na Sunce. Takođe, prenos kretanja DA14 je takođe bio sa zemaljskog teleskopa (Australija), ne kapiram da nije moglo da se organizuje i nešto iz orbite.

Link to comment
Ma lupam za "motion detection" u smislu da danas svaki idiot (kamera) ima opciju za registrovanje pokreta. Analogno, sateliti koji posmatraju udaljene objekte (planete i zvezde) imaju fiksnu tačku koju posmatraju, sve što im uđe u vidokrug bi moglo i moralo da bude detektovano jer se kreće brže od posmatranog objekta.
Laički gledano, mislim da nema teorije. Njihov vidokrug je toliko uzak da bi bila čista lutrija da tu nešto neplanirano "uleti" :)
Link to comment

Jos jednom:

There is a big portion of the sky towards the Sun, about one quarter of the total, that is impossible to look into from the ground without seeing daylight and losing all sensitivity.
Link to comment

:Dedit: bez sve šale, gledao sam (malopre) i ovo sa tvog linka - pa to liči na neki pionirski projekti (sa 1-2 uzvišenja, sa 1-2 teleskopa), prilično čudno za 21. vek.

Edited by CTale
Link to comment
  • Redoran changed the title to Astronomija - opšta tema
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...