Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

Dobro. E sad, moram i ja da se ispravim, ipak izgleda da ono nad Rusijom nije bio tek obican bolid, vec jos jedan NEO, mala planeta cija je putanja u blizini Zemlje, bas poput onog od popodneva. Kako je dosao zguza, odnosno s osuncane strane, bio je nevidljiv. Evo sta veli Astronomy na svom sajtu:

"Tiny" asteroid causes significant damage in RussiaA 50-foot-wide meteor broke up over the country’s Ural region February 15, creating a shock wave of energy that collapsed buildings, shattered windows, and injured up to 1,000 people.By Karri Ferron — Published: February 15, 2013At about 9:20 a.m. local time (12:20 a.m. EST) Friday, February 15, 2013, a space rock nearly 50 feet (15 meters) in diameter entered Earth’s atmosphere and erupted over the Ural region in Russia. The “tiny asteroid,” as Paul Chodas, research scientist in the Near-Earth Object Program Office at NASA’s Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California, referred to it, weighed some 7,000 metric tons and penetrated the atmosphere at some 40,265 mph (18 kilometers per second).According to Bill Cooke, lead for the Meteoroid Environments Office at NASA’s Marshall Space Flight Center in Huntsville, Alabama, the asteroid streaked through Earth’s atmosphere for approximately 30 seconds before it broke up 12 to 15 miles (19 to 24 km) above the surface. The resulting airburst released 300 to 500 kilotons of energy in a shock wave that quickly reached the ground.According to Russia's Interior Ministry, most of the damage from the shock wave was reported in six locations: Yemanzhelinsk, Etkul, Lithuania, Korkino, Yuzhnouralsk, and Chelyabinsk. The blast damaged buildings and shattered windows. The ministry told the state-run RIA Novosti news agency that about 1,000 people had been hurt, including more than 200 children. The deputy governor of the Chelyabinsk Region, Igor Murog, told a meeting with President Vladimir Putin and Emergency Minister Vladimir Puchkov on Friday afternoon local time that 514 people have applied for medical aid, including 82 children. Two of the injured are in "grave" state. According to Murog, the flow of those applying for medical aid has stopped.Although this explosion was the largest one since the Tunguska event over Siberia in 1908, Earth regularly comes into contact with such debris. "Earth intercepts about 80 tons of meteoritic material per day," Cooke said in a teleconference. Chodas added that a basketball-sized object hits Earth on average once per day and a car-sized one every month or two.NASA is the worldwide leader in tracking large asteroids. The agency's Near-Earth Object Program has found more than 95 percent of large near-Earth objects (more than 0.67 mile [1km] in diameter). The tiny asteroid that broke up over Russia could not have been detected through this program because of its size. The object also came out of the dayside of the planet, according to scientists.This asteroid is unrelated to the other event February 15, when the much larger asteroid 2012 DA14 made a safe — and predicted — flyby of Earth.
Link to comment
This asteroid is unrelated to the other event February 15, when the much larger asteroid 2012 DA14
Kaze jedan juce na twitteru, "zasta nas vlade drze, ako misle da cemo u to da poverujemo" (i to cak i nije bio srpski twitteras).
Link to comment
Slušao sam ovo live na JPLu večeras posle DA14.Nego aj mi sad objasni što kvalifikuješ ovo rusko kao "malu planetu"? Zbog 15m ili ima još nešto?
Pa ne kvalifikujem ja, vec ovi sa Astronomyja. Pretpostavljam da je velicina ta koja je presudila, mada ona nema veze nikakve. Ne postoji neka tacna granica koja veli e sad prestaju meteoroidi a pocinju asteroidi, to je malkice komplikovanije u stvarnosti. S obzirom da putanja ovog bolida ne moze da se odredi jer nije bio vidjan ranije, mozda ce nam hemijska analiza ostataka kazati nesto vise.
Link to comment
Ajme, kuku i lele.Elem, asteroid se zove asteroid, a meteor(it/oid) meteor(it/oid), upravo tako jer su u pitanju dva potpuno razlicita nebeska tela/pojave.
Zanimljivo... juce sam ovde gledao eksperta koji kaze da je meteorit prosto ono sto padne na Zemlju, a asteroid je ono sto je u svemiru. Rekao je da je asteroid DA14 usao u atmosferu postao bi meteor, a da je pao na Zemlju bio bi meteorit. (Ta replika je negde na oko 3 minuta u videu, ako neko bude hteo da proverava).Na CNN-u je neko izracunao da se radi o verovatnoci od 1:100 miliona da se ova dva dogadjaja dese istovremeno. Tako da se ne treba previse podsmevati onima koji misle da je to nekako povezano. Edited by Indy
Link to comment

Ne razumem, zar sam ja tvrdio nesto drugacije od tvog eksperta?Moja replika koju si kvotovao odnosila se na onu gomilu, kako bi ih nazvao, ne bas ekspetskih, replika furumasa koje sam ja kvotovao ranije. Moze biti da nisam bio najjasniji, desava se.Naravno da je taj DA14 uleteo u atmosferu da bi postao meteor, a s obzirom na svoju velicinu, vrlo je verovatno da bi preziveo pad te se razbio negde o Zemlju. A to sto bi ostalo zvalo bio se meteoritom. Pa sta je onaj Djavolji krater iz Arizone, ako ne poljubac Zemlje sa nekom malom planetom? No, susreti sa malim planetama poput ove su, srecom, jako retki, inace bi i mi zavrsili poput dinosaura. Ono sto je daleko cesce je susret nase maticne planete sa metoroidnim rojevima koji se desavaju maltene svakodnevno. Na Zemlju padne oko 10000 tona meteoroida godisnje, ali gotovo sve to sagori u atmosferi, u vidu meteora, naravno.

Link to comment
Zanimljivo... juce sam ovde gledao eksperta koji kaze da je meteorit prosto ono sto padne na Zemlju, a asteroid je ono sto je u svemiru. Rekao je da je asteroid DA14 usao u atmosferu postao bi meteor, a da je pao na Zemlju bio bi meteorit. (Ta replika je negde na oko 3 minuta u videu, ako neko bude hteo da proverava).Na CNN-u je neko izracunao da se radi o verovatnoci od 1:100 miliona da se ova dva dogadjaja dese istovremeno. Tako da se ne treba previse podsmevati onima koji misle da je to nekako povezano.
јој...
Link to comment
Zanimljivo... juce sam ovde gledao eksperta koji kaze da je meteorit prosto ono sto padne na Zemlju, a asteroid je ono sto je u svemiru.
Osim što nedostaje onaj deo sa početka da mala tela (manja od x, da ne ulazimo u sitna crevca) nisu asteroidi već meteoroidi, bez obzira ušli u atmosferu ili ne.
While traveling through space, asteroids sometimes collide with each other and break up into smaller fragments. Comets shed dust as they roam the solar system. These 'break ups' result in numerous small particles and fragments, called meteoroids, which orbit the sun.
JPL
Link to comment

Meni je bio najzanimljiviji onaj deo (u tom videu) kad prica o tome kako asteroid moze da se "prepakuje" (prilikom prolaska) pod uticajem Zemljine gravitacije. Posto moze biti sastavljen od parcica. Pa mi je palo na pamet da li je zaista nemoguce da se pod nekim uslovima jedno "parcence" iz te skalamerije asteroidne mozda otkacilo i zavrsilo kao ruski meteorit? Posto bi to onda moglo da znaci da verovatnoca od "1 naprema 100 miliona" nije vise nego mozda 1 prema 1000. EDIT. Sto bi bilo donekle konzistentno sa ovim sto pise na historianovom linku.

While traveling through space, asteroids sometimes collide with each other and break up into smaller fragments. Comets shed dust as they roam the solar system. These 'break ups' result in numerous small particles and fragments, called meteoroids, which orbit the sun.
Sto se tice dijametra manjeg ili veceg od x, to je sasvim jasno arbitrarna mera. Njujorker je govorio o razlicitoj prirodi tih tela. Edited by Indy
Link to comment
Meni je bio najzanimljiviji onaj deo (u tom videu) kad prica o tome kako asteroid moze da se "prepakuje" (prilikom prolaska) pod uticajem Zemljine gravitacije. Posto moze biti sastavljen od parcica. Pa mi je palo na pamet da li je zaista nemoguce da se pod nekim uslovima jedno "parcence" iz te skalamerije asteroidne mozda otkacilo i zavrsilo kao ruski meteorit? Posto bi to onda moglo da znaci da verovatnoca od "1 naprema 100 miliona" nije vise nego mozda 1 prema 1000.EDIT. Sto bi bilo donekle konzistentno sa ovim sto pise na historianovom linku.Sto se tice dijametra manjeg ili veceg od x, to je sasvim jasno arbitrarna mera. Njujorker je govorio o razlicitoj prirodi tih tela.
ne pošto je ono što je palo na rusiju došlo iz drugog smera
Link to comment
  • Redoran changed the title to Astronomija - opšta tema
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...