Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

edip. a što ga zovete asteroid kad je meteorit? :unsure:
Asteroidi su velicine 10m do 1000km u precniku (DA14 je oko 50m u precniku). Ako su veci od toga ili im je gravitaciono polje dovoljno jako da nisu vise "krompirasti" nego sfericni, kvalifikuju se za planetoide.Meteoroidi su velicine 10m i manje. Kad (ako) udju u atmosferu i sagorevaju ostavljajuci vidljivi trag, onda se zovu meteori, a ako neki deo prezivi i spuca se u Zemlju, onda je to meteorit.
Link to comment

lol- asteroidi imaju 1000x veću masu i što je važnije 1000x veću brzinu, raznitnovali bi satelit na milion delova bez gubitka brzine ili skretanja pravca- pitanje je da li bi ih uništila/skrenula i hidrogenska bomba a kamoli veštački sateliti

Edited by gone fishing
Link to comment
hehe dada... DA14 je hibridni, bogtepita koćegaznati kojim se on svemirskim čestitetinama 'ranioedip. a što ga zovete asteroid kad je meteorit? :unsure:
Asteroidi su velicine 10m do 1000km u precniku (DA14 je oko 50m u precniku). Ako su veci od toga ili im je gravitaciono polje dovoljno jako da nisu vise "krompirasti" nego sfericni, kvalifikuju se za planetoide.Meteoroidi su velicine 10m i manje. Kad (ako) udju u atmosferu i sagorevaju ostavljajuci vidljivi trag, onda se zovu meteori, a ako neki deo prezivi i spuca se u Zemlju, onda je to meteorit.
što znači da asteroid koji zakači veštački satelit faktički može da se pretvori u meteoroid?
Ako se razbuca na komade manje od 10m, da.Bob:Volo bi da sedim ispod nekog giant teleskopa, ih...
da, kao što vrabac može da izbaci lokomotivu iz šina :D
pa jest, samo što bi u bestežinskom stanju vrabac mogao tako dudari lokomotivu da ova izleti iz beztežinskih šina
lol- asteroidi imaju 1000x veću masu i što je važnije 1000x veću brzinu, raznitnovali bi satelit na milion delova bez gubitka brzine ili skretanja pravca- pitanje je da li bi ih uništila/skrenula i hidrogenska bomba a kamoli veštački sateliti
Ajme, kuku i lele.Elem, asteroid se zove asteroid, a meteor(it/oid) meteor(it/oid), upravo tako jer su u pitanju dva potpuno razlicita nebeska tela/pojave.Ovaj sto nije pao, 2012 DA 14 je asteroid/planetoid/mala planeta (ovaj poslednji naziv je naucno najtacniji). Rec je o jako malom nebeskom telu, koje poput vecih, Jupitera na primer, ima sopstvenu putanju oko Sunca, a koja lezi manje-vise u ravni ekliptike, a putanja preseca Zemljinu na dva mesta. Ta mesta se u astronomiji zovu cvorovi, i tada su nebeska tela u samoj ravni ekliptike (i nas Mesec takodje zaklapa jako mali ugao, zvan inklinacija od 5,9 stepeni, te mi pomracenja mozemo da posmatramo samo kada je Mesec ili u samom cvoru ili u blizini cvorova, inace da Mesec lezi u ravni sa Zemljom, pomracenja bi se redjala ko na traci svake dve nedelje), vecim delom svoje putanje, narodski receno, ova mala planeta ili malo "visi iznad" ili "tone ispod" ravni ekliptike.3D_Orbita_2012DA14_eng.jpgMeteoroidi su, ukratko receno, svemirsko djubre. Da li je to djubre kometskog (a uglavnom jeste) ili planetskog porekla, manje je bitno. Ono nastaje kada se neka kometa nadje u perihelu svoje putanje, to jest kada je najbliza Suncu, pa se od silnog pregrejavanja koma pocne da topi. S obzirom da se jezgra kometa, kome, uglavnom sastoje od prljavog leda, kad se led otopi, ono sto ostane iza je prasina. Tako svaka kometa ima svoj meteorski potok, pa kada Zemljina putanja presece neki potok, onda se pravi akcija posmatranja meteora, sto je manje-vise svakog meseca. Takodje, postoje meteoroidi koji su poreklom sa Marsa i Meseca, a nastali su prilikom izbacivanja materijala sa doticnog tela prilikom sudara sa nekim drugim, recimo malom planetom. S obzirom na veliciniu, a ona se krece od zrnca peska (a i manje, bukvalno prasine) do kamenja, meteoroidi su nevidljivi za nas cak i uz pomoc najsavremenijih teleskopa. Ipak, na donjoj ilustraciji se vidi, ako ne metooroid, a ono njegova eksplozija o mesecevu povrsinu od pre nekoliko godina.150350main_movie760.gifKada meteoroid udje u atmosferu, on se zagreva, sjaji i ostavlja sjajni trag iza sebe kojeg zovemo meteor. Sto je meteor(oid) veci, trag je sjajniji. Oni najveci, velicine fudbalske lopte pa nadalje zovu se bolidi i uz izuzetno sjajan trag, ponekad se vide i svetlosne a bogami cuju i zvucne eksplozije. Sto je veci bolid, veca je i eksplozija, a naravno i sansa da zvekne o Zemlju. Ono sto se danas desilo nad nebom Rusije je bio primer eksplozije jednog izuzetno velikog bolida.iss028e024847perseid900.jpgmeteor-nasa.jpg?w=950Kada jedan kao ovaj od jutros zvekne o nasu Zemlju, ono sto ostane naziva se meteoritom. Oni mogu biti kameni, koji opet se dele na hrondite (kojih je najvise, oko 86% svih meteorita) a koji su nazvani tako jer se sastoje od hrondula, malih okruglih cestica, i oni su poreklom iz planetoidnog pojasa, ahrondite, koji kako ime kaze nemaju hrondule i jako podsecaju na ovo nase kamenje, a dolaze uglavnom sa Marsa i Meseca i cine oko 8%, gvozdene, koji su bivsa jezgra malih planeta i oni cine sledecih 5%, a ostatak od celih 1% spada na gvozdeno-kamene meteorite, koji su verovatno nastali u oblasti iznad samog jezgra malih planeta.Meteors.jpgInace, i male planete i komete i meteoroidi se u astronomiji zajednicki nazivaju malim telima Suncevog sistema. Tek toliko da ih razlikujemo od planeta i njihovih satelita.Valjda je sad jasnije...
Link to comment

Pa sad... Da li bas treba da seciram gornje postove rec po rec?Nije mi namera nikoga da ubijam u pojam, daleko bilo, stavise, kad vidim da ima nekoga koga astronomija interesuje, meni je bas milo, godine sam ulozio u razvoj amaterske astronomije u Srbalja svojevremeno i sam, ali sto tacnije definicije to bolje. Manje ce biti raketa koje obaraju vaseljenske objekte nad pravoslavnim nebesima...;-)@Have_FunNesto mi bas mrsava ova posmatracka godina. Jedino bi mozda moglo da se nesto izmajmunise za ovo hibridno pomracenje u novembru. Ce da vidimo.

Link to comment
Pa sad... Da li bas treba da seciram gornje postove rec po rec?
Ma jok, nego, dal' je bitno da imamo sertifikat iz Astronomije 1 i 2 sa Caltecha da bi povremeno ispratili astronomsku pojavu?Ne smeta mi, naprotiv, nego mnogo podataka za jednostavno pitanje :lolol:
Link to comment
@Have_FunNesto mi bas mrsava ova posmatracka godina. Jedino bi mozda moglo da se nesto izmajmunise za ovo hibridno pomracenje u novembru. Ce da vidimo.
Ma na ovo sam skroz slucajno naleteo, pa rekoh, da podelim :)
Link to comment
  • Redoran changed the title to Astronomija - opšta tema
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...