Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

Da li njemu za taj iskaz treba da gravitacija vec postoji i deluje ili samo da se javi kad-tad, kad je proces stvaranja univerzuma vec zapoceo.
Kako bih ti rekao, svemir je rođen kao samodovoljan da sebe izgradi ovakvim kakav jeste. Nikakav transcendentalan upliv posle rođenja nije potreban. Sve potrebno je rođeno u Velikom prasku, uključujući tu i gravitaciju. Šta je bilo "pre" Velikog praska ili kakvi zakoni vladaju u mogućim drugim univerzumima je za našu spoznaju još uvek daleko. Drugim rečima, za kreaciju svemira Bog nije potreban. Pitanje je samo da li može Hoking ili bilo ko sa sigurnošću da govori o prisustvu, odsustvu ili načinu kreacije kreacije svemira. Trećim rečima, mi možemo znati mehanizam nastanka svemira, ali na pitanje zašto je mehanizam koji uslovljava izgled svemira baš takav još uvek nemamo siguran odgovor.Osećam da ti je sada sve jasno... :) Edited by Jolly Roger
Link to comment
A sta je sila?<_< Okle je ona?Eh, Hoking bi pre svih morao da zna sta kazu nase kolege matematicari: Bog je stvorio 1, a covek sve ostalo... :P
Zapravo ako pitas vase kolege matematicare Bog je stvorio prazan skup i stavio glupi paradoks angry.gif da zulja matematicare u njihovoj zelji da preko toga definisu sve zivo.
Link to comment

Eto, očekivano...

Hoking izazvao polemike4. septembar 2010. | 00:48 | Izvor: Blic Beograd -- Verske vođe su kritikovale tvrdnju Stivena Hokinga, britanskog astrofizičara, da je za stvaranje univerzuma zaslužna sila gravitacije, a ne Tvorac. Teza koju naučnik iznosi u novoj knjizi „Veliko stvaranje“ izazvala je burne reakcije verskih krugova.Predvodi ih poglavar Anglikanske crkve, kentenberijski nadbiskup dr Rovan Vilijams, koji odbacuje Hokingovu konstataciju da savremena fizika ne ostavlja mesta za Tvorca i da nauka može da objasni poreklo svemira.Novu knjigu Stivena Hokinga predstavnici verskih zajednica shvatili kao provokacijuProfesor Hoking, autor naučnopopularnih bestselera, između ostalog zaključuje da „nije neophodno prizivati Boga da aktivira vatromet i da pokrene svet“, na šta dr Vilijams odgovara: „Vera u Boga ne služi tome da se popune praznine kada treba objasniti međusobni odnos stvari u svemiru.To je vera da postoji jedan inteligentan, živ agens, od čijeg delovanja u krajnjoj liniji zavisi egzistencija svega postojećeg. Fizika sama za sebe neće rešiti pitanje zbog čega postoji nešto, a ne ništa“.Osudi Hokingovih stavova pridružili su se i glavni rabin Velike Britanije lord Saks, lider Rimokatoličke crkve Engleske i Velsa i jedan o vodećih britanskih imama.„U nauci se radi o objašnjenjima. U religiji se radi o tumačenjima. Bibliju naprosto ne interesuje kako je nastao svemir,“ tvrdi lord Saks.Rimokatolički nadbiskup vesminsterske opatije Vinsent Nikols se „u potpunosti slaže sa onim što je vrhovni rabin tako rečito formulisao o odnosu religije i nauke“, dok imam Ibrahim Mogra, predsednik komiteta Muslimanskog saveta Britanije, kaže da „ako pogledamo svemir i sve što je stvoreno, to nam ukazuje na to da je tu neko ko je to stvorio. A taj neko je svemogući Gospod“.
Edited by Jolly Roger
Link to comment
Dobro je da i religija evoluira. Kada su im istekla autorska prava na objasnjenje kako je svet nastao, odmah se su registrovali za objasnjenje zasto je svet nastao.
Biće veselo kad im i ta registracija istekne... :)
Link to comment

Astrotweet:

Astronaut tweeta fotke iz svemiraČovjek bi pomislio da je živjeti i raditi na Međunarodnoj svemirskoj postaji izuzetno zanimljivo, no čini se kako se i astronauti svakodnevno bore s dosadom. Najbolji primjer je američki astronaut Douglas H. Wheelock koji vrijeme krati tweetajući prekrasne fotke zemaljske kugle sa svog mobitela. Njegov foto-serijal možete pratiti ovdje, a BroBible donosi izbor 30 najboljih fotki. Wheelocku bi pozavidio svaki fotograf pošto čovjek dnevno obiđe čitav svijet, od japanskih otoka preko EuroAzije sve do Aljaske.
Link to comment

Misija vredna pažnje:

NASA planira da pošalje letelicu u Sunčevu atmosferuAmerička svemirska agencija NASA planira da se približi Suncu više nego ikada pre, tako što će u spoljnu atmosferu zvezde poslati svemirsku letelicu veličine automobila, piše BBC.BBCSpaceDailyBlic
Edited by Jolly Roger
Link to comment

♪ ♫ Joooooš oooooovvaaaaajj puuuut... ♫ ♪

13 September 2010Discovery shuttle is prepared for its final voyageBy Katia Moskvitch Science reporter, BBC NewsNasa's shuttle Discovery is getting ready to blast off into space one last time, after technicians reattached a main separation nut that fell off on Friday.
:isuse: Nek je Bog u pomoći ljudima koji treba da lete. Samo da ovo prođe i muzej, dosta je bilo. Edited by Jolly Roger
Link to comment

ne znam gde drugde da pitam, pa reko ovde...jel moze neko da mi preporuci dobar teleskop? pocetnik jesam, ali ne bih bas sad da uzimam nesto najslabije...video sam da ih ima po dosta pristupacnim cenama (oko $150 na amazonu) ...ciljam do nekih $400... inace sam u US of A , tako da kontam da ne bih trebao da budem ogranicen sto se tice izbora....hvala.

Link to comment

@scepaUh, pa nisi bas bio puno od pomoci.Iako si pocetnik, treba da kazes kakvi su ti planovi, sta bi radio sa teleskopom? Da li bi samo koristio s vremena na vreme da pogledas sta ima na nebesima, ili planiras neke ozbiljnije projekte/posmatranja. I ako, kakva?Drugo, gde zivis? U gradskoj ili selskoj sredini? Ako si u gradu, da li mozes i da li planiras da svoja posmatranja ostvarujes iz sumaraka van grada? Ili s krova zgrade? Ako si u selu, da li planiras da imas mobilan i lako prenosiv teleskop, ili imas vec mesto gde ces da ga fiksiras (opservatoriju)?I tako...Al' ajde, ovako naslepo:Ako si vec na selu, i ne moras da se seljakas, onda bih ti od srca preporucio nesto poput ovog:Teleskop1Oduvek sam bio slab prema refraktorima, moj prvi teleskop bio je ceski 56/801, altazimutalni... Kad sam ga prvi put uperio k Mesecu, imao sam utisak ko da ga mogu dovatiti, onda su usledili Jupiter i njegovi sateliti, Saturn s prstenovima, Orionova maglina, Andromedina galaksija, brojne dvojne i visestruke zvezde... i naravno, Sunce!Ako, pak, vise volis reflektore, onda evo par predloga:Teleskop2Celestron je celestron. Istina, ja sam radio sa 8-icom, i drugim modelom, ali firma je firma (skuplja, ali vredna para).Teleskop3Ovde, je pak, drugacije. Odnos ponuda/cena je odlicna, ali za firmu nisam cuo, nemam pojma kakva im je optika. Kad smo vec kod njih, ovaj proizvod je takodje vredan paznje Teleskop4.I na kraju, ako je vazna moc teleskopa, i samo vizuelno posmatranje, a uz put je mrak dostupan, onda su Dobsonovi teleskopi preporucljivi. No, trazi barem one od 10 inca, da bi se nedostatak motora, i samim tim, fotografija, ikako nadomestio...

Link to comment
@scepaUh, pa nisi bas bio puno od pomoci.Iako si pocetnik, treba da kazes kakvi su ti planovi, sta bi radio sa teleskopom? Da li bi samo koristio s vremena na vreme da pogledas sta ima na nebesima, ili planiras neke ozbiljnije projekte/posmatranja. I ako, kakva?Drugo, gde zivis? U gradskoj ili selskoj sredini? Ako si u gradu, da li mozes i da li planiras da svoja posmatranja ostvarujes iz sumaraka van grada? Ili s krova zgrade? Ako si u selu, da li planiras da imas mobilan i lako prenosiv teleskop, ili imas vec mesto gde ces da ga fiksiras (opservatoriju)?
uf, pa nisam znao da je potrebno toliko informacija....no, ok...u gradu sam, na "dobroj" visini - 18 sprat-imam pristup krovu zgrade- sto bi bio neki 23 sprat (nema okolo visokih zgrada (ako to ima veze))...a ovako za pocetak planiram cisto da pogledam sta ima tamo i vamo...od malih nogu sam imao zelju da zavirim gore, pa sad nekako pokusavam da vidim ono sto kao mali nisam mogao...ako mi se svidi- mozda preraste i u nesto ozbiljnije...inace ovaj Orion Astroview90 mi deluje ok - cena+opis...ok je i ovo po $700+ ...300 kinti je vec podnosljivije za ono sto meni treba... :D ..hvala - ako ti/nekom slucajno padne jos koji solidan model na pamet - preporucite!
Link to comment
  • Redoran changed the title to Astronomija - opšta tema
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...