Jump to content
IGNORED

Starenje, tamo negde daleko


Recommended Posts

  • Replies 459
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Leia

    54

  • Yoyogi

    34

  • noskich

    32

  • gospa buba

    31

Da, ja zaboravih da ti zivis na saci pirinca dnevno.
To uopste nisam napisao. Napisao jesam da pirinac i ostale generic proizvode (nebrendirane) treba kupovati bulk (ulje u kanti od 20 litara, pirinac u vreci od 10-15 kila).Takodje sam napisao da je pirinac sjajna zamena za hleb, ne samo zbog finansijske ustede, ali naravno ukljucuje istu kao prednost.Hrana mora imati kvalitetan nutritivan sadrzaj i zadovoljavajucu energetsku vrednost. A to se moze postici po povoljnoj ceni ako kuvas sam i nosis hranu na posao.
Link to comment
  • 3 months later...
  • 4 months later...

U Australiji se pojavio interesantan mini pokret cije ciljeve zdusno podrzavam. Slicno sam i sam pokusao da objasnim na ovoj temi pre: minimalisticki zivotni stil, ekonomska nezavisnost, autarhicnost - lokalni uzgoj hrane, alternativni izvori energije, svojerucno napravljene kuce...Evo ovde: http://www.theage.com.au/national/seeking-a-simple-life-20120708-21p6f.htmlhttp://simplelives.com.au

Edited by noskich
Link to comment
Da, ja zaboravih da ti zivis na saci pirinca dnevno.
ne trebaju nam te budisticke budalastina pirinac je daleko skuplju od iste kolicine zita mada ponekad ukusniji. nazalost integralno brasno je skuplje od ovog za pravljenja lepka za tapete.
Link to comment
ne trebaju nam te budisticke budalastina pirinac je daleko skuplju od iste kolicine zita mada ponekad ukusniji. nazalost integralno brasno je skuplje od ovog za pravljenja lepka za tapete.
Ne znam gde zivis, u Australiji se 10 kila pirinca na rasprodaji moze naci za 15 dolara dok je kilo brasna oko 2 dolara. Veoma je mala razlika u ceni. Takodje nemoj zaboraviti kolicinu energije koja je potrebna da bi skuvao pirinac ili ispekao hleb. Meni deluje da je sa rice cooker-om trosak energije dosta manji od rerne. A za hleb ti treba vise od brasna dok u rice cooker ne moras cak ni ulje da sipas, samo vodu! Sipas vodu i pirinac i pritisnes dugme, cooker se automatski prebacuje iz cook na warm mode kada odradi. Za hleb ti treba vise vremena, a i vise posudja se koristi i pere.I kakve veze ima budizam sa pirincem i zitom? :unsure:Evo zajednice Jon Jandai-ja: http://www.punpunthailand.org/ (TED govornik u video snimku iznad). Edited by noskich
Link to comment

rajs kuker koga pravi kinez za 5 dolara dnevno i minimalisticki zivotni stil, ekonomska nezavisnost, autarhicnost - lokalni uzgoj hrane, alternativni izvori energije, svojerucno napravljene kuce...orocis u banci lovu i boli te racku do kraja zivotabrutalno

Link to comment
rajs kuker koga pravi kinez za 5 dolara dnevno i minimalisticki zivotni stil, ekonomska nezavisnost, autarhicnost - lokalni uzgoj hrane, alternativni izvori energije, svojerucno napravljene kuce...orocis u banci lovu i boli te racku do kraja zivotabrutalno
Tacno. Mada pozeljno bi bilo znati vise o investiranju kako bi se povracaj na ulozeno povecao sa recimo 5% na 7-8%. Na prvi pogled izgleda mala razlika, ali tokom 20-30-X godina jedan ili dva procenta daju ekstemno razlicite rezultate.Racunati na orocenje u banci nije pametno jer se kamatne stope neprestano menjaju, a u slucaju visoke inflacije gubis veliki deo svoje ustedjevine.Takodje, po pravilu je bolje razuditi portfolio na razlicite vrste investicija. Klasicni `permanent portfolio` je zlato i srebro, akcije, obveznice i oroceni kes - sve po 25%. Ima razlicitih strategija, ali ova klasicna je od ranih 60-ih kada je osmisljena do danas u proseku donosila 8% povracaj.Ko odluci da nikada vise ne zaradjuje i da se u potpunosti finansira putem investicija mora biti oprezan u pronalazenju idealnog procenta koji ce podizati po godini.Jer povracaj na investiciju mora da ne samo pokrije zivotne troskove vec i da odrzi nivo investicija sa stopom inflacije.Sa druge strane, vecina ljudi koja postigne finansijsku nezavisnost na ovaj ili onaj nacin stekne dodatne prihode baveci se necim u cemu uzivaju tipa hobija - stolarstvo ili se bave poslom koji vole, ne zbog zarade, ali ostvare neku zaradu. Ili na razne druge nacine od kojih su jako zanimljivi `pasivni` oblici prihoda tipa objavljenih knjiga i licenci na intelektualnu svojinu, online biznis ili `automatizovani` biznis koji ne zahteva prisustvo vlasnika (ala Tim Feris)... Edited by noskich
Link to comment
  • 3 weeks later...
http://www.b92.net/video/videos.php?nav_category=905&yyyy=2012&mm=07&dd=30&nav_id=630835Zna covek kako da zivi jednostavno i lako. Zivot je posvetio stvarima koje ga ispunjavaju.Bata od sto zanata, a ne ceo zivot udri do zore jednu stvar.A posto nema sefa koji bi ga pustio da proizvede vrednost na sebi svojstven nacin izdrzava se kao samostalni zanatlija.Sloboda i nesebicnost. Edited by noskich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...