Jump to content
IGNORED

Starenje, tamo negde daleko


Recommended Posts

Kad istutnjimo belosvetske karijere ili pokušaje karijera, šta će nam ostati? Dremanje po parkovima. Starenje u "mojoj zemlji" meni izgleda jednako privlačno. Ali, uostalom, čitajte.-----------Borislav Pekić - O starosti O STA­RO­STI KOJA JE I BOGU TEŠKA“Pisma iz tuđine“ od Borislava PekićaŽivi­mo u vre­me­nu br­zi­ne. Krećemo se, mi­sli­mo, men­ja­mo sve brže. Da­nas je više nego u bilo koje doba po­treb­no man­je vre­me­na da nešto pro­nađemo, pri­me­ni­mo, na to se na­vik­ne­mo, a onda, jed­na­ko na­pra­sno, sve to.za­bo­ra­vi­mo i od­ba­ci­mo. Da se po­mi­ri­mo sa zem­ljom koja nije cen­tar va­si­o­ne, tre­ba­lo nam je hil­ja­de go­di­na, da shva­ti­mo kako je možemo uništiti – ne­ko­li­ko de­ce­ni­ja, a da je uništimo – sve­ga ne­ko­li­ko mi­nu­ta.1 sta­ri­mo brže, ia­ko ­je pro­sečan Sta­ro­e­gipćanin u mo­jim go­di­na­ma bio već mr­tav. Brže sta­ri­mo, upr­kos tome što je naš fizički život­ni vek pro­dužen za naj­man­je dva puta ot­ka­ko ­je, van Sta­rog za­ve­ta, me­ren. Te­le­sno se ne­pre­sta­no pod­mla­du­jući, na užas mal­tu­zi­ja­na­ca sta­ri­mo – upo­treb­no. Za­sta­revamo, opso­le­scent­ni po­sta­je­mo brže nego ijed­na ge­ne­ra­ci­ja u po­ve­sti vr­ste. Dok su se stva­ri spo­ro men­ja­le, is­ku­stvo ota­ca mo­glo je važiti po­kol­jen­jima pre nego što dođe u su­kob sa is­ku­stvom po­to­ma­ka.Da­nas se bes­po­šted­ni rat is­ku­sta­va, rat, u stva­ri, za živo­tni pro­stor, vodi već sa si­no­vi­ma. Uko­li­ko nas ima sve više, a sve duže živi­mo, sve brže ćemo sta­ri­ti. U sve mlađoj dobi de­lat­na me­sta moraćemo ustu­pa­ti oni­ma koji tek tre­ba da žive, rade, mi­sle, uprav­lja­ju i gre­še. Mla­do­li­ki svet biće is­pun­jen star­ci­ma s ko­ji­ma nećemo zna­ti šta da ra­di­mo, ne man­je nego što to ni­smo zna­li kada nas je, iz po­kol­jen­ja u po­kol­jen­je, za­brin­ja­va­la ne­mi­rna mla­dost.A za­tim, sta­ro­st je, bla­go­da­reći raz­vo­ju so­ci­jal­nih ide­ja, od lične ne­vol­je po­sta­la op­šta. I sto­ga, raz­u­me se, sve sku­plja. Jer za ono što s pra­vom do­bi­ja, ništa s istim pra­vom ne uz­vraća. Ne što ne bi mo­gla ili hte­la, već što joj se za­bran­ju­je. Antički i in­dijan­ski star­ci se­de­li su u sa­ve­ti­ma i uprav­lja­li ple­me­ni­ma i na­ro­di­ma, kad više za njih nisu mo­gli da ra­tu­ju ili rade.Pro­to­a­fri­kan­ci, po­sled­nji no­mad­ski Bušmani pu­stin­je Ka­la­ha­ri, sve do smr­ti na­la­ze svo­jim star­ci­ma za ple­me ko­ri­sne ra­do­ve. Na Za­pa­du da­nas, po­sle četr­de­set go­di­na, čovek je star i ne može se za­po­sli­ti. Naša ci­vi­li­za­ci­ja star­ce pre­pu­sta ho­bi­ju, od ko­jih je u En­gle­skoj, ako ni­ste član Doma lor­do­va, naj­po­pu­larni­ji dre­man­je po par­kovima. Ako je­ste, dre­ma­te u Par­la­men­tu.Sta­rost je pre sve­ga umna, fizička i osećajna usam­lje­nost, a što se po­vo­dom nje po­min­ju En­gle­zi, to je zato sto sam ste­kao uti­sak da je na lu­te­ranskom Za­pa­du biti star, usam­ljen i nemoćan jedva nešto bol­je nego biti mlad, de­beo i ne­o­pre­zan medu Iju­dožde­ri­ma.Na prvi po­gled ovo iz­gle­da pro­ti­vu­rečno. Bri­ta­ni­ja­ je zem­lja sta­rih običaja, sta­rih ide­ja, sta­rih pred­me­ta i sta­rih Iju­di. Sta­rost bi se ovde mo­ra­la lepo pro­vo­di­ti. A ne pro­vo­di se. U če­mu je stvar?Možda u tome što se o običaji­ma ne mi­sli jer se pod­ra­zu­me­va­ju, ide­ja­ma se malo ko bavi jer je bes­ko­ri­sno – uo­sta­lom, sve su ih već pri­gra­bi­li Ger­ma­ni i Slo­ve­ni – s pred­me­ti­ma se tr­gu­je ako ih nije spa­sao ka­kav mu­zej, a o smr­ti se ne go­vo­ri­ jer je neučtivo. A ako se o smr­ti ne go­vo­ri, kako da se za sta­rost zna? Kako da se ona učini man­je nepo­treb­nom, man­je ne­snošlji­vo­m, man­je – sta­rom?Ovo je, takođe, zem­lja čija se po­ro­di­ca – ono što u Evro­pi ne­spo­ji­ve Iju­de spa­ja man­je-više ube­di­ji­vim krv­nim ni­ti­ma i mi­to­vi­ma – sa­sto­ji ma­hom od ro­di­tel­ja i dece is­pod šesna­est go­di­na. Pu­ri­tan­ski od­goj zah­te­va da dete na noge sta­ne čim do­vol­jno ojačaju da ga u trku od­ve­du na­ju­no­snijem po­slu, od koga se, krup­ne reči ako od­ba­ci­mo, život ove ci­vi­li­za­ci­je i sa­sto­ji.Šesna­e­sto­go­di­šnja­ci za­sni­va­ju po­ro­di­ce pre nego sto naš mla­di Živo­rad, po­go­to­vu ako je po­vlašćeni pri­pad­nik so­ci­ja­li­stičkog građan­stva, uop­ste shva­ti da je rođen i da ga taj srećni fa­kat oba­ve­zu­je i na nešto dru­go, a ne samo na mučko zlo­u­po­tre­blja­van­je ro­di­teljs­ke Iju­ba­vi.Pre vre­me­na u „svet svih mogućno­sti“ prog­na­ni, kad u nje­mu, če­sto bez ro­di­teljs­ke pot­po­re, sa­zru, ne osećaju oni pre­ma tim, u međuvre­me­nu pre­ra­no osta­re­lim ro­di­tel­ji­ma, ni­ka­kvu oba­ve­zu, koja nas na dušev­nom Bal­ka­nu pri­nuđuje da našim maj­ka­ma, po­sle muka oko nas, dopuštamo da se muče i oko naše dece.Dva sve­ta, onaj mla­dih i pro­iz­vod­nih, i onaj sta­rih i ne­pro­i­zvod­nih, raz­dvo­je­ni su bi­o­lo­skim zi­dom ne­pro­boj­ni­jim od so­ci­jal­nog ili ra­snog. Dok mla­di sta­re, sta­ri umi­ru po držav­nim ili do­bro­tvornim re­zer­va­ti­ma ili ren­ti­ra­nim so­ba­ma opu­sto­še­nih grad­skih kvar­to­va. Imućniji obez­beđuju sebi bol­je azi­le. Usam­lje­nost je ista ali je po­zlaćena. U svim sluča­je­vi­ma, me­đu­tim, naša to­li­ko hval­je­na po­tre­ba za slo­bo­dom, ne­za­vi­snošću i pri­vat­nošću, plaća sada svo­ju tešku ali pra­ved­nu cenu.Rav­no­dušnost je od­li­ka en­gle­ske građan­ske kla­se kod koje je, usled društve­nih am­bi­ci­ja, smi­sao za budućno­st jači od osećan­ja ­za prošIost. Ari­sto­kratska po­ro­di­ca, u ko­joj se po tra­di­ci­ji živi više od pro­šlo­sti nego od budućno­sti, bliža je na­šoj, uljuđenoj me­sa­vi­ni pa­tri­jar­hal­ne za­dru­ge i si­ci­li­jan­ske ma­fi­je. Rad­ničke fa­mi­li­je su na sre­di­ni, kao i kla­sa, uostalom.Poštuje se prošlost od koje se beži, a pre­zi­re budućnost ko­joj se teži, ali su star­ci tu i biće tu sve dok rad­nik ne po­sta­ne građanin kome pro­slost više neće biti po­treb­na. Zato ćete samo po radmčkim i ari­sto­krat­skim do­mo­vi­ma, po zaštićenim ćoško­vi­ma, sre­ta­ti lju­ba­zne sta­ra­maj­ke koje pam­te ge­ne­ral­ni štrajk i bur­ski rat ili osta­re­le tet­ke koje su došle u po­se­tu a osta­le da umru. Na tim me­sti­ma u većini do­bro sto­jećih građan­skih kuća videćete samo pse i mačke.Zato je moja iskre­na po­ru­ka Živo­ra­du, ako bez po­sla osta­ne, a odluči ovde da ga po­traži:Živi ovde, ali sta­ri u svo­joj zem­lji!

Link to comment
  • Replies 459
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Leia

    54

  • Yoyogi

    34

  • noskich

    32

  • gospa buba

    31

Starenje u "mojoj zemlji" meni izgleda jednako privlačno. Ali, uostalom, čitajte.
a kad pocinje starenje? mrzim ovaj edit. angry.gif Edited by PointTaken
Link to comment
Pro­to­a­fri­kan­ci, po­sled­nji no­mad­ski Bušmani pu­stin­je Ka­la­ha­ri, sve do smr­ti na­la­ze svo­jim star­ci­ma za ple­me ko­ri­sne ra­do­ve.
Budi sam svoj Busman, i nema problema :D Meni je tragicno kako ljudi sebe za zivota sahrane i onda hvataju zjala i kukumavce rodbini kako su usamljeni i beskorisni i ovo i ono.Pa mrdni malo i ukljuci se...gledam bas na primeru svoje familije, gde je dedobabska ekipa bila skroz nezavisna i uvek necim uposlena,te samim tim i srecna i zadovoljna, dok srednja generacija samo tuli i smara.Da zavrsim s velikom mislju - sve je to individualno -_-
Link to comment

Za PointTakenTo je relativna stvar... U tekstu se spominje 40, međutim mišljenja sam da je to onda kada vam drugi govore (i još više, kad sami sebi govorite) "čovek je onoliko mlad koliko se oseća" i tome slično. Uglavnom, u današnje vreme kada i 60-godišnjaci regularno nose tri-četvrt pantalone i narandžaste klompe, to je veoma teško reći. Možda bih dodao, verovatno stariš onda kada primetiš, a primećujem sve češće (i ne samo ja), da te mlađi napadno ignorišu i izopštavaju iz svog kruga, bez bilo kakvog konkretnog povoda.

Edited by Indy
Link to comment
gledam bas na primeru svoje familije, gde je dedobabska ekipa bila skroz nezavisna i uvek necim uposlena
Pa, oni primeri koje ja znam su bliži ovom što kaže Pekić:
Pre vre­me­na u „svet svih mogućno­sti“ prog­na­ni, kad u nje­mu, če­sto bez ro­di­teljs­ke pot­po­re, sa­zru, ne osećaju oni pre­ma tim, u međuvre­me­nu pre­ra­no osta­re­lim ro­di­tel­ji­ma, ni­ka­kvu oba­ve­zu, koja nas na dušev­nom Bal­ka­nu pri­nuđuje da našim maj­ka­ma, po­sle muka oko nas, dopuštamo da se muče i oko naše dece.
Doduše, thermalkin deda piše memoare. Ali, on stari u svojoj zemlji...
Link to comment
mišljenja sam da je to onda kada vam drugi govore (i još više, kad sami sebi govorite) "čovek je onoliko mlad koliko se oseća" i tome slično.
Misljenja sam da drugi treba da jedu g**** kad su ovakvi i slicni patronizirajuci komentari u pitanju.A tebi ovoliko koliko te znam verujem da bi bilo lepse u Beogradu. Osi pemziju u dzep, i put pod noge ;)
Link to comment
A tebi ovoliko koliko te znam verujem da bi bilo lepse u Beogradu. Osi pemziju u dzep, i put pod noge ;)
То је отприлике пола плана, тј да пола времена проводимо у таморжу, а пола у овдержту, са премештањем отприлике сваки пут кад околину начисто умлатимо причама како је на оном другом крају.Друга половина плана је синиоррејл :).
Link to comment
Možda bih dodao, verovatno stariš onda kada primetiš, a primećujem sve češće (i ne samo ja), da te mlađi napadno ignorišu i izopštavaju iz svog kruga, bez bilo kakvog konkretnog povoda.
mozda si nadrkan. mene mladji jos uvek jure da ih oplodim
Link to comment
Pa, oni primeri koje ja znam su bliži ovom što kaže Pekić:Doduše, thermalkin deda piše memoare. Ali, on stari u svojoj zemlji...
jeste, jednom je zamalo poshao, kao mlad, u kongo kinshasu u rudnike dijamanata da shiri znanje iz rudarenja i miniranja. pa mu neki situirani debeovski blavor, koji nam beshe dalji rodjak, rekao: ne ostavlja se zemlja zbog novca. i tako deda momak ostade. sto tehnichki gledano nije loshe, jer kud bih se, pored svih ovih zivotnih zala, joshte nosila sa crnim poreklom ^_^da budemo skroz precizni, pishe memoare kad ga puste na miru thermalkina deca :Pon: sasvim je ok da chovek zeli da stari tamo gde zeli. makar to bila i srbija. josh ako moze sebi da to obezbedi, da bude ljudski, da ostane aktivan, potreban i koristan nekome, bilo kome, odlichno. ostalo ce da se skocka.odnosno - vidimo se u parku ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment

Sto se tice pitanja gde treba ostariti, ja bih na to gledala generalno - kao i na pitanje gde treba ziveti. A tu sam se dosad (kad razmisljam o odlasku odavde) vodila sledecom devizom: Ako upropastis svoj zivot na jednom mestu, upropastila si ga svuda na svetu. I obrnuto. Dakle, nije bitno mesto gde zivimo ili starimo, nego da li smo sami sa sobom u redu, ma gde bili.

Link to comment

Doci do smrta? Pa dodje on po tebe kad ti je vreme. Svejedno je u smislu da i tamo i ovde mozes da prozivis "lepu starost"TM ako se dobro organizujes okruzis prijateljima, potomcima, televizorima i PPP forumom. A kako on rece Gandalf smrt je samo put ka "white shores and green, light land beyond"...

Link to comment

starenje i umiranje pochinje rodjenjem.ovde, tamo, svuda. sad.mene interesuje zashto ovaj zapadni kulturni blok ima problem sa smrcu i starenjem?rodjenje se slavi, o smrti se ne razmishlja jer se tada tuguje, a obe stvari su jednako prirodne.stari se sklanjaju u 'mrtav' ugao vidokruga. ceo koncept te negacije mi je stran.ne otezavamo li sami sebi takvom percepcijom ?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...