Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

To sto svi regioni osim Londona imaju nesto nize prosecne plate govori jedino o tome gde zivi vise ljudi s boljim primanjima - London, jugoistok, delovi skotske i delovi Devona imaju veliku koncentraciju ljudi, pa recimo, iznadprosecnih prihoda.To ne znaci da su severni delovi engleske nerazvijeni, vec da u njima mozda postoji vise siromastva. Nerazvijenost, da te podsetim, znaci da ne postoji infrastuktura (putevi, voda, industrija, poljoprivreda, itd), a ove statistike koje ti iznosis nisu posledica nerazvijenosti (npr trenutno relativno siromasni Stokton i Darlington imali su prvu putnicku zeleznicu na svetu) vec 17 godina konzervativne vlasti koja je unistila poslove u industriji i rudarstvu. Pa sta mislis, zasto je Vels poslednji? Zbog toga sto je 'nerazvijen', ili zbog toga sto se veliki deo stanovnistva bavi poljoprivredom, koja je dosta nisko na platnoj lestvici? I nemoj sad molim te da mi objasnjavas kako je poljoprivreda po definiciji nerazvijena. Gresis, i ne znam zasto je to tako tesko da prihvatis. Jos da dodam, ljudi u Londonu primaju vece plate zato sto je tamo veci lokalni porez i sledstveno sve su cene vece. Na severu su cene mnogo nize, tako da je kupovna moc, kad se to uzme u obzir, relativno slicna. Po licnom iskustvu, cenim da bi mi za slican kvalitet zivota kao na severu Engleske, u Londonu trebalo minimalno pet-sest hiljada veca plata.
:isuse: Stvarno. Megi unistila visoko produktivnu i profitabilnu industriju i rudarstvo kojoj je na braniku stajao 1 visoko moralni i inteligentni menadzer Artur Skargil.Cinjenica koju si navela - da su troskovi zivota nizi na severu jeste u direktnoj vezi sa plateznom moci, ili, ako hoces, razvijenoscu. Evo, ja bih u Beogradu sa upola manjom platom imao jednaki zivotni standard. Da li to znaci da je Beograd jednako razvijen kao London?
Link to comment
i da, nije dil za blerov odlazak donesen '97 vec je donesen nesto pre proslih izbora kad je postalo jasno da bler nece dobiti izbore ako ne obeca da ce predati partiju braunu. jaz unutar partije je postao skoro nepremostiv. rat u iraku je bio tesan i dobrim delom iznudjen a u demokratiji se i te odluke postuju. nije uk srbija da svako cija se ne poslusa osniva svoju stranku.
Ovo, prosto, nije tacno. Voleo bih neki citat. Bler jeste bio nepopularan, ali je i takav 2005 bio popularniji od Blera. Konzervativce jos uvek niko nije zarezivao.Izborna pobeda uopste nije dolazila u pitanje, te jaz nema sa tim veze.Sa ostalim se slazem, ali me utoliko cudi teza o "povratku korenima". Ako se radnicka klasa promenil, a dobrim delom jeste, promenila se i aristokratija, pa su razlike manje. Doduse, jeste cinjenica da u Britaniji, kao verovatno nigde drugde na svetu, klasa (a ne bogatstvo kao takvo) igra ogromnu ulogu u drustvu.
Link to comment
:isuse: Stvarno. Megi unistila visoko produktivnu i profitabilnu industriju i rudarstvo kojoj je na braniku stajao 1 visoko moralni i inteligentni menadzer Artur Skargil.Cinjenica koju si navela - da su troskovi zivota nizi na severu jeste u direktnoj vezi sa plateznom moci, ili, ako hoces, razvijenoscu. Evo, ja bih u Beogradu sa upola manjom platom imao jednaki zivotni standard. Da li to znaci da je Beograd jednako razvijen kao London?
Alo, covece, citas li ti sto je napisano? Unistili POSLOVE u industriji i rudarstvu. Ne industriju i rudarstvo, koji su sami po sebi postali neprofitabilni i poslovali su s gubicima, pritom predstavljajuci velike probleme drzavi zbog ucestalih strajkova. prica o tome da je Skargil bio los sindikalni vodja i da je napravio mnogo gresaka je odavno prezvakana i nije joj ovde mesto. U stvari, ne mogu da verujem da potezes Skargila kao argument, da li tvojoj demagogiji i izokretanju argumenata ima kraja (sto bi rekao Anduril, ovo je retorsko pitanje)?Sto se tice nerazvijenosti, poredjenje ti je potpuno promaseno: ako su cene vece u Parizu, da li to znaci da je Bordo zaostao? Ili da je Marsej nerazvijen? Ne, to znaci da je u glavnom gradu lokalna taksa veca, da ljudi gravitiraju ka prestonici pa su cene stanova vece, da su tamo silom prilika centrale mnogih institucija i centar drzavne ekonomije, tako da ima puno dobro placenih stanovnika a samim tim i radnje/majstori mogu sebi dozvoliti da skuplje naplacuju proizvode/usluge.Evo ja sam prosle nedelje bila u Liverpulu, Mancesteru, hoces da kazes da su oni zaostali? Gradovi sa odlicnim univerzitetima, sasvim solidnom lokalnom ekonomijom, bogatom kulturom, sredjenom infrastrukturom?Reci da su takvi gradovi koji su prednjacili u industrijskoj revoluciji nerazvijeni je potpuna besmislica. Jos jednom, siromastvo ne znaci automatski nerazvijenost. To je kao kada bi odnekud iskopao statistiku da je na severu Skotske u proseku nekoliko stepeni hladnije nego u Engleskoj a zatim na osnovu toga krenuo da me ubedjujes da je sever skotske na severnom polu.on topik: u jutarnjem programu intervjuisali babe u starackom domu u Velsu. Ne znaju za koga ce da glasaju. Kaze prva baba: 'Ne mogu se odluciti koga da biram jer politicari mnogo pricaju, ali se do sada nisu izjasnili ni o jednom bitnom problemu. Kao na primer, da li ce smanjivanje troskova znaciti da ce biti ukinute besplatne autobuske povlastice za penzionere.' Pridruzuje se druga baba: 'Tako je! A ja sam cula da je moguce da se ukinu besplatni recepti. A ja pijem svako vece 8 tableta, a svako jutro 7 tableta. Pa ne moze to tako!'Steta sto u UK nema Milosevica da se kandiduje, on je uvek razumeo potrebe penzionera i njihovu zelju da ne bude neizvesnosti :)
Link to comment
on topik:
Ajd i ja malo on topik.Jedno 6 meseci po odlasku Blera, kada su Brown i Laburisti bili baš nisko, prenisko u istraživanjima popularnosti, a Torijevci imali 10+ poena prednosti, pitah drugara kako to da cela partija Brownu ne okrene leđa, tj da postave nekog drugog za premijera. Čovek mi objasnio da zato što je Brown već postao premijer smenom vlasti, tj ne izborima, da javnost (javnost = mediji) nikako ne bi trpela drugog uzastopno premijera koji nije izabran na izborima. Pošto sam verovatno imao u glavi srpsko javno mnjenje koje ne vredi ništa, trebalo mi je nekoliko trenutaka da shvatim - da, ovde takve stvari zaista mogu da dovedu do preloma u vladi ili raspadu vlade. Po tome sad razmišljam - sve su pretpostavke da će Laburisti i Libdems napraviti koaliciju, i da bi bilo nekako logično da Brown ostane premijer, jer iako Libdems uživaju trenutan rast popularnosti, nekako istorijski gledano, znalo bi se ko je tata u toj koaliciji. Međutim, ako Laburisti dobiju manje glasova i od Libdemsa, tj budu treći po procentualnom broju primljenih glasova, da li bi javno mnjenje dozvolilo da Brown ostane premijer kad nikada nije bio izabran, a na prvim izborima na kojima je poveo partiju, osvojio je - poslednje mesto?
Link to comment
pa u tom slucaju bio bi red da Kleg bude premijer, ako je koalicija, ili da Kameron napravi manjinsku vladu.
Pa upravo to. S jedne strane ne verujem da bi javnost dopustila da Brown ostane premijer, s druge, da li bi Laburisti prihvatili da u koalicionoj vladi budu #2 sa partijom koju su do prekjuče svi otpisivali kao prethodnih X godina?
Link to comment

Jeste, ali pitanje je da li ce na dan izbora lib demi dobiti vise glasova/mandata od Laboura. Trenutno kod Vilijema Hila dobija se 60 penija po ulozenoj funti ako lib demi budu poslednji od tri velike partije, dok je za labour nesto bolja situacija, 1.3 funte. Kako stvari stoje trenutno, torijevcima je zagarantovana pobeda, sa kvotom od 14/1 ako budu poslednji.kladionica zna :)

Link to comment
Alo, covece, citas li ti sto je napisano? Unistili POSLOVE u industriji i rudarstvu. Ne industriju i rudarstvo, koji su sami po sebi postali neprofitabilni i poslovali su s gubicima, pritom predstavljajuci velike probleme drzavi zbog ucestalih strajkova. prica o tome da je Skargil bio los sindikalni vodja i da je napravio mnogo gresaka je odavno prezvakana i nije joj ovde mesto. U stvari, ne mogu da verujem da potezes Skargila kao argument, da li tvojoj demagogiji i izokretanju argumenata ima kraja (sto bi rekao Anduril, ovo je retorsko pitanje)?Sto se tice nerazvijenosti, poredjenje ti je potpuno promaseno: ako su cene vece u Parizu, da li to znaci da je Bordo zaostao? Ili da je Marsej nerazvijen? Ne, to znaci da je u glavnom gradu lokalna taksa veca, da ljudi gravitiraju ka prestonici pa su cene stanova vece, da su tamo silom prilika centrale mnogih institucija i centar drzavne ekonomije, tako da ima puno dobro placenih stanovnika a samim tim i radnje/majstori mogu sebi dozvoliti da skuplje naplacuju proizvode/usluge.Evo ja sam prosle nedelje bila u Liverpulu, Mancesteru, hoces da kazes da su oni zaostali? Gradovi sa odlicnim univerzitetima, sasvim solidnom lokalnom ekonomijom, bogatom kulturom, sredjenom infrastrukturom?Reci da su takvi gradovi koji su prednjacili u industrijskoj revoluciji nerazvijeni je potpuna besmislica. Jos jednom, siromastvo ne znaci automatski nerazvijenost. To je kao kada bi odnekud iskopao statistiku da je na severu Skotske u proseku nekoliko stepeni hladnije nego u Engleskoj a zatim na osnovu toga krenuo da me ubedjujes da je sever skotske na severnom polu.on topik: u jutarnjem programu intervjuisali babe u starackom domu u Velsu. Ne znaju za koga ce da glasaju. Kaze prva baba: 'Ne mogu se odluciti koga da biram jer politicari mnogo pricaju, ali se do sada nisu izjasnili ni o jednom bitnom problemu. Kao na primer, da li ce smanjivanje troskova znaciti da ce biti ukinute besplatne autobuske povlastice za penzionere.' Pridruzuje se druga baba: 'Tako je! A ja sam cula da je moguce da se ukinu besplatni recepti. A ja pijem svako vece 8 tableta, a svako jutro 7 tableta. Pa ne moze to tako!'Steta sto u UK nema Milosevica da se kandiduje, on je uvek razumeo potrebe penzionera i njihovu zelju da ne bude neizvesnosti :)
Off-topic: Opet nista nisi demantovala. Kao sto rekoh, a mi istrazivaci to dobro znamo, statistika je kao bikini i zavisi od interpretacije. Cini mi se da su i tvoja i moja intepretacija o vezi dohotka-razvijenosti logicki moguce, no potrebna je dublja analiza da se vidi ko je u pravu.On-topic:Jadan Braun. I to nakon sto se ubi pricajuci kako ce konzerve da ukinu besplatni oftamoloski pregled. A oko karata za autobus postoji konsenzus - sva trojica ponovise po sto puta da se to ne dira.
Link to comment
Jeste, ali pitanje je da li ce na dan izbora lib demi dobiti vise glasova/mandata od Laboura. Trenutno kod Vilijema Hila dobija se 60 penija po ulozenoj funti ako lib demi budu poslednji od tri velike partije, dok je za labour nesto bolja situacija, 1.3 funte. Kako stvari stoje trenutno, torijevcima je zagarantovana pobeda, sa kvotom od 14/1 ako budu poslednji.kladionica zna :)
Moja prognoza:Cons 36%Labour 29%LibDems 25%I ja verujem da ce LibDems da padnu na 3. mesto, ali opet iznad procenata pre nego sto je kampanja pocela, taman toliko da konzerve ne uzmu ceo zapad i jug i da bude obesen parlament.
Link to comment
Off-topic: Opet nista nisi demantovala. Kao sto rekoh, a mi istrazivaci to dobro znamo, statistika je kao bikini i zavisi od interpretacije. Cini mi se da su i tvoja i moja intepretacija o vezi dohotka-razvijenosti logicki moguce, no potrebna je dublja analiza da se vidi ko je u pravu.
Posto se ne bavim drustvenim naukama, ne verujem u relativnost znacenja statistickih podataka. Npr prouci malo ove ovde statisticke podatke, jesu iz 2002 ali jasno predstavljaju sliku siromastva, koje je od 90tih naovamo procentualno dvostruko vece nego sto je bilo u ranim 80im. Tu mozes da vidis i odnos najbogatijih/najsiromasnijih za svaki kraj engleske. Ukratko, na jugoistoku je najvise bogatasa a najmanje sirotinje, dok je na severoistoku najmanje bogatasa a sirotinje ima otprilike isto kao i u londonu ili midlandsu. Za kraj, u UK je 2002 bilo najvise siromasnog sveta u EU ako ne racunamo Grcku, najveci procenat siromasnih cine penzioneri (oko 50%) i bolesni/radno nesposobni (oko 25%). Podaci jesu stari osam godina, ali ovi detalji koje navodim ne verujem da su se znacajno promenili.Dakle, u UK se ne radi o nerazvijenosti severa, vec o siromastvu, i to siromastvu koje je od 80ih naovamo znacajno poraslo. To nije moja idiosinkraticna interpretacija, vec jedina logicna interpretacija skupa podataka o ekonomskim i drustvenim prilikama u UK u posleratnim godinama.
On-topic:Jadan Braun. I to nakon sto se ubi pricajuci kako ce konzerve da ukinu besplatni oftamoloski pregled. A oko karata za autobus postoji konsenzus - sva trojica ponovise po sto puta da se to ne dira.
Babe su verovatno revoltirane sto se u prvoj debati toliko pricalo o tamo nekakvim tridentima i iraku, a o sudbinskom pitanju povlastica - ni reci! Edited by BraveMargot
Link to comment
Ovo, prosto, nije tacno. Voleo bih neki citat. Bler jeste bio nepopularan, ali je i takav 2005 bio popularniji od Blera. Konzervativce jos uvek niko nije zarezivao.Izborna pobeda uopste nije dolazila u pitanje, te jaz nema sa tim veze.Sa ostalim se slazem, ali me utoliko cudi teza o "povratku korenima". Ako se radnicka klasa promenil, a dobrim delom jeste, promenila se i aristokratija, pa su razlike manje. Doduse, jeste cinjenica da u Britaniji, kao verovatno nigde drugde na svetu, klasa (a ne bogatstvo kao takvo) igra ogromnu ulogu u drustvu.
ja sam kroz to ziveo, nemam vremena da guglam, ne znam ni kako bih... ali se vrlo dobro secam da je granita pakt izasao u javnost dosta pre izbora 2005 i taman se prica fino zahuktala i oblikovala do izobora. sve je bilo nekako rekla-kazala i ispod zita a opet vrlo solidno. znalo se da bler nece trajati ceo mandat ako se glasa za njega i znalo se da ce ga naslediti braun. stvorio se utisak u narodu da bez obzira koliko je bler omrazen i koliko ne zasluzuje da mu se opet da glas, kroz njega se ustvari glasa braun koji je hardkor laburista i s njim ce sve krenuti da se vraca u normalu. dobro, nisu imali alternativu (hauard!) ali kad se setim tog vremena moram priznati da su odlicno odigrali. naravno, tad su mnogi verovali da je braun sposoban... mozda gresim ali nisam bas siguran da bi laburisti tako jeftino prosli da se nisu na vreme prestrojili. mogla se tad desiti koalicija. svakako, postojao je utisak da se nesto mora promeniti na tradicionalnu stranu da bi se izbori dobili a to je znacilo da se bler mora povuci. sad bas odosmo u istoriju. i meni se cini da kladionice znaju posao.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...