Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Državna ruska televizija na engleskom RT (ranije Russia Today) je u Britaniji besplatno dostupna kako zemaljskim (Freeview) tako i satelitskim putem (Freesat) i ima mizernu gledanost.

Quote

RT UK
Audience share    0.03% (December 2017, BARB)

https://en.wikipedia.org/wiki/RT_UK

Edited by vememah
Link to comment
  • 2 weeks later...

interesantan clanak. govori dosta o stanju u zemlji - Number of UK citizens emigrating to EU has risen by 30% since Brexit vote

 

https://www.theguardian.com/politics/2020/aug/04/number-of-uk-citizens-emigrating-to-eu-has-risen-by-30-since-brexit-vote

 

The study also shows a 500% increase in those who made the move and then took up citizenship in an EU state. Germany saw a 2,000% rise, with 31,600 Britons naturalising there since the referendum.

 

“These increases in numbers are of a magnitude that you would expect when a country is hit by a major economic or political crisis,” said Daniel Auer, co-author of the study by Oxford University in Berlin and the Berlin Social Science Center.

Link to comment
1 hour ago, adam said:

“These increases in numbers are of a magnitude that you would expect when a country is hit by a major economic or political crisis,” 

 

Ceo Brexit (mess) je bio i jedna i druga.

Link to comment

Q. za tamo domaće: ja razumem da je recimo English people problematično ako se misli na sve people of the UK, ali ovde očigledno nešto propuštam :blink: šta je problem sa "British people"? Koks je uglavnom bio do ovog sasvim OK, bar koliko mi je ulazio u domen interesovanja...

 

https://twitter.com/ProfBrianCox/status/1292194073462407169

 

 

Edited by TdEII
Kako se ubacuje tweet link?!
Link to comment

 

Pa ne kažu svi British people to već pre svega njeni glasači, u tome je problem - što se zaklanja iza svih implicirajući da su manje vredni oni koji ne podržavaju njenu politiku.

Edited by vememah
Link to comment

em je laz, em presiroko zahvata. logicno je da mnogi negoduju kad se izraz (zlo)upotrebi za definisanje politicke volje gradjana.

 

pri tom smrdi na sabornost i jednoumlje a odatle najcesce krecu sukobi. cenim da koksa ovo najvise nervira.

Link to comment
1 hour ago, TdEII said:

Q. za tamo domaće: ja razumem da je recimo English people problematično ako se misli na sve people of the UK, ali ovde očigledno nešto propuštam :blink: šta je problem sa "British people"? Koks je uglavnom bio do ovog sasvim OK, bar koliko mi je ulazio u domen interesovanja...

 

https://twitter.com/ProfBrianCox/status/1292194073462407169

 

Ovo gore što kaže Vem, ali bih dodao plus još nešto - sintagma "British people" nije problematična vs "English people", tj na osnovu etniciteta i nacionalnosti jedne ili druge države članice Ujedinjenog Kraljevstva, već što je pokroviteljska, glupa i populistička, jer prilično arogantno daje sebi za pravo da govori da ona eto tačno zna sve što British people potajno i intimno žele, i da joj mandat koji su dobili na izborima daje za pravo da kaže "Ja ću u mom ministarstvu od sutra predložiti zakon kojim će novorođena deca biti oduzimana od majki i porodica i do svoje desete godine biće odgajana u vojnim kampovima - jer British people to žele". Bezvredna poštapalica koja ima za svrhu da se ukaže da svaka glupost koju donesu ima štambilj potpune narodne volje, isto kao što se na primer ježim kada u ovdašnjoj demagogiji čujem tu odvratnu reč (srpski) narod. Naaaaaarod. Uvek taj jebeni narod. Šta je narod, jebo te? Narod ne postoji u tom pogledu, "narod" je mišmeš isprepletanih želja, simpatija i interesa, i osećanja za ovu ili onu inicijativu ili politički smer koji može varirati od jednog do drugog, ali je potpuna glupost usvajati pogled da je celokupan narod, ogromna apsolutna većina, uvek iza ove ili one inicijative, sve i da je predloži stranka sa povelikom većinom. Jeftin populistički trik, mada čak siromašnije od "trik". Željeni efekat je da svaka vladina inicijativa ima blagoslov volje naroda, što automatski znači da oni koji bi mogli da se ne slažu sa istom imaju po defaultu epitet neprijatelja volje naroda. Što je potpuno viđeno na dnevnom nivou ovog straobalnog survavanja javnog dijaloga u UK od referenduma pa na ovamo.

 

Iako je možda deo svakodnevnog političkog folklora, pa i u razvijenim demokratijama, ono kako je Brexit pocepao političku mapu Britanije pre 5 godina već par godina dolazi do tolikog izražaja da je ljudima preko svakog kurca da slušaju "jer to je volja British people". Sam referendum je jedva matematički pobedio 52-48, priličan broj ljudi nije ni glasao, a opet je pola države bilo prinuđeno da 16 puta dnevno sluša bulšit o volji British peoplea. Dva kruga parlamentarnih izbora je bilo od tada, iako je Brexit dominirao kao glavna dimenzija, potpuno je smisleno reći da je kampanja i politički manifest Tereze Mej doživeo težak poraz uprkos tome što je gurala Brexit, a da je uspeh Borisa Džonsona, iako je gurao Brexit, bio itekako poduprt potpunim rasulom laburističke kampanje i Korbinovog šizofrenog političkog programa koji je nudio. Posle i jednih i drugih izbora, bila su istraživanja koja su prilično ukazivala na to da je stari politički sistem Britanije tj konzervativci i divlji kapitalizam vs laburisti i kapitalizam sa ljudskim socijalnim likom potpuno pregažen bar za ove lude brexitovske godine, i da motivi birača za glasanje u vrlo tradicionalno nastrojenim sredinama variraju divlje nepredvidljivo i da odstupaju od vrlo istorijski utemeljenih matrica o ekonomiji, obrazovanju, zdravstvu, koje su bile ušančene decenijama.

 

U tom svetlu je čist bezobrazluk slušati gorepomenutu glupaču koja je pre samo dve godine popila šut kartu iz kabineta Mejove zbog kretenskih koraka da za svaku svoju inicijativu lepi neupitni amin celokupnog British People. Cox je potpuno u pravu da je to bedno jeftin govor koji treba eliminisati iz jezika koliko i bih i ja voleo da vidim da iz našeg jezika nestanu "narod", "nejač" i "ognjišta".

 

 

 

Link to comment

Hvala svima, a posebno @Marvin (Paranoid Android)-u na iscrpnom objašnjenju. Život i priklučenije dotične mi nije bio do sad poznat, sad znam i više nego što mi realno treba :D Znači, neutralni pojam dobio prošireno značenje, više zarad lokalnog političkog prepucavanja, i u kontekstu, a i inače zgodan za zloupotrebu, bez dileme. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...