Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Stvarno totalni mindfuck. I jedan usputni utisak: cini mi se da ti referendumi koji se lome u par procenata jako polarizuju drustvo. Oni mogu biti simptom vec postojece polarizacije, ali cini mi se da su u nekoj meri i agent (Kvebek, Katalonija, Crna Gora...).

Edited by Kampokei
Link to comment
13 minutes ago, hazard said:

Meni sada više nisu jasni, mislim jasni su mi ali dokle više brate...izglasajte više taj sporazum i izlazite 31.10., aman

Ja sam ubeđen da oni ako ne odu za nedelju dana, neće nikada izaći...

Link to comment
11 minutes ago, radisa said:

Ja sam ubeđen da oni ako ne odu za nedelju dana, neće nikada izaći...

+1

 

Znaci nece, tj svakako ne hard brexit... Ako dobro razumem sada EU moze da odbije njihov predlog/ zahtev za odlaganjem i da dodje do toga jedino

Edited by mozzer
Link to comment
5 minutes ago, Frank Pembleton said:

A dokle su stigli, zna li iko?



... Shiit has hit the fan...
 

 

Objasnio je Host. Imaju dogovor za izlazak iz EU, koji je Džonson hteo da progura kroz parlament za tri dana, da bi mogli da izađu 31. oktobra. No parlament je odbio njegov predlog skupštinskog rasporeda, i hoće dužu debatu. Za to je potrebno da se produži rok za brexit.

 

Zakon o ratifikaciji sporazuma je prošao tzv. ,,drugo čitanje" što se do sada nijedanput nije desilo - ovo je prvi put da je parlament podržao neki vid brexita. Međutim to nije kraj procesa, i opozicija hoće da zakon dosta izmeni amandmanima - ne zbog samog izlaska iz EU nego zbog onog što dolazi posle. Glavna tačka sporenja između Džonsona i Korbina je zapravo budući odnos sa EU. Džonson želi ,,labaviji" ugovor o spoljnoj trgovini dok Korbin želi carinsku uniju sa EU. Džonson hoće da se otarasi raznih EU propisa o svemu i svačemu i da sprovodi deregulaciju, Korbin hoće da Britanija ima obavezu bar da prati standarde EU za radnička prava i zaštitu životne sredine. Itd.

 

Druga stvar je koliko brzo može da se sklopi novi trgovinski sporazum sa EU. Po sporazumu o izlasku, postoji tranzicioni period do 31.12.2020. Tokom tog tranzicionog perioda, i ako je Britanija formalno van EU i van svih političkih struktura, u praktičnom smislu sve ostaje isto (Britanija ostaje deo EU tržišta i carinske unije, mora da prati sve propise itd.).

 

Međutim iz EU su već rekli da je nemoguće da se do kraja 2020. zaključi novi trgovinski sporazum sa Britanijom, i da će taj proces trajati oko tri godine. Sporazum koja je ispregovarala Tereza Mej je sadržao privremenu carinsku uniju sa EU kada se završi tranzicioni period ukoliko novog trgovinskog sporazuma nema, u Džonsonovom sporazumu je to izbačeno. To znači da 1. januara 2021. UK - osim Severne Irske - i EU ,,padaju" na najniži mogući nivo odnosa, trgovinu po pravilima Svetske trgovinske organizacije. Posledice toga su vrlo slične izlasku iz EU bez sporazuma.

 

Sporazum predviđa da se tranzicioni period može produžiti na godinu ili dve. Džonson je međutim rekao da to ne želi. Njegov predlog zakona predviđa da ministri vlade, a ne parlament, odlučuju da li će produženja biti. Neki poslanici žele da proguraju amandman po kome će produženja automatski biti ukoliko novog trgovinskog sporazuma nema. Neki žele amandman po kome će vlada biti u obavezi bar da stavi predlog produženja na glasanje u parlament u nekom roku. Itd.

 

Međutim Džonson preti da ukoliko produženje roka bude, da će on povući zakon iz procedure, jer ne želi te amandmane, i da će onda tražiti vanredne izbore, gde će mu platforma biti ovaj sporazum (bez amandmana). Videćemo šta će biti danas.

Link to comment
25 minutes ago, mozzer said:

+1

 

Znaci nece, tj svakako ne hard brexit... Ako dobro razumem sada EU moze da odbije njihov predlog/ zahtev za odlaganjem i da dodje do toga jedino

 

Oni su juce izglasali izlaz u nacelu(ukljucujuci glasove laburista) ali je problem u amandmanima a to je vezano za vanredne izbore posle izlaska a ne sam izlaz koji ce se desiti.

Cela bitka se sada vodi oko pozicioniranja za vanredne izbore.

Link to comment

Pa nije bas mek, Dzonsonov izlazak koji je izlgasan u nacelu moze da bude tvrd na kraju 2020.

Zato je prica oko amandmana vazna za laburise, ld i snp kao i za torijevce sa druge strane.

Torijevci bi sa sporazumom bez promena mogli da vicu u kampanji kako tvrdi izlaz nije izbacen a to druga strana ne zeli.

 

 

Link to comment

It's a bit of a generous reading of what actually happened this evening. While it's true that Johnson's deal passed, it's only cleared the first test of parliamentary ratification.

Lawmakers might have allowed it to pass for a number of reasons, from subjecting it to scrutiny to allowing the second vote in which they could punish the Prime Minister. Those very same MPs might very well have voted down the deal at a later stage. 

However, Johnson is claiming a victory in principle. MPs have voted favorably for his deal, but denied him the chance to push it through the House of Commons on his own terms. Instead of pulling the legislation, as suggested earlier, the Prime Minister instead paused it. He stood firm on his commitment to leaving the EU on October 31, with or without a deal and said that he would discuss tonight's events with leaders across Europe. 

 

https://edition.cnn.com/uk/live-news/brexit-boris-johnson-parliament-tuesday-dle-intl/h_57063ee6ee33dd16bd1fa8b951756336

Link to comment

Action, meet consequence

 

https://www.theguardian.com/politics/2019/oct/23/northern-ireland-unionist-mps-attack-brexit-betrayal

 

Quote

Unionist MPs have branded the government’s approach to Northern Ireland in the Brexit talks “despicable” and a “betrayal”.

 

In his first appearance before the Northern Ireland affairs select committee, Julian Smith, the Northern Ireland secretary, was questioned about plans to require businesses selling or transiting goods from the region to Britain to complete special paperwork in order to trade post-Brexit.

 

Smith said the checks would be minimal and the focus should be on the “great opportunities” awaiting Northern Ireland.

 

He said the government would work with businesses to ensure the withdrawal agreement bill would as far as possible allow unfettered trade between Northern Ireland and Britain.

 

Ian Paisley, the DUP MP for North Antrim, said it was disgraceful to expect any business to complete paperwork for goods being sold in “our country, not a foreign country”.

 

In a tense exchange, he asked Smith where he lived. When Smith told him he lived in North Yorkshire and London, Paisley said: “If you had to move goods from North Yorkshire to London and have to fill in a form, you’d feel pretty aggrieved about that. We are in the same country. It is disgraceful.”

 

Link to comment
25 minutes ago, Host said:

Netacno. Sinoc se nije glasalo za Brexit, nego za dalju raspravu o predlozenom dogovoru. ZA su glasali i neki remaineri jer su izgleda znali da Johnsonov predlog o brzopoteznoj raspravi nece proci parlament, a Johnson je prethodno obecao da u tom slucaju povlaci predlog dogovora. Sah seh suh, mada i veliki rizik jer tvrdokorni Torijevci imaju otvorena vrata da samostalno definisu buducnost Britanije (tj. Engleske;) u slucaju da Johnson raspise vanredne izbore i pobedi na njima.

 

Upravo. Tokom ovog drugog citanja recimo moze da se ubaci amandman o potvrdnom referendumu.

To je zapravo ideja nekih da se time postavi referendum Borisov hard Brexit bez carinske zone cime ce najvise biti pogodjen sever Engleske i ostanak. 

To bi mogla i biti izlazna karta za laburiste - da prvo guraju carinsku uniju u okviru Brexita a ako to ne uspe, ovo drugo cime imaju prilicno dobre sanse kod ovih sto rade u proizvodnji koji ce se malo zamisliti.

Link to comment

Labour sad već jede govna.

 

Neka puste (tako što će dozvoliti da par njihovih poslanika glasa za ovaj sporazum) da ovo prođe. To znači da no deal brexita nema, jer tu je tranzicija do 31. decembra 2020. Onda neka obore vladu (za to imaju dovoljno glasova, mislim da će i DUP hteti da se osveti tako Džonsonu), i idu na izbore, pa neka na izborima predstave svoj budući odnos sa EU. Ako izbore dobiju, lako će produžiti tranzicioni period, ispregovarati carinsku uniju, i šta već sve ne

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...