Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Meni se dopada sta se dogadja tim pre sto su lib-demsi partija koja mi je ideoloski najbliza od svih partija koje poznajem. Dakle, liberalizam po pitanju zastite prava pojedinca u odnosu na vecinu ili drzavu, po pitanju medjunarodnih odnosa, slobodnog trzista i svetske trgovine a istovremeno se jasno zalazu za drustvo blagostanja u kome niko nece zavrsiti na ulici bez icega jer su recimo nuklearne podmornice i status SAD prirepka vazniji od osnovnih potrebstina za zivot gradjana ili od budzetskog deficita/dugova kojim se unistava perspektiva buducih generacija.Sadasnji lider lib-demsa Nik Kleg je dosao na celo partije kao predstavnik jaceg liberalnog krila (postoji jos i soc-dem krilo) posle prilicno turbulentnog perioda propracenog prvo skandalima a zatim unutrasnjim sukobima za prevlast u partiji. On se sada ovim i konacno stabilizovao i ima defititivno potencijal da vodi ovu opciju kroz jedan duzi period u kome ce uticaj lib-demsa na britansku politiku znatno ojacati. Meni je cela ova prica oko uspona lib-demsa najinteresantnija iz istorijske perspektive a ako uzmemo nju u obzir najvise razloga za brigu na duzi period imaju upravo laburisti a ne konzervativci koji ce ostati prirodni oponenti liberala kao sto su i oduvek bili.Naime, preteca lib-demsa je Liberalna partija (koja opet potice od Whigsa) koja je dominirala britanskom politickom scenom tokom druge polovine 19. veka i na pocetku 20. Tokom tog perioda je ta partija bila na poziciji klasicnog liberalizma (neki taj period nazivaju i Gledstonijan liberalizam po najistaknutijem all is free market liberalnom PM-u iz tog vremena) ali negde krajem 19. veka je doslo do izuzetno vaznog pomeranja prema tkzv. progresivnom liberalizmu (ili kasnije soc-liberalizam) pa su upravo britanski liberali bili ti koji su uveli pocetkom 20. veka pocetne elemente drzave blagostanja (zdravstveno i osiguranje za nezaposlene, penzije, briga drzave o deci itd.) posto se taj model pokazao kao uspesan i u Bizmarkovoj Nemackoj. Za razliku od Bizmarka oni medjutim nikad nisu podrzavali monopolizaciju/korporativizaciju privrede ili bilo kakav socijalizam ili uopste kolektivizam po tom pitanju i zato su liberali i bili jedna od najvaznijih brana korporativizaciji i fasizaciji Britanije. Medjutim, upravo posle 1. Svetskog rata je na britanskoj politickoj sceni doslo do radikalizacije (vec pre 1. Svetskog rata je zemlja bila na rubu sukoba) politicke scene i podele u dva tabora a najveca zrtva su bili upravo liberali. Konzervativniji (imperijalni) deo partije/glasaca je dobrim delom presao u konzervativce (Cercil npr.) dok je daleko najveci deo glasaca presao na stranu laburista koji su imali ekstremnije socijalisticke stavove po mnogim drugim pitanjima.Sada, cini se, polako nastupa period u kome mislim da upravo Labour ima najvise da strahuje da dozivi nekadasnju sudbinu liberala - Old Labour sa svojom konzekventnom ideoloskom potporom je prakticno veoma slab (kao sto je svojevremeno oslabilo i klasicno liberalno krilo Liberalne partije UK) kao i socijalisticko-radnicka baza te partije a ono sto se nazivalo New Labour je bilo upravo pomeranje klasnicne radnicke social-demokratije prema centru i usvajanje citavog niza tacaka svojstvenog soc-liberalizmu ali i konzervativizma. Medjutim, pitanje i problem je u tome koliko likovi poput Blera i Brauna sa podrskom ratu u Iraku i sa recimo mutnim Lordom Mendelsonom koji se prvo sepuri po jahtama ruskih tajkuna ili u najnovije vreme shareholdera Dream works kompanije a zatim kroz parlament gura izuzetno restriktivni skup zakona poput Digital Economy Bill-a mogu zaista na duzi period da reprezentiraju soc-liberalne vrednosti ili bilo kakvu koherentnu ideologiju suprotstavljene konzervativnoj osim cistog pragmaticnog odrzavanja na vlasti (slicna je i situacija bila i jos uvek jeste sa nemackim SPD-om pod Schroederom i citavim nizom socijal-demokratakih partija u Evropi).Mislim da je zato bilo samo pitanje vremena kada ce se glasaci okrenuti originalu, tj. partiji koja ima po mom misljenju mnogo jasniju istorijsku ideolosku tradiciju i evoluciju u diskusiji iznalazenja odgovora na mnoga kljucna pitanja danas - od uticaja drzave, birokratije i sa njima povezanim korporacijama na zivot i prava gradjana/pojedinca, preko buducnosti sve komplikovanijih medjunarodnih odnosa, pa do buducnosti sadasnjeg koncepta nacionalne drzave uopste i pomeranja prema supra-nacionalnim elementima sa jedne i sve jacem regionalizmu sa druge strane. Poznato je da su mnogi koji su glasali za New Labour po stavovima i simpatijama zapravo bili mnogo blize lib-demsima a da su za njih glasali samo da bi sprecili konzervativce tako bi sada moglo veoma lako da dodje do landslide promene posto se pojavila jasna alternativa a koja nisu konzervativci od kojih u Britaniji jos uvek postoji dobra porcija straha i nepoverenja.I za kraj, mislim da su ovi izbori u Britaniji zanimljivi i iz jednog drugog ugla jer je Britanija cesto bila na pocetku znacajnih ideoloskih tektonskih promena koji mogu da imaju odredjen uticaj i na ostatak Zapadne Evrope ili cak i sire u nesto drugacijoj formi naravno jer je britanski sistem i tradiciju gotovo nemoguce kopirati bilo gde drugde.

Link to comment
jer je britanski sistem i tradiciju gotovo nemoguce kopirati bilo gde drugde.
osim u njihovim kolonijama bivsim poput Kanade i Australije gde sve funkcionise po istom obrazcu :)
Link to comment
ko da nismo gledali istu debatu.meni je najbolji bio braun, koji je raspolagao svim cinjenicama i raskrinkao torijevske prazne price, kleg je bio sasvim dobar na temu obrazovanja i skandala s troskovima dok je na ostalim temama uglavnom ponavaljao svoju mantru ili mudro cutao dok su se dva favorita raspravljala, mozda mu je zato i porastao rejting toliko.
Braun je bar u dva navrata falsifikovao cinjenice (imigracija i nesto oko obrazsovanja), Kameron jednom (Bugarska i rak).Policy laburista se svodi na trosi, trosi, trosi... Odakle?
Link to comment

Prilično dobar članak kako se The Sun malo prekalkulisao u svom sanovskom prestrojavanju na stranu konzervativaca:

Nick Clegg's rise could lock Murdoch and the media elite out of UK politicsI doubt if Rupert Murdoch watched the election debate last week. His focus is very firmly on the United States, especially his resurgent Wall Street Journal. But if he did, there would have been one man totally unknown to him. One man utterly beyond the tentacles of any of his family, his editors or his advisers. That man is Nick Clegg.Make no mistake, if the Liberal Democrats actually won the election – or held the balance of power – it would be the first time in decades that Murdoch was locked out of British politics. In so many ways, a vote for the Lib Dems is a vote against Murdoch and the media elite....
Osim te rečenice In so many ways, a vote for the Lib Dems is a vote against Murdoch and the media elite iz koje, sve i što je tačna, vrišti navijaštvo.
Link to comment
Braun je bar u dva navrata falsifikovao cinjenice (imigracija i nesto oko obrazsovanja), Kameron jednom (Bugarska i rak).Policy laburista se svodi na trosi, trosi, trosi... Odakle?
mislim da si pomalo ostrascen - labour jedino ne zeli da smanji izdatke na obrazovanje, policiju i zdravstvo, za sve ostalo pokusace da ustede dogodine kad se ekonomija pomalo stabilizuje i to je sasvim ok. u zemlji koja ima puno socijalnih problema, posebno sa decurlijom koja su neobrazovana, sklona kriminalnim ispadima, uz sve vise i vise zdravstvenih problema medju siromasnima koji vode nezdravi zivot, ocigledno je da su ovo tri kljucne sfere koje, ukoliko pretrpe izmene nagore i izgube sredstva, mogu da dovedu do jos goreg stanja u zemlji.ovo za falsifikovanje cinjenica mislim isto da preterujes, mada sam na temu imigracije zadremala, za obrazovanje nisam primetila da je ista lupetao ako se dobro secam pricao je uglavnom generalno i nije se ni pozivao preterano na neke statistike, jedino sto je konkretno naveo je koliko bi nastavnika izgubilo posao ako se smanje investicije u skole. btw citala sam juce mirror i oni se slazu sa mnom da braun rula :)
Link to comment

podugačka ali zanimljiva debata (bar deo, nisam stigla da sve odgledam) na temu univerziteta, ko ima vremena.THEUK je poznata po najliberalnijem i najkompetitivnijem sistemu univerzitetskog obrazovanja u Evropi, što naravno ima i svojih mračnih strana. Pare su, naravno, a major issue.

Link to comment
mislim da si pomalo ostrascen - labour jedino ne zeli da smanji izdatke na obrazovanje, policiju i zdravstvo, za sve ostalo pokusace da ustede dogodine kad se ekonomija pomalo stabilizuje i to je sasvim ok. u zemlji koja ima puno socijalnih problema, posebno sa decurlijom koja su neobrazovana, sklona kriminalnim ispadima, uz sve vise i vise zdravstvenih problema medju siromasnima koji vode nezdravi zivot, ocigledno je da su ovo tri kljucne sfere koje, ukoliko pretrpe izmene nagore i izgube sredstva, mogu da dovedu do jos goreg stanja u zemlji.ovo za falsifikovanje cinjenica mislim isto da preterujes, mada sam na temu imigracije zadremala, za obrazovanje nisam primetila da je ista lupetao ako se dobro secam pricao je uglavnom generalno i nije se ni pozivao preterano na neke statistike, jedino sto je konkretno naveo je koliko bi nastavnika izgubilo posao ako se smanje investicije u skole. btw citala sam juce mirror i oni se slazu sa mnom da braun rula :)
Obrazovanje, policija i zdravstvo. Samo toliko.Da, i odbrana - eno kukaju vojnici kako je oprema losa. A i Trident treba zameniti.Umalo da zaboravim, budzet za Skotsku i Severnu Irsku ne sme da se dira, kao ni briga za najstarije sugradjane.(Doduse, obrazovanje je vec dirnuto, ono univerzitetsko. Ti si u Skotskoj pa se ne racuna.)Dakle, problem je u tome sto te tri oblasti trose najvise, te jedino tu moze deficit da se smanji. Fraza je kada se kaze da se tu nece nista dirati. Konzerve i LibDems bar tu i tamo imaju neku ideju kako da se stvari reorganizuju u smislu ista/bolja usluga za manje pare, laburisti ama bas nikakvu.
Link to comment
Prilično dobar članak kako se The Sun malo prekalkulisao u svom sanovskom prestrojavanju na stranu konzervativaca:Osim te rečenice In so many ways, a vote for the Lib Dems is a vote against Murdoch and the media elite iz koje, sve i što je tačna, vrišti navijaštvo.
Pa što nije Guardian we love'em, the LibDems list?
Link to comment
Pa što nije Guardian we love'em, the LibDems list?
Jok, to je Independent. Guardian je labour. Times/Telegraph konzerve.Mirror labour, Sun konzerve, Mail konzerve.
Link to comment
samo se ti zajebavaj, ali nije cela uk kao london. evo, upravo mi prica ortak iz velsa da su njegovim komsijama dolazili na gajbu jer ih je neko cinkario da kriju govedju spermu i to u starom non-energy saving frizideru. srecom pa su samo pregledali njihov stan, tako da mu nisu pronasli medveda s kojim deli gajbu, a koji u slobodno vreme radi kao hipnotizer.
Хм, Велшани не крију међеде, но овце.Него, како оно беше са либдемсима, код њих би 10 божјих заповести било 10 сугестија? Зар не зна Клег да Тридент постоји као противтежа француском, а не руском атомском арсеналу?
Link to comment
Него, како оно беше са либдемсима, код њих би 10 божјих заповести било 10 сугестија? Зар не зна Клег да Тридент постоји као противтежа француском, а не руском атомском арсеналу?
Ne pratis radnju.Sada je u modi da Britanci i Francuzi koordiniraju vojsku. Cak se i konzervativci, i to onaj evroskepticni deo (Liam Fox) slazu sa tim.
Link to comment
...
Da ovome dodam jednu zanimljivu tezu uglednog pro-labour kolumniste Polin Tojnbi koja kaze da je Britanija sustinski soc-dem drustvo.Zapravo, od kada se SDP otcepio, sabrani glasovi soc-liberala (SPD-Liberal Alliance a zatim LibDems) i laburista su znatno veci od broja glasova za konzervativce.
Link to comment
Хм, Велшани не крију међеде, но овце.Него, како оно беше са либдемсима, код њих би 10 божјих заповести било 10 сугестија? Зар не зна Клег да Тридент постоји као противтежа француском, а не руском атомском арсеналу?
bila sam juce u velsu, ovaca na sve strane. bilo bi zastrasujuce da ih ima jos, na nekoj tajnoj lokaciji.sto se tice lib demova, njihova popularnost je obicna reakcija na jednu tv debatu i brzo ce proci, posebno sad kada su ostali poceli da ih shvataju ozbiljno. medjutim za tridente su ih danas podrzali generali kopnenih snaga, koji zele vise novca za helikoptere i ostalu opremu sto treba u avganistanu. ali pisalo je i da brojni analiticari kazu da bi britansko unilateralno smanjivanje nuklearnog arsenala jako lose uticalo na specijalni odnos s amerikom, posto se on dobrim delom zasniva na britanskim vojnim kapacitetima. posebno sto je unapredjenje tridenta vec izbudzetirano. ali kleg bi i evro uveo, tako da ga ocigledno ne treba shvatati isuvise ozbiljno. Edited by BraveMargot
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...