Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

34 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Dakle, zbogradi pravca u kome je ovo u međuvremenu otišlo, na samom početku for d rekord: svaka država/služba je bila sposobna i spremna na ovo. Ruska, američka, izraelska, britanska, francuska. Fuck, naša služba bi bila spremna na ovo (ali o sposobnosti da ne govorimo...). Ako Andora ima secret service, ta služba je po definiciji spremna na ovako nešto, jer u protivnom, ne treba da postoji. Prema tome, ko mi odgovori učitavajući mi rusofobiju ili ostrašćenost po nekom geopolitičkom ključu, najbolje ni da se ne trudi. Ovo je jednostavno moje viđenje ko bi šta dobio, ko bi šta izgubio ovom akcijom, i kontekst situacije.
 

Jer da - moje potpuno ubeđenje je da ovo nije mafia hit nego state-sanctioned hit. Ovo je uradila neka intelligence služba. Mnogo je lakše ubiti metu pištoljem ili provalom, odabir nervnog agenta kao oružja, i to posebnog nervnog agenta, je vrlo očigledna poruka i potpis. Prema tome, ako je ovo uradila služba, odabir ovoliko visokoprofilne mete jednostavno diktira da je ova naredba došla sa najvišeg mesta, i da je prošla nekoliko krugova establišmenta i struktura službe.


Rusija/Putin/FSB: 95%
 

  Hide contents

Šta i koliko se dobija: vrlo otvorena poruka bilo kome ko bi odlučio da oda bilo kakvu tajnu države, pogotovo ako radite u službama: "naći ćemo vas i ubićemo vas, umiraćete u mukama". Momenat napada, tj vreme kada je njegova ćerka u poseti i odluka da se oboje usmrte uopšte nije slučajna. Ne samo da bi Rusija prekršila onaj kodeks koji je čak i u hladnoratovsko doba špijunaže glasio "ne ubijamo špijune jedni drugima" već ide korak dalje i podiže za "ubićemo i vaše bližnje". Intelligence efekat na bilo koga koji možda i pomisli na saradnju sa strancima je neprocenjiv.
Šta se gubi: videli smo, poneke sankcije i malo proteranih diplomata. Hajde da odemo korak dalje - šta bi se gubilo da je ruski ubica pronađen sa rukom na Skripalovima? Sankcije i malo proteranih diplomata. Big fuckin' deal, Rusija je ovako ili onako već pod itekako jakim sankcijama.
Ostalo: ovo što sledi jeste subjektivno, ali cela ova ocena je subjektivna - ona reakcija zvaničnika iz Rusije meni takođe nešto govori. Nije tu bilo protokolarnog "Mi kategorički odbacujemo optužbe", ne jebo te, išlo se na čist bezobrazluk, za mene identična slika kao neki od Vučićevih poltrona, neće samo da se brani negiranjem, nego se brani džukački i provokativno, baš kao da samom odbranom hoće da kaže "Ma naravno da smo mi, ali mogu da kažem da ste to vi bili i ne možete mi ništa, muahahaha". Jebo te, njuz prezenter ruske državne TV je namignuo u njihovom dnevniku "da izdajnici države retko dožive starost", pri tom koliko je puta sam Putin nimalo suptilno rekao da oprašta i pronevere i mućkanja, i utaje poreza, ali da izdaju nikada ne oprašta? Ako idemo u lične ocene, meni je i odabir nervnog agenta vrlo jasna "Jeptese, ništa nam ne možete" poruka, i potpis. Nikada se neće dokazati pred bilo kojim sudom pravde ko je i kako tačno ovo uradio, ali sam nervni agent je sicilijanska poruka. Ali ajde neka je sve to moja subjektivna ocena, ono najvažnije što nije predmet diskusije je - Russia has previous. Pogotovo u Londonu. Znamo da su Juščenka kao metu od najvišeg značaja takođe otrovali, ali u centru Londona su nakrkali polonijumom Litvinjenka, a već sam izgubio broj ruskih bogataša koji su upali u Putinovu nemilost a koji su se "udavili u svojoj kadi" u Londonu. Jebo te, da imaju samo jedan incident ranije već bi bilo dovoljno za više nego osnovanu sumnju, ali nemaju jedan incident, imaju modus operandi i imaju obrazac.

 


Britanija/MI6: 0.5%
 

  Hide contents

Šta i koliko se dobija: naoko, ništa. Naravno da mogu postojati igre i interesi kojih nismo svesni, ali radimo s onim što imamo. Ja ne vidim nijedan način na koji Britanija može da profitira iz ovoga. Spolja (iz Amerike) proizvedeni antagonizam prema Rusiji već postoji, ne ide na ruku vladi i establišmentu, i ne postoji benefit u pojačavanju istog
Šta se gubi: ovo je neopisiva blamaža vlade, bezbednosnih struktura i države, sa intelligence aspekta Britanija je (kao da to nije bila i ranije) pokazana kao vrlo nebezbedno mesto za obaveštajce i saradnike da potraže azil ili zaštitu u njoj. Za MI6 ovo je prosto rečeno tragedija, ne samo na njihovom ruskom desku, već će uopšte saradnici širom sveta biti obeshrabreni da i pomišljaju na moguću saradnju sa MI6. Dalje, ajde što su im ubili dvoje ljudi pod državnom zaštitom na njihovoj teritoriji, ta pokazana nekompetentnost Britanije je pičkin dim u odnosu na ogromnu i jadnu nemoć vrha države koja je pokazana u narednim danima gde je Britanija morala nešto da uradi, a mogla je da uradi kerov kurac (ne da su i mogli nešto više, koja je alternativa, objava rata(?), nego kažem) što se na kraju završilo nekim sankcijicama i proterivanjima diplomata. Ali čak i te sankcije, minorne kakve jesu su nešto što britanski establišment uopšte nije želeo. Ovde deo javnog mnjenja već godinama lobira za usvajanje "Magnitsky zakona" koji bi garantovao oštre sankcije ruskim oligarsima za koje postoje osnovane sumnje da su bliski sa Putinom ili da su upetljani u masivne mućke sa porezom. Ovo britanskom establišmentu jednostavno ne treba, beže od toga kao đavo od krsta jer se dobro zna da London, Westminster i City uopšte nisu gadljivi na ruske prljave pare, toliko da je komitet samih poslanika pre 2-3 dana kritikovao vrh države oko pranja ruskih para. Međutim, početkom maja čini mi se, parlament je očito vrlo nevoljno u svetlu ovog slučaja usvojio Magnitsky zakon.
Ostalo: u ovo vreme ludosti oko Brexita sa najklimavijom vladom verovatno još od loze Stjuartovih meni je sumanuto pomisliti da će sa najvišeg mesta, pa kroz Foreign Office, pa do MI6 stići odluka, plan, i go-ahead za nešto ovakvo u sferi neslućene vidljivosti (domaći teren, zar ne), na veliku domaću štetu, po opasnost za sopstvene građane (jedan policajac je bio na rubu smrti 10 dana, ne sećam se koliko je ljudi potražilo pomoć). Sama pomisao da je moguće osmisliti toliko apsolutno obezbeđenu sigurnost ćutanja, i samo teoretski rizik od onoga šta bi usledilo da iscuri makar i neki hint britanske umešanosti ili flase flag operacije je nemoguća za iskazati. Vrlo je očita potpuna konfuzija koja je radila nakon samog napada, pogotovo onaj idiotski tvit Foreign Officea (ili samog Borisa, zaboravio sam) koji je tvrdio da su ne samo utvrdili da je u pitanju ruski nervni agent, nego da znaju da je i napravljen u Rusiji. Na šta je istog dana dva sata kasnije reagovala sama laboratorija koja je radila istraživanje i rekla "Errr, mi to nismo utvrdili, to nit je naš posao nit možemo to da utvrdimo". Uslov omnipotentnosti vladi, službi, medija i generalno svih koji je potreban za ovakav poduhvat se tragično stropoštava u vodu već na prvom koraku, kada sama laboratorija kojoj je vlada poslala uzorak novičoka na ispitivanje demantuje trapavu izjavu samu vladu, a svi mediji to piče kao prve vesti i prave Borisa moronom, što ionako nije težak zadatak.

 


CIA/Mossad: 3%

 

  Hide contents

Šta i koliko se dobija: u slučaju CIA, nabedili su Rusiju, dakle fini gol u njihovom zamrznutom konfliktu. U slučaju Mosada, nemam pojma, jednostavno mi je bilo malo neozbiljno da potpuno izostavim verovatno najbolju službu na svetu, pa reko da im udelim makar 2%
Šta se gubi: barem u javnosti koja je ubeđena da je ovo izvela Rusija, ovo je trijumf Rusije koja se pokazuje kao svetski igrač. Takođe, u slučaju CIA, zna se da Britanci dele svoj inteliđens sa njima. U ovom slučaju i oni takođe gube dugoročno jer će svi ruski obaveštajci koji i razmišljaju o saradnji biti umnogome obeshrabreni ovime. Mislim da vredi pomenuti i "šta se gubi u onom najgorem slučaju, tj da se otkrije da je agent naš" - to je takođe gotovo neprocenjiv gubitak. Američko-sankcionisaini hit na ex-špijuna saradnika MI6 i njegovu ćerku na teritoriji Britanije, zemlje saveznika, ugrožavajući i britanske policajce i državljane, to je sumanuti rizik koliko god mali bio, taj rizik je toliko gigantski da potencijalne beneficije "al smo ga šuknuli Rusima" prosto ne dolazi ni u obzir da se uzme za cost/benefit analizu akcije.

 

 

 

Eto otkuda toliki procenat za Rusiju. Potpuno sam spreman da ga snizim ako mi neko ukaže na neku rupu u u logici oko glavnih faktora i činjenica koje sam ostavio gore, trenutno jednostavno ne vidim zbog čega bi to palo na negde oko 70% ili 60%. Dakako, sve ovo pišem iz perspektive onoga što danas znamo, može lako biti da me neke nove informacije demantuju koliko sutra, ali u ovom trenutku, danas, voleo bih da mi neko bez neke geopolitičke i/ili emotivne upletenosti u celu priču kaže zašto bi Rusija trebala da bude manje sumnjiva, a recimo Britanija (ili drugi) više. Po mogućstvu, bez temeljenja te priče na lukavom i perfidnom Englezu koji nam je uvek radio o glavi i dvaessedmi mart nam smestio, mamicu mu.

 

 

 

 

Hvala na obrazlozenju. Dao si dobru bazu za diskusiju o potencijalnim motivima.

 

Meni je sporan onaj "+" za Rusiju iz dva razloga:

1. Litvinenko/polonijum - da li je potrebno poruku ponavljati 13 godina kasnije na nekim spijunima mnogo nizeg ranga? Pogledaj Wikipedia stranicu za Litvinenka i za Skripala, za ovog drugog gotovo nista ne pise. Taj "+" mi deluje mnogo mali. Taj efekat uterivanja straha u kosti vec postoji. 

2. A ako ta reputacija vec postoji, onda je mnooooooogo veliki gaf da su ovo dvoje preziveli. To ukazuje na neprofesionalnost sluzbe koja se tom vrstom neprofesionalnosti do sada nije dicila.

 

 

Link to comment
1 hour ago, Simon said:

Хвала на исцрпном образложењу и мој стил није да неког називан русофобом или обратно. Оно чиме сам се ја бавио у овом случају конкретно је била улога медија која је била врло хајмо рећи у почетку навијачка и врло непринципијелна и није се држала чињеница. Када кажем чињеница када данас прегледам наслове ишло се из крајности у крајност како су отровани. Код мене почне да звони аларм када прочитам пет текстова са различитим верзијама како се то одвијало. То појачава скепсу према истинитости података и почињем да се питам која је улога медија у овоме свему. Ја читам све и свашта и то на пар страних језика и чисто да би покушао да створим иоле конкретну слику дешавања. У овом случају конкретно мени су понекад врло фалиле изјаве званичних органа који се баве истрагом. У свом образложењу си се позабавио баш тиме око изјава нпр. Бориса који само лупи а њега не сматрам званичним органом који се бави истрагом и да не идем даље. Врло исцрпно и логично објашњење из твоје перспективе. Још једном хвала на труду. 

 

Simone, nema nikakve potrebe da budeš malo defanzivan, nisam ja ni u trenutku mislio na tebe kad sam mislio na spočitavanje rusofobije ili ono palamuđenje Rusija/politika (jesam tebe citirao u celokupnom odgovoru pa je možda ispalo tako nezgodno), to je pretežno pred-disklejmer za mnoštvo loših i nesuvislih argumenata koje čujem što u životu što na forumu kad se dotakne bilo koja diskusija gde se kritikuje Rusija na bilo koji način.

 

Za medijske naslove tog vremena, ne delim taj utisak ali stoji da se jednostavno ni ne sećam pojedinosti, pa ne mogu ni da kažem da jeste ili da nije bilo tako. Mada u današnje vreme, skoro pa uzimam zdravo za gotovo da će u velikim događajima poput ovoga uvek biti konfuzije i kontradiktornih izveštaja na početku.

 

Link to comment
1 hour ago, Budja said:

 

Hvala na obrazlozenju. Dao si dobru bazu za diskusiju o potencijalnim motivima.

 

Meni je sporan onaj "+" za Rusiju iz dva razloga:

1. Litvinenko/polonijum - da li je potrebno poruku ponavljati 13 godina kasnije na nekim spijunima mnogo nizeg ranga? Pogledaj Wikipedia stranicu za Litvinenka i za Skripala, za ovog drugog gotovo nista ne pise. Taj "+" mi deluje mnogo mali. Taj efekat uterivanja straha u kosti vec postoji. 

2. A ako ta reputacija vec postoji, onda je mnooooooogo veliki gaf da su ovo dvoje preziveli. To ukazuje na neprofesionalnost sluzbe koja se tom vrstom neprofesionalnosti do sada nije dicila.

 

 

 

1. Mož da bidne alii ne mora da znači - em ne možemo biti u njihovim glavama, em nije nerazumno reći da "Ajde da ubijemo i ovoga", dva puta ponovljena "poruka" je jednostavno dva puta jača, plus su digli ulog za ćerku, a i ono, 13 godina nije malo vremena. Litvinjenka su skoro svi i zaboravili, to je primer par ekselans gde je britanska vlada reagovala vrlo mlako jer nisu hteli da dovode u opasnost ruske dolare, a takođe, koliko se sećam, Litvinjenko nije bio otvoreni saradnik MI6 (ili se jednostavno ne sećam), i sumnjam da je živeo pod njihovom zaštitom?

 

2. To stoji. Mada, sam napad je izveden, čini se, precizno i savršeno, jer nema ni CCTV snimak niti ništa, baš ništa, niko pojma nema ni ko je napadač, niti je snimljen negde, niti ima ikakvih naznaka. Operacija je izvedena dobro, zašto se zakazalo na efikasnosti, tu može biti puno razloga. Možda nervni agent nije bio dovoljno potentan, ko zna, suviše stvari za nagađanje. Ali poruka intenzivnog zastrašenja je svakako poslata.

Link to comment
4 hours ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Ma ne trpam tebe u koš, otkud ti to. Samo mi neopisivo ide na živce dinamika koja je nagrizla ceo forum gde uglavnom Eraser ali i Anduril odmah iza mogu da opravdaju bilo šta što ima američki ili zapadni žig na sebi, pa gde onda drugi ljudi koji im odgovaraju ispadaju maltene rusofili iz nehata, čisto da im eto njima da pokažu.

Probaću da odgovorim malo kasnije, a do tada takođe molim da i mene niko da ne stavlja u isti koš sa Andurilom i ovim ping-pongom koji je već nastao. Ako se do tada javi i Eraser, učestvoručavam tu molbu.

 

Mislim da si u pravu ali da si pogresio sekvencu dogadjaja. Uglavnom se prvo ovde prihvata ruska najprizemnija propaganda a onda svako ko kaze da su stvari stoje drugacije ispada neko ko opravdava sve sto ima “americki ili zapadni zig”. Tako je bilo bukvalno u svakom slucaju nekog medjunarodnog dogadjaja od Gruzije, preko Majdana do obaranja Mh17, Sirije do ovog trovanja. Ovde je i manch poceo da biva nazivan ekstremistom iako je covek knjiski primer nekog stalozenog i izbalansiranog (sto ja devinitivno nisam). Necu vam se petljati u ovu pricu jer je jasno o cemu se radi ali cisto da ovo ne prodje neopazeno posto vecinski stav foruma lici na Vecernje Novosti vec 10 godina a od skorije na informer.

Link to comment

Pošto su na topiku i dalje poslednja tema Skripalovi, evo malo fallouta.

Dan nakon napada, ministar odbrane UK, Gavin Williamson, ljigavac kojeg čak i kolege iz sopstvene stranke nazivaju "opportunistic cunt" iz milošte, je podigao lestvicu diplomatskog govora, kada je na reakcije Rusije poručio, valjda celoj državi Rusiji, "Russia should just shut up and go away".

Juče je voditelj jutarenjg programa na ITV-ju, Richard Madeley malo popizdeo kada je ovaj smrad toliko otvoreno gmizao levo-desno da odgovori na prosto pitanje. I na treće vrdanje, jednostavno prekinuo intervju. Milina gledati.

 

 

 

 

Koliko je ovde potrebno više ovakvog ophođenja sa ovim besramno nadobudnim kretenima.

Link to comment

С обзиром да се ових дана очекује рапорт и закључак о бомбардовању Либије у држави у којој живим, није на одмет да се подсјетимо овог, нисам баш сигуран да ли је поучан и да ли су нешто научили и колико.

https://publications.parliament.uk/pa/cm201617/cmselect/cmfaff/119/119.pdf

Нисам сигуран да ли је неко већ качио прије....

 

Link to comment
2 hours ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Pošto su na topiku i dalje poslednja tema Skripalovi, evo malo fallouta.

Dan nakon napada, ministar odbrane UK, Gavin Williamson, ljigavac kojeg čak i kolege iz sopstvene stranke nazivaju "opportunistic cunt" iz milošte, je podigao lestvicu diplomatskog govora, kada je na reakcije Rusije poručio, valjda celoj državi Rusiji, "Russia should just shut up and go away".

Juče je voditelj jutarenjg programa na ITV-ju, Richard Madeley malo popizdeo kada je ovaj smrad toliko otvoreno gmizao levo-desno da odgovori na prosto pitanje. I na treće vrdanje, jednostavno prekinuo intervju. Milina gledati.

 

 

 

 

Koliko je ovde potrebno više ovakvog ophođenja sa ovim besramno nadobudnim kretenima.

 

Ovako bi mediji trebali da rade sistematski sa vecinom politicara. Politicka kultura bi se promenila za cas posla.

Link to comment
2 hours ago, Simon said:

С обзиром да се ових дана очекује рапорт и закључак о бомбардовању Либије у држави у којој живим, није на одмет да се подсјетимо овог, нисам баш сигуран да ли је поучан и да ли су нешто научили и колико.

https://publications.parliament.uk/pa/cm201617/cmselect/cmfaff/119/119.pdf

Нисам сигуран да ли је неко већ качио прије....

 

izvestaj, druze simone.....

Link to comment

Izuzetno zanimljiva ideja:

 

 

 

Dabome, ovo je samo mentalna šbbkbb gimnastika, grdno bih se iznenadio da neko uopšte pomišlja na ovo, sa intenzitetom presedana koji bi ovo bio, ali... mora se reći, ne može potpuno da se odbaci, i... ovakav plan na žalost... ima smisla.

 

 

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

Vjerovatno je blef. Ipak nije fr slucajno izabrana, najangazovanija je EU zemlja u vojnim misijama. A i uvjek je bila na strani USA.  

Edited by borris_
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...