Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

On 1.9.2021. at 22:35, Ras said:

Sibe Miličić - Žena i čovek (pripovetke)

 

Na preporuku Lordana Zafranovića iz ovog intervjua Nataši Miljković (negde od 11:40, pa naredna 2-3 min): 

 

 

 

Hit pitanje mi je bilo: Mislite li da u 21. veku erotika nekoga zanima?

LZ: Mene ne pušta!

 

Meni to kako opisuje zvuci kao da prica o nekom Latinoamerikancu.

 

On 2.9.2021. at 23:10, makaronee said:

Peter Wohlleben / Das geheime Leben der Bäume, 2015.

Тайная жизнь деревьев, 2017.

..

čitati o ljudima je postalo previše zamorno.

 

Meni kazes. :D Da li citanje o tome kako ljudi (tj. covek) vide drvece bolje?

 

I ja volim Komo. Ali sad citam svog prvog (Borisa) Budena: "Der Schacht von Babel - Ist Kultur übersetzbar" (u prevodu valjda "Vavilonska jama - o neprevodivosti kulture"). U ovoj mojoj/nasoj multijezicnoj inter- i intrapersonalnoj realnosti (meni) bas bitna tema. U poslednje vreme sam bas tragala za materijalom za razmisljanje, ne samo u prevodilackom (uzem) smislu. Kao na primer "Lost in Translation" od Eve Hoffman ili (mada je to vec malo specificnije, "Vavilon nesvesnog" - "La babele dell'inconscio" od tria Amati Mehler/Argentieri/Canestri).

Link to comment
1 hour ago, Pixie said:

 

Meni to kako opisuje zvuci kao da prica o nekom Latinoamerikancu.

 

Ali sad citam svog prvog (Borisa) Budena: "Der Schacht von Babel - Ist Kultur übersetzbar"

Koji Latinoamerikanci (mnogo ih je)? :)

Moguće, ukoliko misliš na dešavanja koja su u senci, pa još ukoliko se sve smesti u hermetičku sredinu, onda ono što vidiš obično ne odgovara onome što se stvarno događa. Malo je Zafranović nadogradio. ali za sve o čemu govori meni je direktna asocijacija primorje (ili Mediteran).

 

Ima li boldovano veze sa ENeubauten pesmom (verovatno ima)?

Edited by Ras
Link to comment
10 hours ago, Ras said:

Koji Latinoamerikanci (mnogo ih je)? :)

Moguće, ukoliko misliš na dešavanja koja su u senci, pa još ukoliko se sve smesti u hermetičku sredinu, onda ono što vidiš obično ne odgovara onome što se stvarno događa. Malo je Zafranović nadogradio. ali za sve o čemu govori meni je direktna asocijacija primorje (ili Mediteran).

 

Ima li boldovano veze sa ENeubauten pesmom (verovatno ima)?

 

Mozda su mi se zato svi pomesali. :D Ali sad mi recimo pada na pamet Amado (ako ga nisam pomesala sa nekim).

 

A boldovano verovatno indirektno ima veze sa pesmom, tj. ista je metafora o vavilonskoj jami, ali mislim da ona originalno potice od Kafke, mislim iz price o gradnji kineskog zida. Ovde (a i kod Neubautena) se koristi kao metafora, vavilonska jama kao suprotnost vavilonskoj kuli tj. nesto sto ce doprineti razumevanju/komunikaciji medju svim tim ljudima koji se (vise) ne razumeju. Mada moze i negativno da se posmatra (cini mi se da je tako vise kod Neubautena), kao spustanje sa visina u jamu, tunele, u kojima nema sirine vidika (EN pevaju i "Wir schachten den Tunnel von Babel", a na nemackom se i kaze "Tunnelblick", "tunelski pogled" kad "ne vidis ni levo ni desno"). Eto, valjda sam uspela da objasnim kako sam ja razumela. :)

  • +1 2
Link to comment

uzeh iz bibliteke knjigu na osnovu teksta na papirnom omotu ispod sličise i opisu opusa autora Rui Zinka. knjiga s naslovom "ugrađivanje straha"

evo tog teksta:

"neuhvatljiva iuniverzalna sadašnjost predmet je romana, efektna priča o tome šta se dešava ovde i sada,o društvu u kome se strah širi sistematski, od kuće do kuće, od građanina do građanima koji čuti i prihvata jer ne želi da se protivi "napretku", jer je dobar i dobro želi svima. ugrađivanje straha samo je patriotski cilj kome se mora težiti što znači učestvovanja u širenju straha, ućutkivanju medija, ućutkivanja gledalaca i čitalaca, jednostavno biti dobrodušni posmatrač ućutkivanja glava koje misle"

 

naša slika i prilika. potražite i proćitajte.

klio 2015.

Link to comment
41 minutes ago, gospa buba said:

dnevnik druge zime.

prva zima mi kod keve, valjda nisu u redosledu hihi.gif

pitam se npr shta je sejranovic mislio o valjarevicu, recimo. i obrnuto.

sent from novi mnogo jak bubamoto.




 

Siguran sam da su se voleli.

Link to comment

Žena preotela Semper Idem, danas ju je završila i reče da je oduševljena, a ja sam uzeo U leto, Knausgaarda. Kupio sam je letos ćeri da ponese na more, privukao me je naslov kao adekvatno štivo za more, kao i opis na koricama - otac piše enciklopediju i dnevnik za svoju najmlađu ćerku, a uz to moja uči orveški. Po povratku sa mora mi reče da je knjiga ok ali za sredovečne pa je uzeh posle na more sa sobom gde sam je lagano guštao. Pitko napisano, zanimljive opservacije, sad je završavam al sam se već bacio i na Moju borbu (valja nekad i kumsa poslušati :) ).

Nadam se da će je ćera pročitati kasnije ponovo.

 

  • +1 3
Link to comment
20 hours ago, maheem said:

(valja nekad i kumsa poslušati :) )

daleko ćeš da doguraš

:lol:

 

 

ja se hrvem sa uelbekom, a poneo sam i poslednji tom gorepomenutog

tek će to borba da bude

Link to comment

Ja sam nacela "Moj sin, Haklberi Fin" od Bekima Sejranovica, posle vasih hvalospeva. Tece.


obavezno komentarishi kad zavrshish, bash me zanima. ja sam vezana za tu njegovu prichu, posebno haklberija, i uzrastom i teritorijalno, meni je ceo njegov opus bio dar s neba, kao da mi je vratio neshto moje, shto su mi uzeli (i jesu). mislim da sam sve knjige dvaput oplakala, pa tek treci put chitala kao random chitalac.

valjarevic je opet neshto slichno, a drugo, predivno jednostavan, tu zamishljam sebe kako chitam isto to pre 20 godina, kad nisam, a ne znam zashto, prosto mi promaklo. i mnogo mi je kul iz te pozicije.

a sejranovic mi je ful sad, povratak na svoje sad.

sent from novi mnogo jak bubamoto.



  • +1 2
Link to comment
10 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

daleko ćeš da doguraš

:lol:

 

 

ja se hrvem sa uelbekom, a poneo sam i poslednji tom gorepomenutog

tek će to borba da bude

Meni su "Elementarne čestice" od Uelbeka vrhunski roman.

  • +1 1
Link to comment

81caWwaOOKL.jpg

 

 

Nece biti smak sveta ako ne procitate, ali lepo je za citanje. Dosta toga iz knjige nema u filmu, a dosta toga cega u filmu ima u knjizi nema tako da se lepo dopunjuju. Kraj je neocekivano "miran". Nadam se da ce uskoro da izbaci roman koji ce biti potpuno original, a ne novelizacija, bas me zanima kako bi to izgledalo. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...