Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Хвала!. Нашао сам на беспућима свог чврстог диска 4 књиге у моби формату, управо издања која сте ми препоручили....

Link to comment
2 hours ago, chandra said:

Le Carreova vecita tema je izdaja...

Jeste, ali ne obicnatm izdaja: 1 od Smiley-a profesionalno joj ne oprasta, ali se u Le Carre-ovom razmatranju fenomena izdaje sve vreme, kao jedna od glavnih niti, moralnih dilema, provlaci njena viseznacnost, na neki nacin nevaznost u svakom slucaju relativnost.

Ima se utisak da Le Carre kroz Smiley-a ima razumevanje, ljudsku simpatiju za dileme generacija uoci WW2 i posle njega, dileme ljudi iz branse poput Filbija, koji su u nekom trenutku, negde, videli ili im se tako samo ucinilo, obecanje, mogucnost nekog boljeg sveta.

I krenuli putem kojim su krenuli: posto su prosli kroz rat sa nacistima, prisustvovali i ucestvovali u rusenju nada u neki posleratni, bolji svet.

Tu viseznacnost, to mnostvo psiholoskih alternativa, mozda najbolje opisuje scena iz Smajlijevih ljudi, scena u kojoj on prisustvuje policijskom isledjivanju mesto ubistva jednog svog agenta, bivseg sovjetskog generala, prebega, u sred Londona:

Quote

 

Trenutak kasnije, s vise lakoce nego sto bi se ocekivalo s obzirom na njegovu podebelu gradju*, nestade medju drvecem. No prije toga mu je glavni inspektor svjetiljkom obasjao lice, nesto sto je iz uvidjavnosti izbegavao sve do tog casa. Ucinio je to da bi se dubokim, profesionalnim pogledom zagledao u te legendarne crte, makar samo zbog toga da bi pod stare dane mogao pricati svojim unucima kako je jedne noci George Smiley, svojedobno sef Tajne sluzbe, no tada vec u mirovini, izasao iz svog skrovista da bi zagledao nekakvog svojeg mrtvog stranca, umrlog pod silno gadnim okolnostima.

      Zapravo, to uopce nije bilo samo jedno lice, razmisljao je glavni inspektor. Posebno ovako, osvijetljeno indirektno odozdo. Bio je to citav niz lica, splet razlicitih dobi, ljudi i nastojanja. Cak - pomisli inspektor - razlicitih vjera.

 

 

*) i besmrtni opisi u Plemenitom djaku Fawn-ovih popizdjavanja na Smiley-ovu sposobnost da nestane... :D 

Link to comment
On 5.9.2020. at 17:05, Hamlet Strašni said:

Ајте људи препоруку ког првог да прочитам, наћи ћу га на киндлу или тако негде на енглеском...

 

Sta god da uzmes neces pogresiti, ali bolje da krenes od starijih. Savrseni spijun, Mala bubnjarica ili knjige o Smileyu (https://en.wikipedia.org/wiki/George_Smiley)

 

Jesu GZH prevodi izuzetni. Bas koliko su i srpski mahom kriminalni. A ako mozes, vredi ga citati na engleskom.

 

Le Carre ima i jedan ne-spijunski roman, Naivni i sentimentalni ljubavnik. Verovatno najslabije sto je napisao.

Link to comment

Još jednom, hvala  @Frau Gabrijela na preporuci i ideji, a @jms_uk na prijateljskom gestu, Semper idem od Đorđa Lebovića.

 Uživala sam u čitanju, a još uvek sam pod utiskom. Ponekad zaboravim da je pisac preminuo, pa razmišljam- kad će nastavak. Ili, nešto bih ga pitala kad bih ga srela.

  • Hvala 1
Link to comment

Ruta Tannenbaum Miljenka Jergovića.

 

podsetio me je Miljenko na Džona Irvinga, valjda zato što su likovi toliko dobro opisani, da imam utisak da ću ih sresti na ulici kad izadjem napolje. 
 

 

Link to comment
On 9.9.2020. at 21:57, Moća said:

Procitao "Na kracoj strani suncane aleje" o zivotu jednog tinejdzera u Istocnom Berlinu pored zida. Lepo, lagano i pitko za opustanje.



Preporučujem da pogledaš i film.

Link to comment
On 7.9.2020. at 19:53, Caligula said:

Započeo juče Razgovor u Katedrali od Ljose.

 

Onaj osećaj kada se unapred raduješ romanu

 

zavidim ti malo. najbolje delo magicnog realizma (uz sabatovu alehandru), bolje od kortasarovih skolica i sto godina samoce, po mom skromnom misljenju.

Link to comment

philip roth. sta reci, profesor zudnje je mislim treca njegova knjiga koju citam (zbogom, kolumbo i zivotinja na izdisaju) i nikad me nesto preterano ne obori s nogu ali, brate, njegove knjige i njegovi likovi se pamte dugo. stigao sam do pola i nekako me vise zanima sta se na kraju zbilo s hellen beard i one dve svedjanke nego s kepeshom.

 

profesor_zudnje-filip_rot_v.jpg

 

sledece su americka pastorala i sabatovo pozoriste.

Edited by Sundance Kid
  • +1 1
Link to comment
  • Meazza featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...