Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

17 minutes ago, Ras said:

Dobro, nije Ginzberg, ali ne menja suštinu izrečenog.

 

Sećanja na Ručak su mi maglovita, ali par godina ranije čitao sam Gradove crvene noći  i moram reći da je to briljantno štivo.

 

Oмашка, извињавам се. Мислио сам и на Гинзберга док сам писао претходни параграф, па је остао и у следећем.

 

Он и Бароуз су обично у истом пакету, а и дружили су се, тако да си у праву да не мења суштину али свеједно хтедох да се исправим пошто ми је Бароузов живот далеко заниљивији од Гинзберговог јер ми је увек романтичније када неко нешто разјебава него када граби.  

Link to comment
7 minutes ago, djordje geprat said:

pročitah i "krojača iz paname" le karea. preporučiću je prijatelju, ljubitelju teorija zavere za potvrdu događanja na brdovitom balkanu u 20 veku. dobra knjiga.

Sa Le Kareom oprezno: covek je istinski klasik druge polovine 20. veka, upisao se definitivno, steta sto ga se jos uvek drzi za pisca spijunskih romana.

Doduse Panamski krojac mu spada u kasnija dela, malo komercijale, malo godine, ko ce ga znati, tek treba se drzati istinskih remek dela: Savrsen spijun, Plemeniti djak, Mala bubnjarica…, posle ostalo.

Ako se ne moze ili nece engleski, hrvatski prevodi su savrseni, mislim da je ostala neprevedena samo The Russia House

 

Link to comment

@ПрслинApsolutno romantično :)

 

@namenskiLe Kare: The Spy Who Came In From The Cold i Tinker Tailor Soldier Spy

 

 

 

Neki dan započeo sa čitanjem Muhamed Ali, životna priča (Tomas Hauzer)

 

Standardna pripovedačka forma obogaćena je osvrtima/sećanjima Alijevih savremenika, tako da se čitaoc lakše kreće kroz obimno štivo i istovremeno mu se pruža uvid u događaje iz više različitih uglova.

 

Za sada vrlo dobro.

Link to comment
2 hours ago, Hamlet Strašni said:

Da na to sam mislio naravno. Lapsus

Pretpostavio sam, zezao se.

Ali se setih da pogledam na Kupindu, bio sam siguran da je moj primerak jedini :D 

Ali, koga zanima Beograd na dvadesetih i tridesetih, vredi se pomuciti, ako nista drugo zbog one serije, kako bese 'Senke nad Balkanom'

Jedan od najboljih predratnih reportera Politike, streljan na Banjici, zbirka reportaza:

Vasilije-_Medan.jpg

A sto se Dudicevog Dnevnika tice, zacudo dosta retka knjiga, ni po bibliotekama je nisam cesto nalazio, za elektronsku verziju ne znam.

Link to comment
On 14.9.2018. at 13:17, namenski said:

Sa Le Kareom oprezno: covek je istinski klasik druge polovine 20. veka, upisao se definitivno, steta sto ga se jos uvek drzi za pisca spijunskih romana.

Doduse Panamski krojac mu spada u kasnija dela, malo komercijale, malo godine, ko ce ga znati, tek treba se drzati istinskih remek dela: Savrsen spijun, Plemeniti djak, Mala bubnjarica…, posle ostalo.

Ako se ne moze ili nece engleski, hrvatski prevodi su savrseni, mislim da je ostala neprevedena samo The Russia House

 

na momente mi je "panamski krojač" bio preterano je reći dosadan ali onako neinteresatan u detaljima, za razliku od ranije čitanih "smajlijevih ljudi" , "poziva" ili ""tinker, tejor...... recimo, kao kada sam čitao" mali grad u nemačkoj". potražiću ovo boldovano, "bubnjaricu" imam na disku . "izdajnik po našem ukusu" ima taj šmek komercijale koji pominješ. meni je le kare najbolji za hladnoratovski period. klasika. 

 

Link to comment
1 hour ago, djordje geprat said:

najbolji za hladnoratovski period. klasika. 

I jos bi ponajbolje bilo da je na tome ostao: svet posle Hladnog rata vise nije njegov svet.

Uz Greene-a, covek koji je postavio, a da se malo ko pomucio da pazljivo procita, pitanje svih pitanja koja se ticu Zapada i Hladnog rata: ako se protiv njih borimo istim sredstvima kojima se bore i oni, ne preti li opasnost da i mi postanemo - oni.

Pretila je itekakva: umesto u sebe zagledanog, nesigurnog i punig dilema Dzordza Smajlija, dobili smo nabildovane junake, razne snajpere i Gvantanama, da bi se stvar nastavila Trampom, Vucicem, Orbanom, na stranu sto sto se ispostavilo da su ljudska prava, demokratija, pravna drzava, itd, itd, bile samo floskule, a da se demokratija za novokomponovane predsednice novokomponovanih demokratskih drzava svodi na - veci izbor vocnih jogurta.

Mislim da je Jozo Mujica ovde ispalio odlicno poredjenje: izbor se sveo na izbor izmedju Vrlog novog sveta i 1984.

Samo sto je Vrli novi svet u vecem delu tranzicionih drzava uglavnom ostao na televiziji u obliku raznih kakosebesezvahu Velikih bratova, farmi, sve u svemu - Pinkova.

I, kad smo kod citanja, nije slucajno sto takozvana epska fantastika dobija neslucen zamah 90-ih: ona je, otprilike, pandan gorepomenutim televizijskim sarenim lazama.

Link to comment
On 14.9.2018. at 1:54, Strahan said:

 

carobni breg - tomas man... prvi put citam mana i definitivno nastavljam sa njim...videcu sta i kad

 

 

Smrt u Veneciji i Budenbrokovi naravno

Mozes i Doktora Faustusa. Ma tesko da ces ikako pogresiti

Link to comment

sinoc videh u laguni da su hrabal (moritati i legende) i updajk (trzi, zeko, trci) na 30% popusta trenutno pa se setih hvalospeva o cesima ovde (citao sam sve od kundere i obozavam ga), a rabbit, run se dugo meracim da uzmem da citam... tako da ceka me knjizara popodne...

Link to comment

Hrabal - odlican! Sluzio sam engleskoga kralja sam stuko odjednom! Hvala za preporuku
Zavrsavam ostricu brijaca pa se lomim da napadnem prusta i uliksa uz nesto od kundere..
naravno citam ovde sta predlazete


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Link to comment
  • Meazza featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...