Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

^Au, maca iz visokog drustva :D)

 

----

Evo i 1 odlomka iz gornje knjige - od suve faktografije do nečeg vrlo bremenitog... u par rečenica svega. ("Quiet suicides" se odnosi na neizveštavanje medija o samoubistvima, pošto je ustanovljeno da pisanje o tome povećava broj samoubistava.)

 

Quote

Suzana pushes her cart out to the van. Opens its back doors and puts her bags in. Takes the cart back to the supermarket. Gets into the cabin of the van and thinks about a commercial she's seen on television about people wasting power by leaving electrical appliances on. Black balloons rise from the appliances, squeezing out of an air conditioner left on or an electric kettle on standby. It's a effective way of illustrating waste because the commercial ends with people's homes being filled with jostling black plastic, and afterwards, there's a sky full of those nasty balloons.

 

The quiet suicides of Lawrence's article might also have black balloons. People who have thought about killing themselves, with black balloons hovering above their heads, the strings reaching down, tied around their necks. Eventually it gets to a point where the string is tight enough, and breathing too difficult, and there are enough balloons to carry a person off. It isn't an effort, as "suicide attempt" implies. It's just breathing out a final breath and letting the balloons lift away.

 

Link to comment

Zebald - Saturnovi prstenovi (Plato)

 

Zebald među opise ljudi i predela sa svojih šetnji po Safolku, nenametljivo i kao nešto najprirodnije servira sjajne eseje, pa tako redom čitam o vlastelinskim imanjima; Času anatomije (Rembrant) i o Tomasu Braunu, dva puta sahranjenom, koji je imao lekarsku praksu u Norviču (u XVII veku) i koji je (pisac spekuliše) možda baš i prisustvovao događaju prikazanom na slici; o lovu na haringe i o tome zbog čega svetle kada su ulovljene i van vode; itd, itd, itd....

 

Sjajna knjiga kojoj posvećujem malo vremena, pa čitanje traje i traje i traje...

 

Kada završim sa knjigom, pročitaću i ovaj esej na koji sam naleteto uz pomoć gugla, a čini se da je, sudeći po početku, vrlo zanimljiv.

Link to comment

Ja sam dosta davno čitao Vertigo, na engleskom, kod nas ga još nisu objavljivali. Nije mi se iz prve dopao, zbunjivala me hibridna forma njegovog pisanja, mješavina putopisa, memoara, fikcije, eseja, istorije... Kasnije, Saturnovi prstenovi i Emigranti mnogo bolje su mi sjeli. Međutim, On the Natural History of Destruction, jednu čisto esejističku knjigu, nekoliko puta sam započinjao i odbacivao.

 

U svakom slučaju, Zebald je vrlo zanimljiv pisac. Šteta što je poginuo u saobaćajnoj nesreći, u godinama kad je mogao još dosta da napiše.

Link to comment
12 hours ago, Ras said:

Zebald - Saturnovi prstenovi (Plato)

 

Kada završim sa knjigom, pročitaću i ovaj esej na koji sam naleteto uz pomoć gugla, a čini se da je, sudeći po početku, vrlo zanimljiv.

 

Hvala na ovome!

Ja sam citala samo "Saturnove prstenove", takodje polako, a neki od delova su me potpuno obuzeli. Potrazicu i "Emigrante" onda.

 

Preporucujem i Caretakera: https://thecaretaker.bandcamp.com/album/patience-after-sebald

koji prati istoimeni film (gledala samo pocetak davno na Palicu ali ne izdrzah do kraja od umora)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Prva Knjiga koju sam ove godine procitao a da nije strucna - slucajno video na nekom sajtu da je Brett Anderson (The Suede) objavio Autobiografiju ove godine, narucio, stiglo za 2 dana (oko 20e sve zajedno) - Coal Black Mornings. Brett veoma lepo pise i Knjiga je veoma topla i inspirativna.

Link to comment

Sad 34 i 35. Ja jos nisam 35 ali mi 34 nije ostavio neki bas utisak.

Sad citam Teror od Simonsa da taman zavrsim do kraja serije. Mucno na pocetku hladno mi dok citam.

Link to comment

Ja takodje Simonsa, ali Hiperion. Procitao oko 2/3, odnosno 4 poglavlja/kratkih prica. Cini mi se da ce izostaviti pricu jednog hodocasnika.

 

Vrede li nastavci?

Link to comment
2 hours ago, Hamlet Strašni said:

Pročitao Metro 2033. Teško, mučno, dobro

Dobar je i nastavak iako zlobnici kažu drugačije

 

11 minutes ago, Pečorin said:

Ja takodje Simonsa, ali Hiperion. Procitao oko 2/3, odnosno 4 poglavlja/kratkih prica. Cini mi se da ce izostaviti pricu jednog hodocasnika.

 

Vrede li nastavci?

Nemoj biti lud 

 

Druga knjiga hiperiona je dobra,posle je valjda usledio downfall,pa nisam nastavio da ćitam 

Link to comment
  • Meazza featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...