Jump to content
IGNORED

rusko pismo


korindjar

Recommended Posts

da. Da li je "Boga" dobar, dete u ormanu, i vredi li sve ovo jedne suze.kada sam prvi put to citao - bilo mi je fizicki lose.nego: Leonid Leonov, "Lopov". Jedina Leonovljeva zaista dobra knjiga, koja je nadrasla njegovo sikofantstvo i petosobni kukavicluk.
Nemoj samo neko da se zajebe pa da pomene Babelja... :(
Link to comment
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    15

  • Д

    10

  • Hamlet Strašni

    7

  • Ras

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Odeske price" bas dugo nisam citao...ko ne razume Babelja, ne razume Jevreje.@3orge: lep ti taj esej o "Idiotu". daj sad nesto svoje, iz dushe, ne zadovoljavaj se onim sto si napabircio u pogovorima. udeli ubogima.

Edited by vasudeva418
Link to comment
Imam u kucnoj biblioteci Mladu gardu A. Fadejeva. Da li je neko citao? Da se upustam u to?
Upusti se, ali ne ocekuj veliki ruski roman, nego jedan dokument vremena To ti je romantizovan prikaz partizanske borbe gimnazijalaca koji su, leta 1941., odlucili da ostanu u svom gradu nakon sto se vojska i i veci deo naroda evakuisu pred nadolazeci Barbarosom. Patriotski roman, u sustini, pisan veoma vestom i veoma dirigovanom rukom. Edited by vasudeva418
Link to comment
Upusti se, ali ne ocekuj veliki ruski roman, nego jedan dokument vremena To ti je romantizovan prikaz partizanske borbe gimnazijalaca koji su, leta 1941., odlucili da ostanu u svom gradu nakon sto se vojska i i veci deo naroda evakuisu pred nadolazeci Barbarosom. Patriotski roman, u sustini, pisan veoma vestom i veoma dirigovanom rukom.
Fala!A na listu da dodam Iljfa i Petrova - Zlatno runo i 12 stolica i Vladimira Voinovica - Zivot i prikljucenija vojnika Conkina
Link to comment
Fala!A na listu da dodam Iljfa i Petrova - Zlatno runo i 12 stolica i Vladimira Voinovica - Zivot i prikljucenija vojnika Conkina
Pod obavezno, i tim redosledom.
Link to comment

To sam citao. Conkina sam citao kao klinac prvi put jer sag gledao oca kao se smeje dok ga je citao, pa ga nisam najbolje razumeo. Malo kasnije sam shvatio i zasto se smejao.Benzin vas, ideje nase!

Link to comment

Toliko često sam ga pomiljala na 'šta čitate' da me je bio sramota da ovde pominjem. (Sramim se pomenuti...)Volim više Fandorina nego Pelagiju. Pročitala sve što je kod nas objavljeno.

Link to comment
Imam u kucnoj biblioteci Mladu gardu A. Fadejeva. Da li je neko citao? Da se upustam u to?
Ako te bas ne mrzi, mozes: Fadejev je to pisao prema stvarnom podlosku na koji je naleteo posle oslobodjenja Dnjepropetrovska, cini mi se. I, nema bolje ilustracije sudbine talentovanog knjizevnika koji u staljinizmu iz verzije u verziju menja roman da bi u zadnjoj svi bili uzorni komsomolci, a Partija jedini vodja svega i svacega pa i poduhvata koga su se junaci romana dohvatili i platili glavom.Roman ima predistoriju itekakvu, od kritika, Fadejevljevog posipanja pepelom, svega i svacega, ali se i kad citas oseca kako pisac popusta, ustupa mesto ljudskoj masini za pisanje....Steta, jer nema teme koja vise zasluzuje literaturu (ma sta to znacilo) nego sto je tragedija i velicina Drugog svetskog rata u CCCP, da je takva tema provucena kroz najcrnji stadijum socrealizma. I izgubila sve ljudsko.Ako te ne mrzi, potrazi ratne reportaze, toga je u ex-Yu cetrdesetih objavljeno podosta, Petrov, onaj iz Iljfa i Petrova :) je odlican, ali druge nema: za temu i duh vremena pojuri njihove fotogafe iz tog doba. Od Haldeja pa dalje...
Link to comment
ali se i kad citas oseca kako pisac popusta, ustupa mesto ljudskoj masini za pisanje....
Da, scene panicnog bekstva iz grada, uz neizbeznu korupciju, imaju veliku snagu, iako su politicki instrumentalizovane. Tu se naziru obrisi prave ratne drame. Kako bi bilo dobro kada bi se pokazalo da je pisac u tajnosti redigovao i "pravu" "Mladu gardu"...Kako god, kraj je strahotan, jeziv, uprkos svim manama knjige.
Link to comment

Александр Блоk СКИФЫ Панмонголизм! Хоть имя дико, Но мне ласкает слух оно. Владимир СоловьевМильоны - вас. Нас - тьмы, и тьмы, и тьмы. Попробуйте, сразитесь с нами!Да, скифы - мы! Да, азиаты - мы, С раскосыми и жадными очами!Для вас - века, для нас - единый час. Мы, как послушные холопы,Держали щит меж двух враждебных рас Монголов и Европы!Века, века ваш старый горн ковал И заглушал грома' лавины,И дикой сказкой был для вас провал И Лиссабона, и Мессины!Вы сотни лет глядели на Восток, Копя и плавя наши перлы,И вы, глумясь, считали только срок, Когда наставить пушек жерла!Вот - срок настал. Крылами бьет беда, И каждый день обиды множит,И день придет - не будет и следа От ваших Пестумов, быть может!О старый мир! Пока ты не погиб, Пока томишься мукой сладкой,Остановись, премудрый, как Эдип, Пред Сфинксом с древнею загадкой!Россия - Сфинкс! Ликуя и скорбя, И обливаясь черной кровью,Она глядит, глядит, глядит в тебя И с ненавистью, и с любовью!..Да, так любить, как любит наша кровь, Никто из вас давно не любит!Забыли вы, что в мире есть любовь, Которая и жжет, и губит!Мы любим всё - и жар холодных числ, И дар божественных видений,Нам внятно всё - и острый галльский смысл, И сумрачный германский гений...Мы помним всё - парижских улиц ад, И венецьянские прохлады,Лимонных рощ далекий аромат, И Кельна дымные громады...Мы любим плоть - и вкус ее, и цвет, И душный, смертный плоти запах...Виновны ль мы, коль хрустнет ваш скелет В тяжелых, нежных наших лапах?Привыкли мы, хватая под уздцы Играющих коней ретивых,Ломать коням тяжелые крестцы И усмирять рабынь строптивых...Придите к нам! От ужасов войны Придите в мирные объятья!Пока не поздно - старый меч в ножны, Товарищи! Мы станем - братья!А если нет - нам нечего терять, И нам доступно вероломство!Века, века - вас будет проклинать Больное позднее потомство!Мы широко по дебрям и лесам Перед Европою пригожейРасступимся! Мы обернемся к вам Своею азиатской рожей!Идите все, идите на Урал! Мы очищаем место боюСтальных машин, где дышит интеграл, С монгольской дикою ордою!Но сами мы - отныне вам не щит, Отныне в бой не вступим сами,Мы поглядим, как смертный бой кипит, Своими узкими глазами.Не сдвинемся, когда свирепый гунн В карманах трупов будет шарить,Жечь города, и в церковь гнать табун, И мясо белых братьев жарить!..В последний раз - опомнись, старый мир! На братский пир труда и мира,В последний раз на светлый братский пир Сзывает варварская лира!30 января 1918

Edited by woodooinstalater
Link to comment
Toliko često sam ga pomiljala na 'šta čitate' da me je bio sramota da ovde pominjem. (Sramim se pomenuti...)Volim više Fandorina nego Pelagiju. Pročitala sve što je kod nas objavljeno.
i meni bilo bzvz jer je svojevremeno bio i topic o njemu. agata je prema njemu agatica. sto se tice zapleta. a i sire.kriminalisticki, istorijski, putopisni, humoristicki... i jos nekoliko vrsta romana u jednom.zanimljivo je da ga kod nas objavljuje informatika, reklo bi se iz hobija ili licne slabosti nekog od vlasnika prema piscu.prevodi su odlicni, lepo sam se raznezila kad sam videla ime grozde pejcic, graficko oblikovanje za pohvalu (pravljeni su i novi fontovi za potrebe knjiga o erastu fandorinu). knjige koje treba kupiti u kompletu.bilo je reci o ekranizacijama, ne znam da li je nesto uradjeno.ps. nas damja, taki jedan slavjanofil, trebalo bi da nauci ime svog omiljenog pisca, f. tjuTceva. ono, jes da je pisac bolje znao francuski nego ruski i da su mu od tri zene dve bile nemice koje ruski nisu znale ni da beknu, al slavjanstvo je stav :isuse: .(da li d samo mene neodoljivo podseca na ukija, iz doba najvecih zanosa?)poz
Link to comment
ps. nas damja, taki jedan slavjanofil, trebalo bi da nauci ime svog omiljenog pisca, f. tjuTceva. ono, jes da je pisac bolje znao francuski nego ruski i da su mu od tri zene dve bile nemice koje ruski nisu znale ni da beknu, al slavjanstvo je stav :isuse: .(da li d samo mene neodoljivo podseca na ukija, iz doba najvecih zanosa?)poz
Kod nas se slavjanofilstvo yamišlja kao mukanje uz hor "Glinka" i uzdisanje na "Tihi Don", uz odbacivanje "pozapadnjačenih" Rusa....teško je to iskoreniti.Uostalom, eno koju stranicu ranije objasnio Jerofejev kako izgleda srpska rusofilija. Moju taštu, velikog rusofila, ovaj tekst je uvredio...rekla je da "to nije pisao pravi Rus" i da Rusi nisu "takvi".
Link to comment
Rusi nisu "takvi".
naravno da nisu ^_^ uostalom, u rusiji mahom zive oni sto su morali da se rode kao rusi, dok su kod nas rusi po opredeljenju, д rusi :P dobra je i pelagija, ne treba je zanemariti zbog sarmantnog gosn erasta i zivota visih sfera. recimo, roman o ubistvima u manastiru na jezeru - gotika, ljudi! ili, zivot (i smrt) na imanju penzionisane generalice kojoj ubijaju pse (vojnovicev puks :rolf: ), toliko dijaloga sa gogoljem, goncarovim...poz Edited by le petit nicolas
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...