Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Drugar je pre manje od osam meseci kupio za svoju firmu neka tri Gigatronova sklopljena krša i pored toga što sam ga molio i ubeđivao da to ne radi (zato što ja to smeće treba da održavam). Rezultat: na dva komada je crkao hard disk (sa svim podacima), videćemo šta će biti sa trećim. Da li je loše napajanje, ili loši HD-ovi ne znam. Ušteda do moga.

Link to comment
Skapirao to za djubre u gotovim konfiguracijama, zato i zelim nesto na izmenim na onoj. A uzeo sam nju kao pocetnu jerbo se slabo razumem u komponente, npr. sve ploce mi deluju skoro isto a razlika u ceni im je i do 4-5 'iljada, da mene pitas pojma nemam zasto :(
U većini slučajeva, između dve varijante istog proizvođača, uzmi onu jeftiniju, jer ti ono što je na skupljoj gotovo nikada ne treba...Npr. uzmimo Gigabyteovu seriju ploča P55 za LGA 1156 (i3, i5, i7-8xx Intel procesore)... UD3, UD4 i UD6...tabela poređenjaUD6 je više nego duplo skuplja u odnosu na UD3... Kao što se vidi iz specifikacija ima dodatni lan priključak(Jel ti treba? teško), ima tri PCI-Ex16 slota(koji će ti, ako se ne igraš, a ne igraš se i dva ti je previše) i ima 6 memory socket-a, u odnosu na 4(koji će ti i to, osim ako nisi manijak pa hoćeš da budžiš 12 GB RAM)... Matematika je jednostavna, uzmi jeftiniju ploču :)...Edit: probao da paste-ujem tabelu, ali nije išlo...:) Edited by radisa
Link to comment

- uzmeš lepo sam komponente koje te zanimaju i u više radnji ako treba, lepo sam sklopiš prateći uputstvo sa matične ploče, pa ne traži se od kupca da nauči Krepsov ciklus :lol:- stvarno treba biti na nivou pavijana pa nešto pogrešno povezati prilikom sklapanja...- znači gotove konfe nikada, čak i da su ok sklopljene ako se neka komponenta pokvari moraš im nositi celu kantu u servis i možda ostati bez nje mesec dana dok oni to ne zamene, takođe ta duga garancija onemogućuje nadogradnju, osim ako se ne obavi u radnji gde je kupljen komp, mogu zamisliti količinu prašine unutar kućišta nakon godinu dana, još ako se u sobi puši :P, prašnjavi kuleri se ponašaju kao izolator što povećava temp. CPU i VGA pa se ventovi ubrzaju da bi kompenzovali, time se dobija bučan komp možda i nestabilan usled pregrevanja a kupac ne sme da skida nalepnicu godinama da očisti haos unutar skupo plaćene best buy konfe :lol:- hvala ali neka hvala je moj stav o tim konfama ;)

Link to comment

Pa verovatno ce tako na kraju i biti. Evo sta sam uspeo da sklepam, iz tri razlicite prodavnice:

ploča: GigaByte GA-EP45T-UD3LR (ovo sam video od Sludgea da je uzeo par stranica ranije...mozda bi meni radila posao i neka malo slabija?)cpu: CPU Intel Core2Quad Q8300 2.5GHzmemorija: DDR3 2x2GB Geil PC1600 (tek sad videh, na ovu plocu izgleda ne moze 1600MHZ, moze 1333)gpu: ATI Radeon HD5750 1GB GDDR5hd: WD 500GB (pazio sam da ne bude green)dvd: SonyNEC RW
i ispadne mi negde priblizno 50ak hiljada. Jos mi fali napajanje i kucjiste, tu nemam apsolutno blage sta da uzmem, a vec sam malo prekoracio budzet. Jel mi napajanje od 550W dovoljno? Ima neko LC POWER SILENT 550W za 3500din (LC5550 V2.2), a neko isto LC POWER ali 600W kosta 3300 (LC600H). Kako sad to?!?!
Link to comment
t65fh0.jpgmozes da uzmes neku jeftiniju limariju (thermaltake element t ili cooler master centurion 690 na primer) i jeftiniju graficku ako je frka sa budzetom. za ovo je dovoljno i napajanje od 600-650w, ali je razlika izmedju tog chiefteca od 650w i 700w samo 550 rsd.
evo predloga. :) s tim sto bih za kuciste bez razmisljanja uzeo cooler master 690 ii advanced. umesto chiefa, verovatno neki bolji modularni corsair (tx serija). ipak, 5 godina garancije je 5 godina garancije.
Link to comment
Pa verovatno ce tako na kraju i biti. Evo sta sam uspeo da sklepam, iz tri razlicite prodavnice:i ispadne mi negde priblizno 50ak hiljada. Jos mi fali napajanje i kucjiste, tu nemam apsolutno blage sta da uzmem, a vec sam malo prekoracio budzet. Jel mi napajanje od 550W dovoljno? Ima neko LC POWER SILENT 550W za 3500din (LC5550 V2.2), a neko isto LC POWER ali 600W kosta 3300 (LC600H). Kako sad to?!?!
Ovo je nabacano opet sa jednog mesta, mislim da može i bolje što se cene tiče ako se kopa malo po pcberzi i konfiguratorima, sa intel varijantom i grafikom sa 1Gb VRAM-a bi se zalepio na oko 60k dindži, prelistaj ovaj test -> http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3638 i videćeš razliku izmedju ovih atlona i tih intela...nije tragično, osim što je po mom iskustvu amd malo glasniji. Eh da, kućište mi je prvo koje je palo pod ruku, jako ružno :) tu je samo kao placeholder za taj rang (nešto kvalitetnije sa boljim provetravanjem).Procesori AMD Athlon II X4 630, 2,80GHz, 64bit Box ~ 9.050Maticne ploce GigaByte GA-MA770T-UD3P ~ 7.380 Memorije 2 x 2GB DDR3 Geil PC1600 Black Dragon ~ 9.950Graficke kartice Sapphire ATI 5750, 512MB DDR5 ~ 10.510DVD/RWLiteOn SATA ~ 1.900Kucista NZXT Gamma Tower ~ 4.250Napajanja NZXT 630W AXP Simple Power 12cm ~ 5.250Hard diskovi 500GB Samsung HD502HJ SATA2, 7200pm, 16MB F3 ~ 4.580~52.870
Link to comment
Pa verovatno ce tako na kraju i biti. Evo sta sam uspeo da sklepam, iz tri razlicite prodavnice:i ispadne mi negde priblizno 50ak hiljada. Jos mi fali napajanje i kucjiste, tu nemam apsolutno blage sta da uzmem, a vec sam malo prekoracio budzet. Jel mi napajanje od 550W dovoljno? Ima neko LC POWER SILENT 550W za 3500din (LC5550 V2.2), a neko isto LC POWER ali 600W kosta 3300 (LC600H). Kako sad to?!?!
Nemoj uzimati ta jeftina napajnja, uništiće ti čitavu konfiguraciju. Napravi uštedu na drugom mestu, dobro napajanje je veoma važna komponenta.
Link to comment
  • 2 months later...

intel core i5 750 box ili intel core i7 860 box. da li je razlika mnogo velika ili je i5 sasvim dovoljan za neku 'normalnu' upotrebu?isto tako i gigabyte ga-p55a-ud6 ili ga-55-ud6. uz to graficka Radeon HD 4870 X2. ako je neko raspolozen da preporuci neku konfiguraciju bez rama, diska i pisaca oko recimo nekih 600 - 800 evra. zapadno-evropsko trziste.u pocetnoj fazi razmisljanja sam pa mi je svaki predlog dobro dosao.

Link to comment
intel core i5 750 box ili intel core i7 860 box. da li je razlika mnogo velika ili je i5 sasvim dovoljan za neku 'normalnu' upotrebu?isto tako i gigabyte ga-p55a-ud6 ili ga-55-ud6. uz to graficka Radeon HD 4870 X2. ako je neko raspolozen da preporuci neku konfiguraciju bez rama, diska i pisaca oko recimo nekih 600 - 800 evra. zapadno-evropsko trziste.u pocetnoj fazi razmisljanja sam pa mi je svaki predlog dobro dosao.
Za početak, zavisi šta je tebi normalno, za igranje možeš i i3...UD4 je sasvim dovoljno4870 je prevazidjenašto dve grafičke? Edited by Vapad
Link to comment

samo jedna graficka, to joj je oznakanekako bih na grafickoj najvise da ustedim, u ovom momentu mi je bitnija maticna i procesor a graficku mogu i kasnije da zamenim. sad mi se javila i dilema da li maticna Socket LGA1156 ili Socket LGA1366. zelja mi je da napravim dobru osnovu i ostavim opciju da kasnije mogu po zelji da nadogradjujem.

Link to comment

That behemoth is the Radeon HD 4870 X2. As its name suggests, the card features two RV770 GPUs running in tandem...Ne treba ti to, posebno ako bi na grafickoj da ustedis, a 5850 je po snazi blizu a manji je potrosac i hladniji element generalno a i nije toliko musicava, ovo je ipak krosfajer samo na jednoj kartici...ne verujem ni da se cena nesto bitno razlikuje.i5 je sasvim ok.Sto se tice P55 i P55A, isto izgledaju samo su kontroleri drugaciji, tj. na A verziji imas vise RAID mogucnosti i dva USB3 porta...to je novija verzija.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Drugari, trebam kupiti komp za kancelariju. Budzet mi je nekih 400 evra. Najzahtjevnije stvari koje cu raditi su HOI3 i nova Civilizacija kada izadje. Isto tako, ne treba mi neki veliki HD, savrseno sam funkcionisao i na 40 Giga. Trebalo bi da ubacim i neku wireless karticu. 2GB RAMa mi je dovoljno. U maticne ploce i graficke kartice se ic ne razumijem. Moze mala pomoc?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...