Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

5 hours ago, El Guapo said:

Rama bih stavio 16gb, a CPU uglavnom i7 4770/90, a ima i i7 6700, za koju crvenu više. Koji je bolji?

 

Prvi broj posle I7 označava generaciju, tako da svakako uvek bolje brže i novije. Ako je razlika u ceni mala ili zanemarljiva nema šta da razmišljaš. 

 

A i imaš one sajtove za usporedbu gde bolje možeš da vidiš razlike i sl, npr:

 

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-6700-vs-Intel-Core-i7-4770/3515vs1978

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, El Guapo said:

Tu sam i poredio i 4770 se bolje kotira, navodno je kod novije verzija manja potrošnja na uštrb performansi.

 

Pa ne znam šta znači bolje kotira, ali po ovoj komparaciji, 6770 je brži u više kategorija mada nijanse jesu u pitanju i ima brži turbo clock, opet nijansa. A i koliko vidim 6700 troši 65w a ovaj 84 + novija tehologija. Ne bih razmišljao u korist 6770..

 

Možda da se vodiš time što je tipa 2 i po godine mlađi, pa je verovatno manje džakan, pa manje šanse da rikne. Mada oba modela su poprilično matora.

  • +1 1
Link to comment

Gledam majci da obnovim PC laptop, pa imam par pitanja:

 

Kakva je razlika/prednost/mana izmedju ChromeOS-a i Win 10? Ona je trenutno na Win 7, pa ce joj promena tesko pasti u svakom slucaju.

 

Ako uzmem Win laptop koji ima S mode, da li je bolje da joj ostavim tako ili da 'otkljucavam'?

 

Vrlo je nezahtevni korisnik: uglavnom web browsing (FB, mejl, ponekad YouTube) i neke jednostavne igrice, tipa MahJong.

 

Vecinu modela koje uzimam u razmatranje ima 15.6" ekran (neki u 1366 x 768 rezoluciji, neki u 1920 x 1080p), 128 ili 256GB SSD (ne skida nista, ne cuva fajlove), i 4GB RAM-a (to bih promenio/dodao u bar 8GB, mozda 16GB). Nijedan nema odvojenu graficku karticu.

 

Procesora ima nekoliko: Intel Celeron N3350, Intel Celeron N4020, AMD Athlon Gold 3020E, Intel Pentium 4417U; kao i marki: Lenovo, HP, Asus.

 

Koliko uspeh da iscitam, nije neka velika razlika izmedju svega toga? Bilo sta bi joj cinilo posao?

Link to comment
1 hour ago, jms_uk said:

Gledam majci da obnovim PC laptop, pa imam par pitanja:

 

Kakva je razlika/prednost/mana izmedju ChromeOS-a i Win 10? Ona je trenutno na Win 7, pa ce joj promena tesko pasti u svakom slucaju.

 

Ako uzmem Win laptop koji ima S mode, da li je bolje da joj ostavim tako ili da 'otkljucavam'?

 

Vrlo je nezahtevni korisnik: uglavnom web browsing (FB, mejl, ponekad YouTube) i neke jednostavne igrice, tipa MahJong.

 

Vecinu modela koje uzimam u razmatranje ima 15.6" ekran (neki u 1366 x 768 rezoluciji, neki u 1920 x 1080p), 128 ili 256GB SSD (ne skida nista, ne cuva fajlove), i 4GB RAM-a (to bih promenio/dodao u bar 8GB, mozda 16GB). Nijedan nema odvojenu graficku karticu.

 

Procesora ima nekoliko: Intel Celeron N3350, Intel Celeron N4020, AMD Athlon Gold 3020E, Intel Pentium 4417U; kao i marki: Lenovo, HP, Asus.

 

Koliko uspeh da iscitam, nije neka velika razlika izmedju svega toga? Bilo sta bi joj cinilo posao?

 

Kontam da zahtevi nisu previsoki, i moram da priznam da praktično ništa od toga nisam koristio, ali ovi Celeroni apsolutno jezivo deluju na papiru. Passmarkovi su im reda veličine približni Athlonu II X2 265 (12 godina starom) koji imam u nekoj trećoj rezervnoj desktop konfiguraciji, i korišćenje toga sa Win 10 je priličan pakao, sve se čeka i podosta sporo radi. Sad sa SSD bi bilo bolje svakako kako god da okreneš ali ja bi probao nešto makar malo bolje da nađem. Ovaj Athlon gold i Pentium su u proseku teoretski približno duplo bolji mada to i dalje nije neka sreća ne znam kakva.

Edited by Deco
  • +1 2
Link to comment
10 hours ago, Mil@n said:

 

Pa ne znam šta znači bolje kotira, ali po ovoj komparaciji, 6770 je brži u više kategorija mada nijanse jesu u pitanju i ima brži turbo clock, opet nijansa. A i koliko vidim 6700 troši 65w a ovaj 84 + novija tehologija. Ne bih razmišljao u korist 6770..

 

Možda da se vodiš time što je tipa 2 i po godine mlađi, pa je verovatno manje džakan, pa manje šanse da rikne. Mada oba modela su poprilično matora.

Verovatno ću ići na noviji, jer mislim da ima podršku za m.2 ssd, a i ostalo stoji.

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, jms_uk said:

Gledam majci da obnovim PC laptop, pa imam par pitanja:

 

Kakva je razlika/prednost/mana izmedju ChromeOS-a i Win 10? Ona je trenutno na Win 7, pa ce joj promena tesko pasti u svakom slucaju.

 

Ako uzmem Win laptop koji ima S mode, da li je bolje da joj ostavim tako ili da 'otkljucavam'?

 

Vrlo je nezahtevni korisnik: uglavnom web browsing (FB, mejl, ponekad YouTube) i neke jednostavne igrice, tipa MahJong.

 

Vecinu modela koje uzimam u razmatranje ima 15.6" ekran (neki u 1366 x 768 rezoluciji, neki u 1920 x 1080p), 128 ili 256GB SSD (ne skida nista, ne cuva fajlove), i 4GB RAM-a (to bih promenio/dodao u bar 8GB, mozda 16GB). Nijedan nema odvojenu graficku karticu.

 

Procesora ima nekoliko: Intel Celeron N3350, Intel Celeron N4020, AMD Athlon Gold 3020E, Intel Pentium 4417U; kao i marki: Lenovo, HP, Asus.

 

Koliko uspeh da iscitam, nije neka velika razlika izmedju svega toga? Bilo sta bi joj cinilo posao?

 

 

ChromeOS je linuks koji u osnovi izgleda kao Chrome browser, i čitav računar je koncipiran oko toga da radiš on line stvari (često ga po nekim stranim sajtovima proglašavju idelanim za studente - mada se ni tu ne slažem, verovatno google pumpa revjuere :D), instaliraš web apps i slično. Ako ona čitav dan na sedmici koristi samo chrome i bukvalno ništa drugo onda što da ne (btw, kaže chrome web store da ima mahjong), ali ako ne - bolje win.

 

Nisam čuo za S mode - ali google kaže brži i sigurniji ali može samo win store apps da se instaliraju i mora edge, tako da double no za to. Imao sam, sa istim aplikacijama, različita iskustva ako su iz store-a i nezavisne, i mislim da windows store prosto nije još uvek adekvatan. Da ne pričam što i najmanje gluposti počesto koštaju.

 

4GB rama nikako, devojka je imala taj laptop sa 4gb rama i N procesorom, nov, beskoristan je, mučno ga je koristiti. SSD i 4GB dodatih su ga ubrzali ali smo ga nedugo zatim poklonili.

 

Imaj na umu da laptop mora i da je proširiv, tj. ima nekih koji imaju samo jedan modul zalemljen za ploču i nemaju mesta za još jednu memoriju (piše 1 soldered on, not expandable i slično). Takođe, jako bitno, ta dva N procesora ne podržavaju više od 8GB rama (što govori dosta o njima).

 

Glede brenda, kod low level nisam siguran, meni je uvek Asus>Lenovo>HP, ali to su lične preference. Uzmi onaj koji nudi najviše za najmanje para u kombinaciji sa garancijom.

 

  • +1 3
Link to comment

Hvala puno @Deco i @Vapad 

 

Izbacio Celerone iz razmatranja (sad se setih da su i u originalnom izdanju kad su se pojavili bili dosta slabi(ji) procesori).

 

Inace, sad videh typo: nije Asus nego Acer :(

 

12 hours ago, Vapad said:

Uzmi onaj koji nudi najviše za najmanje para u kombinaciji sa garancijom.

 

 

:thumbsup:

 

Link to comment

Htedoh da zamenim grafu, koja je starija od mog starijeg klinca (Nvidida GeForce 610 GT :Jova:)  i kontam da bonus od ove plate dam za upgrade.

Neko sranje koje je jedva bolje i od mog fosila košta preko 100oera.

#maršupičkumaterinu

Link to comment
1 hour ago, John Coltrane said:

Htedoh da zamenim grafu, koja je starija od mog starijeg klinca (Nvidida GeForce 610 GT :Jova:)  i kontam da bonus od ove plate dam za upgrade.

Neko sranje koje je jedva bolje i od mog fosila košta preko 100oera.

#maršupičkumaterinu

 

Pa ako kupuješ novu :D

 

Evo listam ovde prema relative performance, već za par hiljada na kupujem prodajem možeš trostruko bolju, ima GTX660 za 8k recimo. Mada dugo ne pratim pa ne znam kako se meri sa novima... Tu ti zavisi šta ti treba i koje napajanje imaš. Mogu se džaba naći neke zveri koje vuku 200w opušteno, baš egzotike ima za sitne novce, 448bita i te stvari, dođe mi da kupim samo da vidim kako fercera :D

 

 

Link to comment

za tu karticu treba i kršteno napajanje, a ako ni njega nije menjao 10 godina pitanje je kako će raditi

- od novih grafa ima za 105 € gt 1030 koja je 5x jača od gt 610, onda do 250€ nema ništa kršteno da se kupi i prva grafa koja je pristojna za 1080p igranje ( na medium podešavanjima) je gtx 1650 sa DDR 6 VRAM, ona je 15x brža od gt 610

Edited by gone fishing
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...