Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Može pomoć oko sastavljanja konfiguracije, pomalo sam duduk za to uparivanje komponenti? I ono što sam znao zaboravio sam zadnjih godina... :D

Imam stari desktop koji ne služi za gejming već za povremeni rad od kuće, multimediju, znači nešto srednje zahtevno, da može da pokrene Photoshop i još neki program, dosta tabova u browseru a da da ga ne optereti previše. Ovaj sad se lako pregreje i preoptereti.

 

Elem, trenutna konfiguracija sadrži:

AMD FX 4100 quad core processor

Nvidia Gforce GT520 grafika

Asus M5A78L-M LX ploča

8 GB Kingston DDR3 1600Mhz HyperX Savage

128 GB SSD za sistem i 1 TB HDD

 

Idealno bi bilo da zadržim što više ovih  kompomenti i da ga samo nadogradim, tj zamenim samo neke delove.

Nisam siguran u vezi kućišta i napajanja, morao bih da pogledam koji su tačno.

Ploča i procesor su predpostavljam najveći problem u ovoj konfiguraciji, koliko bi mi para trebalo za nešto pristojno što bi bio značajan napredak u odnosu na ovo i služilo bez problema u gore pomenute svrhe?

 

 

Edited by mraki
Link to comment

jab tu na prvom mestu ubacio jos 8 rama :D

ako je ono gore 1x8, a ne 2x4

najjeftinije od svega, a pomocice u svim nabrojanim problemima

znas kako kaze stara srpska poslovica priucenih it-ovaca: rama nikad dosta! :fantom:

Link to comment
6 hours ago, mraki said:

Može pomoć oko sastavljanja konfiguracije, pomalo sam duduk za to uparivanje komponenti? I ono što sam znao zaboravio sam zadnjih godina... :D

Imam stari desktop koji ne služi za gejming već za povremeni rad od kuće, multimediju, znači nešto srednje zahtevno, da može da pokrene Photoshop i još neki program, dosta tabova u browseru a da da ga ne optereti previše. Ovaj sad se lako pregreje i preoptereti.

 

Elem, trenutna konfiguracija sadrži:

AMD FX 4100 quad core processor

Nvidia Gforce GT520 grafika

Asus M5A78L-M LX ploča

8 GB Kingston DDR3 1600Mhz HyperX Savage

128 GB SSD za sistem i 1 TB HDD

 

Idealno bi bilo da zadržim što više ovih  kompomenti i da ga samo nadogradim, tj zamenim samo neke delove.

Nisam siguran u vezi kućišta i napajanja, morao bih da pogledam koji su tačno.

Ploča i procesor su predpostavljam najveći problem u ovoj konfiguraciji, koliko bi mi para trebalo za nešto pristojno što bi bio značajan napredak u odnosu na ovo i služilo bez problema u gore pomenute svrhe?

 

Nema šta da sačuvaš tu, stavi đuture u oglase i šta dobiješ - dobio si. Da to budžiš bacanje je para i vremena.

Imaš DDR3 koji više nema smisla da koristiš, imaš mali SSD, treba barem 250gb, dakle barem, ram je pao, možeš za tipa 70, 80e da uzmeš 16gb, a znači ti za tečan rad. Ja bih naravno išao na neki ryzen sa default clockom od 3.5+ ghz i dovoljna ti je najjeftinija ploča koje su oko 6000, gore dole. Pošto ti grafika ne treba jer se ne igraš, možda da razmisliš o nekom ryzen-u sa grafičkim čipom, mada ne znam kako to radi i kako se ponaša, kontam ok ali je svakako odlična stvar da ti ne treba (skupa) grafika i tu možeš dobro da uštediš i ojačašk komponente.

Za napajanje možeš da uzmeš LC power ja sam ih imao u 2x14 mašina, nijedan problem, a nisu skupi, dok su svakako bolji od kineza. Naravno, ako imaš prostora, uzmi i nešto bolje, napajanje je najbitnija komponenta, opet je dobro što ti grafika ne traži napajanje, pa ni ono ne mora da je mnogo jako. 

Link to comment

Ja bih ti predlozio nesto ovako, uzmes ryzen 5 2600 (ako bas hoces da ustedis uzmes neki ryzen 1200 i teraj, naravno uvek bilo koliko para toliko muzike, dobra stvar je sto za sve ryzene ide ista ploca), neku b450 plocu i 8gb DDR4 RAMa za pocetak. To je osnova sa kojom si miran dugo vremena, jeste skuplja ova prva varijanta, i kao sto rekoh imas opcija za upgrades ako treba. Iskoristis zasad te SSD i HDD i graficku, ne treba mu neki APU ili sta vec, moze ta graika da posluzi dok ne vidi koliko mu je tu potrebno. Napajanje ne znam kakvo imas, ja mrzim da stedim tu, ali kao sto rece Milos odradice tu posao neki LC power ako vec mora budzet varijanta.

Edited by Grandilof
Link to comment

CPU RYZEN 3 3200G

  https://www.emmi.rs/procesori-(cpu)-amd-am4-ryzen-3-3200g.11.html?productId=83936   

 

11900 dinara

 

MBO najjeftinija kod emmija  ASRock AM4 B450M-HDV R4.0, PCIe/DDR4/SATA3/GLAN/7.1/USB 3.1

  https://www.emmi.rs/matične-ploče-(mb)-asrock-am4-b450m-hdv-r40.11.html?productId=83098   

 

6990 dinara

 

RAM 8GB jedan stap Kingston HyperX    https://www.emmi.rs/ram-memorija-dimm-ddr4-8gb-3200mhz-kingston-hyperx-pre.11.html?productId=84346

 

5490 dinara

 

Zadrzis ssd i hdd, uzmes kuciste i zamenis napajanje jos 3-4000 din i za oko 200 evra imas jako dobar racunar. Ova integrusa ce ti raditi posao dok ne kupis neku posebnu graficku.

 

Preko KP ti je jos jeftinije

 

Link to comment

Hvala za savete svima, razmotricu i proučiću. :)
Što mi je malo 128gb ssd ako je samo za sistem?

Mogao bih ubaciti još 8gb rama sad ali ne rešava mi to problem, procesor se lako guši i pregreva. Slabo mi ide i ta prodaja preko oglasa, zadnji put nešto vrteo mesecima na KP i ništa, bukvalno poludim od toga.

Edited by mraki
Link to comment

Mozes da ubacis jos RAMa u taj komp, ali to je DDR 3, a sada je aktuelan DDR4... a to ne moze jedno sa drugim da radi.

AKo ces upgrade onda cpu+mbo+ram, a ako ces da dopunis sadasnji komp, onda ram i to je to.

 

SSD je toliko pala cena, da je steta ne kupiti 480 GB za oko 6000 dinara i da imas i programe i igrice i sistem na njemu :)

Jos ako uzmes NVME SSD koji je brzi od standardnog 4-5 puta, onda je to bas brzo :D  Za njega ti treba M2 ulaz na ploci... to je vec neka druga filozofija.

Link to comment

Ako se dogovoris sa firmom, verovatno mogu, naplatice ti, recimo 10e za sklapanje i to je to.

 

Ima solidnih gotovih konfiguracija, a tebi treba bez harda i ssd...

 

https://www.emmi.rs/emmi-konfiguracije-altos-hunter-ii.11.html?productId=86927

 

dodas svoj hdd od 1TB i miran si i ako ti treba jos 8GB ... 

 

Proveri za ovu konfiguraciju, moguce je da su se zeznuli na sajtu oko procesora...

 

Kod WinWIna je taj oko 31000 dinara

Edited by Milosh76
Link to comment
1 hour ago, mraki said:

Hvala.

Nego, da stavim ovu moju konf. u oglase, koliko bih mogao da tražim?

 

Pređeš oglase i vidiš koliko su slične konfe... Ako ćeš pre da ode spustiš, ako imaš vremena na pretek, stavi isto kao i svi ostali i moli se... U suštini, moraš da imaš nešto povoljno ili zanimljivo da bi ti otišla pre konfiguracija od gomile istih takvih. Ja sam uvek u fazonu da spustim malo cenu, jebo 10, 20e, ovako ćeš prodavati večno. 

 

Emi sklapa konfiguracije ako uzmeš sve od njih. Sklopili su mi jednom i bez harda ako se dobro sećam. 

 

A nažalost, nema povoljnijih od emija.


SSD sa tri godine garancije imaš od tipa 3500 din, van pameti je da ne uzmeš 256. Malo je jer se fajlovi lako nagomilaju, pogotovu ako ne znaš šta gde ide i ako ne kontrolišeš protok tako da kažem. A hard ume da uspori kada je pun, tj treba kao malo prostora da diše. 

Link to comment

 

40 minutes ago, Mil@n said:

SSD sa tri godine garancije imaš od tipa 3500 din, van pameti je da ne uzmeš 256. Malo je jer se fajlovi lako nagomilaju, pogotovu ako ne znaš šta gde ide i ako ne kontrolišeš protok tako da kažem. A hard ume da uspori kada je pun, tj treba kao malo prostora da diše. 

Ma jasno da bih sad pri kupovinbi novbog uzeo neki većeg kapaciteta, mislio samk ako zadržavam onaj stari da mi je i 128gb sasvim dovoljno za sistem.

Proučavam malo upravo, ovi M.2 deluju kao zanimljiva stvarčica :D

 

Link to comment
8 minutes ago, mraki said:

teško je podvući crtu

Ma naravno :D

 

Uzmeš ovo što ti je Miloš linkovao gore, prebaciš još svoj tera disk i pesma.

Prodaš ovo svoje komplet za kol'ko god, i eto ti nove mašine za ispod 200 ojra.

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...