Jump to content
IGNORED

BOG, ima li Ga ili Ga nema...


woodooinstalater

Recommended Posts

Питање које сам, уместо тога, себи поставио је било "кад би се доказало да га/их има или нема, шта би се променило". Одговорио сам себи "ништа". Тј било би неких друштвених кретања, било би неке реакције, са незнаним бројем мртвих, али не видим да би овакав или онакав доказ био разлог да ја код себе нешто мењам.
Huh, big rispekt ako bi uspeo da iskuliraš. Kad bi se dokazalo da postoji bog (novozavetskog ili nekog drugog tipa), kapiram da bi se moj odnos prema životu promenio iz korena. Emil Sioran je, u svojoj knjižici "Silogizmi gorčine", fino primetio: "kad bih verovao da postoji Bog, mojoj zaslepljenosti ne bi bilo kraja: šetao bih se nag po ulicama." Sličan odnos prema svakodnevici u tom slučaju izgradio bih i ja, osim što bih zimi ipak ogrnuo neku jaknicu. U suštini, bio bih totalno fokusiran na boga i sve drugo što mi se danas čini bitnim (devojke, pivo, zubna higijena itd.) postalo bi sekundarno. Tako da malo ne shvatam osobe koje, čini se, istinski veruju da postoji bog, a i dalje žive živote u kojima se jedina okrenutost prema bogu očitava u redovnim odlascima u crkve i intenzivnom rabljenju verske simbolike. Ima jedna crkvica u Kajmakčalanskoj ulici na Krstu, kraj koje često zastanem da osmatram život, i zapazio sam dosta osoba koje se, kad prolaze pored nje, automatski prekrste. Čak i osobe koje sede u automobilima se prekrste pri prolasku pored te crkvice. Ponekad viđam jednu gospođu za volanom fiata pande, i mnogo mi je simpa - sedi u toj pandi sa cigarom u ustima, i onda, dok piči pored crkvice, hitro odvaja ruku sa volana i brzo se prekrsti, potom ponovo hvata volan, daje migavac i skreće desno u Bregalničku. I tako... Možda pitanje boga ne treba puno racionalizovati, ali rekao bih da je njegovo postojanje dokazivo, s tim što mislim da "obnarodovanje" boga ne bi prošlo bez velikih konsekvenci, i da bi predstavljalo uvod u Armagedon.P.S. Ranije sam se verski opredeljivao kao agnostik, a danas kapiram da postojanje/nepostojanje boga nije toliko pitanje neke intelektualne spoznaje. Stoga kad me pitaju za veroispovest, obično kažem da sam areligiozan ali da ću, pred smrt, ipak preventivno otići kod sveštenika da tražim oprost za svoje grehove; ono, čisto da predupredim eventualna neprijatna iznenađenja nakon smrti. Edited by Willow
Link to comment
I tako... Možda pitanje boga ne treba puno racionalizovati, ali rekao bih da je njegovo postojanje dokazivo, s tim što mislim da "obnarodovanje" boga ne bi prošlo bez velikih konsekvenci, i da bi predstavljalo uvod u Armagedon.
По дефиницији је недоказиво, ни да јесте ни да није. И то је дефиниција брушена двадесетак векова да измиче доказивању. Читава индустрија опстаје на томе и нису блесави да поткопавају сопствени темељ. Те хиљаде схоластичара и иних су ипак нешто урадиле.Оно што се износи као доказ је, рекао бих, намерно нелогично, јер да је доказиво, вера се не би захтевала. Али пошто је основни постулат религије управо то надилажење логике, то credo quia absurdum est, доказа ни не сме да буде.
Link to comment
A pazi "Ga" u naslovu teme napisano s velikim slovom. Ima li Ga ili nema li Ga, al za slučaj da Ga ima... :rolf:
Хм, потајна жеља покретача теме да се покаже да га (он?) има? Тј, слеп(ачк)о веровање у моћ 1 топића на 1 форуму да дође до 1 непобитне истине?Ех, оптимизам... или куцање у дрво, шта прво наиђе.
Link to comment

Pih! Prvo nestade cuda munja i oluja pa nestade cuda bolesti i najezda pa nestade ravne Zemlje pa nestade Sunca koje se vrti oko nje pa nestade raja medj' oblacima pa istorija bi malo duza od 6000 godina... Toliko Mu smanjujemo prostor da kad Ga i eventualno nadjemo Taj nece biti vredan paznje ni kolko ostaci atemidinog hrama.

Link to comment

Nego posto sam zaludan (aka ne mogu da citam kod pijan) sta kazete da pokrenemo jednu po meni interesantniju temu - kako se svuda, ali hebeno suvada pojavila ideja da postoji neko natrpirordno/svemocno bice/bog/duh/bem-li-ga? Ali i u najgoroj izolovanoj zabiti nacicete ljude koji veruju u nesto, makar to bili i skocimisi. Koje je objasnjenje za to?

Link to comment
Nego posto sam zaludan (aka ne mogu da citam kod pijan) sta kazete da pokrenemo jednu po meni interesantniju temu - kako se svuda, ali hebeno suvada pojavila ideja da postoji neko natrpirordno/svemocno bice/bog/duh/bem-li-ga? Ali i u najgoroj izolovanoj zabiti nacicete ljude koji veruju u nesto, makar to bili i skocimisi. Koje je objasnjenje za to?
У оку посматрача.
Link to comment
У оку посматрача.
Cek ti percepiras da Ga ja mislim da Ga ima? Il da Ga ja ispitujem po ovome dal Ga ima? No, no... Mene samo zanima sta to tera ljude da svuda i uvek veruju u nesto natprirodno.
Link to comment
Cek ti percepiras da Ga ja mislim da Ga ima? Il da Ga ja ispitujem po ovome dal Ga ima? No, no... Mene samo zanima sta to tera ljude da svuda i uvek veruju u nesto natprirodno.
Mozhda zato shto uvek postoji neshto shto ljudi ne mogu objasniti.
Link to comment
Nego posto sam zaludan (aka ne mogu da citam kod pijan) sta kazete da pokrenemo jednu po meni interesantniju temu - kako se svuda, ali hebeno suvada pojavila ideja da postoji neko natrpirordno/svemocno bice/bog/duh/bem-li-ga? Ali i u najgoroj izolovanoj zabiti nacicete ljude koji veruju u nesto, makar to bili i skocimisi. Koje je objasnjenje za to?
Očaj.
Link to comment
Cek ti percepiras da Ga ja mislim da Ga ima? Il da Ga ja ispitujem po ovome dal Ga ima? No, no... Mene samo zanima sta to tera ljude da svuda i uvek veruju u nesto natprirodno.
Не, него да ће разни етнографи, освајачи и ини, практикујући вивисекцију туђих култура, наћи у њима религију. Објашњавају непознато преко познатог.Део тих појава које су они сврстали у религију вероватно то и јесте, али да је баш све то религија, сумњам.Уосталом, такви нађу начина и да тврде да је и веровање у науку религија... осим што запну код оног "верујем док се не нађе доказ да није тако, као што се већ више пута десило... мора да и ви тако коригујете своје веровање, ако је већ то тако исто, а?".
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...