Jump to content
IGNORED

BOG, ima li Ga ili Ga nema...


woodooinstalater

Recommended Posts

ostalo je lepo, ali za ovaj deo ulazem neslaganje.
Pa, dobro, nisam ni ja nešto tvrd oko tog stava, će se nađemo negde na pola puta. Hajde, recimo, zavisi šta je konkretno razlog odustajanja. Znači, može da bude biranje linije manjeg otpora, a ne tvrdim da baš mora.Ne bih sad ovde da ilustrujem ličnim primerom, prvo što je na forumu previše mene i mojih primera, a drugo nisam siguran ni da sam dobar primer za bilo šta, suviše sam idiosinkratičan.___BTW. Pominjao sam i ranije na drugim temama, ali bih podsetio sve da imaju 1 zdravu skepsu prema svim testovima danas. Ne kažem ovo što sam nešto antiprotivan testovima, već zato što sam imao prilike da se upoznam sa time da postoji čitava underground industrija "nabavljanja" ispitnih/test pitanja za sve zamislive vrste ispita, testova, sertifikata, specijalizacija, you name it. To je toliko masovno postalo da sam prilično ubeđen da će civilizacija kakvu znamo propasti, možda i za našeg vakta. Što bi rekao naš narod, došao Gugl po svoje. (Nije samo Gugl, uopšte internet i informaciona tehnologija).
Link to comment
Pa, dobro, nisam ni ja nešto tvrd oko tog stava, će se nađemo negde na pola puta. Hajde, recimo, zavisi šta je konkretno razlog odustajanja. Znači, može da bude biranje linije manjeg otpora, a ne tvrdim da baš mora.
Мислим да ни Дамянович није био ту искључив - за једног рече да је отишао у неке филозофије, а у тој малој маси и један има тежину.Уосталом, ено нам га Мике Аласа, и он се био бацио на неке филозофије и писанија. Не тврдим да је он био неки врхунски мајстор (осим за рибљу чорбу и виолину), ал' је ипак био главни математичар у Србији свог времена.Може да буде да бављење науком, на извесном ступњу (оно, квантитет+квантитет=порођај+квалитет) доведе човека дотле да се мало измакне и почне да сопствени рад и струку чита дијагонално и почне да закључује. Не мора уопште да буде (тј бар ја не очекујем) да ће сад ти и такви да распродају све што имају и поклоне одабраној цркви (што, опет, није искључено), него пре да ће они да имају мало другачије погледе, већ према тим закључцима до којих су дошли, и да могу да у свом даљем раду тумаре неким својим правцем. Нама може да буде чудно, ал' ко зна - ваљда знају шта раде. Можда изјављују да су нашли бога само зато да их оставе на миру... ко онај мој ђак што сам писао родитељима да је пред искључењем, а он бацио писмо у ватру да мати не прочита и рече "ма шта имам да читам, видео сам рукопис... трудна ми девојка у Новом Саду". Тј било какав изговор, само ме не дирајте. Знајући како верници имају статус светих крава, не бих се чудио да има и тога.
postoji čitava underground industrija "nabavljanja" ispitnih/test pitanja za sve zamislive vrste ispita, testova, sertifikata, specijalizacija, you name it. To je toliko masovno postalo da sam prilično ubeđen da će civilizacija kakvu znamo propasti, možda i za našeg vakta. Što bi rekao naš narod, došao Gugl po svoje. (Nije samo Gugl, uopšte internet i informaciona tehnologija).
Држање испита јесте индустрија (оно, овде свашта зову индустријом) - имаш фирме које организују испите, прегледају радове... углавном оптички, као гласачке листиће, јер су скоро сва испитна питања абецеде питалице, само зацрни кружић код изабраног одговора. У девет ови полажу математику, у дванаест долази друга група да полаже шпански. Уредно платили да полажу, и ће да полажу.Као и свака друга струка, има своје методе уштеде на материјалу :). Edited by расејан
Link to comment

Паде ми на ум данас да у ствари већ постоји очигледан доказ да бога или нема или није ни близу лику са потернице: свештеници.Мислим, ко би, да има икакве моћи, пристао да га такви заступају?

Link to comment
Паде ми на ум данас да у ствари већ постоји очигледан доказ да бога или нема или није ни близу лику са потернице: свештеници.Мислим, ко би, да има икакве моћи, пристао да га такви заступају?
tim pitanjem upadas u problem teodiceje i slobode volje.
Link to comment

Za normalne™ ljude "teodiceja" ne predstavlja apsolutno nikakav problem. I da li je "slobodna volja" to sto su, na mrazu i snegu, kaludjeri ispred patrijarsije podrzavali Artemija & Co?

Link to comment

ne znam koliko ce vam ovo pomoci ali ja se uvek setim brehtovog aforizma glede postojanja Boga iz prica o gospodinu keuneru:

A man asked Mr. K. whether there is a God. Mr. K. said: “I advise you to consider whether, depending on the answer, your behavior would change. If it would not change, then we can drop the question. If it would change, then I can at least be of help to the extent that I can say, you have already decided: you need a God.”
pri tome ne znaci da ja mislim da je ova rasprava besmislena.
Link to comment
ne znam koliko ce vam ovo pomoci ali ja se uvek setim brehtovog aforizma glede postojanja Boga iz prica o gospodinu keuneru:...pri tome ne znaci da ja mislim da je ova rasprava besmislena.
Бог, то су други људи. Пошто би њихова реакција на овакав и онакав одговор утицала и на мене, јер су они власници мање више свега, расправа има смисла због њих, не због мене.
Link to comment
Daj razmisli malo, mozda si i ti nekad nekome bio bog.
Има ги разни, није искључено. Али некако не осећам да је то мој проблем.
Link to comment
Pa, dobro, nisam ni ja nešto tvrd oko tog stava, će se nađemo negde na pola puta. Hajde, recimo, zavisi šta je konkretno razlog odustajanja. Znači, može da bude biranje linije manjeg otpora, a ne tvrdim da baš mora.Ne bih sad ovde da ilustrujem ličnim primerom, prvo što je na forumu previše mene i mojih primera, a drugo nisam siguran ni da sam dobar primer za bilo šta, suviše sam idiosinkratičan.
Pa pazi, moderna nauka je toliko atomizovana i specijalizovana da mene uopste ne cudi sto ljudi-naucnici ponekad jednostavno dignu ruke od detaljnog proucavanje prednjeg dela desnog krila amazonske musice i predju u neke drustvene nauke da razglabaju o velikim temama. Nauka privlaci cesto ljude koji vole da gledaju siroko i naveliko, a u 90% slucajeva zahteva ostar fokus na neki detalj.Evo i ja koji radim u tehnici a ne cistoj nauci (pa bi sve sto radim trebalo da ima neku prakticnu namenu) ponekad pomislim sta ja to radim, kome to uopste treba i kome ce koristiti, i zasto tracim vreme na sve to. Ponekad mi i dodje da odem na katedru za filozofiju i da se posvetim razmisljanju o smislu zivota jer mi se cini da i onako nikog zanima sto sam ja uspeo da nekom optimizacijom povisim efikasnost strujnog pretvaraca sa 96,75% na 98,2%, pritom utroseci 2 meseca mukotrpnog rada. Edited by hazard
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...