Jump to content
IGNORED

BOG, ima li Ga ili Ga nema...


woodooinstalater

Recommended Posts

5 minutes ago, namenski said:

Decije jeste, svakako... :D 

Ali nisam siguran da bi bilo koje moderno shvatanje promenilo bilo sta u sustini, osim mozda kazne: oduzimanje telefona na odredjeno vreme, pristup Internetu, izbacivanje sa Fejsbuka/Tvitera?

Hocu reci, koncepttm se ne menja, u njemu je sustina, bez njega je On samo neutralni posmatrac, a kao takav ama bas nikome nije potreban, dakle: delo-kazna, sankcija...

 

A, pa onda ti više odgovara hinduizam/neka varijanta budizma, gde imaš karmu koja može i odmah da deluje. Tj. ako veruješ u dobru i lošu karmu. :)

Link to comment
2 minutes ago, Time Crisis said:

 

A, pa onda ti više odgovara hinduizam/neka varijanta budizma, gde imaš karmu koja može i odmah da deluje. Tj. ako veruješ u dobru i lošu karmu. :)

A, pa ne moze tako :D:

Quote

Oh, East is East, and West is West, and never the twain shall meet...

 

Pitanja za Njega su pitanja za zapadnjackog Boga: dakle koncepttm.

Delo - kazna, sankcija.

 

Ili, u protivnom:

 

Quote

...а только билет Ему почтительнейше возвращаю.

 

:sleep:

Link to comment
6 minutes ago, namenski said:

Pitanja za Njega su pitanja za zapadnjackog Boga: dakle koncepttm.

Delo - kazna, sankcija.

 

 

Znaš valjda kako funkcioniše kazna u hrišćanstvu, sad, kome je to prihvatljivo kome nije, ima i drugih tumačenja i verovanja

Link to comment
2 minutes ago, Time Crisis said:

 

Znaš valjda kako funkcioniše kazna u hrišćanstvu, sad, kome je to prihvatljivo kome nije, ima i drugih tumačenja i verovanja

Nicim nisam doveo u pitanje slobodu veroispovesti, religiozne slobode pojedinca: to je duboko intimna, licna stvar, pitanje izbora koje se nikako ne sme dovoditi u pitanje...

Sto se hriscanstva tice, malo mi je - izmedju ostalog - bljak :D praksa u kojoj svoje elitnetm kadrove primorava na celibat, uskracuje im jedno od najvecih zadovoljstava, bozansko takoreci... 

 

Ali - kako ko voli, svakom prema licnim afinitetima i slobodno izabrano.

 

Link to comment
13 minutes ago, namenski said:

Nicim nisam doveo u pitanje slobodu veroispovesti, religiozne slobode pojedinca: to je duboko intimna, licna stvar, pitanje izbora koje se nikako ne sme dovoditi u pitanje...

Sto se hriscanstva tice, malo mi je - izmedju ostalog - bljak :D praksa u kojoj svoje elitnetm kadrove primorava na celibat, uskracuje im jedno od najvecih zadovoljstava, bozansko takoreci... 

 

Ali - kako ko voli, svakom prema licnim afinitetima i slobodno izabrano.

 

 

Otkud ih primorava? To je tumačenje uglavnom Katoličke crkve, sami sebe su primorali

Link to comment
1 minute ago, Time Crisis said:

Otkud ih primorava? To je tumačenje uglavnom Katoličke crkve, sami sebe su primorali

Pod #1 nije samo Katolicke, koliko znam i pravoslavni od svojih kaludjera zahtevaju isto, sa sve zabranom - ovo onako usputno - zenama da stupe na Svetu goru...

A koncept sexa kao greha je deo hriscanskog konceptatm...

I nisu bre primorali, em su pristali, em se ponose time, em i drugima to prodaju kao pozeljno ponasanje.

Osim za potrebe razmnozavanja... :D 

Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Pod #1 nije samo Katolicke, koliko znam i pravoslavni od svojih kaludjera zahtevaju isto, sa sve zabranom - ovo onako usputno - zenama da stupe na Svetu goru...

A koncept sexa kao greha je deo hriscanskog konceptatm...

I nisu bre primorali, em su pristali, em se ponose time, em i drugima to prodaju kao pozeljno ponasanje.

Osim za potrebe razmnozavanja... :D 

 

Drugo su monasi, pravoslavni sveštenici (da ne kažem popovi) nemaju takvu zabranu. Koliko se sećam, na Svetoj gori su sami monasi svojevremeno tražili da se zabrani pristup ženama - manastir je bukvalno njihova "kuća", tu žive i rade, pa valjda mogu i da primaju koga hoće ili neće – da li su u pravu što uopšte tako žive i rade to je druga stvar, ali niko ih nije naterao.

Link to comment
4 minutes ago, Time Crisis said:

 

Drugo su monasi, pravoslavni sveštenici (da ne kažem popovi) nemaju takvu zabranu. Koliko se sećam, na Svetoj gori su sami monasi svojevremeno tražili da se zabrani pristup ženama - manastir je bukvalno njihova "kuća", tu žive i rade, pa valjda mogu i da primaju koga hoće ili neće – da li su u pravu što uopšte tako žive i rade to je druga stvar, ali niko ih nije naterao.

Aman bre ne pricam o volji svetogorskog svestenstva da prima koga hoce ili nece: pricam o nacelnom stavu, odnosu crkve prema zenama ko manje vrednim bozjim stvorovima.

A to sto pravoslavni popovi nemaju zabranu, ne menja bitno stvar: kaludjeri, manastirci imaju.

I nemoj mnogo da se kacis na pravoslavlje, ume ono, mada se to ne reklamira nasiroko, nije u trendu, itekako da bude ekstremno.

Pogledaj pod, na primer шкопци, pravoslavna sekta u kojoj su muskarci kastrirani, a zenama otsecane dojke...

15665.jpg

 

Proganjani, bili su diljem Majke Rusije na glasu kao izuzetno vredni i posteni, sposobni trgovci, cenjeni toliko da su im poverevane medijacijetm u sporovima...

 

I - niko ih nije terao.

Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Aman bre ne pricam o volji svetogorskog svestenstva da prima koga hoce ili nece: pricam o nacelnom stavu, odnosu crkve prema zenama ko manje vrednim bozjim stvorovima.

A to sto pravoslavni popovi nemaju zabranu, ne menja bitno stvar: kaludjeri, manastirci imaju.

I nemoj mnogo da se kacis na pravoslavlje, ume ono, mada se to ne reklamira nasiroko, nije u trendu, itekako da bude ekstremno.

Pogledaj pod, na primer шкопци, pravoslavna sekta u kojoj su muskarci kastrirani, a zenama otsecane dojke...

 

 

Ne znam šta ti je tu poenta i kakve uopšte veze ima s temom, i u crkvi se nalaze obični ljudi sa svojim predrasudama i/ili zabludama kao i van nje.

Link to comment
16 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ne znam šta ti je tu poenta i kakve uopšte veze ima s temom, i u crkvi se nalaze obični ljudi sa svojim predrasudama i/ili zabludama kao i van nje.

Trazis poentu u temi u kojoj poente nema: sta vise, nepostojanje poente je bitno za temu.

Poenta svih poenti bi bila da On postoji, javio se, pokazao i dokazao.

Doduse, ravnoteze radi, i da se dokaze obrnuto, da Ga nema.

Vera je nesto sto nema veze sa racionalnim, sto joj ni malo ne umanjuje znacaj koji je imala u istoriji Zapadne civilizacije, pocev od umetnosti pa dokle god 'oces...

A da me podsecas na obicne ljude, nema nikakve potrebe: i obicni i neobicni su clanovitm raznih crkvi, i obicni i neobicni se drze podalje...

Rekoh ti da se radi o sustinskom, neotudjivom pravu pojedinca, individue, na izbor, pravu koje niko nema prava da dovodi u pitanje.

A onako usput, sve hriscanske crkve su po tom pitanju bile kudikamo manje tolerantne glede otpadnistva, nepriznavanja ili dovodjenja u pitanje pretpostavki na kojima su zasnovane i na kojima se odrzavaju.

Ako bas hoces, i danas su vernici militantniji od ateista

Link to comment
7 hours ago, Партибрејкер said:

Koji ste vi štreberi bili :).

Sećam se da smo učili u 6. osnovne sistem organa za varenje kod kišnih glista, ali sam veći deo zaboravio. U to vreme mi biologija nije bila jača strana, samo sam matematiku gotivio. Bilo pre 27-8 godina...

Yup. Obožavala sam biologiju. 

Evo, taman da nadoknadiš propušrteno: 

https://www.shtreber.com/Biologija-za-sesti-razred

Courtesy of Shtreber.com. :cool:

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Trazis poentu u temi u kojoj poente nema: sta vise, nepostojanje poente je bitno za temu.

 

 

Pa ne, ovde je šatro metafizički deo, a došli smo na korak od "uzeo mi pop 100e za slavu". :D Pitanja postanka života i svemira su i bitna i racionalna.

Link to comment
22 minutes ago, Time Crisis said:

Pitanja postanka života i svemira su i bitna i racionalna.

Sa naucnetm tacke gledista - da.

Ne znam cemu onda petljanje Vere u to, bas kao ni odnosa pojedinca prema religiji.

Na stranu sto religiji u Veri kao civilizacija dugujemo nemerljivo: od umetnosti pa do, ako hoces i nauke.

Na stranu:

Quote

There are more things in heaven and earth, Horatio,
Than are dreamt of in your philosophy.

 

Pa tako, na primer, jos uvek ne znamo kakva je veza izmedju Meseca, i - zenskog menstrualnog ciklusa...

A i pun Mesec zna da zajebava.

One obicne i normalne ljude...

Link to comment
2 minutes ago, namenski said:

Sa naucnetm tacke gledista - da.

Ne znam cemu onda petljanje Vere u to, bas kao ni odnosa pojedinca prema religiji.

 

 

Ne samo s naučne. Da sutra nauka nepobitno dokaže (u ravni sa Zemlja je okrugla) da svemir ima tvorca/nema tvorca, šta se tačno dešava posle smrti itd, to bi se još kako prelilo na sve aspekte društva.

Link to comment
4 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ne samo s naučne. Da sutra nauka nepobitno dokaže (u ravni sa Zemlja je okrugla) da svemir ima tvorca/nema tvorca, šta se tačno dešava posle smrti itd, to bi se još kako prelilo na sve aspekte društva.

Bojim se da tu udaramo u zid: ako nam Tvorac (cije postojanje dozvoljavas kao moguce) da ga spoznamo, bice to pod njegovim uslovima, a tu su se opcije u igri - da nas ostavi u neznanju, odbaci kao neuspeo eksperiment, prikaze nam se kao - pa sta god hoces, sta god i ko god ti padne na pamet.

Svemir je zajebana stvar, a nasa predstava o Bogu krajnje fluidna: da se sutra pojave posetioci iz svemira, koji su na Zemlju dosli iz neke od cak i blizih galaksija, sam taj cin i cinjenica da raspolazu sredstvima/tehnologijama koja su ih do nas dovela, bila bi dovoljan razlog da ih posmatramo/shvatimo kao - Bogove.

U tome i jeste sustina: Bog, vise bice, je bozanstvo samo onda kada - nije definisano, kada se predstava o njemu krece jedino i iskljucivo u okvirima Vere.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...