Jump to content
IGNORED

BOG, ima li Ga ili Ga nema...


woodooinstalater

Recommended Posts

1 hour ago, Bujodrag said:

Krošek, znaš i sam da sam se ponekad (ali ne uvek) smejao tvojim postovima. 

Ali, ti si naš. Nemoj trošiti vreme na ove budale. 

Postoji samo jedno pitanje koje vernicima treba postaviti i na kojem uvek padnu, obaška (©namenski) što navale kao insekti na sijalicu a to je: ZAŠTO?

 

trošio sam ja vreme na stvari koje ne možeš da zamisliš. razuveravao sam ljude koji su verovali u znamenje povodom nečije smrti (da im se unapred predskazalo da će neko umreti), i u slično, da ne pričam o običnoj religioznosti. razuveravao sam i uslovno rečeno drugara koji mi je pričao o demonima ovoga sveta, kako trčkaju oko nas i kako ih on vidi. vidi pa vidi, a ja eto ne vidim. onda nju ejdž smeće s magičnim kamenjem, pa homeopatija. ej ženska lekar ode kod homeopate i ja moram da joj govorim. pa onda od primitivnih moralnih shvatanja, razvrgavanje gadnih floskula, predrasuda prema romima, prema crnogorcima (neviđen otpor), prema hrvatima (tu već upadnu u neki trans kao "ovo se ne dešava") i dr. video sam dobro i šta je pravi duševni bolesnik... u ponečemu od navedenog mogu da se pohvalim i nekakvim rezultatima. 

 

ali sve je to mala maca za metafizičku bolest broj jedan:

 

gledanje televizije po sistemu pink - rts - prva/studio b/(šta je aktuelno)

 

"to ja upalim, pa to tako ide"

- ali... (piši propalo)

Link to comment

Krole, ja sam celu jednu godinu (ili više) pio sa likovima sa Bogoslovije. Iako su često umeli da me bace pod sto, ipak sam bolje citirao Novi Zavet od njih a studirao sam samo filozofiju.

 

Ako si već sklon takvom traćenju vremena i resursa, onda, hajde da se udružimo i osnujemo neku sektu, da uzmemo silne pare glupim sirotanima jer religije samo za to i služe.

 

Ja ću biti tajnoviti mudrac s bradom a ti elokventni eksponent.

 

Odraćemo ih ;) 

 

 

Link to comment

OK. 

Onda ćeš ti morati biti i mudrac i eksponent jer ja nisam baš pokretljiv - loše hodam.

 

Brada raste, nije problem.

 

E, ali trebaće nam i PPPomoć.  Naša sekta zaslužuje i topik.

Da otvorim?

Link to comment

OK.

 

Ali onda su sve pare od sektašenja moje.  :P

 

Mada, moram priznati da je i meni mrsko da se nagvaždam s budalama.

Ostavljam sekte snsovcima. Em će im biti novo i zabavo em će nas nadživeti, kao što gamad uvek uspe.

 

Ja ću se pre ili kasnije (bolje pre) izboriti za penziju a vi svi ostali bežite odavde.

Link to comment

Има Га због пута у Дамаск и пута у Емаус.

Занимљиве те поделе из психологије. Веома су примамљиве иако делују као шаблон. А шаблони су ригидни...ја не умем да класификујем...грешке су урачунате у плус и минус нешто.

 

Link to comment
2 hours ago, marija m said:

пута у Емаус.

 

пут у емаус је нешто интересантно. то је прича која служи да повеже већ од јудаизма претерано одрођено новонастало хришћанство (које је започело као једна маргинална есхатолошка секта вероватно базирана на инаџијском, својеврсно "иконокластичком" кршењу свих могућих правила, у времену дубоке духовне кризе и растакања) са јудаизмом тако што се новонастали, резултујући и врло "чупав", наратив повезује с оним постојећим.

претерано "одлепљивање" од оригиналног наратива би значило да хришћанство нема јако упориште у древним списима и претходним пророцима што несумњиво лоше утиче на ауторитет религије. могао би исус бити и у раскораку са очекивањима, али лакше је за мозак ако је све у каквом-таквом складу.

оно што би се очекивало да ради неки накнадни интерпретатор, извана тумачећи и повезујући - ради "заправо" сам исус, што служи да се упадљивом ретконинг (ретроактивно успостављање наративног континуитета) поступку зада највиши могући ауторитет. пошто је исус већ умро, он то мора да ради тако што ће се појавити после смрти и некоме изнети своју темељну теорију о томе како је баш он био месија какав је све време био очекиван. проблем је наравно што је ноторно да он није такав месија какав је био очеиван и на томе се нпр. темељи и данашњи однос јудаизма према хришћанству.

стога се исус појављује иза леђа неким људима, убацује им се у разговор и говори им, суштински: значи то што сте ви управо причали о томе како стари завет предсказује нешто сасвим друго од тога какав сам ја био у својству месије, и што се то да и утврдити читањем старог завета, то није тако него је овако како вам ја кажем (све умотано у реторичко "та није ли..."), а кажем вам: све се то има схватити тако да ће месија бити онакав какав сам ја био називајући се месијом (иако су ми и онда сви говорили да нисам никакав месија). а иначе, ово вам говорим да вас уверим да сам баш ја био тај месија - и после тога они провиде и схвате да је тај чудни саговорник заправо сам исус, што им је пре тога било спречено да виде ... јер како би иначе читалац уопште знао да су постали уверени, с обзиром да оволика бедастоћа никога не може уверити?

све то представља врло неприродну и неуверљиву комуникацију, тако да је очигледно да се дешава један метанаративни поступак који је неки писац осмислио а после му задао највишу форму придајући самом исусу улогу онога који наративно премошћава без икаквих претензија ка томе да се то спакује у животно смислену и флуидну дијалошку структуру. то је тако јер је тзв. лука просто лош писац и не зна боље.

Link to comment

Ако нађете на тзв Јутјубу једно предавање рабина по имену Елиазар Папо, под називом Да ли је Бог духовит? послушајте га ( наравно, само сугеришем).

Елем, познато је да хришћани читају и Стари завет у контексту христолошком. Погледајте само дешавања из четвртог столећа, или Васељенске саборе и расправе које су се тада водиле. Увек се изговори реч богонадахнути.

Природа Христова коју поштујем не усмерава ме у правцу вашег тумачења. Наравно, не замерам вам ништа, као ни ви мени уосталом. 

Код ученог Луке каже да двојици очи беху задржане, да га не познају одмах. Тек кад је благословио хлеб и дао им познадоше га...

Да не улазим у тумачење дубље, али ја се увек на том месту сетим оног

Хлеб наш насушни ..

Не можемо сви бити историчари, филодофи или теолози....вера је за мене нешто више од орјентације научним погледом...

Видим сад да ме тема привукла...али су изгледа сабеседници из неког, мени непознатог разлога помислили да их провоцира..и да мисионарима..а ја нисам таква никад била нити ћу бити

Праштајте.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...